Park Narodowy Krka
Chorwackie ciekawostki,  Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Park Narodowy Krka

Czas czytania: 6 minut

Położony nieco w głębi lądu, w Dalmacji, Park Narodowy Krka ujawnia cały naturalny urok Chorwacji

Park Narodowy Wodospady Krka to na pewno obowiązkowy punkt na mapie chorwackich atrakcji turystycznych. Tuż obok Parku Narodowego Jezior Plitwickich to wizytówka Chorwacji, której nie można pominąć. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w okolicach Szybenik, w środkowej Dalmacji. Jak wygląda aktualny cennik wstępu do Parku? Co warto zobaczyć? Co odpuścić w zwiedzaniu? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym wpisie, na który gorąco zapraszam.


Park Narodowy Krka mapa

Park Narodowy Krka

Ten wspaniały Park Narodowy Krka o powierzchni 109 km² obejmuje część rzeki Krka, Visovačko jezero, a także wiele wodospadów, w tym wodospad Skradinski Buk. W Parku Narodowym Krka możemy spacerować w spokoju w  otoczeniu pięknej flory oraz fauny. Po przepłynięciu przez obszar Parku Narodowego i wodospadów rzeka Krka kontynuuje swoją drogę przez uroczą wioskę oraz port Skradin, a następnie po 20 km dociera do ujścia Adriatyku w pobliżu miasta Szybenik.


Wodospady Krka. Cennik 2022


Park Narodowy Krka atrakcje

Na rzece Krka powstało wiele wodospadów. Oprócz wodospadów można spacerować wzdłuż rzeki i jeziora, spacerować w pobliżu ruin lub chłonąć lokalną kulturę w muzeach.  W tym regionie jest naprawdę wiele atrakcji turystycznych. Podczas wędrówek można zobaczyć dziko żyjące zwierzęta, a w szczególności płazy, gady lub ptaki. Oczywiście ryby są najbardziej widoczne, ponieważ jest ich dużo i są łatwe do zauważenia w krystalicznie czystej wodzie!

Do Park Narodowy Krka prowadzą dwa wejścia w Skradin oraz w Lozovac. Co ciekawe, większość osób wybiera ten drugi wariant.

Z Lozovac jest tylko 10 minut jazdy bezpłatnym autobusem do wodospadu Skradinski Buk. Można tę trasę pokonać pieszo, ale widoki nie są powalające, więc po co tracić czas?

Dodatkowo stąd można wyruszyć też w jeden z trzech rejsów:

  1. Franciszkański Klasztor na wyspie Visovac (czas trwania rejsu około 2h),
  2. Wodospad Roski Slap z wizytą na wyspie Visovac (3h)
  3. Monastyr Krka oraz pozostałości twierdzy Tosenj oraz Necven (2,5h).
Polecany artykuł:  Rekordowe upały w Chorwacji
Visovac
Wysepka Visovac z klasztoremFranciszkanów

Przyjemność rejsu jest oczywiście dodatkowo płatna. Zamiast rejsu polecamy obejść dookoła sam wodospad (betonową drogą lub ścieżką po drewnianych kładkach – zdecydowanie lepsza opcja!) i zażyć kąpieli w jego pobliżu (tylko do końca 2020 roku!). Prowadzi tu także ścieżka edukacyjna, która oprócz pokazania bogactwa flory oraz fauny rzeki Krka, zahacza o stanowiska etnograficzne, gdzie możemy poznać jak wyglądało tu życie dawniej.

Wodospad Skradinski Buk

Skradinski Buk (po chorwacku  „buk” oznacza „wodospad”) to największy wodospad na rzece Krka. Jego długość wynosi 800 metrów, gdzie rozmieszczonych jest siedemnaście kaskad, odpowiadających łącznej wysokości 46 m. Ostatnie spadki są najbardziej imponujące – mają nawet 10 m wysokości. Możemy je podziwiać z szeregu drewnianych kładek oraz ścieżek. To właśnie w tym miejscu, można zażyć kąpieli (tylko do końca 2020 roku!). Warto zabrać ze sobą obuwie do wody, gdyż dno jest kamieniste oraz śliskie. Zabronione jest pływanie w rzece Krka lub pod wodospadami, z wyjątkiem dna rzeki, to znaczy u podnóża ostatnich wodospadów.  W pobliżu znajdują się też lokale gastronomiczne, w których można zakupić jedzenie oraz można skorzystać z toalety.

