Świnoujście atrakcje, opinie, kamery, mapa i noclegi
Polskie wybrzeże Bałtyku w ostatnim czasie bardzo się zmieniło. Stało się bardziej klimatyczne i ekskluzywne, bez zbędnej nadmorskiej tandety. Przykładem takiej zmiany na lepsze jest Świnoujście. W mieście zmiany rozpoczęły się około 25 lat temu. Wówczas powstał plan, który był konsekwentnie realizowany. Transformacja części typowo turystycznej Świnoujścia trwała dość długo, jednak od momentu powstania koncepcji, ukończono ją w 2020 roku.
Efekt przemiany, choć długotrwały, to zakończony prawdziwym przeskokiem cywilizacyjnym, który można porównać do najlepszych europejskich nadmorskich kurortów. W Świnoujściu nie znajdziesz straganów, bud i naganiaczy. Wszystko zostało precyzyjnie przemyślane oraz wykonane z dbałością tak, by turysta, przyjeżdżający ty wypocząć mógł poczuć się komfortowo. Co ważne, miasto Świnoujście skutecznie dba także o własną historię, ponieważ wypoczywali tu m.in.: cesarz Wilhelm II, Paul Thomas Mann oraz Lew Tołstoj. Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Świnoujściu?
Świnoujście atrakcje turystyczne
Miejscowość Świnoujście kojarzona jest przede wszystkim z piękną, szeroką oraz piaszczystą plażą. I bardzo dobrze, jednak miasto to ma znacznie więcej do zaoferowania.
Stawa Młyny
Stawa Młyny to najbardziej charakterystyczny obiekt w Świnoujściu oraz chyba jeden z najbardziej znanych staw świata. Często nazywana jest także wiatrakiem ze Świnoujścia. Być w tym mieście i nie mieć zdjęcia przy Stawa Młyny to rzecz, wręcz nie do pomyślenia 🙂
Stawa Galeriowa
Warto wiedzieć, że stawa to znak nawigacyjny, znajdujący się na stałe w określonym, niezmiennym miejscu. Stawa ma także rozpoznawalny kształt oraz może emitować wiele sygnałów, w tym: świetlnych, radiowych oraz dźwiękowych. Znanym polskim nabieżnikiem jest para staw znajdujących się w Świnoujściu: Stawy Galeriowej oraz Stawa Młyny.
Latarnia morska Świnoujście
W dniu 1 grudnia 1857 r. po raz pierwszy latarnia morska w Świnoujściu rozbłysła i przejęła status najwyższej latarni świata, dzięki swojej wysokości 67,7 metrów. Oczywiście z czasem powstały inne, znacznie wyższe latarnie, jednak do dziś jest ona najwyższą latarnią na świecie, która powstała z cegieł. Współcześnie w rankingu wszystkich czynnych latarni na świecie ta w Świnoujściu zajmuje 12 miejsce. Natomiast nad Morzem Bałtyckim nie ma wyższej latarni niż tej leżącej w Warszowie – Świnoujściu. Latarnia od 2000 r. udostępniona jest do zwiedzania.
Warto wiedzieć…
że, w Świnoujściu nie było w XVII w. żadnej latarni. Duże ognisko, które było rozpalane na szczycie wzgórza w Chorzelinie pełniło funkcję latarni.
Park Zdrojowy w Świnoujściu
Park Zdrojowy w Świnoujściu to bardzo przyjemne miejsce do spacerów. Znajdziesz tam wypielęgnowane oraz obsadzone kwiatami zadbane alejki oraz spore tereny leśne. Park Zdrojowy stanowi swego rodzaju enklawę w centrum miasta, która jest odizolowana od zgiełku szczególnie w sezonie. Miejsce to ma sporo klimatycznych, ładnie oświetlonych alejek, które nadają się na spacery po zachodzie słońca. Wszędzie znajdziesz sporo ławeczek i miejsc odpoczynku, często jako przewrócone pnie, na których można spocząć i słuchać śpiewu ptaków. Co więcej, podczas letnich upałów cień drzew, da Ci także sporo wytchnienia od palącego słońca.
Co ciekawe, Park Zdrojowy w Świnoujściu został utworzony ponad 200 lat temu, dzięki zalesieniu ówczesnej mielizny morskiej. Obecnie jest to obiekt zabytkowy Świnoujścia, natomiast wiele drzew ma około 150 lat!
Fort Gerharda – Fort Wschodni
Fort Gerharda jest jednym z dawnych fortów, które wchodziły w skład byłej Twierdzy Świnoujście. Powstał w tym samym czasie co inne Forty w Świnoujściu, które miały tworzyć obronny system kompleksowy portu, wybrzeża oraz miasta. Znajdziesz go nieopodal latarni morskiej w Świnoujściu.
Fort Anioła
Fort Anioła znajduje na terenie Parku Zdrojowego. Przypomina on nieco trzypiętrową rotundę, która otoczona jest wałem ziemnym, z ciężką, bramą. Co ciekawe, nazwa fortu wzięła się prawdopodobnie ze skojarzenia kształtu z Zamkiem Świętego Anioła w Rzymie, który ma okrągłą formę. Zwróć uwagę na pancerne, ciężkie okucia okien i gazoszczelne wrota, które zainstalowano w międzywojniu, w ramach ochrony fortu przed wojną chemiczną.
