Słowenia
Słowenia – to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie
Słowenia to doskonałe miejsce do aktywnego jak i spokojnego odpoczynku na łonie natury. Jest to kraj mniej popularny niż południowa sąsiadka Chorwacja, ale naszym zdaniem równie interesujący. Polecamy Słowenię na nieco dłuższy pobyt niż tylko przejazd autostradą przez Maribor lub objazd autostrady przez Ptuj.
Słowenia – informacje praktyczne
Republika Słowenii ( Slovenija) to państwo położone w Europie Środkowej nad Adriatykiem. Co więcej, Słowenia graniczy od zachodu Włochami, od północy z Austrią, od wschodu z Węgrami oraz od południa z Chorwacją. Stolicą oraz największym miastem w kraju jest Lublana. Co ciekawe, Słowenia jest najzamożniejszym oraz najbardziej rozwiniętym pod względem gospodarczym państwem byłej Jugosławii. Poza tym jest jednocześnie jednym z najbardziej zamożnych oraz rozwiniętych krajów Europy Środkowo-Wschodniej! Językiem urzędowym jest język słoweński.
Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004. Ponadto Republika Słowenii jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku i dodatkowo od 1 stycznia 2007 roku jest również członkiem strefy euro.
Co ciekawe, Słowenia to głównie kraj górzysty. Natomiast największe miasta tego stosunkowo małego państwa to: Lublana, Maribor, Novo Mesto, Celje oraz Kranj. Najdłuższe rzeki w Słowenii to Sawa oraz Drawa wpadające do rzeki Dunaj. Pozostałe rzeki to Socza na zachodzie, Mura na północnym wschodzie, Krka na południowym wschodzie oraz Kupa (dopływ Sawy), stanowiąca również granicę z Chorwacją. Największe jeziora w Słowenii to: okresowe Jezioro Cerknickie oraz górskie jezioro Bohinjsko oraz jezioro Bled.
Słowenia mapa
Słowenia stolica – Lubljana
Malownicze ulice Lubljany pełne są historycznych budynków oraz atrakcji kulturalnych. Pełno tu również architektury zaprojektowanej przez znanego twórcę Joze Plecnika.
Lubljana atrakcje
Smoczy most
Istnieją dwie legendy związane ze Smoczym Mostem, zbudowanym w 1901 roku. Pierwszy z nich mówi, że Jason- starożytny grecki bohater, założył miasto Lublana, zabijając smoka. Druga legenda głosi, że cztery smoki, od których pochodzi nazwa mostu, machają ogonami za każdym razem, gdy przechodzi dziewica. Piękna konstrukcja mostu i związane z nim legendy sprawiły, że jest to jedna z kluczowych atrakcji Lublana.
Zamek w Lublanie
Zamek w Lublanie znajduje się na Wzgórzu Zamkowym i od wieków wznosi się nad Lublaną. Do zamku można z łatwością dojść spacerem lub można podjechać tramwajem. Zamek szczyci się wieżą widokową z przepięknym widokiem na Lublanę oraz na okolice. Wycieczki oferowane w zamku zabierają gości w podróż w czasie do pięciu najważniejszych okresów historycznych w historii Lublany. Ponadto, bardziej odważni goście mogą zejść do lochu zamku oraz odkryć zdecydowanie ciemniejszą stronę historii budynku.
Potrójny most
Potrójny Most w Lublanie zbudowano w 1842 roku. Co więcej na moście wciąż widoczny jest napis poświęcony arcyksięciu Franciszkowi Karolowi. Pozostałe dwa mniejsze mosty zbudował Jože Plečnik w 1932 roku. Plečnik usunął metalową balustradę z mostu głównego i ozdobił wszystkie trzy mosty ogromnymi kamiennymi balustradami i lampami. Obecny projekt mostu jest obecnie głównym mostem łączącym starą średniowieczną część Lublany z nowszą częścią centrum miasta.
Słowenia Parki Narodowe i Przyrody
Słowenia jest jednym z piękniejszych krajów w Europie. Co więcej szybko zyskała taką reputację dzięki różnorodności atrakcji naturalnych. Ponadto ponad połowa kraju jest objęta europejską siecią obszarów ochrony przyrody Natura 2000, mającą na celu zachowanie różnorodności biologicznej. W Słowenii znajduje się Triglavski Park Narodowy w Alpach Julijski, trzy parki regionalne oraz 45 parków krajobrazowych.
