Chorwacja koronawirus
Porady,  wskazówki

Chorwacja koronawirus i sytuacja na Bałkanach

Czas czytania: 6 minut

Koronawirus „zadomowił” się już praktycznie na całym świecie. Wielu osobom krzyżuje plany, tak jak między innymi nam. Mieliśmy się pakować, żeby jutro w nocy wyruszyć na dwutygodniowy urlop w Split w Chorwacji.

Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie czy odwołać wyjazd poza granice kraju przynajmniej w ciągu najbliższych 2 tygodni. Osobiście śledziliśmy sytuacje w w związku z koronawirus (COVID-19) w Chorwacji i na Bałkanach od prawie 3 tygodni. Sytuacja zaczęła się wymykać spod kontroli, dlatego też postanowiliśmy odwołać nasze 2 poprzednie wyjazdy do Chorwacji.


Chorwacja wakacje 2020 podczas epidemii koronawirusa 

Naszą pierwszą podróż w 2020 roku do Splitu w marcu odwołaliśmy. Podróż do Zadaru w czerwcu również, pomimo otwarcia granic Chorwacji 15.06.2020 dla obywateli Polski. Jednak 27 lipca 2020 wyruszyliśmy do Chorwacji do Zadaru i na wyspę Ugljan. Oczywiście wypełniliśmy formularz (dostępny również w j. polskim) ze strony https://entercroatia.mup.hr/.

Z urlopu wróciliśmy 11 sierpnia zdrowi i szczęśliwi, że jednak się udało. Z naszych obserwacji możemy stwierdzić, że w pierwszej części naszego wyjazdu czyli na przełomie lipca i sierpnia nie było tłumów. Na plażach było dosyć spokojnie, zazwyczaj na plaży byli sami Chorwaci. Natomiast w okolicach 3 sierpnia nastąpiło oblężenie, w tym zauważyliśmy bardzo dużo aut z Polski. Co więcej, niestety ale Polak na wakacjach żadnych zasad nie uznaje bo jest na wakacjach (!). Tak jakby koronawirus był tylko w Polsce, po przekroczeniu granic wolność i swoboda. Ale to tylko nasze spostrzeżenie.


Koronawirus we Włoszech – pierwsze przypadki

Koronawirus to słowo, które pojawia się w mediach od grudnia 2019 roku. Dopóki informacje dopływały z Azji, wszyscy mówili, to nas nie dotyczy, bo daleko. Sytuacja zaczęła, być niebezpieczna, gdy we Włoszech wirus wymknął się spod kontroli i z każdym dniem pojawiał się w nowym państwie w Europie i na świecie.

Polecany artykuł:  Vodice
Koronawirus
Koronawirus

Pierwsze przypadki koronawirusa we Włoszech zostały zgłoszone pod koniec stycznia. Wtedy to starsza chińska para została hospitalizowana w szpitalu w Rzymie. Para ta miała dużo szczęścia i wyzdrowiała.

Natomiast 20 lutego 38-letni mężczyzna uzyskał wynik pozytywny na obecności wirusa w organizmie w Codogno. To małe miasteczko w odległości około 50 kilometrów od Mediolanu. Mężczyzna zgłaszał poważne problemy z oddychaniem. Po kilku dniach pojawił się nowy przypadek zarażenia w pobliżu Padwy w regionie Veneto. Tym razem 78-letni mężczyzna, który niestety zmarł kilka dni później.

W dniu 7 marca 2020 r. włoski rząd, starając się powstrzymać koronawirusa we Włoszech, ogłosił całkowite zamknięcie Lombardii. Dodatkowo rozszerzył czerwoną strefę alarmową do 11 kolejnych prowincji. Natomiast od 10 marca 2020 r. do 3 kwietnia cały kraj zamknięto. Włochy zostały uznane za czerwoną strefę, mieszkańcy mogą przemieszczać się z jednego miasta do drugiego tylko z pilnych powodów medycznych lub zawodowych.

