Valtice

Valtice zamek – zwiedzanie, atrakcje

Czas czytania: 6 minut

Valtice to małe miasteczko winiarskie w regionie południowo morawskim, 9 km na zachód od Brzecław, w pobliżu granicy z Austrią. Historyczne centrum miasta Valtice uznano za chronioną miejską strefę zabytkową. Otaczający obszar Lednice-Valtice jest obszarem ochrony krajobrazu. Co ciekawe do 1945 r. Pałac Valtice był siedzibą rodziny księcia Liechtensteinu.

Valtice mapa

Ponadto Valtice znajdują się w regionie winiarskim Mikulov i są jednym z najczęściej odwiedzanych miast winiarskich w Czechach. Na tym terenie działa wiele winnic i rodzinnych winiarzy.

Valtice zamek
Valtice zamek

Z pewnością Valtice zamek wydaje się bardziej dystyngowaną budowlą od zamku w  Lednicach. Dodatkowo, barokowa rezydencja, pełna przepychu dumnie spogląda na okolicę ze wzgórza.

Zamek ten jest to pełna przepychu barokowa rezydencja, w której Liechtensteinowie zamieszkiwali do 1945 r. Co ciekawe początkowo w miejscu pałacu w Valticach był średniowieczny gród, który w XII w. należał do rodu Seefeld. Kiedy trafił w ręce Liechtensteinów, zbudowali sobie tutaj jedną ze swoich ważniejszych siedzib. Ponadto, Liechtensteinowie mieszkali tutaj do 1945 roku, potem zostali oni również zmuszeni do ucieczki przed Armią Czerwoną.


Valtice historia

Valtice (niegdyś niemiecki Feldsberg) były częścią Dolnej Austrii do końca pierwszej wojny światowej. Aneksja do Republiki Czechosłowackiej nastąpiła na mocy traktatu pokojowego zawartego w Saint-Germain-en-Laye pod Paryżem 10 września 1919 r. Traktat wszedł w życie 9 sierpnia 1920 r., natomiast przejęcie Valtic przez Czechosłowację nastąpiło 31 lipca 1920 r.

Pierwsza znana pisemna wzmianka o Valtice (wówczas zapisana jako Veldesperch) pochodzi z 10 stycznia 1193 r. Cesarz Henryk VI. w tym czasie w Regensburgu (w Bawarii) potwierdził swoją wymianę między biskupem Passau, Wolfgerem i nowym nabywcą Wichardem z Seefeld. Już przed tą datą w Valticach stał ufortyfikowany budynek, prawdopodobnie z glinianymi oraz drewnianymi wałami i prawdopodobnie ceglanym budynkiem mieszkalnym.

Valtice zamek
Valtice zamek fot. www.zamek-valtice.cz

Nowi właściciele Valtice należeli do wiodących książąt austriackich. Przebudowali oni zamek Valtice na późnoromański styl, prawdopodobnie dlatego, że chciał aby zamek był miejscem rycerskich turniejów oraz gier.

W latach 1387–1391 rodzinie Liechtensteinów udało się skonsolidować podzielone dobra, które pozostały w Valticach aż do konfiskaty w 1945 r. Ogromnym impulsem do rozwoju zamku Valtice była utrata majątku rodzinnego w pobliskim Mikulov w1560. Do zamku dobudowano cztero skrzydłowy renesansowy budynek z arkadową loggią, którego przybliżony wygląd znany jest tylko z kilku rysunków. Część tego budynku zachowała się w fundamentach południowo-zachodniego skrzydła zamku. Co ciekawe mur osiąga grubość około dwóch i pół metra.


Zamek Valtice 

Pod koniec II wojny światowej zamek Valtice zdewastowali rosyjscy jeńcy, którzy czekali na repatriację. Następnie zastrzelono ich jako zdrajców po przybyciu Armii Czerwonej. Po wojnie część wyposażenia została skradziona i zniszczona, natomiast w połowie 1947 r. we wschodnim skrzydle przed zamkiem utworzono obóz pracy dla kobiet. Więzione kobiety pracowały głównie w gospodarstwach oraz w piwnicach z winami. Cały zamek Valtice podczas trwania „żelaznej kurtyny”, został trwale zdewastowany. Ponadto był niewłaściwie wykorzystywany jako przestrzeń do produkcji oraz transportu. W głównym budynku znajdowało się wiele magazynów natomiast w hali jeździeckiej zainstalowano suszarnię tytoniu, a w 1964 r. wybudowano parking dla traktorów.

Valtice zamek
Valtice zamek fot. www.zamek-valtice.cz

Stopniowa renowacja zamku rozpoczęła się w latach 70. XX wieku i trwa praktycznie nadal. W latach 2014-2015, dzięki środkom unijnym i wysiłkom Narodowego Instytutu Dziedzictwa, szkoła jeździecka została odnowiona. Pod koniec 2018 r. rozpoczęła się gruntowna renowacja dachów oraz elewacji głównej fasady zamku i fasady od frontu wschodniego. Naprawy finansowane są z budżetu Ministerstwa Kultury.

Valtice zamek - wnętrze
Valtice zamek – wnętrze

Funkcje mieszkaniowe i ambicje właścicieli tworzyły na przestrzeni wieków ogromną rezydencję. Rezydencję, która zapewniała wystarczająco dużo miejsca dla dworu książęcego, a jednocześnie wyrażała prestiż książąt Liechtensteinu, jednej z najpotężniejszych rodzin nad Dunajem. Cały kompleks zamkowy, łącznie z krajobrazem i zabudowaniami w okolicy, jest tak ważnym zabytkiem, że został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.


Valtice – Lednice

Budowa kompleksu budynków Lednice-Valtice w pierwszych dziesięcioleciach XIX wieku nie wpłynęła na popularność zamku Valtice. Zachowany do dziś obszar Lednicko-Valticki założono za panowania księcia Jana I Józefa (1760–1836), który zasłynął nie tylko jako inwestor w Valticach, ale także jako feldmarszałek oraz dowódca kawalerii podczas wojen napoleońskich. Z tego okresu pochodzi część dekoracji sal, wyłożona ścianami ze sztucznego marmuru oraz tapet brokatowych.

Valtice atrakcje

  • Zamek w Valticach można zwiedzać, jednak wyposażenie nie jest atrakcyjne tak jak w czasach swojej świetności. Ogólnie rzecz biorąc,  można obejrzeć piękne wnętrza ale trzeba się liczyć z dość przeciętnym wyposażeniem. Co ciekawe, trasy zwiedzania obejmują 15 oraz 21 pomieszczeń ( do wyboru)  zamku w Valticach. Dodatkowo polecamy zajrzeć na stronę zamku: www.zamek-valtice.cz
  • Naszym zdaniem, bardziej interesująca jest pałacowa winna piwnica. Warto dodać że jest to ekspozycja najlepszych czeskich win i jest jedną z najstarszych ( pochodzi z 1430 r)  oraz największych piwnic na Morawach Południowych. Co ciekawe przechowywane jest tu aż 600 tys. litrów wina. Poza tym nieopodal znajduje się Narodni salon win ze stałą możliwością spróbowania około 100 najlepszych czeskich win. Z pewnością przypadnie od do gustu koneserom.
  • Na uwagę w Valticach zasługuje Kościół Wzniebowzięcia NMP. Dodatkowo Kościół ten słynie z obrazu mistrza Rubensa. Ponadto Świątynie budowano w latach 1631-1671.

Valtice atrakcje w pobliżu 

  • Świątynia Apolla. Okolice Valtic oraz Lednic obfitują w liczne zamki, pałace oraz  inne ciekawe budowle. Warto wiedzieć, że przy wschodniej części stawów (niedaleko autocampingu Apollo) stoi Apollonuv chram. Świątynię Apolla zbudowano w latach 1817 – 1819. Ponadto wyróżnia się ona ośmioma doryckimi kolumnami.
  • Świątynia Diany

Na zakończenie pobytu w Valticach polecamy jeszcze zobaczyć Świątynię Diany. Jest ona usytuowana nieco dalej na północny wschód od Valtic, niedaleko drogi do Brzecławia (Breclav). Dodatkowo nazywana jest zamiennie jako Rendez – vous. Co ciekawe zbudowano ją w latach 1810 – 1812. Konstrukcją świątyni przypomina rzymski łuk triumfalny.

