10 błędów, które popełniają początkujący wędrowcy
Podróże po Europie,  Porady

10 błędów, które popełniają początkujący wędrowcy

Czas czytania: 3 minut

Górskie wędrówki to marzenie wielu amatorów. Na szlaku nietrudno jednak o błędy, których konsekwencje mogą okazać się znacznie poważniejsze, niż się początkowo wydaje. Oto 10 zachowań – swoisty antydekalog podróżnika – których powinieneś wystrzegać się za wszelką cenę!

Przepakowanie

Każdy dodatkowy kilogram w plecaku to duże obciążenie dla organizmu, zwłaszcza jeśli cała wędrówka liczy kilkadziesiąt kilometrów. Nie wszystkie przedmioty codziennego użytku w warunkach górskich są niezbędne. Dlatego kosmetyki, zapasowa bielizna czy urządzenia elektroniczne będą jedynie balastem, z których funkcji nie będzie możliwości skorzystania podczas jednodniowych hikingów. Niektórzy podróżnicy łamią np. szczoteczki do zębów na pół. Niekoniecznie polecamy to rozwiązanie, ale to dobry przykład, w jaki sposób profesjonaliści podchodzą do tematu zbędnych (kilo)gramów podczas podróży.

Niewystarczająca liczba przekąsek

Nawet najłatwiejsze szlaki wymagają dobrej kondycji fizycznej. Zapotrzebowanie energetyczne w górach diametralnie różni się od tego, jakie każdy z nas ma na co dzień. Z tego powodu należy spakować dodatkową ilość „pobudzaczy”, które dodadzą sił w momentach kryzysowych. W zależności od indywidualnych preferencji mogą to być żele energetyczne, słodkie (zdrowe) przekąski lub lunchboxy – najważniejsze, aby posiłki tego typu pozwoliły uniknąć pojawienia się uczucia wyczerpania w połowie trasy. Warto spożywać je tuż przed pojawieniem się pierwszych objawów zmęczenia.

Ignorowanie prognoz pogody

Nie od dziś wiadomo, że pogoda w górach może zmienić się błyskawicznie. Prognozy w najwyższych partiach Tatr lub Karkonoszy nie zawsze mogą się w pełni sprawdzać, jednak przed wejściem na szlak należy dokładnie zapoznać się przewidywanymi warunkami atmosferycznymi w najbliższych kilku godzinach. W przypadku zapowiadanych burz, ulew lub silnych wiatrów każdy miłośnik outdooru powinien natomiast wziąć pod uwagę rezygnację z wycieczki. Bezpieczeństwo to podstawa!

Polecany artykuł:  Winiety Austria 2024 r.

Śpiwór niedostosowany do temperatury otoczenia

Decydując się na spanie w namiocie, należy w odpowiedni sposób dobrać śpiwór do temperatury, jaka będzie panowała w nocy. Produkty zaprojektowane z myślą o warunkach zimowych w okresie wakacyjnym mogą okazać się – co oczywiste – zbyt grube, natomiast te o temperaturze komfortu rozmijającej się z nocnymi przymrozkami są z kolei gwarancją nieprzespanej nocy z powodu zimna. Na stronie https://www.e-horyzont.pl/camping/spiwory.html znajdziesz szeroki asortyment śpiworów, jednak pamiętaj – wybierz produkt dostosowany do aktualnej pory roku!

Przeszacowanie możliwości kondycyjnych

Pewność siebie w górach jest zgubna, dlatego zbyt optymistyczne podejście do stanu własnej kondycji może w bezpośredni sposób przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji. Niewiele osób chodzi po górach na co dzień, dlatego w tym aspekcie rozwaga jest co najmniej wskazana. Odwracając słowa Poety: mierz zamiary podług sił!

Ignorowanie oznaczeń na szlaku

Na terenie większości parków i rezerwatów turyści mogą poruszać się wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach. Ignorowanie zakazu zbaczania ze szlaku oraz innych komunikatów jest przejawem ignorancji, która narusza dziewicze środowisko fauny i flory danego miejsca. Poza tym zbaczanie ze szlaku stwarza ryzyko wypadku.

Niewłaściwy dobór stroju

Niewłaściwe przygotowanie do wędrówki to bardzo częsty błąd, jaki popełniają osoby początkujące. Bielizna termoaktywna, czapka, okulary przeciwsłoneczne i odporny na wiatr softshell to podstawa wyposażenia każdego plecaka. Szeroki asortyment kurtek sofshellowych znajdziesz na stronie https://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/softshelle-meskie.html, jednak pamiętaj – tego typu warstwa ochronna przydaje się również i w okresie wiosenno-letnim!

Brak przygotowania nawigacyjnego

Polskie szlaki w górach są z reguły dobrze oznaczone, jednak utrata orientacji w terenie może przydarzyć się każdemu. Rozwiązanie tego problemu jest proste – tradycyjna mapa (najlepsza, bo niewymagająca… zasilania) oraz pobranie aplikacji z mapami offline na swój telefon w pełni uchronią przed niebezpiecznymi konsekwencjami takich sytuacji.

Polecany artykuł:  Podróż po Europie autem- jak przygotować się do podróży?

Spożywanie napojów wyskokowych na szlaku

Obcowanie z przyrodą i świadomość trwającego urlopu to dla wielu osób idealne warunki do tego, aby całej wędrówce towarzyszyło spożycie alkoholu. Warto jednak tego unikać, ponieważ w połączeniu z upałem, zmęczeniem i nieprzewidzianymi zdarzeniami nawet jedno piwo wypite na szlaku może być przyczyną nagłego pogorszenia samopoczucia w postaci zasłabnięcia (polecamy np. piwa bezalkoholowe działające jak napoje izotoniczne). Pamiętajmy też, że alkohol jedynie stwarza poczucie rozgrzania organizmu. Im mniej alkoholu w czasie wyprawy, tym lepiej. Hasło na dziś: zero procent!

Niepoinformowanie najbliższych o planie wędrówki

Dzikie tereny górskie nie sprzyjają łatwemu komunikowaniu się ze światem, przez co należy odpowiednio wcześniej poinformować swoich bliskich o planowanej trasie i terminie powrotu do domu. Zdrowy rozsądek to podstawa w górach, dlatego po wyborze odpowiedniej odzieży górskiej ze strony https://www.e-horyzont.pl/strefa-goretex/odziez-goretex.html pozostaje jedynie spakować przekąski i wysłać krótkiego SMS-a z planem wycieczki do najbliższych. Zajmuje to zaledwie kilka sekund, a pozwala uniknąć niepotrzebnych zmartwień osobom, które najbardziej kochamy!

Zobacz także: Istria plaże- TOP 10 najpiękniejszych plaż

Pomysły na podróże