Jezioro Bled
Jezioro Bled i zamek na klifie to jedno z najpiękniejszych alpejskich miejsc w Europie
Jezioro Bled to jezioro z jedyną wyspą w Słowenii. Od stuleci Bled zachwyca odwiedzających swoim naturalnym pięknem oraz bogactwem legend. Polecamy odwiedzić wyspę na jeziorze Bled tradycyjną łodzią – pletna, oraz podziwiać jezioro oraz panoramę Alp z zamku na klifie.
Bled to obraz raju, to turystyczny klejnot na skraju Parku Narodowego Triglav, który nominowano do jednego z siedmiu nowych cudów świata. Co więcej wyróżnia go łagodny, leczniczy klimat oraz źródła termalne wód jeziora.
Jezioro Bled mapa
Bled zamek
Najpiękniejszy widok na jezioro Bled, jego wyspę oraz okoliczne szczyty pochodzi z zamku górującego nad jeziorem na klifie. Zamek jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc na organizację wesela w Europie. Oprócz malowniczej architektury w tym XII- wiecznym zamku znajduje się także muzeum. Znajdziemy tu drukarnię zamkową, w której można dowiedzieć się o tradycyjnym ręcznym drukowaniu. Ponadto znajdziemy tu piwnicę zamkową, w której można butelkować wino i uszczelniać butelkę woskiem oraz kuźnię zamkową i restaurację. Co więcej w miesiącach letnich możemy na zamku spotkać władcę lub wziąć udział w turnieju łuczniczym.
Historia zamku
Historia zamku sięga 1004 roku. W owym czasie stała tu tylko romańska wieża chroniona murem. Pierwszy zamek zbudowano przez biskupów około 1011 roku w celach obronnych. Biskupi z Brixen nigdy nie mieszkali w tym zamku. W średniowieczu zbudowano dodatkowe wieże oraz zmodernizowano system fortyfikacji.
Zamek ma typowy układ zamku – ufortyfikowana część główna przeznaczona na rezydencję feudałów, a część zewnętrzna ze ścianami oraz zapleczem dla poddanych. W 1511 r. zamek w Bled został silnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi, ale został odbudowany (stan obecny przetrwał do dziś). Budynki zamkowe zdobią wizerunki herbów, malowane techniką freskową, natomiast niektóre wyryte są w kamieniu.
Kaplica Zamkowa
Jednym z ciekawszych zachowanych budynków jest gotycka kaplica na górnym dziedzińcu. Zbudowano ją w XVI wieku. Sponsorzy zamku Bled, niemiecki Henryk II oraz jego żona Kunegunda zostali przedstawieni przy ołtarzu.
Jezioro Bled wyspa
Przed wybudowaniem kościoła na wyspie w tym samym miejscu stała świątynia poświęcona pogańskiej bogini życia oraz płodności. Natomiast w 745 roku starożytną świątynię słowiańską zastąpił kościół poświęcony Maryi. Kościół odnowiono i przebudowano w stylu gotyckim w 1465 roku. Szczególną cechą kościoła była wolno stojąca dzwonnica o wysokości 52 metrów. Co ważne dzwonnica ma jeden duży oraz dwa małe dzwony, które do dziś rozbrzmiewają. Słynne schody prowadzące do kościoła mają 99 kamiennych stopni. Istnieje nadal tradycja, która polega na tym, że pan młody musi przenieść pannę młodą przez wszystkie 99 stopni, jeśli para chce wziąć ślub w kościele na wyspie.
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem wyspy jest Kościół Matki Boskiej. Dodatkowo pośród zieleni można znaleźć ciekawe budynki na wyspie, takie jak dzwonnica, dom kuracjuszy, małą pustelnię oraz inne budynki. Natomiast źródło znajduje się na północnym brzegu wyspy, gdzie w 1888 r. wyrzeźbiono kamienną kaplicę Matki Bożej z Lourdes.
Jezioro Bled – atrakcje w pobliżu
Kościół Jana Chrzciciela
Barokowy kościół ozdobiony jest renesansowymi dziełami upamiętniającymi byłego patrona kościoła. Kościół parafialny Jana Chrzciciela znajduje się we wsi Zasip (w gminie Bled). Po raz pierwszy wspomniano Kościół w XIII wieku, ale bardziej prawdopodobne jest, że jest on jeszcze starszy. W 1778 r. Kościół odrestaurowano w stylu barokowym. Co ciekawe obrazy w ołtarzu głównym oraz ołtarzach bocznych namalował słoweński malarz Leopold Layer.
