Sarajewo
Ciekawostki,  Podróże po Europie,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Sarajewo pomysł na wycieczkę – co zobaczyć?

Czas czytania: 6 minut

Sarajewo pomysł na wycieczkę

„Sarajewo pomysł na wycieczkę” to wpis o wypadzie do Sarajewa na weekend. Co zobaczyć w drodze do Sarajewa jak i w samej stolicy Bośni i Hercegowiny? Prezentujemy Wam pomysł na wycieczkę z miasta Split (Chorwacja) do Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), nieco dłuższą niż na jeden dzień.


Powyżej mapa trasy Split – Sarajewo

Mapy Google bardzo optymistycznie mierzą czas podróży Split Sarajewo. Z doświadczenie wiemy, że czas ten może się wydłużyć co najmniej dwukrotnie! Spowodowane jest to licznymi postojami na podziwianie pięknych widoków, smaczny obiad i dosyć niebezpiecznymi serpentynami, szczególnie po stronie Bośni i Hercegowiny.


Trasa Split – Sarajewo

Split – Buško Jezero

Wjeżdżając do Bośni i Hercegowiny od strony Chorwacji, przez przejście Kamensko, Bośnia wita nas wspaniałymi widokami na Buško Jezero. Warto wiedzieć, że jest to największe sztuczne jezioro na Bałkanach i jedno z większych w Europie. Jezioro powstało w 1974 roku. Wtedy to,  dawne tereny rolnicze zalano wodą. Natomiast dzięki jej spiętrzeniu wybudowano elektrownię wodną w Rudo.  Co ciekawe, elektrownia zapewniała Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji (wówczas w ramach Jugosławii) energię elektryczną.

Buško Jezero – Jablanica

Następny przystanek proponujemy w Jablanicy. Krzyżują się tu drogi z północ-południe oraz wschód-zachód Bośni. Miejscowość leży nad Neretwą i jest dosyć popularnym miejscem, chociażby przejazdowym w drodze do Mostaru. Nam w pamięci utkwiły cudne widoki oraz nieziemsko pyszna jagnięcina. Dla miłośników historii polecamy wizytę w Muzeum bitwy nad Neretwą (Muzej “Bitka na Neretvi”). Zostało ono założone w 1978r., a co ciekawe,  uroczystego otwarcia dokonał sam Tito. Na kompleks muzealny składają się: Park Pamięci, Pomnik Obchodów Rocznicy Bitwy nad Neretwą, Grób Partyzantów, biblioteka i ekspozycja muzealna, oraz zawalony most. Polecamy również film “Bitwa nad Neretwą” w reż. Veljko Bulajicia.  Jest to jedna z największych produkcji kinematografii Jugosławii, która została nominowana do Oscara.

Jablanica – Konjic

Konjic nie jest wielką metropolią,  nie znajdziemy  w nim wielu zabytków. Ale te, które znajdziemy są naprawdę warte uwagi. Przez Konjic przepływa krystalicznie czysta Neretwa, dodatkowo położenie miasteczka w sąsiedztwie pięknych i groźnych gór Prenj sprawia, że z roku na rok turystów przybywa. Nieopodal miasta znajduje się jedna z  tajemnic Jugosławii, czyli Bunkier Tito (Hadžića polje, Polje Bijela). Wybudowano go  między 1953 z 1979 r., jako schron przeciwatomowy dla Hitlera i jego najbliższych współpracowników. Warto wiedzieć, że bunkier wybudowano w głębi góry Zlatar, tuż nad brzegiem Neretwy.

Polecany artykuł:  Chorwacja autostrady
Miasteczko Konjic Bośnia i Hercegowina
Miasteczko Konjic Bośnia i Hercegowina

Co ciekawe, podobnie, jak w przypadku Mostaru, symbolem Konjic jest most (Kamena Cuprija). Zbudowany on został przez Turków w XVII w. Podczas II wojny uległ całkowitemu zniszczeniu. Most  odbudowano dopiero w 2009 r.. Jest to  jedno z częściej fotografowanych miejsc w Konjic.

Konjic – Sarajewo

W stolicy Bośni i Hercegowiny nie można się nudzić. Ani podczas pierwszej wizyty, ani podczas -entej. Sarajewo  określane jest mianem styku Wschodu i Zachodu. Jest miastem wielokulturowym oraz  szalenie różnorodnym. Znajdziemy w nim  ślady po Imperium Osmańskim oraz Austro-Węgrach. To właśnie w Sarajewie 28 czerwca 1914 r. doszło do zamachu na Księcia Ferdynanda, które rozpoczęło I wojnę światową.