Wyspa Visovac

Wyspa Visovac – na której pośród drzew umiejscowiony jest klasztor Franciszkanów z 1445 roku pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej oraz kościół Matki Boskiej Visovackiej. Oprócz ciekawej historii samego Klasztoru można też dowiedzieć się od przewodnika wiele ciekawostek dotyczących powstania samej malowniczo położonej wysepki Visovac. Dodatkowo do obejrzenia są tu zbiory archeologiczne, zbiór historycznych szat liturgicznych oraz naczyń i  bogato wyposażona biblioteka z dużą ilością rękopisów oraz cennych ksiąg.

Młyny wodne 

Młyny wodne z XIX wieku są nie tylko zabytkami wiejskiego budownictwa, ale także jest to dowód przeszłości gospodarczej. W odnowionych budynkach można zobaczyć jak wyglądał dawniej proces mielenia zboża, prania, tkania oraz uprawy roli.

Monastyr Krka

Monastyr Krka – znajduje się pośrodku kanionu rzeki Krka, w małej zatoczce. Co ciekawe monastyr Krka powstał na ruinach dawnego klasztoru pustelników. Dodatkowo nieopodal znajduje się również cerkiew zbudowana w typowo bizantyjskim stylu oraz ówczesny budynek seminarium duchowego. Turyści mogą zwiedzać udostępnione podziemia monastyru, gdzie znajdują się grobowce. Ponadto w monastyrze znajduje się bogaty zbiór cennych ksiąg oraz rzadkich, historycznych rękopisów.

Polecany artykuł:  Jak przygotować jacht do sezonu — o co warto zadbać?

Elektrownia wodna 

Elektrownia wodna – a właściwie pozostałości po elektrowni wodnej, którą uruchomiono w 1895 roku  jest uważana za drugie (zaraz po tej z Niagary) tego typu rozwiązanie w skali całego świata. Oczywiście jej twórcą był sam Nikola Tesla. Dzięki elektrowni zaopatrywano pobliskie miasta (m.in. Szybenik) w prąd. Ponadto było to  jedne z pierwszych w Europie. Dodatkowo można tu np. podziwiać z bliska olbrzymie turbiny wodne.

Roški slap

Roski slap – nazwa tego wodospadu wzięła się od dawnej twierdzy Róg, która usytuowana była na prawym brzegu rzeki Krka. Wodospad Roski slap ma długość około 650 metrów. Ponadto składa się z mniejszych kaskad (zwanymi Oglice) oraz głównej z której woda spada z wysokości 15 metrów. Najlepiej wodospad zwiedzać z pokładu statku, ponieważ od góry jest praktycznie cały zarośnięty( nic nie widać). Przy samym wodospadzie Roski slap znajdują się różne formy naciekowe – głównie progi, bariery, stożki oraz jaskinie. Jednak to właśnie stożki u podnóża głównej kaskady są najbardziej unikatową formacją tego wodospadu.

Wodospady na rzece Krka
Wodospady na rzece Krka

Burnum 

Burnum to pozostałości po rzymskim obozie wojskowym. Wzniesiono go na prawym brzegu rzeki Krka, w celu strategicznym, a właściwie w celu kontroli przeprawy przez rzekę Krka. Ponadto stacjonowały tu kiedyś rzymskie legiony, czego dowodem jest odkryty niedawno amfiteatr oraz resztki arkad, z budynku dowódcy obozu. Na terenie Burnum trwają prace konserwatorskie,  zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem.

Forteca Bogočin

Pozostałości średniowiecznej fortecy Bogočin można zobaczyć na lewym brzegu rzeki Krka. Leży ona na skale, w pobliżu miejscowości Promin Bogatić. Prawdopodobnie Fortecę zbudowała chorwacka szlachta Nelipići, a następnie była rządzona przez rodzinę Martinušić. Do Bogočin prowadzi tylko jedna dobrze zachowana średniowieczna droga, do której można dostać się przez wiszący most. Forteca była okupowana przez Turków na początku XVI wieku. Pozostała w ich rękach do 1684 roku.

Fort Kamičak

Pozostałości średniowiecznego fortu Kamičak znajdują się między wodospadem Roški slap a jeziorem Visovac. Według zachowanych źródeł historycznych z 1345 r. chorwacko-węgierski król Ludovik potwierdził dziedzictwo. Po penetracji Turków oraz okupacji całego regionu Fort Kamicak stracił na znaczeniu i od tego czasu został porzucony.

