Ceny w Chorwacji 2024
Ceny w Chorwacji,  Ciekawostki

Chorwacja ceny w 2024 r.

Czas czytania: 5 minut

Chorwacja od 1 stycznia 2023 r. należy do strefy euro. O północy pożegnano dawną walutę – kunę chorwacką. Jakie będą ceny podczas wakacji w 2024 roku? Czy będzie drożej? Zapraszamy do artykułu.

Jakie są ceny w Chorwacji?

Jest to pytanie, które interesuje wszystkich podróżnych odwiedzających nie tylko Chorwację. Co więcej ma ono uzasadnione powody, ponieważ ułatwia planowanie najbliższej podróży do Chorwacji lub w inny zakątek świata.

We wpisie “Ceny w Chorwacji 2024 r.” chcemy się podzielić z Wami się niektórymi kosztami podróży do Chorwacji.  Zestawimy Wam przykłady cen różnych produktów, aby łatwo oszacować koszty oraz ustalić budżet (oczywiście orientacyjnie).

Zanim jednak przejdziemy do cen warto mieć na uwadze, że ​​dni, w których Chorwacja była uważana za tani cel podróży, już niestety minęły (raczej bezpowrotnie). Jednak jest to kraj tańszy niż większość innych miejsc w Europie Zachodniej, takich jak Hiszpania czy Włochy, a nawet Grecja.

Chorwacja poza sezonem

Ponadto, jeśli podróżujecie poza szczytem sezonu (szczyt w lipcu i sierpniu wtedy to ceny gwałtownie wzrosną), możecie naprawdę taniej wypocząć i nadal cieszyć się dobrą pogodą – Chorwacja jesienią jest nadal piękna.

Porównując koszty w Chorwacji z innymi destynacjami śródziemnomorskimi, Chorwacja jest to zdecydowanie znacznie tańszym miejscem do wypoczynku.  Przykładowo: Włochy są  o 60% droższe, Hiszpania jest droższa o nawet 35% , a Grecja o około 15% (chociaż wynajem apartamentów w Chorwacji jest nieco wyższy niż w Grecji).

Chorwacja jest to kraj należący do Unii Europejskiej. Walutą w Chorwacji, która obowiązuje od 1 stycznia 2023 r.  jest euro. Jak wyglądają ceny w Chorwacji w 2024 r.?

Polecany artykuł:  Chorwacja samolotem

Ceny kawy w Chorwacji

Kawa jest przepyszna w Chorwacji i nie ma się co dziwić, że Chorwaci uwielbiają kawę! Oznacza to, że możemy w Chorwacji znaleźć wiele rodzai od tanich po droższe, a jakość zawsze będzie wysoka. Zdecydowanie, kiedy spróbujecie kawę w Chorwacji, nasza kawa w Polsce nawet ta najlepsza jest daleko w tyle.

W stolica Chorwacji – Zagrzebiu, przy popularnej  turystycznie ulicy Ivana Tkalčića, ceny kawy wahają się od 1,5 do 2 euro, a idąc w kierunku centrum, cena wzrasta do nawet 3 euro.

Natomiast ceny kawy na nadbrzeżu Riva w Split, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc do spotkań towarzyskich w mieście, wynoszą od 2 euro do nawet 5 euro. Jednak najdroższa kawa na pewno jest Dubrowniku w sezonie wakacyjnym. Na popularnej ulicy Stradun zwykła kawa z mlekiem kosztuje od 3 euro wzwyż.


Ceny jedzenia w Chorwacji w 2024 r.

Jeśli po długim spacerze po zwiedzaniu miast w Chorwacji, zgłodniejecie polecamy zaspokoić głód w pizzerii lub konobie.

Ceny w Chorwacji

Wybór opcji jest różny, począwszy od czasu przygotowania, wielkości przekąski/obiadu. Osobiście polecamy:

 • Burek – rodzaj pieczonego ciasta filo wypełnionego serem, mięsem lub jabłkiem. Ceny od 2 do 3 euro. Burki są obfite oraz smaczne. Musisz je spróbować podczas wakacji w Chorwacji.
 • Soparnik – cienki placek a’la pizza o podwójnej skórce ze szpinakiem lub blitvą kupisz za około 2,5 euro.
 • Pizza – od 8 do 12 euro w zależności od składników oraz od tego czy kupimy “cut” czy całą pizzę.
 • Viska pogaca  – to rodzaj ciasta z wyspy Vis z anchois, cebulą i pomidorem kupisz za około 10 euro. Jest to kolejny chorwacki przysmak.
 • Cevapi lub Cevapcici to grillowane mięsko wołowe, jagnięce lub wieprzowe formowane w paseczki, podawane z cebulą w cienkiej bułce zwanej lepinja, wraz z ajvar (pasta z czerwonej papryki i innych grillowanych warzyw). Są naprawdę tanie – ceny różnią się znacznie w zależności od wielkości, ok. 5 euro za porcję.
 • Big Mac, hamburgery – zdecydowanie nie chorwackie danie, jednak kupowane głownie przez turystów. Ceny od 4 euro.
 • Wegetariańskie / wegańskie jedzenie. Ceny wahają się od 4 euro.
 • Gavuni lub girice – porcja smażonych rybek panierowanych w mące, podawanych z frytkami. Porcja kosztuje około 5 euro.
 • Krewetki, kalmary i inne owoce morza – ceny w zależności od miejsca zakupu, od 10 euro wzwyż.
Polecany artykuł:  Pociągiem do Chorwacji - ile to kosztuje w 2024 ?

