Skalne Miasto – Adrspach

Rezerwat Adrspassko – Teplicke skaly ma kształt cypla wciśniętego pomiędzy tereny Dolnego Śląska.

Skalne miasto Czechy

Najlepszy sposób na zwiedzanie Rezerwatu Adrspassko – Teplicke skaly to nieśpieszne wędrówki na piechotę, ale komunikacja publiczna lub własne auto przydaje się nawet zapalonym wędrowcom.

Jest to mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Trutnovem a Broumovem (leży około kilku km od przejścia granicznego w Tłumaczowie).

Informacje praktyczne:

  • najprostsza droga prowadzi  z Kudowy i Nachodu przez Hronov i Police nad Metuji. Można też wybrać przejście graniczne w Tłumaczowie. Auto polecamy zostawić na płatnych parkingach przy wejściu do Rezerwatu.
  • w przypadku pytań przy kasach do Teplickich Skal pomocą służy miła obsługa. Możemy również kupić mapy i przewodniki w polskiej wersji językowej.
  • w okolicy miejsc noclegowych nie brakuje, jednak polecamy szczególnie w weekendy pomyśleć o rezerwacji.

Cennik: 

Rezerwat otwarty jest przez cały rok. Sezon wysoki rozpoczyna się od 1.04 i trwa do 31.10. Koszt zwiedzania kształtuje się następująco: dorośli 120 koron, dzieci oraz niepełnosprawni 70 koron, zwierzęta 10 koron, bilet rodzinny 320 koron. Dodatkowo od kwietnia do października możemy popłynąć tratwą po skalnym jeziorku. Koszt biletów poza sezonem to  dorośli 80 koron, dzieci oraz niepełnosprawni 40 koron, zwierzęta 10 koron, bilet rodzinny 210 koron.

Zwiedzanie:

Wejście na teren jednego z najpiękniejszych skalnych miast Europy znajduje się parę kilometrów na wschód od wsi Dolni Adrspach, tuż na południe od drogi i linii kolejowej z Trutnova.

Skalne labirynty stały się bardziej dostępne po wielkim pożarze lasu w 1824 roku. Od tego momentu zaczęły powstawać szlaki turystyczne.

Gościli tutaj m.in: pruska królowa Luiza i cesarz Józef II.

Do najciekawszych formacji skalnych prowadzi okrężny, ale nieprawdopodobnie malowniczy ( szczególnie w końcowym fragmencie) szlak zielony. Szlak ma długość 3,5 km, jego przejście może zająć około 3h.

Szlak rozpoczyna się łagodnie wzdłuż potoku, mijając po drodze liczne ciekawe formacje skalne jak: Homole cukru (Głowa cukru), Goticka Brana ( Gotycka Brama – dzieło ludzkich rąk), Krakonosovo sezeni ( Fotel Karkonosza) oraz Sloni trh ( Słoniowy rynek). Na końcu szlaku szumią wody wodospadów: Maly Vodopad i Velky Vodopad. Odrobinę dalej strome schody prowadzą do położonego wyżej Jeziorka Adrspasskiego.

Czy warto dopłacić 50 koron i przepłynąć się kilka minut po tym jeziorku ? Naszym zdaniem szkoda czasu i pieniędzy. Widoki przeciętne, gwar pływających na tratwach wycieczek dzieci, jedynie obsługa nadrabia opowieściami.

Polecamy zajrzeć:

Nasz filmik ze spaceru: