Rovinj, Istria, Chorwacja Rovinj
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Półwysep Istria i Kvarner

Czas czytania: 6 minut

Półwysep Istria i Kvarner – rozpoczynamy cykl wpisów dotyczących podróży do Chorwacji

Chcemy pokazać Wam, że Chorwacja oprócz pięknych widoków, słońca i krystalicznie czystej wody posiada wiele zabytków i atrakcji dla każdego, nawet konesera.

W ciągu ostatniej dekady Półwysep  Istria została nazwana „drugą Toskanią”. Istria to półwysep w kształcie trójkąta na Morzu Adriatyckim. Istria usiana jest górskimi miastami i częściowo graniczy z Włochami.  Wykwintne restauracje z owocami morza, modne hotele i  festiwale przyciągają uwagę w kierunku Półwyspu Istria.

Park Narodowy Brijuni i Pula

Pula kojarzy nam się ze światowej klasy festiwali, pysznej kuchni śródziemnomorskiej oraz najlepiej zachowanego amfiteatru na świecie. Pula Arena to nazwa amfiteatru, który zachował przez lata cztery boczne wieże i całkowicie zachowane wszystkie rzymskie szczegóły architektoniczne. Został zbudowany w 27 p.n.e  i jest jednym z sześciu największych zachowanych rzymskich aren na świecie. Jest rzadkim przykładem wśród 200 rzymskich amfiteatrów, które przetrwały do dziś na świecie i  również najlepiej zachowanym zabytkiem w Chorwacji.

Latem Pula zmienia się w miasto festiwali, w każdej publicznej przestrzeni odbywają się międzynarodowe koncerty, spektakle i filmy. Jedną z głównych atrakcji Puli jest instalacja oświetlenia żurawi w stoczni Uljanik. Żurawie są oświetlone w ramach pokazu świetlnego każdego wieczoru między godziną 21 a północą. Każdy pokaz rozpoczyna się o pełnej godzinie i trwa 15 minut.

Park Narodowy Brijuni

Na północ od miasta Pula znajdziemy Park Narodowy Brijuni.  Dopłyniemy do niego z Fazany (ok 8 km od Puli), skąd regularnie kursują łodzie do Parku (rejs trwa ok 15 minut). Znajdują się tam rzymskie wille, kościół Templariuszy i ślady dinozaurów z okresu kredy. W XX w. na kształt briońskich wysp wpływ mieli Paul Kupelwieser oraz prezydent Jugosławii Josip Broz Tito. Kupelwieser sprawował władzę nad wyspami na początku wieku budując na nich wiele alei oraz parków w stylu austro-węgierskim, które do dziś czarują odwiedzających Park.

Po II Wojnie Światowej, Brijuni stała się letnią rezydencją Josipa Tito. Przyjmował on tutaj gości światowej sławy takich jak Elizabeth Taylor i Richard Burton, Jaser Arafat, Indira Gandhi, Moamer Gadafi. Na obszarze parku znajduje się ponad 600 rodzajów autochtonicznych gatunków roślin. Po parku swobodnie biegają pawie, muflony, jelenie i zające. Na terenie parku znajduje się 24 km ścieżek rowerowych.

Polecamy kąpiel w zatoce Verige, gdzie znajdują się ruiny świątyni Wenery. Z zatoką Verige związana jest legenda, która głosi, że osoba, która się w niej wykąpie będzie miała szczęście w miłości. Warto udać się również na  przylądek Kamenjak -skalisty przylądek, który wyznacza najbardziej wysunięty na południe wierzchołek półwyspu Istria. Aktualny cennik znajduje się tutaj 

Polecany artykuł:  Półwysep Pelješac i malowniczy Orebić
Brijuni, wyspy brionskie, istria chorwacja
Mapa wysp Brionskich fot. http://www.pula-city-tours.com

Mumie nie tylko w Egipcie!

