Chorwacja – kraj winem płynący
Chorwacja – kraj winem płynący. Historia winiarstwa w Chorwacji sięga czasów Ilirów, którzy to rozpoczęli na tych terenach uprawę winorośli.
Co ciekawe, niegdyś pałeczkę przejęli greccy osadnicy, gdzie na wyspach Korčula, Hvar i Vis kontynuowali produkcję wina. Dodatkowo Chorwacja jest 34 krajem na świecie pod względem powierzchni winnic -zajmują one 29 000 ha. Spokojnie możemy używać określenia Chorwacja- kraj winem płynący. Poza tym w 2012 r. Chorwacja zajęła 7 miejsce pod względem konsumpcji wina, na 1 mieszkańca przypada w ciągu roku 38, 9 litra wina. Każdy, kto delektuje się tym trunkiem powinien znać kilka faktów dotyczących winorośli, wina i historii winiarstwa na terenie Chorwacji.
Chorwacja kraj winem płynący
Vallis Aurae – Złote Wzgórza
Vallis Aurae – Złote Wzgórza – jest to region winiarski w Slavonii sięgający czasów Ilirów. Co ciekawe, jest on położony na 45,3 równoleżniku, na tym samym równoleżniku co słynne winiarnie Piemontu, Cotes du Rhone, Bordeaux i Oregon.
BIBICh WINERY
BIBICh WINERY – winnica nieopodal Skradinu w Chorwacji – Dalmacji, uznawana jest za prawdopodobnie najbardziej wszechstronną winiarnię. Warto wiedzieć, że produkuje on wina na skalę światową (również w USA) i posiada własną restaurację, którą odwiedził Anthony Bourdain.
Chorwacja kraj winem płynący – najpopularniejsze wina i odmiany winorośli
Prošek
Niewątpliwie Prošek – wino nie ma nic wspólnego z produkowanym na masową skalę włoskim winem musującym prosecco. W przeciwieństwie do prosecco, Prošek to tradycyjne wino słodkie deserowe pochodzące z Chorwacji. Co ciekawe, produkowane jest z suszonych winogron m.in. z odmiany Plavac Mali, Malvasija itp. Dodatkowo, obecnie najlepszy prošek w Chorwacji pochodzi z wysp: Hvar (winnica Tomić) i Brač (winnica Stina).
Dingač
Kolejny to Dingač – to najprawdopodobniej najbardziej znany ze wszystkich regionów winiarskich w Chorwacji. Znajduje się na Półwyspie Pelješac. Ponadto zbocza tego regionu porośnięte są autochtoniczną winoroślą Plavac Mali Crni, z której produkuje się markowe wino Dingač. Teren, który ta odmiana winorośli porasta jest krasowy, zbocza idą prosto do morza pod kątem 45 stopni. Dlatego też niewielka warstwa gleby i ponad 2800 h słonecznych rocznie sprawiają, że wino Dingač należy do 10 najlepszych win na świecie.
Plavac Mali
Plavac Mali- najczęściej sadzona i uprawiana odmiana winorośli w Chorwacji. Warto wiedzieć, że tradycyjnie najlepszy Plavac Mali uprawiany jest na zboczach Półwyspu Pelješac oraz na wyspach Hvar i Brač.
Malvasia Istriana
Malvazija – Malvasia Istriana – biała odmiana winorośli pochodząca z Istrii. Pondto łączy ona w sobie morską świeżość, słone nuty z miodowym posmakiem, wysokie stężenie alkoholu i sporą kwaskowatość.
Bevanda – popularny w Dalmacji napój alkoholowy, który jest mieszanką czerwonego wina i wody mineralnej gazowanej.
Gemišt – bardzo popularny w północnej części Chorwacji. Jest on mieszanką białego wina (zazwyczaj Graševina) i wody mineralnej gazowanej.
Graševina – znana jako Welschriesling, Laski Riesling lub Olasz Riesling w innych częściach Europy. Jest jednym z najpopularniejszych odmian winorośli w Chorwacji. Głównie uprawiana w Slavonii.
Tribidrag – jeden z najszlachetniejszych czerwonych odmian winorośli na świecie pochodzący z Chorwacji a dokładnie z Dalmacji, gdzie znany jest jako Crljenak Kaštelanski lub Pribidrag. W Kalifornii nazywany jest Zinfandel a Primitivo na Południu Włoch. Warto wiedzieć, że najbardziej znaczący producenci wina z tego szczepu: Bedalov i Vuina z Kašela, Mimica z Omiš, Rizman z Komarna i Stina z wyspy Brač.
Bucavac – winnica w pobliżu miejscowości Primošten czekająca na wciągnięcie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dodatkowo winnica ta słynie z autochtonicznej odmiany winogrona Babić. Przez wieki trudno dostępne i skaliste grunty zostały przerobione w winnicę poprzedzielaną kamiennymi murkami.
Slavoński dąb – znany na całym świecie dąb wykorzystywany do produkcji beczek dla wina długo dojrzewającego.
Portugizac – młode czerwone wino, produkowane w winnicach w pobliżu Zagrzebia. Co ciekawe, jest symbolem jesieni. Dodatkowo świetnie komponuje się z daniami z kaczki, gęsi oraz z kaszanką.
Plešivica – region winiarski ( niedaleko Zagrzebia) słynący z uprawy takich odmian winogron jak: Chardonnay, Pinot Noir, Sauvignon Blanc i Riesling. Słynie również z produkcji najlepszych win musujących w Chorwacji.
Miljenko Grgić – Mike Grgich – legendarny producent wina Chateau Montelena’s Chardonnay z 1973 r. Pochodzi z Chorwacji a właściwie z Dalmacji, gdzie posiada jedną ze swych winiarni w Europie, drugą posiada w Kalifornii.
Winogrona autochtoniczne
Mówi się, że w Chorwacji istnieje ponad 130 odmian autochtonicznych. Dzięki temu można powiedzieć, że Chorwacja to kraj winem płynący. Ponadto znajduje się blisko czołówki z największą liczbą odmian winogron autochtonicznych. Co ciekawe najbardziej popularny to Tribridrag.
Wina z amfory – co ciekawe, posiadają długą tradycję w Gruzji, ale mało kto wie, że chorwaccy winiarze nadal z wielkim powodzeniem fermentują wino w tych dużych i małych naczyniach z gliny.
Wina pomarańczowe – to nazwa białego wina, wykonanego z maceracji skórek winogron, który zabarwia wino na kolor bursztynowy lub pomarańczowy. Jednym z najbardziej popularnych producentów wina pomarańczowego na świecie jest winiarnia Roxanich z Istrii.
Na koniec – Vugava – autochtoniczna z tradycją 2000 lat biała odmiana winorośli z wyspy Vis oraz innych regionów Chorwacji.