Panorama Sarajewo
Panorama Sarajewo

Warto wiedzieć, że w latach 90.ubiegłego wieku, Sarajewo stało się symbolem trwającej wtedy wojny domowej. Podczas tej wojny miasto było oblężone oraz praktycznie odcięte od świata przez 1425 dni !. Codziennie snajperzy ostrzeliwali sarajewskie dzielnice. Spowodowało to śmierć ok. 10 tys. osób, z czego 1,5 tys. stanowiły dzieci. Co ciekawe, od tych wydarzeń minęło już dużo czasu, to w stolicy Bośni i Hercegowinie wciąż zobaczyć można ślady po ostrzałach. Dlatego też, Sarajewo nie zapomina o swojej przeszłości ale stara się być miastem wielokulturowym. Z roku na rok przybywa odwiedzających, którzy są oczarowani  klimatem, pięknymi zabytkami i wspaniałymi widokami Sarajewa.


Sarajewo co zobaczyć?

Róże Sarajewa

Róże Sarajewa to ślady w betonie spowodowane wybuchem pocisku moździerzowego, który upadając na powierzchnię tworzy podobny do róży wzór. Podczas intensywnych walk prowadzonych na terenie Sarajewa podczas wojny domowej w latach 1991-1995 tysiące pocisków spadło na stolicę Bośni, znacząc w ten sposób wiele miejsc. Co warto wiedzieć, po wojnie ślady po eksplozjach wypełniono czerwoną żywicą, w miejscach gdzie wybuch pocisku spowodował ofiary śmiertelne.

Aleja Snajperów

Aleja Snajperów to nieoficjalna nazwa głównej alei w Sarajewie – ulicy Smoka z Bośni ( czyli Husein Gradaščević / Улица Змаја од Босне), która podczas wojny w Bośni i Hercegowinie służyła jako przyczółek dla stanowisk snajperskich. Co więcej było to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w całym Sarajewie. Góry otaczające stolicę Bośni- Sarajewo także były używane przez snajperów. Dzięki bezpiecznemu dystansowi oraz znakomitemu widokowi na Sarajevo oraz ruch uliczny. Podczas serbskiego oblężenia, mieszkańcy Sarajewa, aby przeżyć, musieli często migrować z zagrożonych i niebezpiecznych dzielnic. Natomiast znaki „Pazi – Snajper!” – „Uwaga – Snajper!” stały się powszechne w panoramie miasta.

Aleja Snajperów film

Film Aleja Snajperów oparty jest na wspomnieniach reportera Michaela Nicholsona sieci ITN w Bośni. Akcja rozgrywa się w latach 90. XX wieku. W oblężonym Sarajewie przebywa angielski korespondent wojenny – Henderson. Podobnie jak inni dziennikarze poszukuje sensacyjnego materiału do filmu. Ponadto jest świadkiem wielu okrutnych scen i nie pozostaje obojętny na cierpienia mieszkańców Sarajewa. Pewnego dnia Henderson pojawia się w sierocińcu i tam poznaje bośniacką dziewczynkę. Wstrząśnięty jej losem, postanawia za wszelką cenę wywieźć sierotę do swojej ojczyzny. Co więcej w filmie wykorzystano udokumentowane relacje z Sarajewa podczas oblężenia.

Baščaršija

Baščaršija jest niewątpliwie najbardziej charakterystyczną i znaną dzielnicą Sarajewa. Nazwa oznacza  targ/bazar, z gąszczem wąskich uliczek.  Budowa targu trwała od XV do XVI w.. Do obecnych czasów przetrwało całkiem sporo zabytków. Jednym z ważniejszych zabytków  jest fontanna – Sebilj. Co ciekawe pochodzi ona z okresu  panowania tureckiego i przez wieki stała się  symbolem Sarajewa. Według lokalnej legendy, „każdy kto napije się z niej wody na pewno powróci do Sarajewa”. Z pewnością fontanna wraz z otaczającym ją placykiem jest jednym z częściej fotografowanych miejsc w stolicy.

Polecany artykuł:  Baba Wanga - kim była? Przepowiednie, które się sprawdziły

Meczet Gazi Husrev-Bega

Meczet Gazi Husrev-Bega jest najważniejszym i jednym z bardziej okazałych meczetów w całej stolicy, posiadający 45-metrowy minaret. Można go zwiedzać (codziennie oraz  bezpłatnie). Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim stroju (zakryte nogi i ramiona). Polecamy też zajrzeć do Gazi Husrev begov bezistanu, czyli krytego targu, odpowiednika galerii handlowej.

