Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 Parków Narodowych w Polsce oraz jednym z dwóch Parków Nadmorskich. Co warto zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym?
Park utworzono w celu zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. W dniu 1 stycznia 1967 roku pojawił się 11 park krajowy, a jednocześnie drugi, po Wolińskim, nadmorski Park Narodowy w Polsce. Co więcej sukces ochrony przyrody w Polsce poparty był wieloletnimi staraniami specjalistów oraz władz wojewódzkich.
Warto wiedzieć, że Słowińcy to potomkowie słowiańskich Pomorzan, osiadłych na ternie Parku we wczesnym średniowieczu. Park dostał od nich swoją nazwę. Natomiast od 1850 roku z powodu Słowińców przyjeżdżali tu etnografowie rosyjscy, niemieccy oraz polscy, aby badać ich język oraz zwyczaje.
Słowiński Park Narodowy mapa
Szlaki turystyczne – Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy podobnie jak inne parki posiada sieć szlaków turystycznych. Szlaków zarówno dla pieszych jak i miłośników zwiedzania rowerem. Obecnie jest to ponad 170 km dróg. Co więcej uatrakcyjnienie wytyczonych szlaków stanowią obiekty turystyczne, które ułatwiają kontakt z przyrodą Słowiński Park Narodowy bez naruszania przepisów o jego ochronie. Ponadto z wież oraz pomostów widokowych możemy podziwiać bogactwo, zróżnicowanie krajobrazów SPN.
Poniżej znajduje się lista szlaków turystycznych w Słowińskim Parku Narodowym:
W sezonie wakacyjnym mamy możliwość skorzystania z usług żeglugi pasażerskiej na Jeziorze Łebsko. Stateczki kursują na wyznaczonych trasach: Rąbka – Wyrzutnia Rakiet – Rąbka i Rąbka – Kluki – Rąbka
Za wejście do Słowińskiego Parku Narodowego oraz za parkingi od 1.05 do 30.09 pobierane są opłaty. Opłaty należy uiścić bezpośrednio u osób, które zajmują się obsługą udostępnionych do zwiedzania obiektów turystycznych oraz parkingów.
Dla miłośników kąpieli morskich i słonecznych powstały specjalne darmowe dojścia na plaże.
W Słowińskim Parku Narodowym jest bezwzględny zakaz jazdy środkami transportu kołowego i parkingu poza specjalnymi miejscami do tego wyznaczonymi.
Warto wiedzieć, że szlaki piesze w Parku udostępnione są również do turystyki rowerowej. Co więcej w przypadku braku własnego roweru polecamy wypożyczalnie w: Rowach, Gardnie Wielkiej, Smołdzinie, Smołdzińskim Lesie oraz Rąbce.
Turystyka oraz rekreacja na wodach Słowiński Park Narodowy jest dozwolone wyłącznie w wyznaczonych miejscach na Jeziorze Łebsko oraz Jeziorze Gardno i na udostępnianych odcinkach rzek. Dodatkowo podobnym zasadom podlega wędkowanie z brzegu oraz z łodzi.
Warto wiedzieć, że Słowiński Park Narodowy nie posiada własnej bazy noclegowej. Natomiast w jego otulinie istnieje różnorodna oferta ośrodków, pensjonatów oraz kwater prywatnych na każdą kieszeń.
Słowiński Park Narodowy przestrzega, że na terenie Słowiński Park Narodowy obowiązuje zakaz wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą oraz czynną, z wyjątkiem psów asystujących.
Filmowanie oraz fotografowanie Parku w celu wyłącznie użytku prywatnego jest w pełni dozwolone bez ograniczeń na wyznaczonych do tego turystycznych szlakach. Natomiast fotografowanie i filmowanie w celach nie prywatnych odbywa się płatnie na podstawie wystawionego specjalnego, pisemnego zezwolenia Dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego i umowy cywilnoprawnej, która dokładnie opisuje warunki montażu zdjęć na terenie Parku.
