Syn
Ciekawostki,  Książki

„Syn” Andrej Nikolaidis i czarnogórski Ulcinj

Czas czytania: 2 minut

„Syn” Andrej Nikolaidis

Długie, zimowe wieczory sprzyjają nadrobieniu zaległości czytelniczych. Szczególnie gdy w książce przenosimy się na Bałkany, tak jak w przypadku książki „Syn” Andreja Nikolaidisa. Książka ta otrzymała Europejską Nagrodę Literacką. Co więcej przetłumaczono ją  na kilkanaście języków.

Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego. Nie czyta jej się jednym tchem. Trzeba ją czytać powoli i ze zrozumieniem, ponieważ jest to powieść wielowarstwowa i złożona. Na tych niewielu stronach (książka liczy zaledwie 118 stron) znajdziemy mroczne historie ludzi, których łączy czarnogórskie zabytkowe miasteczko Ulcinj. Nocny marsz przez miasto przypomina wędrówkę przez kręgi piekła Dantego. Książka utrzymana jest w konwencji oniryzmu czyli ukazuje rzeczywistość jako sen, marzenie senne lub koszmar. Można również powiedzieć, że jest to  opowieść o relacji ojciec / syn  i daremności egzystencji. Co więcej, to także opowieść o Czarnogórze.

Jedna noc z życia „bohatera bez imienia”

Bohaterem jest bezimienny Syn -pisarz, którego życie się rozpada. Właśnie opuściła go żona, od wielu lat jest skonfliktowany z ojcem, który obwinia go o śmierć matki. Bohater nie może znaleźć wewnętrznego spokoju, dlatego wyjeżdża w ciepłą noc do miasta Ulcinj w Czarnogórze. Ulcinj samo w sobie stanowi wielowarstwową mieszankę kultur europejskich, wpływów innych kontynentów oraz komunistycznej przeszłości tego miejsca.

Zdecydowanie bohater „Syna” nie potrafi dostosować się do obecnie panujących „nowych czasów”. Podczas swojej nocnej podróży Syn, spotyka kilka osób. Są to między innymi: student fortepianu z Wiednia, który porzucił swoją karierę muzyczną i przeszedł na islam, radykalny kaznodzieja oraz grupa uchodźców z Kosowa. Wszyscy spotykają się na Starym Mieście Ulcinj, a dokładnie na Placu Niewolników. Miejsce to również jest symboliczne, ponieważ piraci mieszkający w mieście do XIX wieku przywozili tu oraz sprzedawali swoich schwytanych niewolników.

Polecany artykuł:  Chorwacja centralna atrakcje - czy warto się tam zatrzymać?

Podsumowanie

Reasumując jest to kolejne ciekawe dzieło z regionu Bałkanów, pomimo nieco zjadliwych oraz snobistycznych poglądów dotyczących ludzi przez Autora, jest to powieść, którą warto przeczytać. Bynajmniej warto również poznać życie Autora, żeby lepiej zrozumieć powieść.


Tytuł oryginału: Sin

Autor: Andrej Nikolaidis

Data wydania Polska: 2020-10-16

Liczba stron: 118

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

* Andrej Nikolaidis (ur. 1974 r. w Sarajewie) to pisarz, publicysta oraz doradca polityczny (był doradcą Ranko Krivokapicia- przewodniczącego parlamentu Czarnogóry). W 1992 roku, po wybuchu konfliktów etnicznych w Bośni, które wkrótce przerodziły się w wojnę, rodzina Nikolaidisa przeniosła się do czarnogórskiego miasta Ulcinj. Andrej Nikolaidis początkowo był znany ze swoich poglądów politycznych oraz publicznych waśni. Często pojawiał się w lokalnej telewizji oraz gazetach z ostrymi komentarzami politycznymi. Jego pozostałe prace:

  • Mimesis, 2003
  • Sin (Syn), 2006
  • Balkanska Rapsodija, 2007
  • Mimesis i drugi skandali, 2008
  • Dolazak, 2009
  • Homo Sucker: Poetika Apokalipse, 2010
  • Odlaganje. Parezija, 2012
  • Mala enciklopedija ludila, 2013
  • Devet, 2014
  • Smjena straže, 2015
  • Mađarska rečenica, 2017

 

Pomysły na podróże