Czechy

Czechy – atrakcje, zabytki

Czas czytania: 7 minut

Czechy – ciekawostki i atrakcje naszego południowego sąsiada

Republika czeska zdecydowanie słynie z takich znanych na cały świat osób jak: Helena Vondráčková czy Karel Gott. Jednak to również piękny kraj, który zasługuje na naszą uwagę.

Czechy graniczą z Polską, Niemcami, Austrią i Słowacją. Składają się  z 3 krain historycznych: Czech właściwych, Moraw i czeskiego Śląska. Dodatkowo Czechy dzielą się na 14 krajów.

Republika czeska zajmuje powierzchnię 78,9 km2 ( 116 miejsce na świecie), z czego większa część kraju to wyżyny i masywy górskie. Najdłuższą rzeką jest Wełtawa– 433 km. poza tym Czechy nie mają dostępu do morza. Dodatkowo w całym kraju nie ma naturalnych jezior za wyjątkiem 6 oczek polodowcowych w okolicach Szumawy.

Czechy mapa


Czechy historia

Co ciekawe pierwsi ludzie na obszarze dzisiejszych Czech pojawili się 600 tys. lat temu. Odkryte na Morawach ślady łowców Mamutów pochodzą sprzed 20 tys. lat. Bynajmniej pierwszymi mieszkańcami Czech oraz Moraw byli Celtowie (Galowie). Co ciekawe na przełomie VI oraz VI w. podczas wędrówki ludów, do Europy Środkowej przybyli Słowianie. Natomiast czasy współczesne to okres burzliwy w historii państwowości Czech. Warto wiedzieć, że w 1960 r. kraj zmienił nazwę na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną. Upadek komunizmu w 1992 r. (oficjalnie on 1993 r.) spowodował podział na Czechy i Słowację. Ponadto w 1999 r. Kraj wraz z Polską i Węgrami zostały przyjęte do NATO. 2004 r. to rok przystąpienia Czech do Unii Europejskiej. Pod koniec 2011 roku Czechy pogrążyły się w żałobie po śmierci Vaclava Havla.


Flaga Czech

Flaga Czech
Flaga Czech

Czechy podział administracyjny

Czechy Północne

Baśniowy Park Narodowy – Czeska Szwajcaria, góry, skalne miasta – takie atrakcje czekają w Czechach Północnych. Głównymi atrakcjami turystycznymi Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravčicka lub spływ przełomami rzeki Kamenicy. Znajdziemy tu również punkty widokowe, tarasy skalne oraz labirynty czy znane miejsca pielgrzymek. Warto wjechać wyciągiem na szczyt nowoczesnego nadajnika telewizyjnego na górze Ještěd albo zdobyc najwyższy szczyt w Czechach – Śnieżkę (1602 m n. p. m.). Możecie także udać się na wycieczkę w górę rzeki Łaba lub nad jeden z karkonoskich wodospadów.

Czechy Środkowe

Region Czechy Środkowe obfituje w zamki oraz pałace, doliny kilku rzek, muzea górnictwa, kopalnie srebra oraz w piękną przyrodę. W zasięgu wzroku stolicy Czech- Praga rozpościera się wspaniały region, pokryty lasami i poprzecinany dolinami, którymi płyną rzeki. Najpopularniejszym atrakcjami regionu Czechy Środkowe są m.in: zamek króla Karola IV –  Karlštejn, oraz Kutná Hora – miasto srebra, wpisane na Listę UNESCO. Na zamku Konopiště poznacie historię ostatnich Habsburgów natomiast w parku obok zamku Loučeň możecie obejrzeć kilka rodzajów labiryntów.

Morawy i Śląsk

Morawy słyną z zabytków UNESCO, zamków oraz pałaców, wina, tradycji folklorystycznych oraz zabytków techniki. Najbardziej atrakcyjne naszym zdaniem są cztery zabytki wpisane na Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Są to m.in.: zamek i ogrody w miejscowości Kromieřiž, barokowa kolumna morowa w Ołomuńcu, willa Tugendhat w Brno oraz zespół parkowo – pałacowy Lednice-Valtice – notabene największy kompleks parkowy na świecie. Poza tym warto zwiedzić także Morawski Kras z ponad tysiącem jaskini oraz  Macocha. Równocześnie na Morawach znajdują się dwa regiony o niepowtarzalnym folklorze – Slovácko i Valašsko. Godne uwagi są także zabytki techniki w Ostrawa oraz dawne imperium firmy obuwniczej Bata w mieście Zlín.