Park Narodowy Triglav
Park Narodowy Triglav jest uważany za jeden z najstarszych oraz najpiękniejszych parków w Europie i dodatkowo to jedyny park narodowy w Słowenii. Troglav obejmuje prawie całe Wschodnie Alpy Julijskie oraz około 4% terytorium Słowenii. Ponadto park rozciąga się na północno-wschodnią część Słowenii i oferuje od zaśnieżonych szczytów gór Triglav w sercu parku, po dziewicze plaże oraz spokojną dolinę jezior Triglav. Poza tym w Triglav znajduje się jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Słowenii, Vogel Ski. Bez względu na porę roku Triglav oferuje wspaniałe widoki oraz ekscytujące zajęcia na świeżym powietrzu dla wszystkich.
Park krajobrazowy Strunjan
Cały Park Krajobrazowy Strunjan obejmuje około 428 ha półwyspu słoweńskiego, w tym 4h słoweńskiej Riwiery wzdłuż Adriatyku. W parku znajduje się kilka ścieżek rowerowych, wspaniałe ukryte plaże oraz całkiem sporo zabytków.
Park Przyrody Goričko
Miłośnicy historii oraz antropologii znajdą mnóstwo ekscytujących atrakcji w Goričko Natur Park. Co ciekawe ten park przyrodniczy znajduje się na terenie 3 państw: Austrii, Węgier i Słowenii. W Parku znajdziemy relikty historii kultur, od śladów prehistorycznych urn po stare młyny oraz wiejskie gospodarstwa. Tutaj możemy również spróbować tradycyjnych potraw Goričko oraz szlachetnych win Goričko, odwiedzając przy tym najstarszy zamek w Słowenii.
Regionalny Park Notranjska
Notranjska Regionalny Park, położony jest w południowo-zachodniej Słowenii. Można tam podziwiać trzy czwarte wszystkich słoweńskich gatunków motyli, dwie trzecie wszystkich słoweńskich gatunków ptaków i ponad trzy czwarte wszystkich słoweńskich gatunków płazów. Ta doskonale zachowana różnorodność dzikiej przyrody zachęca do odwiedzin parku. Ciekawostką jest jezioro Cerknica, drenuje i znika w odstępach przez cały rok. Natomiast kiedy jest całkowicie pełne, jest największym jeziorem w Słowenii. W parku znajduje się również kilka jaskiń, które można odkrywać w czasie wolnym.
Park przyrody Salina
W Parku Przyrody Salina przeszłość oraz teraźniejszość tworzą jedność. Co więcej Park Przyrody Salina jest jednym z niewielu miejsc na Morzu Śródziemnym, gdzie tradycyjna produkcja soli jest nadal praktykowana przez producentów soli. Ponadto Park oferuje dwa odrębne obszary do zwiedzania: Lera, gdzie wciąż zbiera się sól, oraz Fontanigge, gdzie miłośnicy przyrody mogą znaleźć ptaki oraz rozległe łąki. Na pewno Park Przyrody Salina jest alternatywą dla tradycyjnych pejzaży gór i rzek.
Słowenia co warto zobaczyć?
Škofja Loka
Škofja Loka to urocze małe średniowieczne miasteczko w Słowenii. Ponadto intrygująca historia miasteczka, bajkowy wygląd, historyczne znaczenie to argumenty aby odwiedzić tę miejscowość. Historyczna Škofja Loka znajduje się w dosyć bliskiej odległości od stolicy Słowenii – Lublany. Zdecydowanie jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem w kraju. Poza tym wąskie uliczki, urocze budynki oraz zamek otoczony wzgórzami i lasem tworzą bajkowy wygląd Škofja Loka.
Jezioro Bled
Jezioro Bled jest oprócz Jaskini Postojna niewątpliwie najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną w Słowenii. Miasto Bled każdego dnia przyjmuje tysiące turystów, którzy chcą zobaczyć to malownicze jezioro otoczone górami. Najbardziej popularna ludowa opowieść o pochodzeniu jeziora Bled głosi, że jezioro stworzyły wróżki. Poza tym wyspa na jeziorze Bled jest zdecydowanie najpopularniejszą wyspą w Słowenii i dodatkowo jedyną naturalną wyspą w całej Słowenii. Na wysepce mieści się obecnie kilka budynków, w tym XVII- wieczny Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Maryi.
