Pogoda Chorwacja
Ciekawostki

Pogoda Chorwacja – bura, jugo oraz smorac

Czas czytania: 2 minut

Na pogoda Chorwacja nad Adriatykiem mają wpływ typowe dla tego regionu wiatry

Pogoda Chorwacja w sezonie jest murowana. Czasem zdarzą się przelotne burze, ale szybko po nich wychodzi słońce.

Bura (bora)

Zrywa się nagle, wiejąc od lądu do morza, zazwyczaj z północnego wschodu. Mieszkańcy potocznie mówią, że wiatr ten „ześlizguje się po zboczach”. Powodem powstania  wiatru Bura są różnice pomiędzy temperaturami. Za górami gromadzi się chłodniejsze powietrze, natomiast nad morzem kumuluje się lżejsze i cieplejsze powietrze. Po przedostaniu się przez góry, zimniejsze powietrze gwałtownie opada ku wybrzeżu i tym samym wypycha lżejszą, cieplejszą warstwę ku górze.  Zimowa bura, w porywach może osiągnąć nawet 250 km/h (cieśnina Maslenicka). Obszar morza pomiędzy wyspą Krk i Rab jest wyjątkowo narażony na borę. Senjska bura, która tam wieje jest jedną z najsilniejszych nad całym Adriatykiem.

Latem bura ustaje zazwyczaj po kilku/kilkunastu godzinach natomiast zimą wieje nawet przez 2 tygodnie. Bura potrafi być bardzo  niebezpieczna szczególnie dla żeglarzy ponieważ wieje podmuchami. Mówi się, że bura „oczyszcza powietrze” – kiedy ustają podmuchy, pogoda staje się przepiękna, morze nabiera fantastycznej barwy i widoczność jest dużo większa.

O bura mówi się, że to zdrowy wiatr. Roznosi sól, która opada na trawę, która jest zjadana przez owce na wyspach, która nadaje szczególny smak i aromat mleka i mięsa.  Wyspa Pag słynie z wyjątkowych produktów m.in dzięki temu wiatru. Podobnie jest z pozostałymi wyspami, gdzie hodowane są owce. Inny adriatycki specjał, prsut suszony na wietrze w tym borze (występujący w Dalmacji i na Istrii) jest przepyszny o wyczuwalnym smaku morskiej soli.

Polecany artykuł:  Chorwacja Zadar w 1950 roku- podróż w czasie

Jugo (siroko, sirocco)

Wiatr ten wieje od morza w kierunku lądu, zazwyczaj z południa lub południowego wschodu. Dmucha zwykle w chłodnej porze roku, szczególnie w południowej części Adriatyku.  Zimą może wiać nawet 3 tygodnie, latem zwykle nie dłużej niż 3 dni. Jugo przynosi burzę i deszcz.

Pogoda Chorwacja
Sztorm na Morzu Adriatyckim w Zadar

Smorac (mistral)

To miły przyjemny letni wietrzyk, który przynosi ulgę podczas upałów. Wieje zazwyczaj od morza w kierunku lądu. Zaczyna wiać koło południa, z powodu różnicy w szybkości ocieplania się morza i ziemi. Ustaje wczesnym wieczorem.

Levant

Jest silnym wiatrem, niektóre cechy upodabniają go do jugo i bury. Wieje zazwyczaj ze wschodu. Wywołuje zachmurzenie, mżawkę (zazwyczaj długotrwałą).

Lebić

Wiatr ten należy do czołówki najbardziej nieprzyjemnych wiatrów wiejących nad Adriatykiem. Powoduje on wiele szkód m.in w portach. Zaczyna wiać, gdy jest zachmurzone i zwiastuje krótkie ale bardzo silne ulewy. Zazwyczaj wieje on przy zachodnim wybrzeżu Istrii.

Oštro

Oštro tworzy wysokie fale oraz przynosi pochmurną i deszczową pogodę. Wiatr ten, ma wszystkie cechy wiatru południowego. Zazwyczaj jest to wiatr chwilowy. Pojawia się gdy, jugo obiera kierunek zachodni. Zazwyczaj jest oznaką nadejścia nieprzyjemnego lebića.

Pomysły na podróże