
Węgry atrakcje, zabytki
Węgry – „Polak, Węgier dwa bratanki”
Nie bez powodu przysłowie: „Polak, Węgier dwa bratanki” jest aktualne do dziś. Historia Polski i Węgier jest w niektórych etapach historii jest bardzo podobna. To dzięki królowi Ludwikowi Andegaweńskiemu (1342-1382 ) Państwo Węgierskie osiągnęło swoją potęgę. Bynajmniej kiedyś Węgry obejmowały swoją powierzchnią tereny od Adriatyku po Morze Czarne oraz skutecznie broniły Europę przed najazdami Tureckimi.




Po II Wojnie Światowej, Węgry wcielono do bloku wschodniego i były one pod rządami ZSRR. Ponadto pamiętne Powstanie węgierskie w 1956 r, będące próbą odzyskania wolności, zakończyło się fiaskiem. W 1990 r. po obaleniu ZSRR przeprowadzono demokratyczne wybory, natomiast w 2004 r. Węgry przystąpiły do Unii Europejskiej.
Węgry to malownicze (szczególnie w północno-zachodnich rejonach) państwo Europy Środkowej. Poza tym przez Węgry przepływają 3 ważne rzeki: Dunaj, Cisa i Drawa. Bynajmniej Węgry kojarzą się nam w pierwszej kolejności z największym jeziorem Europy Środkowej – Balaton oraz Budapesztem – stolicą Węgier. A mało kto wie, że w miejscowości Hévíz znajduje się największe naturalne jezioro termiczne w Europie pod nazwą Hévíz (temperatura wody waha się od 24 °C zimą natomiast do 36 °C latem).
Węgry mapa
Węgry największe miasta
Debreczyn, Debrecen
Warto wiedzieć, że Debreczyn dwukrotnie pełnił funkcję stolicy Węgier – w 1849 i 1944. Jednocześnie miasto składa się z dwóch części – uzdrowiska i centrum. Poza tym Debreczyn jest drugim co do wielkości miastem Węgier po Budapeszcie, a jego nazwa jest synonimem bogactwa oraz konserwatyzmu od XVI wieku. Dodatkowo centralny plac Debrecen, Kossuth tér, otoczony złotym kalwińskim Wielkim Kościołem oraz zabytkowym hotelem Aranybika, nadaje raczej stonowany ton. Latem częste festiwale uliczne wypełniają główny deptak, a bary i kluby nocne na Starym Mieście tworzą przez cały rok ożywioną scenerię. Szereg muzeów oraz łaźni termalnych w tej „Stolicy Wielkiej Niziny” sprawi, że będziecie zajęci przez dzień lub dwa. Jednocześnie polecamy wybrać się na jednodniową wycieczkę na Pusztę (Wielką Równinę), aby odkrywać cuda natury oraz zobaczyć pokazy kowbojów.
Szeged
Szeged określa się też często jako „Miasto słońca”, bowiem ma bardzo dużo słonecznych godzin w roku w porównaniu z innymi węgierskimi miastami. Miasto Szeged, powiatowe miasto regionu Csongrád, znajduje się w centrum Alföld (Południowej Wielkiej Równiny). Jednocześnie jest to największe miasto w południowo-wschodnich Węgrzech. Dodatkowo leży u zbiegu rzek Cisy oraz rzeki Maros. Podróż samochodem z Budapesztu do Szeged (165 km) trwa około półtorej godziny, autostradą M5.
Miszkolc
Warto wiedzieć, że w życiu miasta coraz większą rolę rolę odgrywa turystyka. Najpopularniejszą atrakcją jest Miszkolc-Tapolca, Barlangfurdo- kąpielisko w jaskini .
Miszkolc to trzecie pod względem liczby ludności miasto na Węgrzech. Równocześnie jest to gospodarcze, edukacyjne oraz naukowe centrum Północnych Węgier oraz jest to siedziba powiatu Borsod-Abaúj-Zemplén. Dobra koncentracja minerałów w wodzie termalnej, uzdrawiające powietrze w jaskini i ostatnie inwestycje finansowe przyczyniły się do stworzenia „kompleksu doświadczeń i uzdrawiania”. Poza tym bliskość Gór Bukowych, potoki, naturalne środowisko Lillafüred oraz świeże powietrze to wymarzone miejsce dla wszystkich turystów lubiących aktywny wypoczynek.
Pécs
Pécs to miasto o śródziemnomorskich wpływach. Dodatkowo w mieście znajdują się liczne zabytki, w tym meczety pozostałe po okupacji tureckiej (1543–1686). Co ciekawe cmentarz wczesnochrześcijański w Pécs został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 r.)
Bynajmniej Pécs jest znany w całej Europie ze swoich muzeów, bogatego życia artystycznego oraz festiwali sztuki. Najsłynniejsze muzea w Pécs to: Bazylika w Pécs, Muzeum Janusa Pannoniusza, Wystawa Etnograficzna, Muzeum Csontváry, Muzeum Vasarely, Wystawa Amerigo Tot oraz Muzeum Historii Naturalnej.
Győr
Co ciekawe Poznań jest miastem Partnerskim. Równocześnie Győr nazywa się Miastem Spotkań, ponieważ jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym, religijnym, edukacyjnym, kulturalnym oraz sportowym. Győr leży tuż przy trasie Wiedeń-Bratysława-Budapeszt, dzięki temu ma doskonałe możliwości transportowe i rozwija się bardzo dynamicznie. Miasto jest to centrum mikroregionu Győr oraz regionu Zachodniego Kraju Zadunajskiego.