Zamek Predjama
Zamek Predjama to bardzo interesujący renesansowy zamek. Dodatkowo tym, co czyni ten zamek Predjama wyjątkowym, jest fakt, że zbudowano go w jaskini. Poza tym zamek Predjama był kiedyś domem rycerza Erazema Luegera – miejscowego Robin Hood. W zamku dostępne są trasy, które pokazują życie Luegera oraz historię zamku Predjama. Dodatkowo ciekawe są wycieczki po tajnym tunelu, który służył jako trasa zaopatrzeniowa w czasie oblężenia zamku.
Jaskinia Postojna
Jak wcześniej wspomnieliśmy, Postojna jest oprócz Jeziora Bled wizytówką Słowenii. Warto wiedzieć, że słoweńskie podziemie kryje tysiące jaskiń. Wśród nich 22 otwarto dla zwiedzających, natomiast jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzana. Ponadto 90-minutowa wycieczka z przewodnikiem prowadzi przez jaskinie, korytarze oraz przejścia wyrzeźbione przez rzekę Pivkę. Co więcej, wewnątrz jaskini znajdują się interesujące formacje krasowe, z których niektóre mają nawet miliony lat! Kilka razy w roku w jaskini odbywają się koncerty, natomiast w ramach świątecznych tradycji w Postojna w grudniu odbywa się szopka z aktorami na żywo.
Kopalnia rtęci Idrija
Wciąż działająca kopalnia rtęci w Idrija była drugą co do wielkości kopalnią rtęci na świecie. Natomiast obecnie jest to ciekawe muzeum, które zabiera zwiedzających pod ziemię oraz wprowadza ich w życie słoweńskich górników. Wejście do muzeum prowadzi przez główną drogę, którą zbudowano w XVI w. dodatkowo jest ona jednym z najstarszych wejść szybów kopalni w Europie. Co ciekawe historyczne znaczenie kopalni rtęci w Idrija powoduje, że kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2012 roku.
Najstarsza winorośl świata
W regionie miasta Maribor rośnie najstarsza winorośl rodząca winogrona na świecie. Co więcej, dane wskazują, że winorośl rośnie na fasadzie starego domu od XVII w. Bynajmniej dom jest teraz miejscem, gdzie goście mogą skosztować najlepszych win z regionu Maribor. Na cześć najstarszych winorośli corocznie organizowany jest The Old Vine Festival. Warto wiedzieć, że Festiwal rozpoczyna się we wrześniu od zbiorów, a kończy się wielkim świętem w Dzień Świętego Marcina, kiedy moszcz zamienia się w wino.
Planica
W Planicy znajduje się największa skocznia narciarska na świecie. Co więcej od ponad 20 lat odbywają się tutaj jedne z najważniejszych zawodów skoków narciarskich na świecie.
Most Solkan
Naszym zdaniem rzeka Soča jest kolejnym wyjątkowym symbolem Słowenii. Most Solkan, położony jest w pobliżu Nowej Goricy i jest idealnym miejscem do podziwiania turkusowej rzeki i doliny Soča. Most Solkan to również rekordem świata, ponieważ jest najdłuższym mostem kolejowym zbudowanym wyłącznie z kamienia. Co więcej dla naprawdę żądnych przygód skoki na bungee z mostu to zdecydowanie najlepszy sposób na podziwianie piękna Doliny Soczy.
Słowenia miasta warte uwagi
Maribor
Maribor, w regionie Styrii, jest drugim co do wielkości miastem w Słowenii. Ponadto mieszkańcy Mariboru szczycą się bogatą historią, piękną architekturą, oszałamiającymi widokami przyrody, produkcją wina oraz oczywiście, najstarszą winoroślą na świecie. Co więcej mieszkańcy, fama niesie, że należą oni do najbardziej przyjaznych w całej Słowenii, dodatkowo chętnie przygotowują regionalne potrawy oraz charakterystyczne dla regionu wina.
Celje
Celje to bogate pod względem historycznym miasto. Ponadto jest trzecim co do wielkości miastem w Słowenii. W okresie rzymskim Celje było nazywane jako Celeia – miasto na skrzyżowaniu ważnych rzymskich szlaków handlowych. Dodatkowo w średniowieczu miasto było siedzibą hrabiów Celje, czyli najbardziej wpływowej dynastii słoweńskiej. Obecnie Celje jest to tętniące życiem miasto z doskonałą różnorodnością zajęć i atrakcji kulturalnych.