Zamek w Mikulovie na Morawach
Zamek w Mikulovie na Morawach

Czechy Wschodnie

Czechy Wschodnie słyną ze skalnego miasta, historycznej stadniny koni oraz jeździeckich tradycji, słodkich pierników oraz szopek. To tutaj możemy odkryć skalne miasto Adršpach, które należy do najsłynniejszych w Czechach. Dodatkowo znajdują się tu też zabytki wojskowe, takie jak miasto-twierdza Josefov czy miejsce, w którym w 1966 roku rozegrała się bitwa pod Hradec Králové. Jednocześnie prym wśród imprez wiedzie słynna gonitwa Wielka Pardubicka. Zdecydowanie warto odwiedzić także wspaniały renesansowy zamek w Litomyšl, wpisany na Listę UNESCO, oraz barokowy kompleks zamkowo-pałacowy Kuks.

Praga, Panorama Praga, Praga Czechy, pixabay.com
Praga Czechy

Czechy Zachodnie

Czechy Zachodnie to zdecydowanie Pilzno – europejska stolicę kultury w 2015 roku oraz słynne czeskie uzdrowiska. Każdy, kto jest miłośnikiem piwa, polubi Pilzno. Zdecydowanie polecamy odwiedzić muzeum piwowarstwa oraz browar Pilsner Urquell! Czechy Zachodnie słyną równocześnie także z miast uzdrowiskowych w Karlowych Warach, Mariańskich Łaźniach i Franciszkowych Łaźniach. Bynajmniej warto odpocząć spacerując wśród kolumnad, popijając wodę mineralną oraz kąpiąc się w basenach termalnych

Czechy Południowe

Czechy Południowe to kraina lasów oraz jezior z przepiękną przyrodą, baśniowych zamków oraz typowych wiejskich posiadłości. Południowe Czechy to wymarzone miejsce na urlop, niezależnie od tego, czy chcecie aktywnie zwiedzać czy po prostu odpocząć. Tutejszy region oferuje m.in: zwiedzanie historycznych miast takich jak: Czeski Krumlov czy malownicza wioska Holašovice.  Oba miejsca znajdziecie na Liście UNESCO! Zdecydowanie świetnym pomysłem dla romantyków jest wizyta w neogotyckim zamku Hluboká. Natomiast miłośnicy sportu oraz aktywnego wypoczynku będą zachwyceni jeziorem Lipno.


Czechy informacje praktyczne

  • Dobrym zwyczajem w Czechach (jak i wszędzie zresztą) szczególnie jest mówienie “dzień dobry” i “do widzenia”

  • Republika Czeska od 2007 roku jest członkiem Strefy Schengen, jest również krajem członkowskim Unii Europejskiej.

  • Ogólnie rzecz biorąc, że w Republice Czeskiej obowiązuje zasada: im większe miasto, tym dłużej otwarte są sklepy, banki, restauracje oraz centra handlowe.


Pogoda Czechy – kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

Wiosna w Czechach bywa chłodna, temperatury od marca do końca maja osiągają średnio około 10°C. W miesiącach tych spada w Czechach średnio 161 mm opadów. Jednocześnie słońce najdłużej w operuje w Czechach od marca do maja, możemy delektować się przez około 479 godzin.

Średnia temperatura latem w Czechach wynosi ok. 17 °C. Poza tym w miastach temperatura w czerwcu, lipcu i sierpniu może osiągać nawet 35°C. Natomiast co ciekawe na Łysej Górze w Beskidach nie ma w ogóle klimatycznego lata – po wiośnie nadchodzi od razu jesień.

Praga Czechy

Pierwszym z jesiennych miesięcy jest wrzesień, który jest jeszcze stosunkowo ciepły, a więc nazywany jest „babim latem”. Jednak na początku października więcej pada oraz średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą 10°C. Liście drzew zmieniają kolory i opadają, co dało w języku czeskim nazwę jedenastemu miesiącowi w kalendarzu „listopadowi”. Późna jesień jest też okresem, kiedy mogą pojawić się pierwsze przymrozki.

Zima trwa w Czechach mniej więcej od grudnia do lutego. Temperatury spadają nawet do -20°C, w górach bywa jeszcze chłodniej. W ostatnich latach zima jest jednak łagodniejsza i temperatury utrzymują się niewiele poniżej zera. Wciąż jest jednak wystarczająco zimno, by możliwa była jazda na nartach, na przykład w Karkonoszach, na biegówkach między innymi na Szumawie.


Korona czeska

Waluta – korona czeska –  Kc. Warto wiedzieć, że w miejscowościach turystycznych, szczególnie przy granicy z Austrią lub Niemcami można płacić euro. Kurs korony czeskiej wynosi 0,17 PLN (stan na styczeń 2021 rok).


Winiety Czechy

Winiety w Czechach – za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu w Czechach wnosi się jednorazową opłatę. Bynajmniej winiety w Czechach można kupić na większości stacji benzynowych. mandat za brak winiety wynosi około 15 tys. Kc.


