Kuchnia bałkańska

Kuchnia bałkańska

Czas czytania: 3 minut

Dlaczego kuchnia Bałkańska?

Długo się zastanawiałam jak nazwać zakładkę na tej stronie. Pomysłów na nazwę było wiele: przepisy kulinarne, przepisy, kuchnia bałkańska, kuchnia, Magda gotuje (raczej nie ta „Magda Gessler”), Bałkany od kuchni, Bałkany na widelcu, przepisy Magdy…? Wreszcie mąż Marcelo stwierdził: „po co wydziwiasz, zostaw: kuchnia bałkańska”. Tak też zrobiłam. Bynajmniej do Gessler Magdy mi daleko i jedno co nas łączy to imię, no i może przyjemność z jedzenia. Szczególnie jedzenia kuchni bałkańskiej i śródziemnomorskiej. 

Początkowo, chciałam się skupić tylko na przepisach kuchni z półwyspem (bałkańskim), jednak z czasem wyszło, że chciałabym się podzielić przepisami z Wami również z Półwyspu Iberyjskiego oraz kuchni śródziemnomorskiej. Dlatego też, mam nadzieję, że znajdzie tutaj każdy coś dla siebie. Mam nadzieję, że z czasem strona ta będzie się zapełniać przepisami, które zainspirują Was eksperymentowania w kuchni jak ja ostatnio eksperymentuje z przepisami. 


Kuchnia bałkańska

Bałkany to stosunkowo niewielka część Europy, która przez wieki znajdowała się w samym centrum różnych wydarzeń. Ponadto w różnych okresach Półwysep Bałkański znajdował się pod panowaniem między innymi: Greków, Rzymian, Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Turków Osmańskich. To tygiel z różnych tradycji, kultur, języków oraz religii, które tworzyły ciekawą mozaikę.
Nie dziwi więc, że tradycyjna bałkańskiej kuchni jest niezwykle zróżnicowana oraz bogata. We wszystkich regionalnych kuchniach Półwyspu Bałkańskiego – w kuchni chorwackiej, rumuńskiej, bułgarskiej, czarnogórskiej, macedońskiej czy greckiej są obecne podobne składniki „bazowe”. Tymi składnikami są: czerwona papryka, pomidor, cebula, biały ser, ryby, kajmak oraz mięso. Ponadto znajdziemy tu wpływy kuchni orientalnej na wschodzie Bałkan oraz wyśmienite środkowoeuropejskie specjały na zachodzie Bałkan – organiczne warzywa oraz pyszne, domowe produkty spożywcze na północy i świeże owoce morza serwowane w śródziemnomorskim stylu na południu Bałkan.
Kuchnia bałkańska jest tak różnorodna, jak tutejsze krajobrazy :)Mamy tu pokryte śniegiem góry, rozległe doliny, rwące rzeki, przepiękne jeziora oraz malownicze wybrzeże morza Adriatyckiego. Co więcej kuchnia każdego z państw na Bałkanach ma niewątpliwie dwie cechy wspólne: świeże i lokalnie pozyskiwane produkty i zamiłowanie „lokalsów” do pysznego jedzenia oraz co ważne do dzielenia się nim.

Kuchnia bałkańska, kształtowała się na przestrzeni wieków jest niezwykle ciekawa. Zapraszam Was na krótkie zestawienie przepisów, które lubię przyrządzać i co ważne, które smakują również dobrze w Polsce jak i na Bałkanach.

Kuchnia bałkańska. Potrawy, które musisz spróbować będąc na Bałkanach:

Bałkańskie jedzenie jest proste w przygotowaniu, ale sycące oraz smaczne. Jest również pełne aromatycznych przypraw i ziół. Podstawowym i najważniejszym składnikiem na Bałkanach, szczególnie w części śródlądowej – jest mięso, w każdej postaci,  głównie jednak grillowane, pieczone i wędzone. W krajach chrześcijańskich Bałkan jedzą głównie wieprzowinę, natomiast muzułmanie wybierają wołowinę oraz jagnięcinę. Warto wiedzieć, że istnieje kilka mięsnych przysmaków określanych wspólną nazwą „roštilj” / „skara”. Nazwa, wywodzi się od nazwy rodzaju grilla, na którym dane potrawy są przygotowywane. Zdecydowanie najpopularniejsza z nich nazywa się ćevap, a jej dalekim przodkiem jest tradycyjny turecki kebab. Ponadto kilka miast bałkańskich wciąż walczy o tytuł bałkańskiej stolicy ćevapów. Co więcej ćevapy są wszędzie, tylko pod nieco inną nazwą.


Osobiście sentymentu do Chorwacji i Półwyspu Bałkańskiego, w większości skupię się na daniach właśnie z tego regionu. Chorwacja i jej kuchnia to nie tylko peka, ale i dania, które łatwo można przyrządzić w naszej polskiej kuchni.

Polecamy wypróbowanie przepisy z Chorwacji oraz Półwyspu Bałkańskiego i nie tylko

1. Pasticada

2. Sudżukice z patatas bravas

3. Vongole  w sosie własnym

4. Grillowana orada ( dorada) i brancin ( okoń morski) 

5. Viska pogaca 

6. Ajvar

7. Paprykarz Baciarski wg. przepisu Roberta Makłowicza

8. Gulasz węgierski

9. Sałatka grecka

10. Cevapcici


Zdecydowanie powyższe przepisy kulinarne to tylko nieliczne pyszności, które warto wypróbować w kuchni bałkańskiej. Warto również samemu eksperymentować jeśli mamy możliwość podczas wakacji w Chorwacji lub na Bałkanach.

DSC02178
Dorada już czeka na gorący grill

 

Pomysły na podróże