Wodospad Iglica
Wodospad Iglica to stosunkowo mały bo 24-metrowy wodospad ukryty w klifach Iglicy. Iglica tworzy się na strumieniu Suha i spada nad pionową wapienną ścianą. Wodospad wpada do sztucznego jeziorka, gdzie woda jest bardzo zimna przez cały rok, ponieważ przepływa przez bardzo zimne skały. Iglica nie należy do największych, jednak warto będąc w tym rejonie przejść się po wielu okolicznych szlakach turystycznych oraz zobaczyć okolicę Bohinjska Bela.
Wodospad Šum
Šum, znajduje się na końcu wąwozu Vintgar (koszt wstępu 5 euro/os dorosła i niecałe euro/ dziecko). Poza tym jest on jednym z trzech wodospadów rzecznych w Słowenii. Jest to najwyższy wodospad rzeczny w Słowenii. Chociaż przez wodospad przepływa woda przez cały rok, większość wody można zobaczyć wiosną oraz jesienią, kiedy pada więcej niż w innych porach roku.
Wodospad Šum można oglądać z drewnianego mostu oraz drewnianej platformy poniżej wodospadu. Po wizycie w wodospadzie można przejść przez wąwóz Vintgar i podziwiać inne naturalne piękno szlaku.
Straža
Wspinaczka na wzniesienie Straža nie jest trudna, można przejść przyjemną ścieżką, otoczoną świerkami, dębami, lipami oraz brzozami. Wzgórze Straža ma 646 metrów wysokości oraz doskonale nadaje się na przyjemny spacer oraz na aktywność letnią i zimową. Na Straža można dojść ścieżką spacerową lub wyciągiem krzesełkowym. Na szczycie wzgórza Straža znajduje się najpiękniejszy punkt widokowy w Słowenii na Alpy Julijskie. Ze szczytu mamy widok na południowo-wschodni brzeg jeziora Bled, zamek, płaskowyż Jelovica oraz szczyt Stol (2236 m.n.p.m.).
Na górze wzniesienia Straža znajduje się również Bled Adventure Park, który ma wiele atrakcji dla miłośników wspinaczki. Park jest odpowiedni dla początkujących oraz zaawansowanych wspinaczy. Latem najbardziej popularną atrakcją jest saneczkarstwo na trasie o długości 520 metrów w dół wzgórza. Zimą, jeśli pokrywa śnieżna jest wystarczająco duża, miejsce to zmienia się w ośrodek narciarski.
Mala i Velika Osojnica
Polecamy wybrać się na nieco dłuższy spacer na wzgórze Mala Osojnica oraz Velika Osojnica. Wejście na Mala Osojnica (685 m.n.p.m.) zajmuje około 1 h dość stromą leśną ścieżką. Następnie po około 30 minutach, dochodzimy na szczyt o wysokości 756 metrów – jest to właśnie Velika Osojnica. Czekają tam na nas piękne widoki na jezioro Bled i jego okolice, pasma górskie Karavanke oraz Kamniško-Savinjske Alpy.
Mežakla
Mežakla to wysoko położony płaskowyż ( na wysokości średnio około 1200 m.n.p.m.) o długości około 15 km, koło Jasenice u podnóża Alp Julijskich Mežakla jest częścią Parku Narodowego Triglav, ale turystyka jest tutaj słabo rozwinięta. Na płaskowyżu znajdziemy wiele pastwisk oraz krystalicznie czystych strumieni.
Co ciekawe Mežakla przeżyła całkiem ciekawe okresy w historii. Przed II Wojną Światową była to miejscowość króla. Jak opowiada historia, król wysłał swoich doradców, aby w okolicy znaleźć najbardziej odpowiednie miejsce na budowę rezydencji wakacyjnej i wybrali Mežakla. Podczas I Wojny Światowej wszystko zniszczono, a wieś przestała istnieć. Natomiast podczas II Wojny Światowej Mežakla ożyła ponownie, ponieważ zbudowano tu pierwszy skromny szpital, zwany Mala bolnica lub Mały Szpital. Szpital był bezpieczną przystanią dla rannych, ponieważ nie został odkryty przez wroga.
