Pałac w Wilanowie zwiedzanie

Pałac w Wilanowie zwiedzanie i ceny biletów

Czas czytania: 3 minut

Pałac w Wilanowie to jeden z największych zabytków w Warszawie i okolicy. Oddalony jest o zaledwie 10 km na południe od centrum stolicy, został zbudowany przez króla Jana III Sobieskiego w 1677 roku. W ciągu wieków zmieniał właścicieli, jednak jego barokowy wygląd przetrwał do dziś. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Pałacu w Wilanowie?

Pałac w Wilanowie – historia

Kiedy król Jan III Sobieski zdecydował, że jest to idealne miejsce na jego wiejską posiadłość, istniała tu od średniowiecza wieś Milanów. Król postanowił zmienić nazwę wsi na łacińską „Villa Nova”, spolszczoną później na Wilanów. Wilanów cudem przetrwał II wojnę światową bez szwanku, a większość jego wyposażenia i sztuki została odzyskana i ponownie umieszczona w pałacu po wojnie.

Pałac w Wilanowie zwiedzanie

Sala Biała

Sala Biała to największe pomieszczenie pałacu, które ozdobione jest portretami kolejnych właścicieli Wilanowa.

Apartamenty Królewskie króla Jana III

Zgodnie z barokowym obyczajem spotkania odbywały się w Sypialni Króla. W trakcie swoich audiencji król zazwyczaj leżał w paradnym łożu, natomiast odwiedzający stali. Wyłącznie najbliższa rodzina oraz najważniejsi goście mogli siedzieć w towarzystwie samego władcy. Doskonale zachowane sufity Antykamery oraz Sypialni Króla są najcenniejszymi zabytkami baroku w Polsce.

Muzeum Potockich

Muzeum Potockich, nazwane tak na cześć Stanisława Kostki Potockiego, właściciela Wilanowa w latach 1799-1821, który w 1805 r. udostępnił swoje zbiory sztuki szerokiej publiczności.

Apartamenty Księżnej Marszałkowej Lubomirskiej

Wilanów i pałac należał do Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej w latach 1771–1799. Izabela była prawdziwą miłośniczką sztuki. Pomieszczenia w południowym skrzydle znakomicie ukazują jej doskonały gust.

Pokoje Chińskie

Zainteresowanie Orientem było bliskie wszystkim właścicielom Pałacu w Wilanowie. Zbiory wilanowskiej sztuki orientalnej sięgają czasów króla Jana III i końca XVII w.

Park w Wilanowie – co zobaczyć?

Letnia rezydencja Jana III Sobieskiego posiada charakterystyczny barokowy układ z pałacem znajdującym się pomiędzy dziedzińcem a ogrodem. Układ ten powiększany był przez kolejnych właścicieli, przede wszystkim jednak przez Stanisława Kostkę Potockiego. 45-hektarowy zespół pałacowo – parkowy posiada zróżnicowane budowle, ogrody: Ogród Północny, Ogród barokowy, Ogród Różany oraz dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy i  Ogród Oranżerii.

Dziedziniec

Dziedziniec pałacu podzielony był dawniej na 2 części: wjazdową oraz paradną, która przylega bezpośrednio do pałacu. Części te rozdzielone były kamiennym ogrodzeniem z herbami rodu Sobieskich.

Ogród barokowy

Ogród barokowy to najstarsza część ogrodu, która powstała w stylu barokowym. Podzielona jest na 2 części: taras górny i dolny. Obecny kształt tarasu górnego bazuje na XVII-wiecznym układzie, którego projektantem był architekt Augustyn Locci.

Ogród północny

Obecny ogród powstał w miejscu, w którym król Jan III Sobieski uprawiał warzywa, drzewa owocowe oraz zioła. W XVIII w. ogród ten został zastąpiony ogrodem ozdobnym.

Ogród różany

Obecna forma ogrodu nawiązuje do projektu Bolesława Podczaszyńskiego z XIX wieku.

Park krajobrazowy Północny i Południowy

Z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego rozwinięto ogród i park w kierunku północnym. Został on połączony  z Laskiem na Kępie, znanym jako Morysin. W ten sposób został stworzony park krajobrazowy dookoła Jeziora Wilanowskiego, inspirowany założeniami z Anglii.

Natomiast pod koniec XVIII w., w południowej części parku wilanowskiego, w miejscu folwarku, powstał ogród angielsko-chiński, którego architektem był Szymon Bogumił Zuga.

Ogród przy Oranżerii

Ogród przylegający do Oranżerii jest najmłodszą częścią parku wilanowskiego. Pierwotnie w czasach panowania  króla Jana III Sobieskiego był tu drewniany kościół oraz cmentarz. Wśród rosnących tu okazów warto zobaczyć okazałe kanaryjskie daktylowce, palmy kencje, figowce oraz bananowce. Całość uzupełniają kolorowe donice z kwiatami i rabaty kwiatowo-ziołowe.

Pałac w Wilanowie cennik wstępu

Ceny biletów wstępu do Pałacu w Wilanowie:

  • bilet normalny – 35 zł
  • bilet ulgowy – 28 zł
  • „Muzeum za złotówkę” (dla dzieci w wieku 7–16 lat) – 1 zł
  • dzieci do lat 7 – wstęp darmowy

Bilet do pałacu upoważnia wstęp do parku. Bilety można kupić także online na stronie pałacu.

Park w Wilanowie – cennik

Ceny biletów wstępu do parku wilanowskiego:

  • bilet normalny – 10 zł
  • bilet ulgowy – 5 zł
  • „Muzeum za złotówkę” (dla dzieci w wieku 7–16 lat) – 1 zł
  • karnet kwartalny- 60 zł
  • dzieci do lat 7 – wstęp darmowy

Warto wiedzieć, że w czwartki wstęp do parku jest całkowicie darmowy.

Pałac w Wilanowie – godziny otwarcia

Godziny otwarcia:

  • w październiku 2022 r. – codziennie w godz. 10.00–16.00 (wejście do 15.00),
  • od 2 listopada 2022 r. – oprócz wtorków w godz. 10.00–16.00 (wejście do 15.00);
  • we wtorki pałac nieczynny dla gości indywidualnych.

Park wilanowski i ogrody są codziennie otwarte:

  • październik 2022 r.: 9.00–16.00 (wejście do 16.00)
  • od 1 listopada 2022 r. do 26 lutego 2023 r.: 9.00–15.00 (wejście do 15.00).

Wstęp na dziedziniec pałacu jest płatny w ramach biletu do parku. Podczas silnych wiatrów park jest czasowo zamykamy.

Pałac w Wilanowie dojazd i parking

Pałac Króla Jana III w Wilanowie znajduje się w odległości około 10 km od centrum Warszawy. Znajduje się on na końcu Traktu Królewskiego wiodącego od Starego Miasta z Zamkiem Królewskim do pałacu.

  • Do dyspozycji są płatne parkingi muzeum przy ul. Cendrowskiego oraz przy Stanisława Kostki Potockiego 6A. Opłaty: pierwsza i druga godzina postoju – 5 zł, każda kolejna – 10 zł; opłata całodniowa – 50 zł.
  • Do Wilanowa można dojechać autobusami komunikacji miejskiej nr: 116, 130, 131, 139, 163, 164, 180, 200, 251, 264, 317, 339, 379, 519, E-2. Rozkłady jazdy możesz sprawdzić na stronie Warszawskiego Transportu Miejskiego.

Pałac w Wilanowie mapa

 

Pomysły na podróże