Cevapcici – Bałkany na talerzu
Cevapcici – Bałkany na talerzu
Cevapcici, a właściwe čevapčiči, ćevapčići, w języku serbskim ћевапчићи, to bardzo popularne na Półwyspie Bałkańskim danie mięsne, w wielu lokalnych odmianach. Warto wiedzieć, że w Albanii znane jest pod nazwą qofte, w Bośni i Hercegowinie jako ćevapi, w Bułgarii jako кебапчета, a w Rumunii jako mititei lub mici. Zdecydowanie to ma wiele wspólnego z tureckim kebabem.
Głównym składnikiem do wykonania tego dania jest mięso najlepiej siekane (lub mielone), będące mieszanką mięs, przykładowo: wołowo- wieprzowe, wieprzowo- jagnięce itp. Dodawane są do niego czasami np.: niewielka ilość mąki, cebula, czosnek, przyprawy oraz zioła. Mięso formowane jest zazwyczaj w ruloniki w kształcie palca, a następnie jest grillowane lub smażone.
Cevapcici najczęściej serwuje się m.in. z plackami pita, sosem tzatziki, ajvarem, grillowanymi warzywami lub z pieczonymi ziemniakami. Ja osobiście uwielbiam ćevapi z cebulką drobno posiekaną.
Cevapcici przepis
Dla mieszkańców Półwyspu Bałkańskiego, cevapcici znaczą tyle co biała kiełbasa dla Polaków. Jest ona dobrze znane oraz lubiane przez wszystkich. Jeśli jednak nie mamy możliwości skosztować ćevapów w Chorwacji lub na Bałkanach, polecamy samemu przygotować to danie w domu. Oto nasz przepis na pyszne cevapcici:
Składniki
400 g mielonej wołowiny,
około 250 g mielonej jagnięciny lub baraniny,
400 g mielonej łopatki wieprzowej,
1 jajo,
4 ząbki czosnku,
sól, świeżo zmielony pieprz,
1 łyżeczka pieprzu cayenne,
łyżeczka słodkiej papryki
Oczywiście rodzaje mięs zostawiamy według uznania, jeśli nie macie możliwości kupienia baraniny lub jagnięciny, wystarczy wołowina i wieprzowina.
Jeszcze jedna uwaga. Dużym uproszczeniem może być gotowa przyprawa do cevapcici, którą można kupić w niektórych sklepach. Jednak oryginalny przepis na cevapcici nie zawiera tej przyprawy, dlatego ja też jej nie używam.
Przygotowanie
Wszystkie wyżej wymienione składniki dokładnie mieszamy i umieszczamy w dużej misce. Formujemy z nich niewielkie kiełbaski i przekłuwamy długą wykałaczką. Ułatwia ona proces formowania ćevapów oraz późniejszego jedzenia. Gdy już uformujemy cevapcici odstawiamy je do lodówki na około 2 godziny. Następnie Ćevapčići pieczemy na grillu lub patelni grillowej, aż się upieką.
Zresztą podobnie możemy przyrządzić cevapcici z piekarnika, tylko wtedy oczywiście nie używamy wykałaczek. Uformowane cevapy układamy na natłuszczonej blasze i pieczemy około 50 minut w 180°C.
Cevapcici z czym je podawać?
Dodatki do cevapów to kwestia smaku oraz naszych upodobań. My się wzorujemy na kulinarnych zwyczajach na Bałkanach. W Bośni i Hercegowinie cevapcici ma swój rytuał, jeśli chodzi o podawanie. Głównie serwuje się je na srebrnej tacy lub talerzu, z małym, chrupiącym chlebkiem lepinia (somun) oraz posiekaną cebulką. W środku chlebka oprócz cevapcici znajduje się również tłusty, kozi ser, kajmak oraz krążki cebulki. Do tego całość dania popija się… kefirem, tak dokładnie…kefirem. Po takiej porcji ciężko się porusza, szczególnie gdy mamy dookoła piękne krajobrazy i na deser pyszną kawę.
Cevapcici podaje się również bardzo często z ajwarem, przykładem jest Chorwacja. To kolejny sposób na urozmaicenie naszego grilla. Z powodzeniem może on zastąpić ketchup, musztardę lub sos barbecue. Ajvar ma ostro-słodki smak i doskonale komponuje się z cevapami.
Ajvar możecie przyrządzić samodzielnie -> tutaj mój przepis
Chorwackie cevapcici będą również świetnie smakowały z sosem salsa, sałatką grecką, a nawet w towarzystwie sałatek z makaronem. Cevapy można serwować także z greckim sosem tzatziki lub pitą. Jednak moim zdaniem połączenie sałatki greckiej, pieczonych ziemniaków oraz cevapów jest doskonałym pomysłem na oryginalny i smaczny obiad, który zaskoczy każdego!
Na zakończenie polecam pozostałe nasze przepisy:
4. Grillowana orada ( dorada) i brancin ( okoń morski)
7. Paprykarz Baciarski wg. przepisu Roberta Makłowicza