Legenda o Poljanskiej Babie
Poljanska Baba to nazwa ciekawej pojedynczej skały, wyłaniającej się z bukowych lasów wschodnich zboczy Mežakla. Legenda głosi, że ta niezwykła skała została nazwana na cześć bezdusznej oraz bezwzględnej kobiety, która kiedyś miała szansę uratować nieszczęśliwego rolnika przed zabiciem, ale pomimo możliwości nie zrobiła tego. Bestia zaatakowała go i zabiła. Stroma ścieżka z Kočna ( w Poljane) prowadzi do Poljanska Baba. Na szczyt można dojść po stromym zboczu w niecałą godzinę, jednak wspinanie się nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, przeznaczone jest ono wyłącznie dla doświadczonych wspinaczy.
Jama pod Babjim Zobom
W Słowenii oprócz bajkowych wodospadów, jezior i rzek polecamy zajrzeć do podziemnego świata i odkryć magiczny świat jaskiń.
Jaskinia znajduje się pod 100-metrową ścianą skalną. Ma ona dwa tunele, ponadto jest to najdłuższa i najpiękniejsza jaskinia w okolicy. Pierwszy tunel ma długość około 300 metrów, jest prawie tak samo wysoki jak szeroki. Sufit jest nierównomiernie wysoki oraz pokryty rzadkimi oraz małymi stalaktytami.
Część stalaktytowa jaskini jest jej najpiękniejszą częścią. Wąskie galerie rozszerzają się do sali stalaktytów, zwanej salą obrazów, ponieważ widzimy duże stalaktyty oraz ich filary. Niestety wiele stalaktytów zostało skradzionych, gdy jaskinia otwarto dla zwiedzających. Pomimo ciemności oraz chłodu w jaskini żyją niektóre zwierzęta, w tym dwa gatunki nietoperzy, Titanethes albus, chrząszcz, konik polny, pająk i stonoga, które są endemiczne w dolinie Bohinj.
Jama pod Babjim Zobom to jedna z najstarszych jaskiń w Słowenii!
Jama pod Babjim Zobom to największa jaskinia stalaktytowa w Alpach Julijskich. Co więcej powstała ona w epoce lodowcowej, gdy woda z lodowca Bohinj spływała pod płaskowyż Jelovica. Odkryto tę informację już około 1600 roku, kiedy ludzie szukali w tym miejscu rudy żelaza. Drugi tunel jaskini odkryto znacznie później, bo w 1996 roku.
Potičnica (Dom Potica)
Na zakończenie zwiedzania Jezioro Bled i okolicy, polecamy zajrzeć do Potičnica. Zapewniamy, że głodni nie wyjdziecie! Jest to restauracja na wyspie Jeziorze Bled, w której można znaleźć różne rodzaje tradycyjnej słoweńskiej „potica” (ciasta podobnego do naszego makowca) z różnymi nadzieniami. Potica to słoweńskie świąteczne ciasto zrobione z ciasta na parze z różnymi nadzieniami, które jest następnie zwijane. Najbardziej znana jest pehtranova potica podawana podczas świąt. Natomiast najbardziej popularna jest orehova potica z nadzieniem orzechowym), typowy dla świątecznych uroczystości. Oprócz słodkich ciast możemy również spróbować ciast ze słonym nadzieniem, takich jak „ocvirkovka ” (nadzienie ze skwarków ) oraz „ špehovka ”„(nadzienie bekonowe). Są one tradycyjnie podawane w okresie, w którym wytwarzane są kiełbaski wieprzowe.
Jezioro Bled kamera
Kamera na Jezioro Bled znajduje się pod linkiem
Jezioro Bled parking
Parking jest otwarty przez całą dobę. Koszt parkowania za każdą rozpoczętą godzinę wynosił do tej pory 2 euro.
Podsumowując, Jezioro Bled jak i cała Słowenia zasługują na uwagę, każdego miłośnika gór, morza oraz natury. Poza tym Słowenia jest jednym z najbardziej bogatych w wodę krajów w Europie. Zdecydowanie dużym plusem jest fakt, iż Słowenia nie jest tak popularnym kurortem jak Chorwacja. Dzięki temu możemy podziwiać piękne rzeki, jeziora i miasteczka bez „zadęcia turystycznego”.