Jak przygotować jacht do sezonu
Ciekawostki,  Żeglowanie

Jak przygotować jacht do sezonu — o co warto zadbać?

Przygotowanie jachtu do sezonu to niezwykle ważny proces, który wymaga specjalnej uwagi. Wybór odpowiednich żagli oraz ich odpowiednia pielęgnacja to podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem sezonu żegarskiego. O co warto zadbać? Gdzie kupić żagiel i na jakie ważne szczegóły należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania jachtu do sezonu? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje jak przygotować jacht do sezonu.

Jak przygotować jacht do sezonu? Sprawdzenie i wymiana żagli

Szczególną uwagę podczas przygotowywania jachtu do sezonu należy zwrócić na żagle. Po ostatnim sezonie być może żagiel wymaga wymiany. Z pewnością w Internecie znajdziesz wiele sklepów oferujących żagle, także takich w stosunkowo niskich cenach. Łatwo jest dać się zwieść niskiej cenie, jednak kupowanie żagli w niesprawdzonych miejscach może się źle skończyć dla Twojego jachtu i budżetu. Dlatego też polecamy profesjonalny sklep internetowy Sail Service, w którym znajdziesz szeroki wybór najlepszej jakości żagli i innego sprzętu żeglarskiego. Możesz także liczyć na pomoc profesjonalnych specjalistów.

Dobór odpowiednich żagli

Właściwe przygotowanie jachtu do sezonu warto rozpocząć od dokładnego obejrzenia żagli. Jeśli żagle są już nieco zużyte lub zniszczone warto zainwestować w nowy zestaw. Warto wiedzieć, że dobrze dobrane żagle to podstawa udanego żeglowania.

W pierwszej kolejności zastanów się, jakie żagle będą najlepsze ponieważ wiele zależy od rodzaju jachtu, na którym żeglujesz oraz warunków, w jakich żeglujesz. Czy preferujesz rejsy przy słabszym czy silniejszym wietrze? Dlatego też wybór żagli będzie się różnił w zależności od Twoich preferencji.

Zwróć uwagę także na materiał, z którego wykonano żagle. Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi Ci najlepszy wybór.

Polecany artykuł:  Ceny i rozkłady promów Jadrolinija Split i Dubrownik

Sprawdź jak duży wybór żagli do jachtu znajduje się w ofercie sklepu Sail Service – https://sailservice.pl/zaglownia/16-zagle

Jak dbać o żagle?

Po zakupie nowych żagli należy oczywiście pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Dobra pielęgnacja żagli zagwarantuje im dłuższą żywotność. Przede wszystkim, po rejsie, warto dokładnie oczyścić żagle z soli morskiej. Można to zrobić przy użyciu roztworu wody i mydła. Następnie dokładnie spłucz żagle świeżą wodą i wysusz je na płasko, aby uniknąć zagnieceń.

Regularne kontrolowanie stanu żagli jest niezwykle ważne. Szczególną uwagę należy zwrócić na ewentualne uszkodzenia (przetarcia lub rozdarcia). W przypadku takich uszkodzeń należy jak najszybciej naprawić żagiel, aby uniknąć większego zniszczenia.

Jak odpowiednio przechowywać żagle?

Podczas sezonu może się także zdarzyć, że niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwią Ci żeglugę przez dłuższy czas. W takiej sytuacji musisz zadbać o odpowiednie przechowywanie żagli, by zapobiec ich zniszczeniu.

Jeśli nie pływasz jachtem przez dłuższy czas, powinieneś zdemontować żagle. Musisz także znaleźć odpowiednio suche i dobrze wentylowane miejsce, gdzie będziesz mógł je przechowywać. Ważne jest również, aby nie przechowywać żagli w miejscu, gdzie mogą być narażone na działanie promieni słonecznych.

Pamiętaj również o odpowiednim zwinięciu żagli, by uniknąć powstania zagnieceń. Najlepiej przechowuj je w specjalnych pokrowcach żaglowych, aby zapewnić im odpowiednią ochronę. Duży wybór pokrowców znajdziesz na stronie Sail Service https://sailservice.pl/zaglownia/17-pokrowce

Życzymy udanego sezonu żeglarskiego i niezapomnianych rejsów!