Nikola Tesla
Ciekawostki,  Nikola Tesla,  Tesla,  Trochę historii..

Czy Nikola Tesla był Serbem czy Chorwatem?

Czas czytania: 4 minut

Niedawno, pomiędzy Chorwacją a Serbią pojawił się spór dotyczący narodowości Nikola Tesli. To jeden z największych geniuszy, którzy kiedykolwiek chodzili po tej planecie. Chociaż nie osiągnął tak wiele, jak sam liczył na poprawę ludzkości, Nikola Tesla ogromnie zmienił świat oraz uczynił go lepszym miejscem.

Nikola Tesla Serb czy Chorwat?

Po całym życiu osiągnięć, być może Tesla zastanawiał się nad swoimi sukcesami i zapewne wrócił myślami do swojej rodziny, ojczyzny oraz dzieciństwa. Z pewnością był dumny z tego, skąd pochodził, jak napisał w 1936 r.:

„Dziękuję bardzo za otrzymane zaszczyty. Jestem równie dumny z mojego serbskiego pochodzenia i mojej chorwackiej ojczyzny. Niech żyje Jugosławia”.

Być może Tesla zastanawiał się, jak może zostać zapamiętany w przyszłości. Około 75 lat później historia potraktowała go życzliwie, dodatkowo jest on jest postacią bardzo popularną. Nowa rewolucyjna marka pojazdów elektrycznych nosi jego imię – Tesla. Natomiast nowa generacja o nazwie Mate Rimac staje się światową supergwiazdą dzięki technologii pojazdów elektrycznych i akumulatorów.

Tesla
Nikola Tesla w wieku 40, 50 lat oraz tuż przed śmiercią

Nikola Tesla – życie

Tesla urodził się we wsi Smiljan w Chorwacji 10 lipca 1856 r. W tamtych czasach wieś była częścią imperium austro-węgierskiego na tak zwanej chorwackiej granicy wojskowej.

Nikola Tesla był jednym z pięciorga dzieci. Zainteresowanie Tesli wynalazkami elektrycznymi wzbudziła w nim jego matka, Djuka Mandic, która w wolnym czasie wynalazła małe urządzenia gospodarstwa domowego.  Ojciec Tesli, Milutin Tesla, był serbskim ortodoksyjnym księdzem oraz pisarzem. Dodatkowo nalegał, aby jego syn wstąpił do kapłaństwa. Na szczęście szala jego zainteresowań przechyliła się na stronę nauki. Tesla zdobywał doświadczenie w Pradze oraz Budapeszcie aż do momentu w którym postanowił wyjechać do Ameryki.

Polecany artykuł:  Planica i malownicza dolina w Alpach Julijskich

Nikola Tesla – wynalazki

W trakcie swojej kariery Nikola Tesla odkrywał, projektował i rozwijał pomysły na wiele ważnych wynalazków. Co ciekawe większość z nich została oficjalnie opatentowana przez innych wynalazców – w tym na dynamo (generatory elektryczne podobne do akumulatorów) oraz silnik indukcyjny.

Był także pionierem w odkrywaniu technologii radarowej, rentgenowskiej, zdalnego sterowania i wirującego pola magnetycznego – podstawy większości maszyn prądu przemiennego. Nikola jest najbardziej znany ze swojego wkładu w prąd elektryczny i cewki Tesli.

W 1887 r. Tesla znalazł fundusze dla swojej nowej firmy Tesla Electric Company, a do końca roku z powodzeniem złożył kilka patentów na wynalazki na bazie prądu przemiennego.

Wynalazki Nikoli wkrótce przykuły uwagę amerykańskiego inżyniera i biznesmena George’a Westinghouse’a, który szukał rozwiązania dla zaopatrywania ludzi w energię na duże odległości.

Ponadto w 1895 r. Tesla zaprojektował jedną z pierwszych elektrowni wodnych prądu przemiennego w Stanach Zjednoczonych na wodospadach Niagara.

Po obsesji na punkcie bezprzewodowego przesyłania energii około 1900 roku,  Nikola przystąpił do pracy nad swoim najodważniejszym jak dotąd projektem. Mianowicie nad projektem zbudowania globalnego, bezprzewodowego systemu komunikacji – który będzie transmitowany przez dużą wieżę elektryczną – w celu wymiany informacji i zapewnienia darmowej energii na całym świecie. Jednak wśród jego inwestorów pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności systemu Tesli.

Niestety po załamaniu nerwowym, z biegiem czasu jego pomysły stawały się coraz bardziej dziwaczne oraz niepraktyczne. Stawał się coraz bardziej ekscentryczny, poświęcając wiele czasu opiece nad dzikimi gołębiami w parkach w Nowym Jorku.

Tak jak większość wspaniałych ludzi Nikola zmarł w biedzie oraz samotności na zakrzepicę. Nastąpiło to  7 stycznia 1943 r. w wieku 86 lat w Nowym Jorku, gdzie mieszkał przez prawie 60 lat.

Jednak spuścizna po jego pracy, którą zostawił Nikola w USA, trwa do dziś. W 1994 r. w pobliżu miejsca jego byłego laboratorium w Nowym Jorku, na skrzyżowaniu 40th Street i 6th Avenue, zainstalowano znak identyfikujący „Nikola Tesla Corner”.

Polecany artykuł:  Rijeka Chorwacja - dlaczego nie warto jechać na wakacje do Rijeki!

Nikola Tesla – filmografia

Nakręcono kilka filmów o życiu i wynalazkach Nikoli. W szczególności polecamy obejrzeć:

  • Tajemnica Nikoli Tesli , film biograficzny z 1980 roku z udziałem Orsona Wellesa;
  • Nikola Tesla, The Genius Who Lit the World , dokument z 1994 roku wyprodukowany przez Tesla Memorial Society oraz Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie w Serbii.
  • Prestige, fikcyjny film z 2006 roku o dwóch magach w reżyserii Christophera Nolana, z gwiazdą rocka Davidem Bowie w roli Tesli.

Tesla Motors

W 2003 r. grupa inżynierów założyła Tesla Motors, firmę samochodową im. Tesla, poświęconą budowie pierwszego w pełni elektrycznego pojazdu. Elon Musk, przedsiębiorca i inżynier, w 2004 r. przekazał Tesli ponad 30 milionów dolarów, ponadto jest współzałożycielem firmy.W 2008 roku Tesla zaprezentowała swój pierwszy samochód elektryczny-  Roadster. Roadster to  wydajny samochód sportowy, który pomógł zmienić sposób postrzegania samochodów elektrycznych. W 2014 roku Tesla wprowadziła model S, tańszy model, który w 2017 roku ustanowił rekord świata Motor Trend dla przyspieszenia od 0 do 60 mil na godzinę przy 2,28 sekundy.Ponadto projekty Tesli wykazały, że samochód elektryczny może mieć takie same osiągi, jak marki samochodów sportowych napędzanych benzyną, takich jak Porsche i Lamborghini.
Pomysły na podróże