Fort Zachodni w Świnoujściu
Zadaniem Fortu Zachodniego w Świnoujściu była ochrona wejścia do portu oraz podjęcie walki z wrogimi statkami. Fort wielokrotnie przebudowywano, rozbudowywano oraz modyfikowano na potrzeby aktualnego właściciela. Co więcej, finalny, znany obecnie kształt Fortu Zachodniego w Świnoujściu jest wypadkową wszystkich decyzji budowlanych w trakcie ponad 150 lat przez kolejno: Prusy, Szwecję, Danię, Francję, Niemcy, Rosję oraz Polskę. Fort Zachodni w Świnoujściu jest na tyle interesujący, że przyciągnie uwagę nawet średnio zainteresowanych militariami osób.
Bunkier Dzwon i bateria Goeben
Bateria Goeben budowana była na przełomie 1938 oraz 1939 roku, czyli przed wybuchem II wojny światowej. Byłą ona ciężką nadbrzeżną artylerią, przeznaczoną do walki z okrętami na terenie całej Zatoki Pomorskiej. Ciekawa jest wieża dowodzenia, która dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi nazywana jest często – Bunkier Dzwon. Współcześnie korzysta z niej Straż Pożarna. Pełni ona niezwykle ważną rolę – wieży do obserwacji Lasów Państwowych. Strażnicy, przy dobrej pogodzie umożliwiają darmowe, samodzielne wejście na wieżę.
Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – Gwiazdy Morza „Stella Maris”
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny znajduje się w Świnoujściu, przy ul. Piastowskiej. Świątynia została zbudowana w stylu neogotyckim w końcu XIX w. Do rozpoczęcia II wojny światowej był to jeden kościół katolicki w całym Świnoujściu. We wnętrzu wspaniałej architektonicznie Gwiazdy Morza „Stella Maris” znajdują się cenne witraże o niezrównanej wartości artystycznej.
Podziemne Miasto – Bateria Vineta
Podziemne Miasto w Świnoujściu można zwiedzać od niedawna, bo od 2013 roku. Obiekt dawniej nosił nazwę Bateria Vineta, jego budowę zaczęli Niemcy przed wybuchem II wś. Po wojnie miejsce to przejęło wojsko polskie. Wówczas podjęto decyzję, że zostanie tutaj zorganizowane dodatkowe stanowisko dowodzenia dla władz wojskowych w polskiej armii. Przez kilkadziesiąt lat było to jedno z najlepiej strzeżonych oraz najtajniejszych miejsc w całej Polsce.
Promenady w Świnoujściu
Jeśli nie jesteś miłośnikiem historii, lub po prostu odwiedziłeś już wszystkie historyczne atrakcje w Świnoujściu, to wybierz się na spacer po jednej z kilku promenad w mieście.
Promenada Zdrowia
Promenada Zdrowia jest najmłodszym dziełem w Świnoujściu. Zbudowanie jej było możliwe dzięki zjawisku przyrastania lądu. Zjawisko to polegało na tym, że w ciągu ostatnich 150 lat Bałtyk naniósł mnóstwo piasku, tak że przybyło około 200 metrów lądu. Co ciekawe, około 15o lat temu, w miejscu Promenady Zdrowia była plaża, następnie wydmy, obecnie jest bardzo ładna promenada.
Promenada Historyczna
Promenada Historyczna jest dość szeroka i jest oddzielona od drogi pasem zieleni. Sąsiaduje z jednej strony z eleganckimi, odnowionymi, zabytkowymi willami, natomiast z drugiej strony ze współczesną zabudową, z którą ściśle współgra. Oczywiście widać tutaj czujne oko i dużo pracy architekta. Bynajmniej nic nie jest tu przypadkowe i pozbawione stylu.
Przy Promenadzie Historycznej zamontowano także specjalne podesty, na jej całej długości. Co ciekawe, każdy z podestów jest swego rodzaju małą sceną, na której uliczni artyści mogą przedstawiać swoją sztukę. Dodatkowo, przy każdym podeście znajduje się słupek z elektrycznym gniazdkiem, aby np. podłączyć wzmacniacz do gitary.
Promenada Nad Wydmami – ścieżka
Jest to doskonały spacerowy pomost, zawieszony nad wydmami na palach, z którego roztacza się malowniczy widok na Morze Bałtyckie. Przy tej Promenadzie znajdują się również ławeczki, z których możesz przez wiele godzin kontemplować zachody oraz wschody słońca.
Tężnie solankowe
Tężnie solankowe to kolejna stosunkowo nowa atrakcja w Świnoujściu. Miejsce to pozwala na wdychanie powietrza, które wzbogacone jest oparami z solanki. Aromat solanki mocno wyczuwalny, natomiast instalacja jest bardzo ciekawa. Co ciekawe, chętnych na chwilę odpoczynku w tężniach, aby inhalować swoje drogi oddechowe na ławeczkach nigdy nie brakuje.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu
Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajduje się w ładnym, byłym budynku Ratusza Miejskiego. Jeżeli jesteś ciekawy historii rybołówstwa w naszym państwie, akwenu Morza Bałtyckiego oraz jeśli interesuje Cię historia miast nadmorskich, to koniecznie jest to miejsce, które warto odwiedzić.
Świnoujście kamera
Świnoujście mapa
Świnoujście opinie
Nie znam osoby, która nie byłaby zadowolona z pobytu w Świnoujściu. Atrakcji tutaj nie brakuje, pogoda także jest znacznie lepsza niż w pozostałych kurortach na naszym wybrzeżu. Świnoujście to po prostu miejscowość, którą warto odwiedzić, aby wyrobić sobie własną opinię.
Świnoujście polecane noclegi
Booking.com