Słowiński Park Narodowy- cennik
Ceny za wstęp do Parku
Opłaty parkingowe
Słowiński Park Narodowy atrakcje
Ruchome wydmy
Ruchome wydmy leżą na terenie SPN na Mierzei Łebskiej pomiędzy Jeziorem Łebsko a Bałtykiem. Warto wiedzieć, że podczas wiatrów piasek sprawia, że wydmy przemieszczają się w kierunku wschodnim z prędkością nawet! kilku metrów rocznie, zasypując przy tym napotkane łąki i lasy. Największy obszar wydmowy w okolicach Łeby ma powierzchnię około 500 hektarów oraz stale się powiększa zasypując Jezioro Łebsko. Na szlaku turystycznym możemy wejść na Wydmę Łącka, której wysokość obecnie ocenia się na ok 30 metrów. Po wejściu się na sam szczyt największej z wydm możemy podziwiać prawdziwie pustynny krajobraz. Roztacza się przed nami martwy las, ogrom jeziora Łebsko jak oraz błękit Morza Bałtyckiego.
Wydma Czołpińska jest kolejną z atrakcji obok Wydma Łącka koło Łeby, które zostały udostępnione do zwiedzania w Słowińskim Parku Narodowym. Trasa spaceru liczy około 7 km i na jej przejście powinno wystarczyć około 2,5 godziny. Zaczynamy spacer na parkingu Czołpino Leśny. Po przejściu przez las pojawia się pierwsza piaskowa wydma, dopiero po wdrapaniu się na nią zobaczymy wielki obszar piaskowej pustyni. Spacerując szlakiem wśród piasków, kilkukrotnie będziemy mieli okazję wdrapywać się piaskowe góry, z nadzieją, że z następnej zobaczymy błękit Bałtyku. Po przejściu „piaskowej pustyni” dotrzemy do plaży, naszym zdaniem jednej z ładniejszych plaż nad Bałtykiem. Warto tu latem odpocząć chwilkę przed powrotem. W prawo brzegiem morza doszlibyśmy do Łeby, natomiast w lewo w kierunku Rowów.
Latarnia w Czołpinie
Latarnia morska w Czołpinie jest jedną z nielicznych latarni, która leży z dala od skupisk ludzkich. Jest położona wokoło 1 kilometra od wybrzeża Bałtyku, między miejscowościami Rowy i Łeba, praktycznie w centrum Słowińskiego Parku Narodowego. Latarnia ma wysokość 25 m i stoi ona na zalesionej wydmie o wysokości 55 m n.p.m.
Co więcej, aby dojść do latarni w Czołpinie należy pokonać około 1,5 kilometrowy odcinek pośród lasu. Natomiast widok ze szczytu na wydmy, przybrzeżne jeziora: Gardno i Łebsko oraz na mierzeję oddzielającą jezioro Łebsko od Bałtyku rekompensuje trud.
Latarnię morską w Czołpinie zbudowano w latach 1872-75 z cegły, na podstawie kamiennej o średnicy 9 m. Ponadto latarnia została udostępniona do zwiedzania dopiero w latach 90, ponieważ w okolicy była Rakietowa Jednostka Wojskowa i wszystko było tajne. Obecnie latarnia morska to idealne miejsce na podziwianie przyrody w Słowińskim Parku Narodowym.
Wyrzutnia rakiet w Rąbce
Wyrzutnia rakiet nieopodal Łeby w Rąbce to pozostałości po hitlerowskim, doświadczalnym poligonie rakietowym. Miejsce to znajduje się w praktycznie w centrum Mierzei Łebskiej. Poligon założono w 1940 r. by testować przeciwlotnicze rakiety typu „Rheintochter” tzw. Córy Renu oraz „Rheinbote” tzw. Posłaniec Renu. Co więcej po zakończeniu II wojny światowej teren ten przejęły radzieckie wojska. Natomiast w latach 70. ubiegłego wieku na tym miejscu powstała Stacja Sondażu Rakietowego. Zadaniem jej było testowanie meteorologicznych rakiety typu METEOR, które były przeznaczone do badania najwyższych warstw atmosfery.