Pomiędzy Rovinj a Pula znajduje się mała istryjska miejscowość Vodnjan. Jest ona oddalona od wybrzeża, stąd jest mało popularna. Mieści się tam jedna z mało popularnych atrakcji Istrii a mianowicie- mumie z Vodnjan. Pierwsze zapiski o miasteczku pochodzą z X w. n.e. jednak było ono już znane z czasów rzymskich. W połowie XVIII w. mieszkańcy postanowili wybudować kościół z własnych środków. Wyburzono bazylikę z XI w. i po 40 latach stanęła ogromna świątynia z największą na całej Istrii dzwonnicą p.w. św. Błażeja.

Mumie z Vodnjan

W 1818 r. z Wenecji do Vodnjan zwieziono szczątki wielu świętych chrześcijańskich, aby ochronić je przed splądrowaniem przez Francuzów. 3 przewiezione ciała nadal pozostają w stanie bardzo dobrym. Co w tym niesamowitego? Ciała zostały pochowane w zwykłych sarkofagach. Przez wieki sarkofagi te były wielokrotnie otwierane. Za każdym razem znajdowano w nich ciała, które nie uległy rozkładowi, tak jak to dzieje się normalnie.

Zachowała się również odzież, w której zostali oni pochowani. Są przechowywane bez wykorzystania specjalnych środków, są prezentowane za szkłem, które wcale nie jest hermetyczne, a pomimo to nadal są one w świetnym stanie. Badania naukowe, sprzed kilku lat  wykazały, że wewnątrz zachowały się wszystkie ludzkie organy, a specjaliści od bioenergetyki wskazują na wyjątkową aurę zachowanych ciał. Koszt wstępu jest dość drogi, wynosi 5 euro i nie polecamy zabierać ze sobą dzieci.

Winnym szklakiem po półwyspie Istria

Klimat i gleba Istrii są idealne do produkcji winaUprawę win ma we krwi miejscowa ludność. Półwysep Istria słynie z najwyższej jakości muskatów, merlotów i cabernet sauvignons. Aby poczuć autentyczny smak Istrii, warto spróbować białego wina z miejscowych winogron malvasia. Winogrona mają nuty miejscowych kwiatów akacji, a wino jest idealne do lokalnych dań z owoców morza. Warto też spróbować lokalnej wódki rakijaNa Istrii Rakija jest popularna o smaku miodu słynącego ze słodkiego smaku i żółto-brązowego odcienia. Jest to popularny aperitif, a butelka stanowi idealną pamiątkę z pobytu na Istrii.

Hum – najmniejsze miasto świata

Z dala od turystycznego zgiełku, w głębi Półwyspu Istria znajduje się Hum. Według legendy miasto założono nad rzeką Mirną przez budowniczych, którym zostały materiały po budowie innych miasteczek. Dzisiejszą twierdzę i pierwsze zabudowania powstały  w XI w., a samo miasto po raz pierwszy w dokumentach pojawiło się w 1102 r. Miasto Hum jest udokumentowanym najmniejszym miastem świata.  Wewnątrz murów miejskich znajdują się dwie
(!) krótkie, kamienne uliczki z domkami dla na stałe mieszkających 15 osób. Cały Hum jest wielkim zabytkiem, który każdy powinien zobaczyć.

Polecany artykuł:  Chorwacja samolotem
Hum – najmniejsze miasto świata fot. Adriatic.hr

W poszukiwaniu trufli

Jeśli planujemy wypoczynek na Półwyspie Istria wczesną jesienią to polecamy w pierwszej kolejności Festiwal Subotina w Buzet (odbywający się na przełomie sierpnia i września). Można skosztować białych i czarnych trufli, ale nie tylko, jest tam również możliwość zakupu miejscowej oliwy z oliwek, prsuta i rakija – domowej roboty alkoholu bardzo popularnego  na Bałkanach. Główną atrakcją jest przyrządzanie omletu z  przeszło 2 tysięcy jaj  z (oczywiście) truflami. Razem z miejscowymi poszukiwaczami trufli i ich specjalnie szkolonymi psami warto udać się do lasu w okolice Motovun. Okres poszukiwań trufli rozpoczyna się w październiku i trwa przez trzy miesiące, podczas których co najmniej 3000 osób i 9000-12 000 psów wędruje po wilgotnych lasach.

