Komarno
Komarno – malownicza wieś w powiecie jeleniogórskim w Górach Kaczawskich
Komarno leży u podnóża najwyższego szczytu Gór Kaczawskich- Skopca (724 m.n.p.m.) z którego roztacza się przepiękna panorama na Pasmo Karkonoszy począwszy od Karpacza po Szklarską Porębę i w dolinie na Jelenią Górę. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1305 r., kiedy była to miejscowość szlachecka. Wcześniej, wieś było znacznie rozbudowane i zaliczone do jednych z większych miejscowości w Kotlinie Jeleniogórskiej.
W drugiej połowie XIX w. ze względów na malownicze położenie było popularnym ośrodkiem turystycznym. W czasie II Wojny Światowej wieś Kammerswaldau była miejscem, gdzie przechowywano cenne zbiory archiwalne. Warto wiedzieć, że przez miejscowość przechodzi wiele szlaków pieszych i rowerowych.
Komarno mapa
Atrakcje Komarno, czyli co warto zobaczyć?
- Zespół pałacowy w Komarnie, z połowy XVII w., przebudowany w XIX w. Historycy twierdzą, ze na miejscu Pałacu mógł stać wybudowany w XIII wieku zamek, jednak nie zachowały się żadne dowody. Pierwszym rodem w Komarnie, który rządził majątkiem był ród von Zedlitz. Następnie pałac był własnością m.in. Johana Augusta von Bothmar, generała Lindera, rodziny von Stosch oraz rodziny Loesch. W 1842 r. nastąpiła gruntowna przebudowa pałacu, zasypano otaczającą zamek fosę, a w miejscu wieży wybudowano jadalnię.
- Jednonawowy Kościół katolicki św. Jana Chrzciciela – pochodzi z początku XIV w. W XV w. został przebudowany, a w 1780 roku rozbudowany.
- Wybudowany w latach 1769-1772 Kościół św. Jacka służył miejscowej społeczności ewangelickiej.
- Stare krzyże kamienne, stanowiące część muru, który otaczał kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Obecnie są porozstawiane na terenie przykościelnym.
Komarno atrakcje w pobliżu
Janowice Wielkie
Janowice Wielkie to prawdziwa perełka Kotliny Jeleniogórskiej. Gotyckie zamki, renesansowe oraz barokowe pałace, XIX-wieczne rezydencje oraz rozległe parki tworzą niezwykły krajobraz kulturowo-przyrodniczy. Co ciekawe na ternie gminy Janowice Wielkie jest ich ponad dwadzieścia. Oprócz obiektów w Janowicach Wielkich, Radomierz oraz w Mniszkowie, warto zobaczyć również Pałac w Wojanowie, Łomnicy, Karpnikach oraz Mysłakowicach.
Janowice Wielkie zamek
Jedną z największych atrakcji gminy Janowice Wielkie są ruiny zamku Bolczów. Zamek Bolczów wznosi się na skalistym występie, tuż nad potokiem Janówka. Dokładna data powstania zamku Bolczów nie jest znana.
Dzieje zamku Bolczów były burzliwe. Początkowo stanowił on rodową siedzibę Clericusa Bolza, oraz strzegł traktów handlowych, które przebiegały przez okolicę Janowic Wielkich. Niestety, w okresie wojen husyckich zamek Bolczów stał się siedzibą rabusiów napadających na kupieckie karawany. To z kolei doprowadziło do interwencji mieszczan wrocławskich oraz świdnickich, którzy chcąc położyć kres grabieżom, zdobyli oraz zniszczyli zamek.
Zamek odbudował Hans Dippold von Burghaus który go jeszcze rozbudował, dobudowując dziedziniec oraz wieżę obronną. Przy rozbudowie, doskonale wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu, co sprawiło, że zamek Bolczów stał się trudną do zdobycia fortecą. Co ciekawe jednym z ważniejszych władców zamku Bolczów był Justus Decjusz z Krakowa ( ekonomista, finansista, historyk a przede wszystkim sekretarz króla Zygmunta Starego). Za jego czasów również rozbudowano zamek Bolczów o wieżę bramną oraz suchą fosę. Wtedy też dostosowano zamek do broni artyleryjskiej poprzez wykonanie w murach strzelnic. Ponadto XVII wiek to dla zamku Bolczów okres dalszej rozbudowy, tym razem już pod rządami Daniela von Schaffgotsha. Daniel wywodził się z bardzo starej oraz zasłużonej dla kotliny jeleniogórskiej rodziny, której siedziba rodowa znajdowała się w Cieplicach Śląskich.
Niestety okres świetności zamku Bolczów kończy wojna trzydziestoletnia, zostaje on dwukrotnie zdobyty przez Szwedów. W 1645 podczas ponownego zdobycia zamku (na skutek zdrady jednego z obrońców) wojska szwedzkie podpalają Bolczów.
Zamku Bolczów nigdy już odbudowano. Jako ruina już od XVIII w. przyciągał turystów przede wszystkim swoim malowniczym położeniem. W roku 1824 odwiedził go sam król pruski Fryderyk Wilhelm III. Dzięki działaniom podjętym przez Wilhelma Stolberga-Wernigorde, który w roku 1848 kupił zamek i przystąpił do prac konserwatorskich, ruiny zamku Bolczów przetrwały do dziś w dobrym stanie.
Zamek Bolczów to dziś miejsce urokliwych spacerów, do którego prowadzi droga, która nie zajmie nam z Janowic Wielkich więcej niż 30 minut spaceru.