Gdy 12 marca, czyli w momencie tworzenia tego wpisu, Europa i Świat szykuje się na najgorsze, z Chin zaczynają docierać informacje o zmniejszeniu zachorowań.


Chorwacja koronawirus

28 sierpień 2020 kolejny wzrost o 304 nowe przypadki zarażenia COVID 19 w Chorwacji

Potwierdzone przypadki zarażenia COVID 19 w Chorwacji
Potwierdzone przypadki zarażenia COVID 19 w Chorwacji – stan na 27.08.2020

27 sierpień 2020 w Chorwacji potwierdzono zarażenie koronawirusem COVID-19 wśród 8888 osób (175 zgonów, 6362 wyzdrowiałych).

Dodatkowo od 27 sierpnia w Żupanii Splicko-Dalmatyńskiej na okres 14 dni będą obowiązywały środki bezpieczeństwa:

  • obowiązkowe noszenie masek na twarz lub masek medycznych w pomieszczeniach zamkniętych w placówkach gastronomicznych do czasu spożywania żywności, napojów;
  • na ceremoniach weselnych może być obecnych maksymalnie 50 osób;
  • maksymalnie do 20 osób może być obecnych  prywatnych uroczystościach;
  • na pogrzebie może być obecnych maksymalnie 50 osób;
  • na wszystkich spotkaniach towarzyskich (imprezach, przedstawieniach, mszach, rytuałach, wystawach i innych spotkaniach towarzyskich) obowiązkowe jest przestrzeganie wszystkich przepisanych środków epidemiologicznych, a jeśli odbywają się w pomieszczeniach, obowiązkowe jest noszenie masek na twarz lub masek medycznych i utrzymywanie fizycznej odległości co najmniej 2 m;
  • organizatorzy wszelkich spotkań towarzyskich oraz właściciele obiektów gastronomicznych są zobowiązani do prowadzenia zintensyfikowanego nadzoru przestrzegania przepisanych środków epidemiologicznych;
  • zawieszone zostają siłownie oraz inne form organizowania wypoczynku;
  • zawody sportowe mogą odbywać się tylko bez obecności widzów;
  • wizyty i wyjazdy z domów spokojnej starości i innych instytucji pomocy społecznej są zabronione i zaleca się, aby w miarę możliwości praca odbywała się w systemie zmianowym.
Polecany artykuł:  Chorwacja autostrady

25 lutego 2020 premier Chorwacji, Andrej Plenkovic potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w Chorwacji. Młody mężczyzna został umieszczony w izolacji po tym jak badanie na COVID- 19 potwierdziło obecność wirusa w organizmie. Mężczyzna wrócił z Włoch.

14 marca 2020  w Chorwacji potwierdzono łącznie 35 przypadków osób z wynikiem pozytywnym na COVID-19 oraz 2 przypadki wyzdrowienia.


Pozostaje pytanie: anulować podróż do Chorwacji, Bałkany lub w inne miejsce z potwierdzonymi przypadkami występowania wirusa?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Należy odpowiedzieć, na nie sobie samemu. Tylko Wy sami odpowiadacie, za zdrowie własne oraz najbliższych. Natomiast World Health Organization (WHO) namawia: „aby być rozsądnym podczas podróży, natomiast osoby starsze, przewlekle chore oraz ogólnie chore powinny unikać podróży w rejony ogarnięte wirusem COVID-19”.

Co ważne przy planowaniu podróży, zalecamy czytanie komunikatów z wiarygodnych źródeł. Nie polecamy sugerować się postami w mediach społecznościowych i opiniami anonimowych informatorów. Możemy polegać jedynie w takim przypadku na rządowych stronach tj.:

Dodatkowo Chorwackie władze opublikowały następujące kontakty w przypadku pytań oraz objawów wirusa:


Czy Chorwacja bierze na poważnie COVID – 19? Chorwacja koronawirus 2020

Koronawirus

Myślę, że obecnie nie ma już miejsca ani państwa na świecie, które nie bierze coronavirus na poważnie. Chorwacja podobnie jak inne państwa na Bałkanach oraz na całym świecie słuchają doniesień oraz wskazówek WHO. Dodatkowo wszystkie państwa jednoczą siły w zdobywaniu wiedzy o tym niebezpiecznym przeciwniku. Ponadto Chorwacja postępuje zgodnie z wszystkimi wytycznymi WHO, utworzyła miejsca do izolacji, kwarantanny oraz zadbała o lekarzy. Do 10 marca 5900 osób znajduje się w izolacji oraz kwarantannie. Osoby te są pod stałą obserwacją.

