Park Narodowy Jezior Plitwickich to obowiązkowa atrakcja dla odwiedzających Chorwację
Park Narodowy Jezior Plitwickich to najstarszy i największy Park Narodowy w Republice Chorwacji. Jeziora Plitwickie leżą na terenie górzystym w Chorwacji, pomiędzy pasmem górskim Mala Kapela na zachodzie, a pasmem górskim Lička Plješivica na południowym wschodzie. Administracyjnie Park Narodowy Jezior Plitwickich należy do dwóch powiatów: Lika-Senj (90,7%) oraz Karlovac (9,3%).
Dzięki wyjątkowemu naturalnemu pięknu obszar ten 8 kwietnia 1949 r. został ogłoszony pierwszym chorwackim Parkiem Narodowym. W 1997 r. poszerzono granice Parku Narodowego, a dziś obejmuje on obszar nieco poniżej 300 km 2
Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich?
Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje odwiedzającym kilka, różnych tras do zwiedzania jezior. Dodatkowo Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Wszyscy odwiedzający są zobowiązani postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na panelach informacyjnych, trzymać się oznakowanych szlaków i nie pozostawiać żadnych śladów swojej wizyty (czytaj: nie śmieć!).
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest przede wszystkim porośnięty roślinnością leśną. Najbardziej atrakcyjna część Parku – jeziora – zajmują nieco poniżej 1% całkowitej powierzchni Parku.
Warto wiedzieć, że system jezior składa się z 16 nazwanych i kilku mniejszych nienazwanych jezior kaskadowych. Ze względu na podłoże geologiczne i charakterystyczne warunki hydrogeologiczne, układ jezior podzielono na Jeziora Górne oraz Jeziora Dolne. Dwanaście jezior tworzących Jeziora Górne to: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Jeziora te powstały na nieprzepuszczalnej skale dolomitowej i są większe, z bardziej wciętymi i delikatniejszymi brzegami niż Dolne Jeziora.
Dolne Jeziora: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod, powstały z przepuszczalnego wapiennego podłoża, pociętego w głęboki kanion ze stromymi klifami. Jeziora kończą się imponującymi wodospadami Sastavci.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje w pigułce dotyczące – dojazdu, cennika 2022, parkingów oraz zwiedzania Parku Narodowego Jezior Plitwickich.
Park Narodowy Jezior Plitwickich mapa
Historia Parku Narodowego Jezior Plitwickich
Park Jezior Plitwickich i jego okolice były miejscem zamieszkiwania ludzi od czasów prehistorycznych. Region ten jest bogaty w wodę, florę i faunę, naturalne schronienia oraz różnorodne rzeźby terenu, co umożliwiło ludziom osiedlenie się na tym obszarze. Kontrola ważnych szlaków komunikacyjnych między regionami kontynentalnym i adriatyckim była kolejnym powodem, dla którego obszar ten był zamieszkały. W czasach prehistorycznych obszar ten zamieszkiwano już od XII do I wieku p.n.e., kiedy to przybyli w rejon Parku Rzymianie.
Wraz z przybyciem Rzymian osiedlili się w Plitwicach i okolicach dzisiejszego Parku Jezior Plitwickich nowi ludzie, powstały nowe osady.
W okresie średniowiecza osadnicy Chorwaccy mieszali się ze romanizowanymi mieszkańcami i innymi grupami ludności. Natomiast średniowieczne fortece najczęściej budowano w miejscach prehistorycznych grodów ( gradine ). Średniowieczny gród Mrsinj Grad był wyjątkowo przestronny. Poza tym dobrze go ufortyfikowano, dodatkowo wzniesiono go na najwyższym szczycie wszystkich grodów Liki oraz Krbava.
