Chorwackie cuda: romantyczny Rovinj
Rovinj to jedno naszym zdaniem z piękniejszych zakątków na półwyspie Istria oraz w całej Chorwacji
Rovinj to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w tej części Europy. Pastelowe domy stłoczone na półwyspie lśnią kolorem w ciągu dnia oraz mienią się kolorami w nocy. Poza tym Dzwonnica wenecka katedry św. Eufemii wznosi się na wzgórzu oraz dumnie pilnuje Rovinj i okolicy. Historyczne centrum Rovinj jest całkowicie zamknięte na owalnym półwyspie o długości około 2 kilometrów. Nieopodal znajduje się 16 wysp oraz wysepek, do których można dotrzeć łodzią. Najpopularniejsze przybrzeżne wyspy to: Crveni Otok oraz Katarina.
Rovinj – trochę historii
Rovinj było już osadą iliryjskich plemion, przed panowaniem Rzymian. Co więcej to oni nazwali Rovinj Arupinium lub Mons Rubineus, a później Ruginium i w końcu Ruvinium. Miasto zbudowano na wyspie tuż blisko wybrzeża, następnie połączono go z lądem w 1763 r. poprzez wypełnienie kanału oraz stworzenie półwyspu.
Warto wiedzieć, że Rovinj stało się częścią cesarstwa bizantyjskiego, następnie w szóstym wieku częścią egzarchatu Rawenny, natomiast w 788 r. zostało częścią imperium frankońskiego. Od 1209 roku rządził nim patriarcha Akwilei.
Od 1283 do 1797 r. Rovinj było jednym z najważniejszych miast na półwyspie Istria w Republice Weneckiej. Miasto ufortyfikowano dwoma rzędami murów z trzema bramami miejskimi. Pozostałe mury miejskie również pochodzą z tego okresu. Niedaleko promenady znajduje się brama do Starego miasta oraz Łuk Balbiego z 1680 roku i późnorenesansowa wieża zegarowa. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1531 roku.
Następnie po upadku Wenecji, Rovinj stało się częścią Cesarstwa Austriackiego aż do czasów I Wojny Światowej. Potem Rovinj należał do Włoch w latach 1918–1947, kiedy to został przekazany Jugosławii.
Rovinj pogoda
Szczyt sezonu urlopowego w Rovinj oraz półwyspie Istria przypada zdecydowanie w wakacje. W lipcu oraz sierpniu temperatura na mniej więcej całym obszarze półwyspu Istria wynosi 28-30°C. Natomiast temperatura wody w Adriatyku wynosi około 23°C. Zdecydowanie dla tych, którzy wolą temperatury bardziej umiarkowane, opcją jest wypoczynek w Rovinj przed wysokim sezonem lub tuż po nim. Maj, czerwiec, wrzesień oraz październik to miesiące, kiedy średnia temperatura w dzień waha się między 20-24°C, a pogoda zadowoli turystów, którzy lubią ciepło, natomiast nie upały. To także jeszcze dobry czas na kąpiel – zwłaszcza we wrześniu, kiedy Adriatyk ma w tym regionie 19-20 °C.
Rovinj mapa
Rovinj atrakcje i zabytki
Miasto Rovinj posiadało siedem bram, z których trzy zachowały się do dziś: Brama św. Benedykta, Portyk oraz Brama Świętego Krzyża. Pierwsze archeologiczne ślady życia w tej okolicy pochodzą z epoki brązu, natomiast miasto zaczęła się rozwijać w III wieku. Co więcej ograniczona przestrzeń (we wczesnych latach na wyspie) warunkowała budowę wąskich domów, wąskich uliczek oraz małych placyków. Rovinj to wyjątkowe miejsce do odwiedzenia.
Kościół św Eufemii w Rovinj
Największy zabytek w Rovinj to kościół św. Eufemii. Jest to barokowy budynek w stylu weneckim odrestaurowany w latach 1725–1736. Dzwonnicę zaprojektował mediolański architekt Alessandro Monopola. Co więcej jest to replika kościoła św. Marka w Wenecji. Budowa dzwonnicy rozpoczęła się w 1651 roku oraz trwała aż 26 lat. Na szczycie dzwonnicy znajduje się duży miedziany posąg św. Eufemii, który został tam ustawiony w 1758 roku. Było to ponowne ustawienie ponieważ poprzednia drewniana figura uległa zniszczeniu po uderzeniu przez piorun. Co więcej z dzwonnicy roztacza się wspaniały widok na wyspy oraz okolicę Rovinj, a w pogodne dni podobno widać nawet Aply. Aby dostać się do Kościoła, należy udać się na wzgórze o wysokości 61 metrów.
