Nowa Sól atrakcje i Park Krasnala
Nowa Sól to małe miasteczko w zachodniej Polsce w województwie lubuskim. Pewnie nie miałabym przyjemności Nowej Soli zwiedzić, gdyby nie mój mąż – jest to jego miasto rodzinne.
Zapraszam Was na spacer po Nowej Soli w poszukiwaniu krasnali nad brzegiem rzeki Odry.
Nowa Sól mapa
Nowa Sól mapa
Trochę historii Nowej Soli
Miasteczko Nowa Sól powstało w wyniku połączenia starszych wsi oraz osiedli, co więcej nazwy Nowa Sól po raz pierwszy użyto około roku 1585 jako niemieckie Neusalzburg, następnie nazwę skrócono do Neusalz. Natomiast obecną nazwę zatwierdzono 7 maja 1946 roku.
Nowa Sól prawa miejskie otrzymała w roku 1743. Ponadto od początku tradycja miasta, związana była z przemysłem oczyszczania soli. Tak zwany „okres soli” skończył się zaraz po wojnie trzydziestoletniej (1618 -1648), kiedy to zamknięto warzelnię. Obecnie smak historii oraz tradycji związanej z solą pozostał już tylko w nazwie, która jest nieco myląca.
Po dosyć długim okresie stagnacji od XIX wieku, Nowa Sól znów stała się miastem, gdzie dynamicznie rozwijał się przemysł. Powstały fabryki nici, kleju, ale także rozwijał się przemysł ciężki – na przykład huta żelaza. Dodatkowo u progu XX wieku wybudowano w Nowej Soli dużą stocznię rzeczną, port przeładunkowy oraz uruchomiono połączenia kolejowe.
Warto wiedzieć, że w 1815 roku miasto Nowa Sól leżało w rejencji legnickiej w prowincji Śląsk. Natomiast od 1871 roku było częścią Niemiec. Podczas II Wojny Światowej Niemcy wykorzystali Nową Sól jako punkt przy tworzeniu kilku obozów pracy przymusowej, w tym obozu Gross-Rosen.
Nowa Sól – czasy powojenne
Po II Wojnie Światowej Nowa Sól znana była z produkcji włókienniczej, Dolnośląskich Zakładów Metalurgicznych „Dozamet”, Zakładów Jajczarskich (które produkowały jajka w proszku m.in. na eksport do Niemiec ) oraz „Kartoniarni” (fabryki opakowań). Ponadto miejski browar z początku XX w. produkował kilka gatunków piwa.
Warto wiedzieć, że Roman Bojko oraz Zygfryd Chreptowicz korzystając z dogodnego położenia miasta, w 1963 roku założyli sekcję kajakową w Nowej Soli- „Polonia”, a następnie „Dozamet”. Dodatkowo odniosła ona sukcesy na skalę krajową i międzynarodową (udział w Olimpiadach). W 2015 roku wyburzono pomnik upamiętniający radzieckich żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej, który odsłonięto w 1967 roku (nie obyło się bez obrazy Rosjan).
W 2016 roku ruszyła rozbiórka części budynków wchodzących w skład pozostałości po fabryce nici – przędzalni lnu oraz przędzalni bawełny. Był to pierwszy krok do rewitalizacji tego terenu. W 2019 roku rozebrano wieżę ciśnień, która w pierwszej wersji miała zostać wyremontowana.
Polecany artykuł: Ustka – co warto zobaczyć?
Nowa Sól atrakcje
Do najciekawszych zabytków Nowej Soli należą:
- Ratusz przy ul. Moniuszki, zbudowany w latach 1574-1575, pierwotnie miał być tam Cesarski Urząd Solny
- Kościół Parafialny p.w. św. Antoniego. Zbudowany w latach 1835 – 1839 praktycznie w centrum miasta, przy ul. Piłsudskiego
- Kościół p.w. św. Michała przy ul. Kościelnej, wybudowany w latach 1591-1596
- Zbór Braci Morawskich zbudowany w 1747 roku
- Magazyny solne – są to jedyne tego typu zabytki w Polsce, dodatkowo świadczą o historii miasta i jego funkcji. W Nowej Soli zachowało się kilka takich budynków m.in.przy pl. Solnym (wybudowany w XVII wieku), przy ul. Wróblewskiego (3 budynki z 1774 r.) oraz przy ul. Garbarskiej (dawny młyn wodny używany do przechowywania soli)
- Podnoszony most nad kanałem ulgi rzeki Odry. Co ciekawe to jeden z nielicznych takich obiektów w Polsce oraz na świecie
- Nowa Sól przetrwała niezniszczona II Wojnę Światową, stąd wiele budynków użyteczności publicznej pamięta czasy swojej świetności
- Pomnik Rybaka to lamienna postać w rybackim kapeluszu oraz wysokich butach trzymająca w ręce sieć, a pod pachą rybę. W sąsiedztwie pomnika, przy ul. Odrzańskiej, znajduje się willa, w której mieszkał właściciel i założyciel nowosolskiej stoczni (1880 rok ) Otto Gurschke
Nowa Sól atrakcje w mieście i w pobliżu
- W pierwszej kolejności polecam spacer wzdłuż Odry, tuż przy porcie. Ponadto można tam na chwilkę usiąść i obserwować przepływające barki
- Park Krasnala Nowa Sól – to miejsce, z którego powinni czerpać przykład inni włodarze miast w całej Polsce. Jest to całkowicie darmowy park z mini zoo, wszędobylskimi krasnalami i placem zabaw dla najmłodszych. Zdecydowanie zapewniamy, że nawet dorośli będą mieć frajdę w Parku Krasnala w Nowej Soli.
- Zamek Karolat w Siedlisku znajduje się około 10 kilometrów od Nowej Soli. Ruiny zamku stoją na wysokiej skarpie nad Odrą, dlatego też przejeżdżając przez wieś nie sposób jej nie zauważyć. Zamek Karolat wybudowano w latach 1550–1560, niestety dziś popadł częściowo w ruiny, jednak ma w sobie coś romantycznego.
Nowa Sól noclegi
Booking.com