Po ukończeniu posiadłości Nový dvůr i zakończeniu projektu zamku myśliwskiego Pohansko, książę Jan I zlecił swojemu nadwornemu architektowi Josefowi Hardtmuthowi kolejny budynek-  Świątynię Diany. Budynek znany jest również jako Rendez-vous, pewnie dlatego, że służył jako miejsce spotkań. Również dla myśliwych przed polowaniem. Świątynia Diany stoi w pobliżu Valtic, po lewej stronie drogi do Poštorná. Architektowi Josefowi Poppelackowi powierzono zarządzanie budową, która miała miejsce w latach 1810–1813.

Łuk triumfalny powołujący się na starożytną tradycję powstał z trzech powodów. W momencie budowy oficjalna historiografia książęca Liechtensteinu promowała legendę barokowej rodziny, zgodnie z którą założycielem rodziny rzymskiej był patrycjusz Gajusz Actius, który żył w IV wieku. Ponadto podobny łuk był częstym dodatkiem do parków krajobrazowych w Anglii.

Cały budynek znajduje się w romantycznym otoczeniu nad stawem. Dodatkowo  jest otoczony lasem Boří les. Przez cały sezon Rendez-vous można również oglądać pomieszczenia z przewodnikiem.

Valtice – szlak wina 

Valtice mają wspaniałą historię wina. Są praktycznie centrum edukacji winiarskiej. Szlak edukacyjny wina w okolicy Valtic zawiera tablice, które dostarczają informacji na temat uprawy winorośli, historii winnic, a także zabytków w pobliżu szlaku.

Szlak rozpoczyna się w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu bezpośrednio na placu Valtice.  Stamtąd szlak prowadzi przez tereny zamku do rozległych winnic. Teksty na planszach wraz ze zdjęciami są w trzech językach: czeskim, angielskim oraz niemieckim. W najwyższym punkcie ścieżki dydaktycznej, na wzgórzu Reistna nad Valtice można zobaczyć cały obszar Lednice-Valtice. Długość ścieżki dydaktycznej wynosi około 5 km i trwa 2 godziny (pieszo) lub 1-2 godziny (rowerem)

Valtice – gdzie zjeść?

Pivovar a restaurace FELDSBERG

W Pivovar a restaurace FELDSBERG zjesz pyszne dania kuchni czeskiej.  Jeśli lubisz dobre wino, nie przegap okazji, aby go spróbować. Warto napić się świetnej lemoniady i kawy w tym miejscu.

Adres: Zámecká 1222, Valtice

Restaurace Albero ,Zahradka Albero

Szef kuchni przygotowuje tu bardzo dobrą zupę, wieprzowinę i kaczkę. Podczas wizyty w tym miejscu koniecznie trzeba zamówić pyszne domowe, białe wino lub piwo.

Adres: Sobotní 570, nám. Svobody 12, Valtice

Restaurace Valtická Rychta

Spacerując w pobliżu zamku Valtice, warto odwiedzić tę restaurację. W Restaurace Valtická Rychta serwują dania kuchni czeskiej. Możesz zamówić doskonale przyrządzony moravský vrabec, wołowinę i golonkę. Warto skorzystać z okazji i spróbować pysznego wina lub dobrego piwa. Odwiedź to miejsce na świetne espresso.

Świetna lokalizacja tego miejsca sprawia, że łatwo do niego dotrzeć każdym środkiem transportu. Restauracja przyjmuje gości przez cały rok.

Adres: Mikulovská 165, Valtice


Podsumowując, miasteczko Valtice oraz zamek nas do siebie przekonało. Nie ma tu tłumów turystów. Można w spokoju spacerować o chłonąć uroki okolicy, a przy tym kosztować wyborne wino z Moraw.

Valtice noclegi



Booking.com


Polecane artykuły o Czechach i Morawach:

Brzecław

Harrachov

Mikulov

Praga na majówkę

Skalne Miasto Adrspach

Pomysły na podróże