Przejścia graniczne Chorwacja – Bośnia i Hercegowina
Przejścia graniczne Chorwacja z Bośnią i Hercegowiną
Zapewne większość z nas przekraczała przejścia graniczne Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną jadąc na południe Chorwacji do Dubrownika lub na Półwysep Pelješac bądź na wycieczkę do Mostaru i Sarajewa.
Przekroczyć granicę mogą osoby, które posiadają ważny paszport bądź dowód osobisty. Obowiązek posiadania tzw. Zielonej Karty został zniesiony w październiku 2021 roku na mocy Porozumienia Wielostronnego. Znaczy to, że zmotoryzowani z innych państw, w tym także obywatele z Polski, mogą wjeżdżać do Bośni i Hercegowiny tylko z ważną polisą OC.
Bośnia i Hercegowina to piękny kraj, jeszcze w dużej mierze nie odkryty przez Polskich turystów. Kraj ten posiada 20 km dostęp do Adriatyku w okolicy Neum. BiH jest krajem górzystym prawie w 90%. W większości zajmują teren Góry Dynarskie z najwyższym szczytem Maglic 2 386 m.n.p.m. Bośnia i Hercegowina leży w strefie klimatu przejściowego pomiędzy kontynentalnym a klimatem śródziemnomorskim.
Myślę, że pozostaje w wielu nas jeszcze obawa o swoje bezpieczeństwo podczas podróży przez Bośnię i Hercegowinę. Podczas pierwszej naszej podróży w 2013 roku mieliśmy pewne obawy. Zjechaliśmy wówczas Bośnię i Hercegowinę z północy na południe (przejście graniczne Chorwacja w Gradiška poprzez Jajce, Mostar aż do przejścia w Metkovic). Czuliśmy się bezpiecznie.
Bośniacy są bardzo przyjaznym narodem, informowali nas o patrolach policyjnych na drodze, standardowymi znakami mrugania światłami. Jednak należy mieć na uwadze, że drogi są bardzo kręte i momentami bardzo wąskie, więc jedyne niebezpieczeństwo może czyhać na piratów drogowych.
Przedstawiamy Wam mapkę – Przejścia graniczne Chorwacji – opracowaną przez nas na podstawie Publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 23.08.2013.
Na zakończenie zapraszamy na naszą relację z pierwszej podróży przez Bośnię i Hercegowinę samochodem.