Wnętrze kościoła może pochwalić się okazałym wystrojem, w tym marmurowym ołtarzem z XV-wieczną rzeźbą przed sarkofagiem zawierającym relikwie Eufemii.
Zegar miejski
Zegar miejski oraz mała fontanna znajdują się na głównym placu Rovinj. Co więcej zegar miejski kiedyś reprezentował wieżę w południowym rogu dawnych murów miejskich. Zbudowana w XII wieku wieża była kilkakrotnie rozbudowywana. Zegar miejski z lwem weneckim, znajdował się na forcie bramy miasta w pobliżu pałacu Califfi. Ta zdecydowanie kwadratowa konstrukcja wieży na głównym placu w Rovinj pochodzi z 1100 roku i przeszła kilka rozbudowań w swoim czasie, szczególnie w 1600 roku, kiedy Wenecjanie przebudowali ją w swoim stylu.
Łuk Balbiego
Nieco z dala od głównego placu znajdziemy dosyć imponujący łuk z końca lat siedemdziesiątych XVI wieku, nazwany na cześć Daniela Balbiego -ówczesnego burmistrza. Łuk zastąpił starą bramę miejską oraz posiada klasyczny wenecki znak Lwa Świętego Marka. Co ciekawe, są też dwie kamienne głowy, po jednej stronie łuku. Na jednym widać głowę brodatego Wenecjanina, a na drugim Turka w turbanie.
Muzeum Dziedzictwa
Muzeum założono przez grupę artystów z Rovinj w latach 50. XX wieku jako sposób na zebranie bogactwa kulturowego regionu oraz pokazanie prac lokalnych malarzy i rzeźbiarzy. Ponadto jest tu więc galeria z około 1500 dziełami sztuki współczesnej, obok pokojów z ważnymi znaleziskami dotyczącymi różnych kultur, które osiedliły się w Rovinj oraz bogatej morskiej historii miasta. Muzeum mieści się w czteropiętrowym barokowym pałac zbudowanym przez hrabiów Califfi w 1600 roku.
Instytut Ruđer Bošković
Instytut jest jednym z narodowych centrów badań morskich, który założono w 1891 roku. Początkowo celem placówki było badanie kolekcji nieznanych wówczas organizmów morskich. Co więcej, Rovinj został wybrany na siedzibę ze względu na wyjątkową czystość otaczającego morza, bogatą różnorodność gatunków oraz organizmów roślinnych i zwierzęcych. Ponadto korzystna była również lokalizacja i dobre połączenie komunikacyjne z Triestem, Berlinem oraz innymi ośrodkami europejskimi.
Główna atrakcja Instytutu to popularne akwarium Rovinj z ponad stuletnią tradycją, zawsze przyciągało wielu ciekawych turystów oraz badaczy. Koszt wstępu dla dorosłych 30 kn, dzieci 15 kn.
Rovinj port
Najlepsze widoki (oraz zdjęcia również na Instagram) z Rovinj można uzyskać z portu. Z tej perspektywy portu można zobaczyć piękną kolorystykę domów stłoczonych na nadbrzeżu, a na wzgórzu dzwonnice kościoła św. Eufemii.
Poza tym wystarczy odwrócić się w stronę morza, a zobaczycie działający port, z rybakami wychodzącymi lub wracającymi do domu albo naprawiającymi sieci na molo. Ponadto wzdłuż brzegu znajdują się restauracje oraz kawiarnie, które zapraszają na odrobinę odpoczynku.
Rovinj atrakcje w pobliżu
Punta Corrente – Złoty przylądek
Półwysep w kształcie buta w stosunkowo niewielkiej odległości na południe od miasta to ciekawy park przyrodniczy. Punta Corrente (Złoty Przylądek) była wizją dziewiętnastowiecznego austriackiego przemysłowca – Johanna Georga von Hütterott. To on nabył ten kawałek ziemi i pozwolił rozwijać się przyrodzie. Obecnie to piękny pas lasu iglastego, w którym kwitną cedry, daglezja, cyprysy oraz sosny Aleppo posadzone ponad 100 lat temu. Dodatkowo uroku dodają skaliste zatoczki wzdłuż wybrzeża, przy których można usiąść i pokontemplować.
Monkodonja
Monkodonja nazywana również jako „Mykeny z Istrii” – to stanowisko archeologiczne z epoki brązu (około 1800 przed naszą erą). Miejsce to leży na wzgórzu, około 5 kilometrów na południowy wschód od Rovinj. Monkodonja to ważne miejsce historyczne oraz archeologiczne, dlatego też zostało wymienione na mapie ważnych miejsc kultury regionu półwyspu Istria. Osada ma owalny układ i składa się z akropolu oraz górnego i dolnego miasta. Zakłada się, że mogło to być około 1000 mieszkańców.