Co ciekawe Kamičak jest nadal znany jako Utješinović grad. Natomiast w 1482 r. urodził się tu pierwszy chorwacki kardynał Juraj Utješinović. Ponadto Marko Mišljenović, również pochodzi z Kamic.

Polecany artykuł:  Wyspa Korčula i jej magiczne Stare Miasto

Chorwacja Krk – kiedy najlepiej jechać?

Chorwacja na wybrzeżu oraz na wyspach posiada klimat śródziemnomorski. Lipiec oraz sierpień to najgorętsze i najsuchsze miesiące. Zdecydowanie w sezonie letnim praktycznie od czerwca do września Park Narodowy Krka podobnie jak Park Narodowy Jezior Plitwickich przeżywają prawdziwe oblężenie turystów. Chociaż może Park Krka nieco mniejsze. Aby w spokoju zwiedzać, ale także podczas łagodnej temperatury powietrza i wody najlepiej będzie wybrać się tam poza sezonem. Idealne naszym zdaniem miesiące to kwiecień, maj oraz połowa czerwca lub wrzesień i październik. Zresztą Park otwarty jest przez cały rok więc okres jesieni, zimy i wczesnej wiosny też posiada swoje uroki.

Rzeka Krka
Rzeka Krka fot. pixabay

Jak dojade – Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka  położony jest w odległości około 20 kilometrów od miasta Szybenik. Do Parku prowadzą dwa wejścia położone w miejscowości Lozovac i Skradin. Miasteczko Skradin jest położone bliżej chorwackiej autostrady, przez co dojazd jest tu zdecydowanie łatwiejszy. Jadąc z północy autostradą A1, można zjechać na Skradin.

Z kolei jadąc z południa Chorwacji trzeba z autostrady A1 zjechać na Szybenik i kierować się dalej na Skradin.

  • wejście w Lozovac jest najbliżej wodospadów. Duży parking umożliwia kierowcom wygodne parkowanie. Po uiszczeniu opłaty za wstęp, po prostu wsiądźcie w bezpłatny autobus, który zawiezie Was do wodospadów.
  • wejście w Skradin. Do miasteczka Skradin można dotrzeć drogą lub rzeką Krka od strony morza (20 km żeglugi między ujściem a portem Skradin). W Skradin znajduje się port dla łodzi i parking dla samochodów.

Oprócz tych pierwszych dwóch możliwości (zdecydowanie najbardziej uczęszczanych) istnieje 7 innych miejsc wejścia do Parku. Są to wejścia w Remetića lub Stinicy, aby zwiedzić wyspę Visovac i klasztor. Z Roški Slap można odwiedzić wodospady Roški Slap oraz jaskinię Oziđana pećina (w odległości krótkiego spaceru). Z Kistanje dojdziemy do klasztoru Krka. Ponadto wejścia znajdują się w Miljevci, Burnum oraz Puljane.

Istnieje również możliwość skorzystania z wycieczki zorganizowanej w mieście Szybenik. Oczywiście agencje lub zakwaterowanie w okolicy często oferują takie wycieczki.


Noclegi w pobliżu Parku Narodowego Krka

Największe miasto w pobliżu Parku Narodowego Krka to Szybenik. Właśnie Szybenik ma największą ofertę zakwaterowania. Jednak tuż obok Parku też znajdziemy ciekawe opcje noclegu. Ponadto polecamy zajrzeć do oferty kempingów w pobliżu Skradin.


Krka kamery na żywo

Dla miłośników Parku Krka polecamy zaglądać na webcam z łodzi, która kursuje po Krka tutaj


Reasumując naszym zdaniem  Park Narodowy Krka zasługuje na miano jednej z głównych wizytówek Chorwacji. Jest to miejsce wyjątkowe pod względem historycznym jak i krajobrazowym. Zdecydowanie tam wrócimy jednak poza sezonem.

Rzeka Krka
Rzeka Krka

Na zakończenie polecamy jeszcze zajrzeć do powiązanych tematycznie artykułów:

Szybenik – królewskie miasto

Parki Narodowe Chorwacji – przewodnik

Mapa turystyczna najciekawszych atrakcji Chorwacji

7 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację zimą

Wodospady Chorwacja – 12 niesamowitych wodospadów w Chorwacji

Uroczy Skardin – atrakcje

Pomysły na podróże