Skalne Miasto – Adrspach

Skalne Miasto Czechy – Rezerwat Adrspassko – Teplicke skaly ma kształt cypla wciśniętego pomiędzy tereny Dolnego Śląska.

Skalne miasto Czechy

Zdecydowanie najlepszy sposób na zwiedzanie Skalnego Miasta – Rezerwatu Adrspassko – Teplicke skaly to nieśpieszne wędrówki na piechotę.  Natomiast komunikacja publiczna lub własne auto przydaje się nawet zapalonym wędrowcom.

Warto wiedzieć, że Skalne Miasto leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Trutnovem a Broumovem (leży około kilku km od przejścia granicznego w Tłumaczowie).

Informacje praktyczne Skalne Miasto:

  • najprostsza droga do Skalnego Miasta prowadzi  z Kudowy i Nachodu przez Hronov i Police nad Metuji. Można też wybrać przejście graniczne w Tłumaczowie. Auto polecamy zostawić na płatnych parkingach przy wejściu do Rezerwatu.
  • w przypadku pytań przy kasach do Teplickich Skal pomocą służy miła obsługa. Ponadto możemy również kupić mapy i przewodniki w polskiej wersji językowej.
  • w okolicy Skalnego Miasta miejsc noclegowych nie brakuje, jednak polecamy szczególnie w weekendy pomyśleć o rezerwacji.

Cennik wejścia do Skalnego Miasta: 

Co ciekawe rzerwat otwarty jest przez cały rok, natomiast sezon wysoki rozpoczyna się od 1.04 i trwa do 31.10. Poza tym koszt zwiedzania jest następujący: dorośli 120 koron, dzieci oraz niepełnosprawni 70 koron, zwierzęta 10 koron, bilet rodzinny 320 koron. Dodatkowo od kwietnia do października możemy popłynąć tratwą po skalnym jeziorku. Poza tym, koszt biletów poza sezonem jest niższy, dorośli 80 koron, dzieci oraz niepełnosprawni 40 koron, zwierzęta 10 koron oraz bilet rodzinny 210 koron.

Zwiedzamy Skalne Miasto Czechy:

Warto wiedzieć, że wejście na teren jednego z najpiękniejszych skalnych miast Europy znajduje się tylko parę kilometrów na wschód od wsi Dolni Adrspach, tuż na południe od drogi i linii kolejowej z Trutnova.

Dodatkowo skalne labirynty w Skalnym Mieście stały się bardziej dostępne po wielkim pożarze lasu w 1824 roku. Od tego momentu zaczęły powstawać szlaki turystyczne.

Co więcej, gościli w Skalnym Mieście w Czechach m.in: pruska królowa Luiza oraz cesarz Józef II.

Zdecydowanie do najciekawszych formacji skalnych prowadzi okrężny, ale nieprawdopodobnie malowniczy (szczególnie w końcowym fragmencie) szlak zielony. Warto wiedzieć, że trasa ma długość 3,5 km, a jego przejście może zająć nawet około 3h.

Po pierwsze, szlak rozpoczyna się łagodnie wzdłuż potoku, następnie mijając po drodze liczne ciekawe formacje skalne. Takie jak m.in: Homole cukru (Głowa cukru), Goticka Brana (Gotycka Brama – dzieło ludzkich rąk) oraz Krakonosovo sezeni (Fotel Karkonosza) oraz Sloni trh (Słoniowy rynek). Zdecydowanie na końcu szlaku szumią wody wodospadów: Maly Vodopad i Velky Vodopad. Odrobinę dalej strome schody prowadzą do położonego wyżej Jeziorka Adrspasskiego.

Czy warto dopłacić 50 koron i przepłynąć się kilka minut po tym jeziorku? Naszym zdaniem szkoda czasu i pieniędzy. Ponadto widoki przeciętne, gwar pływających na tratwach wycieczek dzieci, jedynie obsługa nadrabia opowieściami.

Na zakończenie, polecamy również zajrzeć:

Co więcej zapraszamy jeszcze do obejrzenia naszego filmiku ze spaceru: