Knin
Chorwacja,  Chorwacja Dalmacja,  Ciekawostki,  Knin,  Propozycje wycieczek,  Wakacje w Chorwacji

Knin – twierdza i inne atrakcje, noclegi

Czas czytania: 3 minut

Twierdza Knin oraz atrakcje w pobliżu

Knin to miejscowość w Dalmacji, nieopodal Šibenika (około 50 km), nieco ukryta w głębi lądu. W pobliżu miejscowości znajduje się źródło rzeki Krka. W Kninie znajduje się ważny węzeł komunikacyjny na trasie kolejowej pomiędzy Zagrzebiem (stolicą Chorwacji) a Splitem. Czy warto oddalić się od Adriatyku i zobaczyć tę miejscowość? Co jest tam wartego uwagi? Zapraszam do wpisu.


Knin trochę historii

Obszar, na którym znajduje się obecna miejscowość Knin, a dokładnie wzgórze Spas, było zamieszkane już w epoce kamienia łupanego. Nieopodal znajdowało się również miasto Burnum, które w I wieku p.n.e. służyło jako obronny rzymski obóz wojskowy. Dodatkowo w średniowieczu, podczas panowania dynastii węgierskiej Arpadów, miejscowość Knin była stolicą państwa chorwackiego.

Strategiczne położenie Kninu odegrało ważną rolę w wielu bitwach oraz wojnach. Republika Wenecka w XV w. wykorzystała położenie miejscowości jako głównego wejścia do Dalmacji. Po kilku wiekach perturabcji w 1797 roku Knin wraz z Dalmacją trafił pod panowanie Habsburgów.

Twierdza Knin

Bezsprzecznie Twierdza w Kninie (Kninska tvrđava) to największa atrakcja w okolicy. Co ciekawe, jest to druga pod względem wielkości twierdza w Chorwacji oraz najbardziej znacząca twierdza obronna. Budowa twierdzy rozpoczęła się już w IX wieku, jednak obecny wygląd zachował się z XVII oraz XVIII wieku.

Twierdza Knin wybudowana jest na szczycie dość stromej góry Spas, około 100 metrów wysokości nad miastem. Co więcej, wykopaliska archeologiczne dowodzą, że teren ten był zaludniony już w VI wieku. Twierdza ma 470 metrów długości oraz 110 metrów szerokości i jest wzniesiona na wysokość 345 m n.p.m. Pierwotny wygląd twierdzy, ze względu na brak źródeł, nie jest do końca znany. Na podstawie innych bardzo podobnych fortyfikacji z tamtego okresu, zakłada się, że twierdza otoczona była wysokimi murami. Natomiast samą konstrukcję dostosowano do ukształtowania terenu, w niektórych miejscach twierdza jest chroniona przez strome zbocza.

Kninska tvrđava historia

Kninska tvrđava była to jedna z głównych rezydencji chorwackich monarchów. Była to bardzo bezpieczna twierdza i łatwo było z niej rządzić ziemiami Liburnii, Dalmacji oraz chrystianizować pogańskich Chorwatów. O chrystianizacji świadczy kilka kościołów nieopodal Kninu, zbudowanych za panowania księcia Trpimira I.

Obszar twierdzy składa się 5 głównych części, są to: Belveder, Dolne miasto, Środkowe miasto, Zamek oraz Górne miasto. Zwiedzając Kninska tvrđava przechodzimy przez jej części oraz oglądamy pomieszczenia, które wówczas służyły władcom i mieszkańcom twierdzy.

Obecnie Kninska Twierdza udostępniona jest dla zwiedzających. Twierdza zainteresuje miłośników historii oraz zapewnia ona panoramiczny widok na okolicę. Funkcjonuje w niej również muzeum (Kninski muzej) oraz restauracja. Twierdza w sezonie wakacyjnym otwarta jest w godzinach od 8 do 20. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 6€, natomiast dzieci do lat 12, zwiedzają za darmo. W cenie biletu jest wstęp zarówno do części zewnętrznej twierdzy, jak i do muzeum.

Knin atrakcje w pobliżu

Źródło rzeki Krka

Rzeka Krka ma swoje źródło nieopodal Knin. Współrzędne źródła 44°01′29,3″N 16°20′09,2″E To właśnie na rzece Krka utworzono Park Narodowy Krka. Ciekawostką jest fakt, że w planach jest poszerzenie granic Parku Narodowego o terytorium Knin. Wodospady na Krka znajdziemy nie tylko w Parku. Poza Parkiem najwyższym jest wodospad Manojlovački slap o długości 500 m oraz szerokości 80 m. Tworzy go szeregu kaskad, natomiast otacza go kilka jaskiń. Najlepszym miejscem do podziwiania wodospadu Manojlovački slap jest miejsce przy drodze Knin – Kistanje, tuż przy kanionie.

Kolejnym wartym uwagi jest wodospad Bilušića buk. Jest on mniejszy niż Manojlovački slap, ale nie mniej interesujący, głównie za sprawą ogromnych ilości wody. Szerokość wodospadu zależy od stanu wody w rzece Krka, może dochodzić nawet do 100 m. Natomiast pomiędzy kaskadami wodospadu znajduje się małe jeziorko, a uroku dodaje otaczająca go roślinność.

Polecany artykuł:  Wycieczkowce w Zadarze- Cruise Port- pływające hotele

Góry Dinara

Tuż za miejscowością Knin wznosi się malownicze pasmo górskie Dinara. Pasmo to leży na granicy Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Z Kninskiej Twierdzy roztacza się panorama na Dinara, natomiast przy dobrej pogodzie można podziwiać najwyższy szczyt pasma – Veliki Troglav 1 913 m.n.p.m. Po chorwackiej stronie dumnie pręży się  Vrh Dinara /Sinjal 1 831 m.n.p.m.

Jeziora
Na wschód od miasta, niedaleko drogi prowadzącej do Split, leżą ciekawe jeziora. Pierwsze z jezior to Burumska Jezera, której głębokość sięga 5 m., natomiast drugie to Šarena jezera o głębokości sięgającej 10 m.

Knin noclegi



Booking.com

Knin pogoda

Knin ma nieco zmodyfikowany klimat śródziemnomorski. Lata są suche i gorące, natomiast zimy dość chłodne.  Chociaż miejscowość leży tylko 50 km od Adriatyku, to bliskość Alp Dynarskich na północy zmienia klimat panujący w tej okolicy. Miasto słynie także z gorących letnich temperatur sięgających nawet 40 ° C, w lipcu oraz w sierpniu. Natomiast średnia temperatura w styczniu wynosi około 4 ° C.

Knin mapa

Film z Knin

Podsumowanie

Reasumując, Knin to miejsce mało popularne wśród zagranicznych turystów. W pewnym sensie przypomina mi ono Imotski. Obydwa miejsca mają wiele do zaoferowania. Jednak z racji, iż nie leżą one nad Adriatykiem, tylko kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża nie są już dla wielu tak atrakcyjne. Może to być w pewnym sensie plusem, bo można delektować się widokami oraz historią bez zbędnych tłumów.

Pomysły na podróże