Ulica Ferhadija

Ulica Ferhadija to miejsce wyjątkowe. W miejscu, gdzie spotykają się te dwa, zupełnie różne światy (wschodni i zachodni), na chodniku znaleźć można napis: Sarajevo Meeting of Cultures. Targowa zabudowa przechodzi w kamienice w austro-węgierskim stylu to właśnie Ferhadija. Przy tej ulicy wznosi się m.in. katedra katolicka pw. Serca Jezusowego (Trg Fra Grge Martića). Przed wejściem do niej stoi charakterystyczny pomnik Jana Pawła II. Na tej ulicy znajduje się również targ miejski. Na końcu Ferhadija, po tym, jak połączy się z ul. Maršala Tita znajduje się Vječna vatra (Wieczny Ogień). Upamiętnia on osoby, które zginęły w Bośni i Hercegowinie podczas II wojny światowej.

Cmentarz w Sarajewie
Cmentarz w Sarajewie

Most Łaciński

Most Łaciński  (Latinska ćuprija) jest najbardziej znanym mostem nad rzeką Miljacką. To właśnie tuż obok mostu Gavrilo Princip dokonał w 1914 roku zamachu na Księcia Ferdynanda. Dlatego też, przez pewien czas most nazywano Principov Most.

Vijećnica

Vijećnica – miejski ratusz. Jest to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w Sarajewie. Zbudowano go w pseudomauretańskim stylu – jest pomarańczowy. Warto wiedzieć, że znajdziemy go tuż nad rzeką Miljacką, nieopodal mostu Šeher-Ćehajina ćuprija. Vijećnica została doszczętnie zniszczona podczas oblężenia Sarajewa. W tamtych czasach mieściła się w niej biblioteka. W wyniku pożaru utracono cenne manuskrypty oraz książki. Ratusz udało się odbudować w 2013 r.. Dziś mieści się w niej wystawa poświęcona historii Sarajewa.

Miejski Ratusz Sarajewo
Miejski Ratusz Sarajewo

Sarajewski Browar

Sarajewski Browar (Sarajevska Pivara, ul. Franjevačka 15) – to właśnie miejsce, gdzie powstaje Sarajevsko Pivo. W trakcie oblężenia stolicy browar miał ogromne znaczenie dla mieszkańców. Ale nie dlatego, że dostarczał im piwo, tylko dlatego, że budynek znajduje się nad największym źródłem wody pitnej w Sarajewie. Mieszkańcy miasta stali tu w ogromnych kolejkach po to, by zdobyć wodę. Jednego dnia, na czekających ludzi spadł pocisk moździerzowy, który zabił i ranił wielu z nich. Warto wiedzieć, że obecnie w  Sarajevskiej Pivarze działa  niewielkie Muzeum Browaru (czynne wt.-nd.), które przybliża historię tego miejsca.

Polecany artykuł:  Przejścia graniczne Chorwacja - Bośnia i Hercegowina

Muzeum Tunelu

Muzej tunela (Muzej Spasa, ul. Tuneli 1). W 1993 roku podczas oblężenia Sarajewa zbudowano pod lotniskiem tunel, zwany tunelem Dobrinja–Butmir. Tunel wyprowadzał do miejsca, które nie znajdowało się pod okupacją. Pozwalał on nie tylko na ucieczkę z Sarajewa, ale również na dostarczanie miastu amunicji oraz broni, ale i leków czy jedzenia. Tunel Dobrinj–Butmir miał długość ok. 800 m. Dziennie mogło nim przejść nawet 4000 osób. Muzeum Tunelu przedstawia jego historię, opowiada o jego budowniczych oraz pokazuje, jak wyglądała wędrówka jego wnętrzem. Dla turystów udostępniony jest  20-metrowy fragment.

Kolej gondolowa

Trebevićka žičara jest najmłodszą z  atrakcji Sarajewa, bo otworzoną w kwietniu 2018 r. Pod tą nazwą  kryje się kolej gondolowa, która scala dzielnicę Bistrik ze stokiem góry Trebević. Przed wojną istniała w tym miejscu kolejka, ale jej ponowna budowa była możliwa dopiero niedawno. Dolna stacja znajduje się przy ul. Hrvatin, zaś górna obok punktu zwanego Vidokovac. Zdecydowanie polecamy tę atrakcję, zarówno podczas podróży kolejką, jak i z Trebevića rozciągają się niesamowite widoki na Sarajewo oraz jego okolice.

Sarajewo, Sarajevo
Sarajewo

Podsumowując, Sarajewo zasługuje na poświęcenie większej uwagi niż tylko kilka godzin. Aby poczuć prawdziwą atmosferę tego miejsca, warto tu zostać co najmniej kilka dni.

Pomysły na podróże