Jeśli oliwa to tylko z półwyspu Istria!

Każdy region winiarski czy oliwny zachwala swoje dobrodziejstwa. Półwysep Istria również, ale nie bezpodstawnie. Chorwacki region Istria już czwarty rok z rzędu został uznany za najlepszy region produkujący oliwę z oliwek na świecie przez wiodący przewodnik Flos Olei. Przewodnik jest dostępny w wersji włoskiej i angielskiej. Przedstawia on najlepsze 500 rodzajów oliwy z oliwek z 50 krajów na 5 kontynentach w oparciu o opinie ekspertów. Szczegółowa kartografia zawiera zarówno najlepsze obszary oliwne, jak i chronione nazwami pochodzenia.

Rovinj, Rovin, Rovigno – „mała Wenecja”

Pierwotnie Rovinj było wyspą. W 1763 r. Wenecjanie kontrolujący ówczesny obszar, wypełnili kanał i przekształcili go w półwysep graniczący z Morzem Adriatyckim z trzech stron.  XVII –wieczna katedra św. Eufemii jest miniaturową wersją Bazyliki św. Marka z Wenecji. W rzeczywistości ludzie nazywają Rovinj także „małą Wenecją”.

Labirynt wąskich uliczek, szereg łuków i klatek schodowych tworzą Stare Miasto zachęcające do odkrycia i zagubienia się wśród nich.  W 1797 r. Wenecjanie utracili władzę, a Rovinj padł pierwszy w czasach Cesarstwa Austriackiego, a później pod rządami Napoleona. Kiedy w 1813 roku Austriacy rozpoczęli panowanie nastąpił rozwój tego miejsca. Doprowadzono linię kolejową, gaz oraz telefon. Prężnie działały fabryki szkła, tytoniu i sardynek, kwitł przemysł stoczniowy. Pod koniec I wojny światowej Rovinj znalazł się pod faszystowskimi Włochami. W drugiej połowie XX wieku Rovinj był częścią Jugosławii, która w 1992 r. uzyskała niepodległość wraz z resztą Chorwacji.

Lungomare i piękna Abazzia – Opatija

Jaki jest najlepszy sposób na poznanie chorwackiej Opatija -„Perły Adrii”, a także mniejszych, malowniczych miasteczek w pobliżu? Odpowiedź jest tylko jedna spacer po „Lungomare”.
Lungomare to piękna promenada, zaczynająca się w małej wiosce rybackiej Volosko i rozciągająca się aż do portu w Lovran. Ten uroczy nadmorski deptak został zbudowany w XIX wieku. Według niektórych zapisów austro-węgierski cesarz Franciszek Józef I. zbudował promenadę dla swojej żony, cesarzowej Elżbiety Austriackiej, lepiej znanej jako piękna Sisi. Sisi cierpiała na chorobę płuc, więc odwiedzała chorwacką Opatija, by spacerować i cieszyć się łagodnym klimatem miasta, który pomagał jej wyzdrowieć.

Polecany artykuł:  Miejsca warte zobaczenia Chorwacja

Lungomare 

Lungomare oferuje wspaniałe widoki podczas spaceru. Wzdłuż promenady o długości 12 km znajdziemy wiele zabytków poświęconych ważnym politykom, artystom, lekarzom … Budowa promenady, zaczęła się mniej więcej w tym samym czasie co budowa Opatija (w tym czasie znana jako Abbazia). Opatija została uznana za pierwsze uzdrowisko klimatyczne na wybrzeżu Adriatyku, jest również  jednym z najstarszych letnich kurortów w ChorwacjiOpatija w Chorwacji jest z pewnością najbardziej ekskluzywną miejscowością w całej Chorwacji. Zachwyca piękną, dobrze zachowaną architekturą, luksusowymi hotelami, willami, pięknymi parkami.