W Muzeum Wyrzutni Rakiet można oglądać ekspozycje m.in.: rakiety ziemia-ziemia, którą wykopano około 1,6 km od poligonu, bunkier dowodzenia, zabudowania z czasów II wojny światowej, lej wyrzutni, fundamenty stacji RHEINGOLD, MANNHEIM REISE i fundamenty dawnej montażowej hali. Ponadto na terenie muzeum jest także wieża widokowa.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Kluki to wieś położona w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego, przy południowo-zachodnim brzegu jeziora Łebsko. W Klukach zachowało się sporo pamiątek po dawnych mieszkańcach tych terenów – Słowińcach, którzy nazywali się także Kaszubami Łebskimi. Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach zostało stworzone w celu podtrzymania historii kultury materialnej byłej ludności kaszubskiej. Położenie Skansenu w centrum Słowińskiego Parku Narodowego dodaje temu miejscu autentyczności oraz podkreśla związek z przyrodą. W kilku zagrodach oraz domach prezentowane jest życie kaszubskiej społeczności na przestrzeni kilku wieków, aż do okresu powojennego. Na terenie około 5 ha znajduje się 7 tradycyjnych słowińskich chat przedstawiających codzienność mieszkańców tego miejsca.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach ożywa podczas wydarzeń folklorystycznych, największa z nich to „Czarne Wesele”. W sezonie wakacyjnym można dopłynąć do Kluk statkiem z Łeby po jeziorze Łebsko.
Jezioro Łebsko
Wieża widokowa przy Jeziorze Łebsko znajduje się około 0,9 km od miejscowości Kluki. Z tej widokowej wieży można podziwiać jezioro oraz m.in.: ruchome wydmy Wydmę Czołpińską oraz Wydmę Łącką. Oczywiście widać też rozległe wody jeziora Łebsko z jego licznymi zatokami. Przy wieży powstał pomost z którego w sezonie wakacyjnym przypływają pasażerskie statki pływające do Rąbki koło Łeby.
Aby dostać się do wieży nad Jeziorem Łebsko, należy przejechać do końca Kluk, do momentu aż się skończy asfalt. Następnie należy się udać drogą do wieży, którą widać na horyzoncie z parkingu.
Smołdzino
Na terenie gminy Smołdzino znajdują się najpiękniejsze dzikie plaże. Ponadto spotkamy tu tajemnicze oraz przepiękne ruchome wydmy nazywane „polską Saharą”. Zdecydowanie wędrówka przez ruchome wydmy w Smołdzinie jest niesamowitym przeżyciem dla każdego, a tajemnicze miejsce tzw. Boleniec czynią ten obszar wręcz magicznym. Poza tym na terenie Smołdzina znajduje się również kontrowersyjny obelisk postawiony na grobowcu ku czci żołnierzy radzieckich nazywany przez mieszkańców „Czerwoną Gwiazdą”. Obelisk podlega przepisom o cmentarzach oraz chowaniu zmarłych. Kolejna atrakcja to Elektrownia wodna Smołdzino, która napędza nurt rzeki
Łupawa. Zbudowano ją w znacznej mierze przez rosyjskich jeńców wojennych, którzy wpadli w ręce Niemców podczas kampanii na Mazurach w czasie I Wojny Światowej.
Gardno
Mierzeja Gardnieńska separuje Bałtyk od Jeziora Gardno. Jej szerokość wynosi od około 0,9 km do około 2,1 km. Mierzeja w większej części porośnięta jest lasem, ale nad samym jeziorem Gardno występują połacie szuwarów oraz trzcinowisk.
Zaledwie kilka kilometrów od miejscowości Rowy nad Jeziorem Gardno polecamy udać się w kierunku platformy widokowej. Z pomostu można zobaczyć Jezioro Gardno, wzgórze Rowokół, kościół w Gardnie Wielkiej, widokową wieżę na Objejskich Łąkach oraz przedmieścia Rowów. Co ciekawe, Jezioro Gardno to ósme pod względem wielkości jezioro w Polsce. Jest ono dodatkowo jeziorem przybrzeżnym. Jezioro Gardno ma powierzchnię 2469 ha oraz głębokość maksymalną dochodzącą do 2,6 m. Gardno w całości leży na terenie SPN. Na terenie jeziora znajduje się także Rezerwat Przyrody Wyspa Kamienna.
Jezioro Dołgie Małe i Dołgie Duże
Kolejne jezioro, które zasługuje na uwagę to Jezioro Dołgie Małe o powierzchni około 6,4 ha. Jezioro powstało podczas odseparowania jeziora Gardno przez wydmy z północy. Ponadto jest najpłytszym jeziorem leżącym na terenie SPN jego średnia głębokość wynosi od 0,70 m do maksymalnie 1,75 m.
