Kuchnia bałkańska
Dlaczego kuchnia Bałkańska?
Długo się zastanawiałam jak nazwać zakładkę na tej stronie. Pomysłów na nazwę było wiele: przepisy kulinarne, przepisy, kuchnia bałkańska, kuchnia, Magda gotuje (raczej nie ta „Magda Gessler”), Bałkany od kuchni, Bałkany na widelcu, przepisy Magdy…? Wreszcie mąż Marcelo stwierdził: „po co wydziwiasz, zostaw: kuchnia bałkańska”. Tak też zrobiłam. Bynajmniej do Gessler Magdy mi daleko i jedno co nas łączy to imię, no i może przyjemność z jedzenia. Szczególnie jedzenia kuchni bałkańskiej i śródziemnomorskiej.
Początkowo, chciałam się skupić tylko na przepisach kuchni z półwyspem (bałkańskim), jednak z czasem wyszło, że chciałabym się podzielić przepisami z Wami również z Półwyspu Iberyjskiego oraz kuchni śródziemnomorskiej. Dlatego też, mam nadzieję, że znajdzie tutaj każdy coś dla siebie. Mam nadzieję, że z czasem strona ta będzie się zapełniać przepisami, które zainspirują Was eksperymentowania w kuchni jak ja ostatnio eksperymentuje z przepisami.
Kuchnia bałkańska
Kuchnia bałkańska, kształtowała się na przestrzeni wieków jest niezwykle ciekawa. Zapraszam Was na krótkie zestawienie przepisów, które lubię przyrządzać i co ważne, które smakują również dobrze w Polsce jak i na Bałkanach.
Kuchnia bałkańska. Potrawy, które musisz spróbować będąc na Bałkanach:
Bałkańskie jedzenie jest proste w przygotowaniu, ale sycące oraz smaczne. Jest również pełne aromatycznych przypraw i ziół. Podstawowym i najważniejszym składnikiem na Bałkanach, szczególnie w części śródlądowej – jest mięso, w każdej postaci, głównie jednak grillowane, pieczone i wędzone. W krajach chrześcijańskich Bałkan jedzą głównie wieprzowinę, natomiast muzułmanie wybierają wołowinę oraz jagnięcinę. Warto wiedzieć, że istnieje kilka mięsnych przysmaków określanych wspólną nazwą „roštilj” / „skara”. Nazwa, wywodzi się od nazwy rodzaju grilla, na którym dane potrawy są przygotowywane. Zdecydowanie najpopularniejsza z nich nazywa się ćevap, a jej dalekim przodkiem jest tradycyjny turecki kebab. Ponadto kilka miast bałkańskich wciąż walczy o tytuł bałkańskiej stolicy ćevapów. Co więcej ćevapy są wszędzie, tylko pod nieco inną nazwą.
Osobiście sentymentu do Chorwacji i Półwyspu Bałkańskiego, w większości skupię się na daniach właśnie z tego regionu. Chorwacja i jej kuchnia to nie tylko peka, ale i dania, które łatwo można przyrządzić w naszej polskiej kuchni.
Polecamy wypróbowanie przepisy z Chorwacji oraz Półwyspu Bałkańskiego i nie tylko
1. Pasticada
2. Sudżukice z patatas bravas
3. Vongole w sosie własnym
4. Grillowana orada ( dorada) i brancin ( okoń morski)
5. Viska pogaca
6. Ajvar
7. Paprykarz Baciarski wg. przepisu Roberta Makłowicza
Zdecydowanie powyższe przepisy kulinarne to tylko nieliczne pyszności, które warto wypróbować w kuchni bałkańskiej. Warto również samemu eksperymentować jeśli mamy możliwość podczas wakacji w Chorwacji lub na Bałkanach.