Stolica Węgier – Budapeszt

Budapeszt to największe miasto Węgier i jego stolica, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Powstało w latach 1872–1873 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu – na lewym brzegu Dunaju. Jest 8 stolicą pod względem zaludnienia w Europie.
Budapeszt jest niezwykle bogaty w atrakcje przyrodnicze. M. in są to jaskinie system jaskiń i podziemi we Wzgórzu Zamkowym), źródła, skupiska cennych roślin. W sercu miasta znajduje się Góra Gellerta (235 m n.p.m.) – jest to położone na południe od zamku w Budzie dolomitowe wzgórze, wznoszące się 140 m nad poziom Dunaju, posiadające liczne źródła termalne i jaskinie. Na szczycie wzgórza Austriacy wybudowali cytadelę. Bynajmniej wierzchołek góry to również znakomity punkt widokowy na Peszt i zakole Dunaju.
Balaton – węgierskie morze
Balaton to centrum rekreacji oraz turystyki na Węgrzech. Co ciekawe sezon turystyczny nad tym jeziorem tektonicznym, trwa od czerwca do końca sierpnia. Średnia temperatura wody wynosi około 23 °C w okresie letnim. Inne atrakcje turystyczne to m.in.: żeglowanie, wędkarstwo oraz zwiedzanie – winnic na północnym brzegu oraz tętniących życiem kurortów na południu. Jednocześnie Węgry nie mają dostępu do morza, stąd nazwa Balatonu „węgierskie morze”.
Hajdúszoboszló
Hajdúszoboszló znajduje się około 21 km od Debrecen, w nizinnym regionie Hajdú-Bihar. Jednocześnie miasto Hajdúszoboszló ma jeden z największych 30 hektarów kąpielisk termalnych oraz plażowych w kraju. Co więcej to jedno z głównych miejsc turystycznych w kraju.
Tihany
Starożytna wioska Tihany została założona w średniowieczu, kiedy to król Andrzej I zbudował w 1055 r. miejsce pochówku rodziny królewskiej oraz klasztor, w którym osiedlili się Benedyktyni. W czasach tureckich, w XVI-XVII klasztor zburzono. Następnie przebudowano go w XVIII wieku i stał się symbolem Tihany.
Tihany to klejnot nie tylko jeziora Balaton, ale także Węgier. Od lat sześćdziesiątych rzesze turystów, zarówno Węgrów, jak i obcokrajowców, odwiedzają to miejsce. Jego głównymi atutami są zabytki historyczne i kulturowe związane z klasztorem, niepowtarzalny krajobraz oraz możliwości rekreacyjne Balatonu.
Siófok
Siófok to miasto na południowym wybrzeżu jeziora Balaton. Jednocześnie to urocze miasteczko jest jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych na Węgrzech. Populacja Siófok wynosi około 35 000 osób, ale w sezonie letnim kolejne 200 000 osób przebywa na wakacjach w tym samym czasie. Nazwa miasta oznacza Przylądek Sió (Sió to rzeka wnosząca wodę do Dunaju). Siófok słynie przede wszystkim z bogatego życia nocnego i niekończących się imprez, szczególnie w weekendy. Miasto Siófok jest często nazywane również „imprezową stolicą Węgier”.
Keszthely
Keszthely to najstarsze miasto nad jeziorem Balaton. W Keszthely znajduje się jeden z największych pałaców na Węgrzech, Pałac Festeticsów, z historyczną dwupoziomową biblioteką. Bynajmniej odwiedzając Keszthely warto odwiedzić rynek główny z ratuszem, liceum im. Jánosa Vajdy, dawny klasztor franciszkanów oraz neogotycki kościół parafialny, barokowy dom Pethő oraz neoklasyczną synagogę na dziedzińcu.
Węgry waluta
Oficjalną walutą Węgier jest węgierski forint (HUF). Istnieje również wiele miejsc w których, zapłacimy euro, ale kurs wymiany zwykle jest znacznie niższy niż w zwykłym kantorze lub banku. Nominały monet HUF wynoszą 5, 10, 20, 50, 100 i 200, a banknoty 500, 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 HUF.
Obecny kurs forint węgierski wynosi 1 forint to 0,013 złotego (kurs styczeń 2021 rok).
Węgry – polecane noclegi
Ceny na Węgrzech
Orientacyjne ceny wyglądają następująco, oczywiście w każdym regionie mogą być inne:
- 1 chleb: 200–300 Ft / 0,8–1,2 EUR
- 1 litr mleka: 190-240 Ft / 0,7-1 EUR
- butelka piwa: 200 Ft / 0,8 EUR
- 1 butelka wina stołowego: 200-3000 Ft / 2-12 EUR
- Jedzenie w restauracji: 3500-5000 Ft / 14-20 EUR
- Jedzenie w restauracji typu fast food: 1000-1500 Ft / 3-5 EUR
- 1 litr benzyny / benzyny (oktan 95): 450 Ft / 1,5 EUR
- Szybki Internet miesięcznie: 6-12000 Ft / 24 – 28 EUR miesięcznie
- Taxi: 250-300 Ft / km / 1-1,2 EUR
- Bilet do kina: 1500 Ft / 5 EUR
- Opłata za wstęp do muzeum: 500-1200 Ft / 2-5 EUR
- Opłata za wstęp do basenu: 1500 – 3500 Ft / 5 – 12 EUR
Węgry nas w sobie rozkochały 3 lata temu i od tego czasu nawet dwa razy w roku staramy się tam spędzić kilka dni. Niestety Węgry mają jedną wadę… uzależniają!
Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów o Węgrzech
Szentendre – https://naszepodroze.edu.pl/szentendre-balkanskie-miasteczko-na-wegrzech/