Następne warte uwagi to Jezioro Dołgie Duże. To także była zatoka Jeziora Gardno, która została odseparowana od jeziora przez wydmy. Powierzchnia jeziora wynosi 156 ha, średnia głębokość 1,5 m natomiast długość około 2650 m. Maksymalna głębokość wynosi 2,8 m. Pomost na jeziorze Dołgie Duże pozwala dojść wgłąb jeziora tuż za szuwary. Naszym zdaniem to doskonałe miejsce na obserwację przyrody oraz odpoczynek od zgiełku.
Słowiński Park Narodowy – atrakcje w pobliżu
Łeba
Łeba to nadmorska miejscowość, położona na pomorzu, sąsiadująca z Morzem Bałtyckim oraz z dwoma jeziorami: Łebsko oraz Sarbsko. Poza tym Łeba jest jednym z najbardziej popularnych polskich kąpielisk. Oprócz szerokich i piaszczystych plaż, Łeba ma unikatową, naturalną atrakcję – ruchome wydmy, które należą do Słowińskiego Parku Narodowego. Wydmy w Łeba nazywane są często Polską Pustynią.
Ustka
Ustka leży przy ujściu rzeki Słupia. Ponadto Ustka jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na wypoczynek nad morzem Bałtyckim. Jest to zdecydowanie malownicze miasteczko portowe z czystymi, piaszczystymi plażami oraz wspaniałym, uzdrowiskowym mikroklimatem. Dodatkowo sąsiedztwo Słowiński Park Narodowy, różnorodność szlaków turystycznych oraz rowerowych, promenada, port, uzdrowisko to na pewno atuty Ustki. Poza tym polecamy zwiedzić tamtejszą starówkę, znajdującą się między ulicami Marynarki Polskiej oraz Kosynierów. Znajdziemy tam zabytkowe chałupy szachulcowe wybudowane w układzie charakterystycznym dla średniowiecznych rybackich osad.
Rowy
Rowy to rybacka, spokojna miejscowość wypoczynkowa leżąca nad Bałtykiem. Miejscowość Rowy leży pomiędzy Ustką a Łebą, na Wybrzeżu Słowińskim.
Sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego oraz sąsiedztwo Jeziora Gardno stwarzają doskonałe warunki do spędzania aktywnych wakacji czy wypoczynku. Rowy posiadają szerokie plaże, które zachęcają turystów do kąpieli słonecznych oraz morskich.
Słowiński Park Narodowy – jak dojade?
Do Słowińskiego Parku Narodowego można dostać się a kilka sposobów. Melexem, lub ciuchcią elektryczną (w sezonie), na piechotę od parkingu w Rąbce około 7 km albo rowerem. Polecamy wybrać drogę przez las w jedną stronę oraz spacer wzdłuż Morza Bałtyckiego w drugą stronę. W przypadku roweru wymaga to nieco wysiłku, przynajmniej w przejściu przez wydmy, ale na twardym piasku, nie będzie to aż takie trudne. Trasa jest wyjątkowa, pusta i opalenizna gwarantowana nawet w pochmurny dzień.
Słowiński Park Narodowy noclegi
Booking.com
Podsumowanie
Słowiński Park Narodowy jest szczególnie bliski memu sercu. Przez wiele lat spędzałam w okolicy Parku wakacje. Dlatego też Park, wydmy, Jeziora Łebsko oraz Gardna są mi dobrze znane. Ponadto miejscowości Smołdzino, Łeba, Ustka, Rowy również były przez nas często odwiedzane. Zdecydowanie najbardziej w pamięci utkwiła mi wycieczka przez wydmy w Czołpinie. Po dotarciu nad morze zastała nas ogromna burza, więc powrót przez 7 kilometrowy szlak wydm i lasu upłynął nam wyjątkowo szybko. Wspomnień z tego uroczego zakątka Pomorza jest wiele, dlatego myślę, że warto znaleźć chociaż kilka dni, żeby tam wrócić po latach!
Polecane artykuły:
Gdańsk – co warto zwiedzić w Gdańsku?