Ptuj
Podróżującym do Chorwacji przez Słowenię, Ptuj kojarzy się głównie z objazdem autostrady. Miasteczko Ptuj leży nad rzeką Drawa, która to tworzy Ptujsko Jezero, dodatkowo położenie było znaczące w całej historii Słowenii, szczególnie w czasach starożytnego Rzymu. Wtedy to Petovia (Ptuj) była ważną osadą rzymską. Co więcej oprócz bogatej historii miasta, Ptuj słynie z karnawału.
Bled
Bled to małe miasto nad jeziorem Bled. Usytuowane jest u podnóża Alp Julijskich. Latem można popłynąć kajakiem od brzegu jeziora w kierunku wyspy, gdzie stoi majestatyczny barokowy kościół Wniebowzięcia NMP, zaś zimą jezioro Bled zamarza i jest to idealne lodowisko. Bled jest niewątpliwie ukrytym klejnotem w Słowenii.
Bovec
Bovec leży w regionie Doliny Soczy, jednego z głównych miejsc bitewnych podczas I Wojny Światowej. Bogata historia tego miasta jest wprost namacalna. Dodatkowo kilka muzeów oraz szlaków historycznych leży w okolicach Bovec, takich jak fort Kluže na jego obrzeżach. Co więcej jest to jedno z dwóch głównych miast w Solinie Soczy. Ponadto jego naturalne piękno zainspirowało scenarzystów klasycznego dzieła Ernesta Hemingwaya Pożegnanie z bronią. Bovec jest także domem dla najwyższego ośrodka narciarskiego w Słowenii, leżącego na wysokości około 2 300 m.n.p.m., który jest połączony z ośrodkiem narciarskim po włoskiej stronie granicy.
Język słoweński
Język słoweński był pierwszym pisanym językiem słowiańskim. Ponadto jest uważany za jeden z najbardziej archaicznych języków w Europie oraz ma prawie pięćdziesiąt dialektów. Co ciekawe, w wyniku migracji na początku XX wieku słoweński słychać także w Ohio w USA. Po II Wojnie Światowej wielu Słoweńców opuściło swój kraj i przeniosło się do Argentyny, więc język słoweński występuje również w Ameryce Południowej. Natomiast inne kraje z mniejszościami mówiącymi w języku słoweńskim to Serbia, Kanada, Australia oraz Republika Południowej Afryki.
Warto wiedzieć, że pierwszymi znanymi dokumentami pisanymi w języku słoweńskim są Rękopisy Freisinga. Dokładnej daty tych trzech tekstów religijnych nie można dokładnie ustalić, ale zakłada się, że zostały one napisane w IX w. Teksty zostały odkryte we Freising w Niemczech. Natomiast od 1803 r. są przechowywane w Bawarskiej Bibliotece Państwowej w Monachium.
Słoweńskie przekleństwa
W języku słoweńskim nie ma wulgarnych przekleństw. Natomiast co ciekawe, to gdy Słoweńcy używają tradycyjnych przekleństw, brzmi to głupiej niż obraźliwie. Na pewno najbardziej popularnymi przekleństwami w języku słoweńskim są „ Tristo kosmatih medvedov ” (Trzysta włochatych niedźwiedzi!), „ Naj te koklja brcne! „(Kura powinna cię kopnąć!) oraz ”Krščen matiček! ”(Ochrzczony Mateusz!). Bynajmniej kiedy Słoweńcy chcą naprawdę przekląć, zwykle pożyczają jedno z przekleństw z byłych krajów jugosłowiańskich.
Krótki słownik słoweńskiego
DOBRODOŠLI – witamy
LJUBEZEN – miłość
DRUŽINA – rodzina
ZAKLAD – skarb
SVOBODA – wolność
MODROST – mądrość
MIR – pokój
EDINSTVEN – wyjątkowy
IGRIVOST – zabawa
POMLAD – wiosna
MORJE – morze
SLADKARIJE – słodycze
KNJIGA – książka
HREPENENJE – tęsknota
HRANA – jedzenie
Słowenia winiety
Co ważne oprócz konieczności posiadania winiet do poruszania się autostradami w Słowenii, musimy wiedzieć, że płatny jest również przejazd tunelem (Karavanke tunnel). Co więcej tunel ten znajduje się w północno-zachodniej części Słowenii.
W Słowenii obowiązują trzy rodzaj winiet dla pojazdów do 3,5 tony
- winieta kat. 1 dla motocykli,
- winieta kat. A2 dla samochodów ( również camperów) o dopuszczalnej masie całk. do 3,5 tony oraz przednią oś na wysokości niższej niż 1,3m,
- winieta kat. B2 dla samochodów posiadających dopuszczalną masę całk. do 3,5 tony oraz przednią oś na wysokości wyższej niż 1,3m.