Słownik polsko czeski

Warto wiedzieć, że język czeski należy do najbardziej skomplikowanych języków na świecie. Co ciekawe ocenili go w ten sposób naukowcy Instytutu Językowego amerykańskiego Ministerstwa Obrony. Zresztą podobnie jak języki: fiński, polski, rosyjski, bengalski oraz tajski.

kasa – pokladna

obniżka – sleva

opłata za wstęp – vstupne

otwarte/zamknięte – otevreno / zavreno

parking – hlidane

pierwsza pomoc – prvni pomoc

poczta – posta

policja – policie

przejście – prechod

wzbronione – zakazan

przystanek – zastavka

rozkład jazdy – jizdni rad

toaleta damska/ męska – damy (zeny)/ pani/(muzi)

uwaga – pozor!

wc – wc

wejście /wyjście – vchod/ vychod

wolne /zajęte – volno/ obsazeno

wymiana walut – smenarna

tak – ano

nie – ne

dzień dobry – dobry den

do widzenia – na shledanou

dobranoc – dobrou noc

cześć – ahoj

dziękuję – dekuji

proszę – prosim

teatr – divadlo

bilety – listky

poszukuje – hledam

 


Hymn Czech

Kde domov můj, kde domov můj?
Voda hučí po lučinách,
bory šumí po skalinách,
v sadě skví se jara květ,
zemský ráj to na pohled!
A to je ta krásná země,
země česká, domov můj,
země česká, domov můj!
Kde domov můj,
kde domov můj?
V kraji znáš-li Bohu milém,
duše útlé v těle čilém,
mysl jasnou,
vznik a zdar a tu sílu vzdoru zmar?
To je Čechů slavné plémě,
mezi Čechy domov můj,

mezi Čechy domov můj!


Parki Narodowe w Czechach

Parki narodowe w Czechach zajmują ok 2% powierzchni kraju. Są to następujące parki narodowe:

  • Karkonoski Park Narodowy
  • Szumawski Park Narodowy
  • Park Narodowy Podyji
  • Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii.

 


Stolica Czech

Praga atrakcje

Stolicą Czech jest Praga ( ludność 1,2 mln) – miasto stu wież, perła w cesarskiej koronie Habsburgów. Najbardziej popularny jest Stary Ratusz ze słynnym praskim zegarem astronomicznym. Poza tym kręte uliczki dzielnicy żydowskiej, które znacie z powieści Franza Kafki, przesiąknięte są legendą o Golemie. Kawiarnie zachęcają do spokojnego poznawania stolicy. Kolejną wizytówką Pragi jest gotycki Most Karola oraz kościół św. Mikołaja nazywany najpiękniejszym barokowym kościołem w Pradze.

Praga Plac Wacława
Praga Plac Wacława

Zdecydowanie polecamy zwiedzić ogrody położone z dala od zgiełku miasta, na wzgórzu Petřín. Ponadto każda z praskich dzielnic ma swoją charakterystyczną atmosferę oraz niepowtarzalny urok. Bynajmniej Praga reklamuje się się jako miasto zmienne, które lubi alternatywne style: jest romantyczne, starożytne i nowoczesne jednocześnie, ale przede wszystkim jest miastem kosmopolitycznym na wskroś przyzwyczajonym do przyjmowania obcokrajowców.

Praga główne atrakcje stolicy Czech

Panorama Pragi
Panorama Pragi
  • Droga królewska – ulubiony deptak turystów;
  • Hradczany – stary pałac królewski i Złota uliczka;
  • Staromestske namesti – Stary rynek z Orlojem– zegar astronomiczny;
  • most Karola– galeria rzeźb pod gołym niebem – deptak
  • Josefov – historyczna dzielnica żydowska;
  • Vaclavskie namesti – plac z pomnikiem Wacława.

Praga kamery

Jeśli tęsknicie za podróżą do Pragi, zachęcamy spojrzeć na kamerę na żywo skierowaną na zegar astronomiczny oraz Rynek Starego Miasta w Pradze tutaj


Zapraszamy do pozostałych naszych artykułów o Czechach:

 

Brzecław – https://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/czechy/brzeclaw/

Harrachov– https://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/czechy/harrachov/

Mikulov – https://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/czechy/mikulov/

Valtice – https://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/czechy/valtice/

Skalne Miasto – https://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/czechy/skalne-miasto-adrspach/


Na zakończenie, jeszcze coś dla osób, które pierwszy raz wybierają się do naszych południowych sąsiadów polecamy zapoznać się z broszurami informacyjnymi.

Polecamy również aplikacje, które ułatwią zwiedzanie i poruszanie się po Czechach:

  • Czech Republic Land of Stories (całkowicie darmowa aplikacja)
  • Podróżuj po Europie z Omio (aplikacja ułatwiająca poruszanie się nie tylko w Czechach ale i po całej Europie)
  • Vocabulary Miner (aplikacja ułatwiająca porozumiewanie się w języku czeskim)

W Czechach z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

Chorwacja