Goli Otok – Guantanamo w Chorwacji
Czas czytania: 2 minut
Goli Otok to wapienna wyspa, która skrywa w sobie tajemnicę obozu pracy dla politycznych więźniów. Wyspa leży między wyspami Rab i KrK.
Przez długi czas była niezamieszkana aż do XX w. Podczas I Wojny Światowej wyspa skrywała w sobie obóz dla rosyjskich jeńców. W 1949 r. pod przywództwem Josipa Broz Tito, komunistyczne władze Jugosławii stworzyły obóz pracy.
W przybliżeniu widać zabudowania więzienne i miejsca obozów pracy
Goli Otok – historia wyspy
Więzionych było ok. 16 tys. więźniów politycznych z czego zmarło ok. 600 osób przez ciężką pracę i szykany. Życie więzienne składało się z katorżniczej pracy w kamieniołomie oraz popołudniowych zajęć z edukacji politycznej. Więźniów niereformowalnych przetrzymywano w tzw. izolatkach w ” Pietrowych Dziurach”. Każdy komu udało się przeżyć i mógł opuścić wyspę musiał podpisać ” lojalkę”, że będzie współpracować z tajnymi służbami i będzie zwalczać wrogów partii.
W latach 1956-1988 goli otok był miejscem dla więźniów kryminalnych. Trwa dyskusja o przyszłość tego miejsca. Jedni chcą budowy pomnika, inni chcą zrównać to miejsce z ziemią, żeby zatrzeć złe wspomnienia. Wielu porównuje to miejsce z Guantanamo (kubańskie więzienie wojskowe dla bojowników islamskich).
Po rozpadzie Jugosławii (Chorwacja uzyskała niepodległość w 1991 r. ) wyspa Goli Otok została wyludniona. Wszystko co miało jakąś wartość zostało zniszczone, a reszta budynków popadła w ruinę, w tym budynki, które produkowały wysokiej jakości płytki ceramiczne eksportowane do Włoch.
Goli Otok mapa