Winiety A2 oraz B2 dodatkowo uprawniają do ciągnięcia przyczepy (np. campingowej) o ile DMC całego zestawu nie przekracza 3,5 tony.
W Słowenii winiety możemy kupić w jednym z wielu oficjalnych punktów sprzedaży. Najwygodniej winietę będzie kupić na stacjach benzynowych, zaraz po przekroczeniu granicy, ale i na poczcie, oraz w sklepach SPAR.
Po zakupie winiety należy ją przedziurkować. Dziurkowania jak w większości krajów dokonuje sprzedawca, który pyta nas od kiedy winieta ma być ważna.
W celu sprawdzenia aktualnych cen zapraszamy do naszych wpisów, pod hasłem Słowenia winiety.
Słowenia najpiękniejsze plaże
Chociaż Słowenia nie jest najlepiej znana jako miejsce ucieczki na plażę, Słoweńska Riwiera, rozciągająca się zaledwie 46,6 km wzdłuż Adriatyku, jest pełna kamienistych plaż i uroczych nadmorskich miejscowości. Od ekstrawaganckich miejscowości wypoczynkowych po ukryte zatoki po stronie klifu, do których można dotrzeć tylko pieszo, poczytaj o najlepszych plażach Słowenii do odwiedzenia podczas następnych wakacji tutaj.
Plaża w Portorož
Portorož jest nadmorskim symbolem Słowenii. Jako że, jest to również najbardziej popularny nadmorski kurort w Słowenii, plaża Portorož jest otoczona przez wielkie kurorty i kompleksy hotelowe. Poza tym znajdziemy tu szeroki wybór restauracji, sklepów oraz kafejek z silnym włoskim wpływem. Dodatkowo jako jedna z niewielu piaszczystych plaż na słoweńskim wybrzeżu, plaża w Portorož jest najlepszym miejscem w Słowenii do kąpieli w Adriatyku.
Plaża w Piran
Plaża w Piran to miejsce, w którym słoweńscy mieszkańcy mogą odpocząć. Ponadto plażą leży na skraju wąskiego półwyspu wystającego do Morza Adriatyckiego. Chociaż nie jest to piaszczysta plaża, wybrzeże jest praktycznie w całości wyłożone betonem, ma różne udogodnienia, aby zapewnić jak najwięcej orzeźwienia. Dodatkowo schody schodzące do morza umożliwiają łatwy dostęp do wody. Natomiast w oddali widać całkiem przyjemny widok na wenecką oraz austriacką architekturę zabytkowego miasta.
Plaża Mesečev Zaliv
Mesečev Zaliv jest naprawdę ukrytym klejnotem słoweńskiej Riwiery. Ta żwirowa plaża znajduje się na terenie Parku Przyrody Strunjan. Ponadto plaża nazwana jest lokalnie jako Beli Kriz (plaża Białego Krzyża), z powodu białego krzyża, który stoi na szczycie dużego klifu górującego nad plażą. Mesečev Zaliv znajduje się na uboczu i można do niej dotrzeć tylko pieszo.
Plaża Mestna
Plaża Mestna znajduje się w miejscowości Koper – największym nadmorskim mieście w Słowenii. Koper to urokliwe miasteczko bardzo blisko włoskiej granicy. Ponadto plaża Mestna to kamienista, klasycznie śródziemnomorska plaża. Wpływ Włoch na miasteczko Koper i okolicę sprawi, że będziecie się zastanawiać, czy jesteście na Riwierze Słoweńskiej czy też na Wybrzeżu Amalfi we Włoszech. Plaża Mestna to mała plaża na obrzeżach średniowiecznego Starego Miasta. Marina Koper oraz plaża Koper, niedaleko plaży Mestna, są równie przyjemne i zapewniają wspaniałe widoki zachodzącego słońca latem.
Plaża Izola
Plaża Izola, jej nazwa oznacza wyspę. Izola to kolejna mała oraz kamienista plaża w starej wiosce rybackiej Izola, w pobliżu Parku Strunjan. Ponadto Izola rozciąga się w głąb Morza Adriatyckiego, więc plaża Izola zapewnia niesamowity widok na Riwierę Słoweńską. Dodatkowo w pobliżu znajduje się malownicza latarnia morska oraz kilka restauracji, które serwują jedne z najlepszych świeżych owoców morza oraz lokalnych win.