Powstanie nowych osad
Po lewej i prawej stronie pól Homoljačko polje i Brezovačko polje znajdowało się kilka mniejszych fortec (Greda, Obljaj, Vršeljak, Samograd), zbudowanych w celu kontrolowania dróg z Vreli w kierunku Otočca. W okolicy istniało około dziesięciu miejscowości o nazwie crkvina (crkva – kościół), z których niektóre zawierały kościoły. Wszystkie zniszczono podczas podbojów tureckich.
Pod koniec XIV wieku zaatakowano teren Plitvic i okolic (Turcy), a podczas kolejnego okresu ciągłych działań wojennych znaczna część tego obszaru została opuszczona przez ludność. Region ten był pasem granicznym z monarchią Habsburgów i miejscem ciągłych konfliktów, podboju i opuszczenia terytorium przez strony walczące.
Jeziora Plitwickie badania archeologiczne
Pomimo dużej liczby stanowisk archeologicznych w rejonie Park Narodowy Jezior Plitwickich do tej pory nie były one systematycznie badane ani prezentowane w celach turystycznych i niewiele wiadomo o ich istnieniu.
Do tej pory najlepiej zbadano Krčingrad (zwany także grodem Kozjak), położony na półwyspie między jeziorem Kozjak a jeziorem Gradinsko Jezero (nazwanym od tego grodu; gradina= wzgórze). Pierwsze badania przeprowadził Emil Laszowsky w 1911 i 1912 r. Odkrył on istnienie zewnętrznych murów obronnych oraz dwóch wież w tych murach, małej prostokątnej i dużej trójkątnej. Dopiero po kolejnych stu latach, w 2008 i 2009 roku, trójkątną wieżę całkowicie wykopano i zbadano. Wieża ma kształt trójkąta równobocznego o zewnętrznej długości z każdej strony wynoszącej 16 metrów.
Zakłada się, że ta wieża została wzniesiona w XIII wieku dla rycerzy Babonić i jest rzadkim przykładem średniowiecznej architektury. Ten kształt wieży jest znany tylko w trzech innych miejscach w Europie (Słowenia, Słowacja i Węgry).
Pierwszy obiekt noclegowy w rejonie Parku Narodowego Jezior Plitwickich zbudowano w 1862 roku i nazwano go Turistička kuća (Dom Turystyki) na płaskowyżu Velika Poljana. Był to prostokątny, drewniany budynek, przeznaczony dla 12–15 osób, z możliwością podawania posiłków.
Wraz z ustanowieniem pokoju między monarchią Habsburgów a Imperium Osmańskim rozpoczęła się nowa era budowania dróg. Pierwszą drogę zbudowano z Plitvički Ljeskovac przez Mirić Štropina do Prijeboj w latach 1840–1852, a następnie była kontynuowana przez Jezerce do Veliki Poljana (Jezioro Kozjak). Pod koniec XIX wieku zbudowano kolejną drogę z kierunku Drežnika Grad, łączącą Jeziora Plitwickie z Karlovac.
Ceny biletów – Park Narodowy Jezior Plitwickich w 2024 (w sezonie i poza sezonem)
Warto wiedzieć, że zyski ze sprzedaży biletów przyczyniają się do ochrony przyrody Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Bilety wejściowe są ważne przez dwa kolejne dni, licząc od daty sprzedaży. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt w jednym z hoteli (Bellevue, Jezero, Plitvice, Grabovac) to bilety jednodniowe możecie przedłużyć w recepcji jednego z hoteli.
Cena biletu wstępu obejmuje transport łodzią elektryczną i pociągiem panoramicznym, w ramach wybranego programu zwiedzania, ubezpieczenie gości oraz podatek od wartości dodanej.
Rezerwacja biletów nie jest konieczna dla indywidualnych odwiedzających, dotyczy ona głównie zorganizowanych grup odwiedzających. Sprzedaż biletów jest możliwa przy wejściach 1 oraz 2 i przy wejściu pomocniczym Flora (niedaleko wejścia 2).
Uwaga!