Polecamy zakupy na miejscowych targach. Owoce i warzywa zdecydowanie lepiej smakują, niż te z marketu. Nie mniej jednak wszystkiego na targu nie kupimy. Osobiście polecamy poprzeglądać sobie gazetki najpopularniejszych marketów/dyskontów w Chorwacji. Polecamy Konzum, Tommy, Spar, Ribola, Studenac oraz Plodine.

Reasumując koszty:

– pełnego posiłku w lokalnej restauracji – od 10 do 50 euro ( w Dubrowniku znacznie więcej);
– pełnego posiłku dla dwojga w nieco bardziej luksusowej restauracji (3 dania, napoje i napiwki) zaczynają się od około 12 euro i mogą wzrosnąć aż do 100 (a nawet więcej).

W Rijece możemy polecić pizzerię Boonker natomiast w Zadarze pizzeria Tri Bunara


Ceny hoteli w Chorwacji

Decydując się na rezerwację pobytu w Chorwacji, należy spodziewać się dość wysokich cen, szczególnie w sezonie i w regionach turystycznych oraz tuż przy plaży.

Przykładowe ceny pokoi w hotelu:

Kategoria

Poza sezonem

W sezonie

** Od 15 do 40 euro Od 40 do 90 euro
*** 25 do 50 euro Od 60 do 100 euro
**** 40 do 80 euro Od 80 do 150 euro
***** Od 80 do 120 euro 120 do 500 euro i więcej

W ostatnich latach ceny hoteli w Chorwacji dramatycznie wzrosły, głównie ze względu na rosnącą popularność tego państwa. Co więcej, ceny hoteli w Chorwacji czasami przekraczają 500 euro za noc, ale są to apartamenty wyposażone w wyrafinowane designerskie meble, obrazy, jedwabne prześcieradła, markowe kosmetyki w łazience i przepiękny widok na Adriatyk. Niektóre z tych hoteli to pałac Vestibul w Splicie. Innym luksusowym hotelem jest Pałac Lesic Dimitri w mieście Korcula na wyspie Korcula, który może przyjąć tylko 18 osób.Booking.com


Ceny paliwa Chorwacja 2024

Ceny paliwa jak wszędzie mogą się od siebie różnić. Wszystko zależy od stacji benzynowej oraz lokalizacji. Wiadomo, że paliwo przy autostradzie oraz w miastach najbardziej turystycznych ceny będą zdecydowanie wyższe, niż na przykład w małej miejscowości. Ceny paliw kształtują się następująco:

 • Eurodiesel – ceny od 1,33 € (stacja Tifon) po 1,92 € (stacja Coral Croatia)
 • Eurosuper 95 – ceny od 0,83 € (stacja Adri Oil) po 1,43 € (stacja Tifon )
 • Autoplin (gaz) – ceny od 0,93 € (stacja Tifon) po 0,96 € (stacja Petrol)
Polecany artykuł:  TOP 11 mało znane zamki w Chorwacji

Aktualne ceny pochodzą ze strony hak.hr

Ceny w Chorwacji

Ceny alkoholi w Chorwacji

Dla osób lubiących alkohole, szczególnie po zmierzchu, warto wiedzieć, że napoje alkoholowe, takie jak wódka, gin, whisky itp. są zwykle podzielone na dwie grupy. Międzynarodowe marki (które są oczywiście droższe) oraz lokalne, zwane rumem Domaci, Domaci gin, Domaca rakija (brandy) itp., które są zdecydowanie tańsze.

Niektóre lokalne alkohole takie jak rakija to naprawdę mocne alkohole. Ceny wahają się od 1 do 2,5 euro za małą szklankę (0,3 do 0,5 dl). Oto kilka przykładowych cen:

Napój

Restauracje

targ/market

Lokalne piwo (0,5 ) 2 euro od 1 do 1,5 euro
Piwo importowane 2 do 4 euro od 1,50 do 1,80 euro
Butelka wina 12 do 16 euro 2 do 10 euro
Woda (butelka 0,33) 1 do 1,2 euro 0,5 do 0,8 euro
Sok 0,5 do 1 euro 0,5 do 1,5 euro

Wakacje w Chorwacji w 2024 r. – jaki budżet?

Dalmacja środkowa oraz południowa, w tym wyspy, są droższe niż inne miejsca wewnątrz lądu (z wyjątkiem Zagrzebia) i półwyspu Istria oraz Zatoki Kvarner. W lipcu i sierpniu ceny są tam najwyższe.

Bynajmniej dobra wiadomość jest taka, że ​​jeśli masz ograniczony budżet, możesz nadal odpoczywać w Chorwacji nie wydając zbyt wiele.  Złota zasada jest następująca: jeśli chcesz wydać jak najmniej, unikaj najbardziej turystycznych obszarów oraz staraj się podróżować poza szczytem sezonu (wówczas ceny są czasami nawet podwójnie)!.

Wakacje Chorwacja