Park, który wyróżnia się spośród innych to park botaniczny Angiolina, znany z wielu gatunków roślin, przywiezionych do Opatija z całego świata. Według niektórych zapisów austro-węgierski cesarz Franciszek Józef I. zbudował promenadę dla swojej żony, cesarzowej Elżbiety Austriackiej, lepiej znanej jako piękna Sisi. Sisi cierpiała na chorobę płuc, więc odwiedzała Opatiję, by spacerować i cieszyć się łagodnym klimatem miasta, który pomagał jej wyzdrowieć. Lungomare oferuje wspaniałe widoki podczas spaceru. Wzdłuż promenady o długości 12 km znajdziemy wiele zabytków poświęconych ważnym politykom, artystom, lekarzom …

Wodospady na Półwyspie Istria

Gologoricki dol to mały wodospad niedaleko Cerovlje. Kiedy poziom wody jest niski szczególnie latem, wodospad i otaczające jezioro nie wyglądają bardzo atrakcyjnie. Sopot to największy i chyba najlepiej znany wodospad na Istrii. Położony jest nie daleko od Wodospadu Gologorickiego. Miejsce to jest piękne, ale aby dostać się do wodospadu, trzeba przejść wąskim i dość niebezpiecznym przejściem. Są liny, które pomagają zejść, jeśli mamy lęk polecam podziwiać z góry.

Zarecki krov  to kolejny wodospad, który jest ulubionym miejscem letniego kąpieliska dla okolicznych mieszkańców i turystów z Pazin. Wodospad jest duży i spływa do jeziora z dużej skały, która wygląda jak dach. Tak więc nazwa: krovo znacza dach po chorwacku. Polecamy to miejsce jeśli planujecie być w pobliżu PazinKotli to mała opuszczona wioska niedaleko Hum. Rzeka Mirna przepływa przez wioskę i formuje się w jej  w kształcie kotła. Formy te zależą od przepływu wody, w niektórych miejscach tworzą mniejsze a w niektórych większe wodospady.

Podwodny świat Półwysep Istria

Półwysep Istria jest popularnym miejscem do nurkowania. Wybrzeże Adriatyku  było ważną trasą  z dużych portów w Triest i Wenecji aż do Morza Śródziemnego. Zatopiło się wiele statków. Najbardziej popularnym miejscem do nurkowania jest wrak statku Baron Gautsch niedaleko Rovinj. Był  on austriacko-węgierskim statkiem pasażerskim, który zatonął na północnym Adriatyku 13 sierpnia 1914 r., podczas podróży z Kotoru do Triestu. Zatonięcie spowodowało śmierć 127 pasażerów i członków załogi. Wrak jest dziś porośnięty glonami i gąbkami. Leży na głębokości od 28 do 40 m, na piaszczystym i kamiennym dnie Adriatyku.

Inne ciekawe miejsca do nurkowania na Półwyspie Istria to: jaskinie i rafy na wyspie Banjol niedaleko Rovinj, mury i rafy Sv. Marina, wrak parowca towarowego Hans Schmidt, trałowiec Coriolanus i wiele wiele innych.


Podsumowując na Półwyspie Istria nudzić się nie będziemy. Natomiast jeśli szukacie podstawowych  informacji jak zaplanować podróż do Chorwacji to zapraszamy do naszych wpisów: 

https://naszepodroze.edu.pl/urlop-w-chorwacji-przewodnik-cz1/

https://naszepodroze.edu.pl/planujac-pierwszy-urlop-w-chorwacji-praktyczny-przewodnik-cz-2/

 

Pomysły na podróże