Pałac w Janowicach Wielkich
Pałac w Janowicach Wielkich powstał około XIV wieku. Jednak okres jego największej świetności przypada na lata 1608 – 1609, kiedy to, po zakupieniu go przez rodzinę Schaffgotschów przeprowadzono znaczną rozbudowę.
Pałac w Janowicach Wielkich uległ zniszczeniu w trakcie wojny trzydziestoletniej, kiedy to podpaliły go wojska Szwedzkie. Zamieszkująca wówczas dwór hrabina Hedwiga Schaffgotsch zaznała wielu cierpień oraz biedy. Bynajmniej solidarnie dzieliła się ona wszystkim co miała z całą okoliczną ludnością, chroniącą się w trakcie najazdów w okolicznych lasach.
Po śmierci hrabiny Hedwigi Pałac przeszedł w ręce jej córki, a po jej śmierci sprzedano go hrabiemu Erdmannowi von Promnitz. Następnie Pałac w Janowicach trafił w ręce rodziny Stolbergów. Ci ciekawe to oni przebudowali pałac, nadając mu styl barokowy. Na początku XIX wieku rozbudowano folwark stawiając piękne budynki gospodarcze. Kolejną wielką inwestycją rodziny Stolbergów w Janowickim pałacu było założenie w roku 1830 istniejącego do dziś parku krajobrazowego. Wyróżnia się on wspaniałymi widokami, zwłaszcza na Janowice Wielkie oraz Rudawy Janowickie. Ponadto Rodzina Stolberg władała Pałacem Janowickim do roku 1945 kiedy to hrabia Christian Friedrich Stolberg zmuszony został do opuszczenia swoich rodzinnych stron.
Na szczęście Pałac w Janowicach Wielkich przetrwał nietknięty okres II Wojny Światowej. Natomiast po jej zakończeniu, w roku 1952 urządzono tu Dom Pomocy Społecznej, funkcjonujący do dziś. Od roku 1997 potomek ostatnich właścicieli, hrabia Eberhard Stolberg wspomógł rekonwalescencję niepełnosprawnych przy pomocy hipoterapii. Co ciekawe, pałac w Janowicach Wielkich jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów z tego okresu znajdujących się na terenie kotliny jeleniogórskiej.
Starościńskie skały
Starościńskie Skały to jedna z najciekawszych formacji skalnych w Rudawach Janowickich oraz w całych Sudetach Zachodnich. Jest to niewielkie, miniaturowe skalne miasteczko, które wznosi się malowniczo na szczycie Lwia Góra.
Co ciekawe znajdziemy tu iistny labirynt wąskich przejść, półek skalnych oraz innych efektów działania erozji. Dodatkowo jest to wspaniały punkt widokowy, z jednym z najpiękniejszych widoków na północną część Rudaw Janowickich oraz Gór Kaczawskich. Jednocześnie jest to również doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej. Ciekawostką, którą można zaobserwować na Starościńskie Skały są kociołki wietrzeniowe, w dawnych czasach uważane za misy ofiarne.
Radomierz
Pierwsza wzmianka o miejscowości Radomierz pochodzi z 1305 r. Natomiast kościół powstał w tym miejscu około 1312 r., a dzwonnica pochodzi z przełomu XV i XVI w. Co ciekawe w XVI w. kościół został przejęty przez protestantów, jednak w wyniku represji podczas wojny trzydziestoletniej ich liczebność się zmniejszyła. Następnie kościół zwrócono katolikom, w następstwie czego z czasem stał się filią parafii w Miedziance. To niestety doprowadziło do spadku jego znaczenia a w końcu do rozbiórki w 1849 r.
Warto wiedzieć, że pięknie rzeźbione płyty nagrobne rycerskiego rodu Schaffgotschów z kościoła przeniesiono do Cieplic, gdzie można je oglądać przy Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela. Z kościoła w Radomierz ocalała tylko 20-metrowa dzwonnica, zbudowana na rzucie kwadratu, z charakterystycznymi oknam. Na wieży znajdują się trzy cenne dzwony spiżowe ufundowane przez hrabiego Bernarda von Schaffgotscha. Najstarszy z nich pochodzi z roku 1576 roku. Trzeci oraz najmniejszy dzwon datuje się na 1595 rok.
Góry Kaczawskie
Góry Kaczawskie po czesku nazywane Kačavské hory to pasmo górskie położone w północno-zachodniej części Sudetów. Co warto wiedzieć, Góry Kaczawskie leżą w dorzeczu rzeki Odra. Góry Kaczawskie oraz Pogórze Kaczawskie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można obserwować pozostałości wszystkich okresów aktywności wulkanicznej jakie miały miejsce w granicach obecnej Polski. Ponadto to miejsce doskonałe na spacer oraz dla rodzin z małymi dziećmi.
Skopiec
Góra Skopiec – 718,6 m n.p.m znajduje się w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, około 400 m na północ od szczytu Baraniec oraz ok. 2,8 km na południowy zachód od centrum miejscowości Wojcieszów oraz około 7 km na północny wschód od centrum miejscowości Janowice Wielkie. Na wierzchołku góry Skopiec znajduje się małe rumowisko skalne.
Komarno noclegi
Booking.com
Podsumowując, wieś Komarno to miejsce wyjątkowe. Niby cicha i spokojna wieś, jednak z bogatą historią i piękną panoramą na całe pasmo Karkonoszy. Nam Komarno skradło serce i za każdym razem, kiedy odwiedzamy Karkonosze staramy się wrócić do Komarna i pospacerować po okolicy.