Polecany artykuł:  Czy wiesz że ... czyli, ciekawostki związane z Chorwacją

Ponadto Chorwacja podjęła decyzje o anulowaniu wydarzeń, skupiających 100 osób i więcej. Co więcej od 13 marca wszystkie szkoły oraz przedszkola na półwyspie Istria zostają zamknięte.


Bałkany przypadki COVID – 19 (stan na 12 marca 2020, sytuacja zmienia się z godziny na godzinę):

Kosovo – 0

Czarnogóra – 0

Macedonia- 9

Bośnia i Hercegowina – 11

Bułgaria – 23

Serbia – 19

Albania – 23

Rumunia – 49

Słowenia – 89

Grecja – 117


Ograniczenia na Bałkanach:

Coronavirus
Coronavirus

Warto przed podróżą sprawdzić co dzieje się w danym kraju:

  • Serbia 

Serbia zamknęła swoje granice do odwołania dla podróżnych z krajów najbardziej dotkniętych wirusem. Do 30 marca zamknięte są szkoły oraz uczelnie wyższe. Zabroniono imprez powyżej 100 osób. Dodatkowo Serbia zamknęła kilka przejść granicznych z Chorwacją. Więcej informacji znajduje się tutaj. 

  • Rumunia

Osoby powracające do Rumunii z krajów ogarniętych coronavirus muszą odbyć 14 dniową kwarantannę. Zostały zamknięte również szkoły. Loty, pociągi oraz komunikację autokarową z Włochami wstrzymano. Obecnie do 11 marca 12 000 w Rumunii przebywa na przymusowej kwarantannie w domu, pod nadzorem lekarzy. Więcej informacji o sytuacji w Rumunii znajduje się tutaj.

  • Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina oraz Federalne Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wzmocniony nadzór epidemiologiczny, szczególnie dla podróżnych powracających z Włoch, Chin, Korea Południowa oraz Iranu. Od 12 marca wszystkie instytucje szkolne zamknięto na 2 tygodnie. Więcej informacji znajduje się na stronie Ministerstwa tutaj. 

  • Słowenia

Słowenia jeszcze nie zamknęła swoich granic jednak, odbywają się obowiązkowe kontrole temperatury ciała na granicach. Od poniedziałku 16 marca zostają zamknięte wszystkie szkoły. Więcej informacji o sytuacji w Słowenii znajduje się na stronie.

  • Grecja 

Rząd w Grecji od 10 marca zamyka wszystkie szkoły oraz uczelnie na dwa tygodnie. Więcej o sytuacji w Grecji na stronie Ministerstwa.

  • Bułgaria 

Warto wiedzieć, że Bułgaria zamknęła swoje przejścia graniczne z Serbią do odwołania w: Oltomantsi, Bregovo oraz Strezimirovtsi. Dodatkowo na granicy z Macedonią Północną, podróżni mogą przemieszczać się tylko przez punkt kontrolny w Gyueshevo.


Sytuacja nie tylko na naszym kontynencie jest bardzo niebezpieczna oraz bardzo nieprzewidywalna. Osobiście rekomendujemy wszelkie informacje przyjmować na spokojnie, bez wpadania w panikę. Jednak warto mieć na uwadze, że przez naszą lekkomyślność możemy narazić osoby słabsze oraz starsze.
Polecamy również zajrzeć na aktualizowaną mapę zarażeń koronawirusem na całym świecie pod linkiem Covid map

Dla osób, które dotrwały do końca wpisu polecamy jeszcze na zakończenie film WHO:

[:]

Pomysły na podróże