Akropol znajdował się na szczycie wzgórza, dodatkowo chroniony był prostokątnymi ścianami. Ze źródeł wiadomo, że akropol był miejscem dla bogatych mieszkańców Monkodonja. Wiele ceramicznych fragmentów znalezionych na tym terenie wykonano przez lokalnych rzemieślników, ale niektóre pochodzą ze wschodniej części Morza Śródziemnego oraz mają cechy kultury mykeńskiej. Znaleziono również wiele metalowych przedmiotów, co świadczy o tym, że w miejscu zamieszkiwali zamożni ludzie. Życie w Monkodonja zakończył się nagle około 1200 roku przed naszą erą z nieznanych przyczyn.
Kanał Limski
Kanał Limski (lub Zalew Limski) leży na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria w Chorwacji, w niedalekiej odległości od miast Rovinj oraz Vrsar. Co więcej nazwa pochodzi od łacińskiego limes co znaczy „granica”, ponieważ kanał limski dzielił dwie prowincje starożytnego Rzymu, mianowicie: Dalmację i Italię.
Najwygodniejszym sposobem zwiedzenia kanału Limskiego jest zorganizowana wycieczka z Rovinj. Wiele łodzi wycieczkowych oferuje rejsy w górę kanału od głównej stacji dokującej. Zdecydowanie główny sezon trwa od czerwca do września, wtedy to łodzie kursują nawet co godzinę. Tuż obok przystani znajduje się mała plaża w cieniu sosen. Cena za rejs jest uzależniona od przewoźnika. Jednak trzeba się liczyć, że za całodzienny rejs koszt za osobę wynosi średnio 250,00 kn
Co warto wiedzieć, szczególnie dla miłośników kinematografii, w Kanale Limskim nagrano kilka filmów fabularnych. Są to m. in.: Wikingowie (1959 rok, w reżyserii Richard Fleischer, w głównych rolach Kirk Douglas oraz Tony Curtis) oraz Długie łodzie wikingów (1964 rok, reż. Jack Cardiff, w rolach głównych Richard Widmark oraz Sidney Poitier).
Turnina
Turnina to starożytna forteca, która znajduje się na wzgórzu Turnina, około 4 km na wschód od miasta, tuż przy drodze do Rovinj – Rovinjsko selo. Co więcej ze względu na strategiczne położenie na płaskowyżu o wysokości 107 metrów podczas II Wojny Światowej partyzanci wykorzystali fortecę Turnina jako wieżę obserwacyjną. Z tego też powodu Niemcy zniszczyli ją i do dziś pozostały tylko ruiny. Jednak z pozostałości murów twierdzy można podziwiać miasto Rovinj oraz zatokę Saline. W dawnych czasach forteca Turnina była fortem zbudowanym w podziemnych korytarzach wierconych w skale. Ponadto otwory na pierwszym oraz drugim poziomie dowodzą, że kiedyś Turnina była wykorzystywana do życia/mieszkania.
Rovinj plaże
Wybrzeże półwyspu Istria w tym m.in. Rovinj znane jest ze swojej różnorodności oraz charakteryzuje się kamienistymi a nawet skalistymi plażami. Ci, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez drobnego piasku, mogą początkowo być rozczarowani.
Najpopularniejsze plaże w Rovinj
– Plaża Lone – to jedna z najczęściej uczęszczanych plaż w Rovinj, jest to zdecydowanie plaża miejska
– Plaża Cisterna – plaże w zatoce Cisterna oraz Bačvice to najpiękniejsze plaże na całym południowym wybrzeżu Rovinj
– Zatoka Cuvi – w tej części przybrzeżnej Rovinj, plaże są bardzo popularne ze względu na żwir, kamyki oraz łatwy dostęp do morza, szczególnie dla rodzin z dziećmi
– Plaża Porton Biondi – to, co sprawia, że plaża Porton Biondi jest szczególnie atrakcyjna dla wypoczywających, to zdecydowanie przepiękny widok na półwysep ze Starówką Rovinj
–Plaża Amarin – wybrzeże jest tu głównie skaliste z kilkoma piaszczystymi zatoczkami. Ponadto z tego miejsca jest piękny widok na wyspę Figarola oraz stare miasto Rovinj.
Plaże dla dzieci
Typowe skaliste wybrzeże Rovinj nie jest odpowiednie dla małych dzieci, szczególnie dla maluszków oraz dla tych, które nie potrafią pływać (lub dorosłych). Jednak wśród skalistych zatoczek znajduje się wiele zatoczek żwirowych w których małe dzieci mogą bezpiecznie się kąpać i bawić. Plaże, na których można znaleźć przyjemne zatoczki dla dzieci to: Mulin Rouge, Lone, Złoty Przylądek, Amarin, Cuvi, Cisterna, Skaraba, Gustinja, Monte, Porton Biondi, zatoczka przy szpitalu Ortopedycznym oraz plaża przy campingu Vestar.
