Gulasz węgierski

Gulasz węgierski

Czas czytania: 3 minut

Gulasz węgierski – pyszny i prosty obiad

Jak przyrządzić pyszny gulasz prosto z Węgier? Prosty i bardzo smaczny przepis na wyjątkowy gulasz węgierski.

Zanim jednak podam Wam prosty przepis, słów kilka o samym gulaszu. Po węgiersku słowo gulasz to pörkölt. W restauracjach na Węgrzech to danie jest bardzo popularne, ponieważ jest to węgierskie danie narodowe, które składa się z mięsa (według upodobania), cebuli oraz papryki surowej oraz w proszku.

Pörkölt

Nazwa gulasz pochodzi od pasterzy, którzy wypasali bydło na nizinach od wiosny do jesieni. Bydło nazywano gulya, natomiast pasterza, gulyás (wymowa gujasz). Danie pasterskie, które przyrządzali, nazywano więc gulaszem. Dopiero potem przejęto z języka ludowego wyraz pörkölt. Nazwapörköltpochodzi od dawnego węgierskiego słowa pergelt, co oznacza przypieczony lub przyrumieniony. Warto wiedzieć, że pörkölt podawany jest na płytkim talerzu przeważnie jako drugie danie.

Gulasz węgierski trochę historii

Przez wiele lat gulasz był podstawowym daniem pasterzy, dopiero po wielu latach stał się daniem narodowym Węgier. Pasterze oraz rolnicy podsmażali kawałki mięsa z posiekaną cebulą na kawałku słoniny. Co ciekawe nie było wtedy w przepisie dzisiejszego głównego składnika, czyli papryki. Natomiast kiedy papryka dotarła do Europy, rozpoczęła się jednocześnie kariera pörkölt w jego obecnej postaci.

Papryka
Bez papryki nie ma dobrego gulaszu!

Na początku pörkölt znany był tylko na Wielkiej Nizinie Węgierskiej (Alföld). Natomiast z końcem XIX wieku danie to stało się popularne w pozostałych rejonach, jednak nadal było daniem pasterzy. Z czasem dopiero stało się jednym z podstawowych dań na każdym weselu. Pörkölt wyparł wtedy wiele dań oraz stał się daniem głównym. Gulasz przygotowywano w garnku, natomiast w przypadku większej liczby gości w kociołku ( bogrács) na świeżym powietrzu (przepyszny)!

Rodzaje gulaszy

Gulasze różnią się między sobą jedynie rodzajem mięsa, z którego go przyrządziliśmy. I tak oto mamy:

  • Marhapörkölt – mięso wołowe
  • Borjúpörkölt – z cielęciny
  • Birkapörkölt – z baraniny
  • Csirkepörkölt – mięso drobiowe
  • Halpörkölt – z ryby
  • Vaddisznópörkölt – z dzika
  • Nyúlpörkölt – z królika
  • Őzpörkölt – z sarny

Przechodzimy do przepisu na gulasz 🙂 Szybki a co najważniejsze prosty przepis na pyszny gulasz węgierki na łopatce, karkówce wieprzowej lub wołowinie z pieczarkami. Gulasz węgierski rewelacyjnie smakuje z kaszą gryczaną, knedlikami lub plackami ziemniaczanymi oraz kiszonymi ogórkami.

Czas przygotowania składników około 20 minut, czas duszenia składników około 1h. Czym dłużej tym lepiej 🙂

Gulasz składniki

Składniki na gulasz węgierski
Składniki na gulasz węgierski
  • 500 g karkówki, łopatki wieprzowej lub wołowiny
  • 3 średnie cebule
  • około 250 g pieczarek
  • 2 pomidory
  • 2 papryki (najlepiej czerwone)
  • 1 łyżka smalcu (najlepiej z mangalicy, ale zwykły też może być) lub oleju
  • 7 ząbków czosnku
  • przyprawy: słodka papryka, ostra papryka, papryka wędzona, sól oraz pieprz
  • szklanka wody

Gulasz przepis

Mięso (wieprzowinę lub wołowinę) kroję na małe kawałki ( na jeden kęs) i mieszam z przyprawami w miseczce.
Obieram o kroję drobno cebulkę. Podsmażam cebulę kilka minut, a następnie dodaję kawałki mięsa oraz obrane i pokrojone pieczarki. Opcjonalnie małe pieczarki można dodaj w całości (osobiście takie wolę najbardziej). Większe pieczarki natomiast kroję na połówki lub ćwiartki. Następnie wszystko razem smażę bez przykrycia około 25 minut.

W między czasie myję i kroję na małe kawałki paprykę oraz czosnek. Następnie pokrojoną paprykę oraz czosnek wrzucam do mięsa i pieczarek, podsmażam kilka minut. Dodaję obrane i pokrojone pomidory (mogą być z puszki) oraz szklankę wody. Mieszam wszystko i duszę pod przykryciem około 30-45 minut.

Bynajmniej długość duszenia zależy od mięsa, osobiście wołowinę lubię jak się rozpada, a ona potrzebuje nieco więcej czasu niż wieprzowina.

Smacznego!


Polecane artykuły

1. Pasticada

2. Sudżukice z patatas bravas

3. Vongole  w sosie własnym

4. Grillowana orada ( dorada) i brancin ( okoń morski) 

5. Viska pogaca 

6. Ajvar

7. Paprykarz Baciarski wg. przepisu Roberta Makłowicza

Pomysły na podróże