Bilety wstępu do Parku Jezior Plitwickich są dostępne online za pośrednictwem strony z biletami. Bilety kupione w sklepie internetowym Parku Jezior Plitwickich należy przechowywać na urządzeniu mobilnym lub warto je również wydrukować. Poza tym trzeba je zatwierdzić przy oficjalnym wejściu wybranym podczas zakupu oraz w okresie, na który bilet został zakupiony. Odwiedzający Jeziora Plitwickie w strefie odwiedzin z nieaktywnym biletem zostaną uznani za pozbawionych ważnego biletu i będą traktowani zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi Parku Narodowego Jezior Plitwickich.
Park Narodowy Jezior Plitwickich – dojazd i ceny parkingów
Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich można dojechać drogami krajowymi:
– 429 od strony Zagrzebia / Zadaru (Selište Drežničko – Prijeboj)
– 42 od strony Ogulina (A1) (Vrbovsko – Grabovac)
– 52 od strony Otočaca (A1) (Vrhovine – Korenica)
Warto wiedzieć, że droga krajowa DC 429 przebiega przez wschodnią część Parku. Dodatkowo przechodzi obok dwóch głównych wejść oraz strefy recepcyjnej. Przy wejściu 1 i wejściu 2 do Parku Jezior Plitwickich, parking dla odwiedzających jest dostępny dla wszystkich rodzajów pojazdów. Parking jest płatny po wyjściu z Parku w miejscu budek z opłatami parkingowymi.
Dla przyjezdnych autobusem, przystanek autobusowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do Parku. Ceny wstępu do Parku w 2024 roku nie zmieniły się w porównaniu do roku 2023, jednak Park zastrzega sobie możliwość zmiany cen.
Trasy zwiedzania Park Narodowy Jezior Plitwickich
Warto wiedzieć, że tras zwiedzania Parku Jezior Plitwickich jest kilka. To od Was zależy, który rejon Jezior Plitwickich chcecie zobaczyć. Zapraszamy do dosyć wygodnej interaktywnej mapki prezentującej mapę trasAby ułatwić zwiedzanie warto pobrać aplikację (bardzo przydatna!) mobilną ze wszystkimi programami wycieczek po jeziorach #PLITVICEFULLEXPERIENCE
Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Jezior Plitwickich
Polecane noclegi w pobliżu Parku Narodowego Jezior Plitwickich
Jak się przygotować do zwiedzania Park Narodowy Jeziora Plitwickie? Co zabrać?
Na pewno warto zaplanować zwiedzanie Parku Jezior Plitwickich we wczesnych godzinach porannych. Poza tym wejścia do Parku otwierane są już o 7 godzinie dlatego też polecamy wyruszenie o tej godzinie. Głównie chodzi o tłok (szczególnie w sezonie) na szlakach oraz o wysokie temperatury.
Podczas wycieczki po Parku Narodowym Jezior Plitwickichkoniecznie! zabierzcie:
wodę – szczególnie w upalne dni, warto zabrać jej sporą ilość. Dodatkowo trasy są długie dlatego też woda jest konieczna.
jedzenie – po kilkugodzinnym spacerze prowiant zdecydowanie się przyda.
wygodna odzież i obuwie – zdecydowanie nie zalecamy ubierania japonek. Może i trasy nie są wymagające. Natomiast spacer po drewnianych kładkach w japonkach lub butach na obcasach może nie być zbyt komfortowy i bezpieczny.
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest wyjątkowy i nie powtarzalny. Koniecznie trzeba go zobaczyć, jednak zdecydowanie polecamy zwiedzanie przed lub po sezonie. Niestety w trakcie sezonu Jeziora Plitwickie przeżywają prawdziwe oblężenie. Zwiedzanie z tłumem nie jest już takie przyjemne i nawet bezpieczne szczególnie jeśli zwiedzamy z dziećmi. Wierzcie mi, że Plitwice są piękne o każdej porze roku!