Wojna na Bałkanach i „Chwila na miłość”- bałkańska historia o sile miłości
Książkę autorstwa Joanny Stovrag „Chwila na miłość” planowałam przeczytać już wcześniej. Jednak ciągle nie był odpowiedni moment. Obiecałam sobie przeczytać ją podczas naszego marcowego wyjazdu nad Adriatyk do Chorwacji. Niestety koronawirus pokrzyżował nie tylko nam plany urlopowe. W związku z tym, zabrałam się za lekturę „Chwila na miłość” i nie ukrywam, że poczułam prawdziwy bałkański klimat, a w szczególności klimat Sarajewa i wojna na Bałkanach od pierwszych stronic książki.
„Chwila na miłość” – Joanna Stovrag – słów kilka o autorce
Pani Joanna jest Krakowianką, która z zamiłowaniem i pasją oddaje się tłumaczeniom języków słowiańskich m.in. takich jak: chorwacki, bośniacki oraz serbski. W czasie wojny na Bałkanach Joanna towarzyszyła Waldemarowi Milewiczowi (korespondentowi wojennemu) jako tłumacz podczas wyjazdów organizowanych przez Telewizję Polską. Poza tym Joanna Stovrag jest współautorką przewodnika turystycznego „Chorwacja” oraz „Słownika pisarzy świata„.
„Jeszcze żyję. Historia prawdziwa”
„Jeszcze żyję” to lektura dla młodszego oraz starszego pokolenia. Jest to historia uniwersalna oraz ponadczasowa, bo o wielkim uczuciu, rozłące, rozterkach i niepewnym jutrze. Akcja „Jeszcze żyję…” rozgrywa się podczas wojny w Bośni w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Co więcej tragizm wojny na Bałkanach nie został tu wymyślony na potrzeby powieści, jest to bardzo realny opis wydarzeń z tamtego okresu, a przez to bliski każdemu z nas.
Zobacz także: Sarajewo – 10 miejsc, które zmieniły świat
Prawdziwa „Chwila na miłość”
„Jeszcze żyję. Historia prawdziwa” była jakby swego rodzaju preludium i rozwinięciem do „Chwila na miłość”. Książka „Chwila na miłość” to nie tylko przepiękna i dająca nadzieję historia miłości Polki Joanny i Bośniaka Sejo. To również spora ilość informacji o historii Sarajewa tuż przed wojną jak i podczas odcięcia Sarajewa na 44 miesiące od reszty świata! Ona w Polsce, On w epicentrum wojny. To nie mogło się udać, a jednak ogromna wiara i miłość przetrwały najgorszy czas.
Co więcej w książce pojawiają się inni bohaterowie wojny na Bałkanach: niezwykle silna kobieta – Janina Ochojska (to ona pożyczyła kamizelkę kuloodporną Joannie, kiedy leciała do oblężonego i walecznego Sarajewa), dziennikarze Konstanty Gebert, Wojciech Tochman oraz nieżyjący już dziś korespondent wojenny Waldemar Milewicz oraz wielu innych. To dzięki opowieści Joanny możemy poczuć tragedię rozterki, niepewność jutra oraz ogromną wolę walki.
A jak skończyła się opowieść Joanny? Zapraszam do lektury „Chwila na miłość„. Jednak ostrzegam, że opowieść wciąga i z fotela w Polsce możemy szybko przenieść się do Sarajewa przed i w trakcie trwania wojny.
„CHWILA NA MIŁOŚĆ” Wydawnictwa Replika, rok wydania 2017. Poruszająca najczulsze struny duszy bałkańska opowieść napisana sercem zakochanej kobiety.
Zgodnie z sugestią Autorki, polecamy czytać książkę i wczuwać się w klimat Sarajewa dzięki piosence Jaromira Nohavica „Sarajewo”:
Na zakończenie słów kilka podsumowania. Jak na „zakochaną w Bałkanach” przystało tematyka historii półwyspu Bałkańskiego jest mi bardzo bliska. Staram się „chłonąć” każdą opowieść/ dokument/biografię dotyczącą tego przepięknego skrawka Europy. Ważne są nie tylko historie z „happy endem” ale przede wszystkim te prawdziwe a często te są najbardziej wzruszające.
Nie mniej jednak opowieść „Chwila na miłość” znajduje się w czołówce powieści do których wrócę, szczególnie podczas odwiedzin Sarajewa lub wypoczynku nad Adriatykiem.