Plaże dla nudystów
Nudyzm na plażach miasta jest powszechny oraz ma dosyć długą tradycję. Miejscowi są przyzwyczajeni do tej praktyki oraz nie przeszkadza im to (oczywiście w granicach normy). Ponadto Rovinj ma jeden z najlepszych europejskich campingów dla naturystów Valalta. Plaże dla nudystów znajdują się również na kempingu Polari. Dodatkowo plaże dla nudystów znajdują się również na wyspach. Wyspa Maskin to maleńka wysepka i raj dla naturystów. Kolejnym miejscem wartym uwagi dla miłośników odpoczynku bez odzieży jest wyspa Sveti Andrija lub nazywana Crveni Otok (Czerwona Wyspa).
Jednak na głównych plażach miasta ( są to plaże Lone, Monte na Starym Mieście oraz plaża nieopodal szpitala) naturyzm jest zabroniony. Natomiast jeśli chodzi o dzikie plaże, nie ma specjalnych zasad co do odzieży, a nudystów można znaleźć wszędzie. Ludzie praktykujący nudyzm zwykle lubią chodzić na małe plaże oraz zatoki, gdzie mogą skorzystać z morza, słońca i prywatności.
Plaże dla psów
W Rovinj znajduje się kilka wyznaczonych plaż, na których dozwolone jest kąpanie i zabawa w morzu swojego pupila. Te plaże znajdują się w zatoce Lone, Cuvi oraz Borik.
Natomiast w przypadku innych plaż, należy stosować zwykłe zasady:
- Jeśli na publicznej plaży obowiązuje zakaz dla psów, należy go przestrzegać
- Podnieś i wyrzuć odchody swojego psa. Co więcej na większości plaż znajdują się torby i kosze na odchody zwierząt
- Pies musi zawsze znajdować się pod obserwacją właściciela
- Jeśli pies ciągle szczeka lub jest agresywny w stosunku do ludzi oraz innych zwierząt, najlepiej nie zabierać go na plażę
- Plaża nie jest trawnikiem i nie należy rzucać piłką na plaży lub wśród kąpiących się
- Trzeba pilnować, aby pies nie kopał na zielonych terenach oraz parkach w mieście
Rovinj dojazd
Co ważne bez względu na to, z której części Europy przyjeżdżamy do Rovinj to jest on dobrze skomunikowany.
Samochód
- Opcje dojazdu do Rovinj z północy:
- Lublana – Koper – Kaštel lub Plovanija (przejścia graniczne) – Rovinj
- Villach – Udine – Triest – Koper – Kaštel lub Plovanija (przejścia graniczne) – Rovinj
2. Opcja dojazdu do Rovinj z zachodu:
- Wenecja – Triest – Koper – Kaštel lub Plovanija (przejścia graniczne) – Rovinj
3. Opcja dojazdu do Rovinj ze wschodu :
- Zagrzeb – Rijeka – Rovinj
Samolot
Dojazd do Rovinj z lotniska w Pula zajmuje około 40 minut wypożyczonym autem, to około 38 km na południe.
Natomiast największe międzynarodowe lotnisko w pobliżu znajduje się w Wenecji, czyli około 3 godzin jazdy od miasteczka, ale w sezonie kursuje też prom, który łączy Wenecję z Rovinj. Ponadto warto wybrać również międzynarodowe lotnisko w Zagrzebiu oraz Split w Chorwacji. Natomiast kolejne międzynarodowe lotnisko 3 leży godziny jazdy od Rovinj – Lublana w Słowenii.
Oto lista najbliższych lotnisk do Rovinj:
- Pula (38 km, około 40 minut)
- Rijeka (124 km, około 1 godzina 45 minut)
- Zagrzeb (250 km, około 3 godzin)
- Lublana (188 km, około 2 godzin 15 minut)
- Triest (107 km, około 1 godzina 40 minut)
- Wenecja (256 km, około 3 godzin)
Prom
Oto lista sezonowych promów kursujących po północnym Adriatyku odpływających z portów i czasu podróży do Rovinj:
- Wenecja (około 2 godzin 45 minut)
- Cesenatico (około 3 godzin 30 minut)
- Rawenna (około 2 godzin 45 minut)
Reasumując, Rovinj to miejsce zdecydowanie odmienne niż niż miasteczka położone w Dalmacji. Czuć tu wpływy włoskie, praktycznie na każdym kroku. Jednak pomimo tego jest tu bardzo przyjemnie i zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie.