Praga Czechy

Praga – stolica Czech idealna na majówkę

Czas czytania: 10 minut

Praga- stolica Czech to idealne miejsce na udaną majówkę oraz weekend

Pragastolica Czech jest doskonałym miejscem na dłuższy lub krótszy wyjazd za granicę Polski. Piękne miasto z bogatą historią, zabytkami i wyjątkowym klimatem. Co warto odwiedzić podczas krótszego i dłuższego wyjazdu do Pragi? Zapraszam do artykułu.

Praga mapa

Na wstępie mapa Pragi z atrakcjami stolicy.

Praga atrakcje

Praga skrywa w sobie ogrom atrakcji. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy historii, architektury oraz sztuki.

Hradczany

Hradczany powstały wprawdzie w okresie, gdy Stare Miasto i Mala Strana już od dawna istniały. Zdecydowanie jednak Hradczany mają jednak coś, czym pozostałe praskie dzielnice nie mogą się pochwalić. Bynajmniej sporą część Hradczan zajmuje bowiem Zamek Praski, według internetowej Księgi Rekordów Guinessa – największy kompleks zamkowy na świecie jest zlepkiem różnych kultur oraz narodowości. Jednocześnie Zamek Praski porównywany do naszego Wawelu.  Natomiast renesansowy Belvedér Królowej Anny to pozostałość po Niemce, która poślubiła czeskiego króla. Poza tym Złota Uliczka to dawne miejsce pracy Żydów na usługach Habsburgów. Bynajmniej Katedra Świętego Vita to już czeski panteon. Z pewnością Katedra jest największa, najważniejsza oraz najpiękniejsza. Równocześnie gotycka Katedra św. Wita na Zamku Praskim jest przede wszystkim duchowym symbolem narodu czeskiego oraz miejscem spoczynku największych władców czeskiej historii. Warto przyjść oraz poznać historię tego fascynującego arcydzieła architektury, które należy do najważniejszych katedr w Europie. Natomiast Kościołowi Św. Jerzego patronuje Ludmiła Czeska, która była  prawosławną świętą.

Ponadto w zamku są jeszcze stare schody zamkowe, oraz omijany przez turystów Jeleni prikop – wielki wąwóz u stóp zamku – ulubione miejsce spacerów cesarzy rzymsko-niemieckich. Jednocześnie reszta okolicznych zabytków pochodzi z czasów, kiedy nie było państw natomiast Praga była jedną ze stolic świata. Był jedynie świat chrześcijański i paneuropejskie dynastie.

Prawdziwe skarby Zamku Praskiego są ukryte w środku. Polecamy wybrać się na spacer po wielu muzeach i wystawach, które odbywają się tutaj przez cały rok.  Możecie zakończyć zwiedzanie Zamku Praskiego w jednym z pięknych ogrodów, przejść się „Fosą Jelenia” lub wybrać się na „Nowy Świat”, czarującą dzielnicę miasta niedaleko Loretánské náměstí.

Złota Uliczka

Warto wiedzieć, że malownicze domki na Złotej Ulicy już 500 lat stoją w cieniu majestatycznego Zamku Praskiego. Ponadto zwiedzając Zamek Praski, należy uważać, ponieważ malowniczą Złotą Uliczkę łatwo ominąć. Tymczasem małe domki przycupnęły naprzeciwko pałacu Rožmberków, tuż nieopodal katedry św. Wita. Z pewnością odwiedzając Złotą Uliczkę, co prawda nie znajdziemy pokrytych złotem chodników, ale za to natrafimy na wiele legend oraz poczujemy atmosferę codziennego XVI-wiecznego życia.

Pałac Czerniński

Zdecydowanie Zamek na Hradczanach to dla każdego turysty w Pradze miejsce obowiązkowe. Tymczasem niewielu jednak decyduje się na poszukiwanie przepięknej architektury w pozostałych uliczkach na Hradczanach. Niestety to wielka szkoda. Bynajmniej oczarowuje nie tylko Sanktuarium Loreta pełne barokowego przepychu, ale także wczesnobarokowy pałac położony dokładnie naprzeciwko – Pałac Czerniński.

Tymczasem Pałac Czerniński (Loretánské náměstí 5) przyciąga swoją majestatycznością, nadaną mu przed 350 laty podczas jego budowy. Co więcej obecnie w budynku znajduje się siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a wnętrze służy do celów państwowych. Na pewno w sezonie turystycznym można jednak podziwiać przyległy ogród barokowy.

Most Karola 

Niewątpliwie Most Karola (Karlův most) wciąż fascynuje malarzy, fotografów oraz poetów, którzy dają temu wyraz w swoich dziełach. Bezsprzecznie chwila, gdy pierwsze promienie słońca oświetlają kamienny bruk oraz potężne gotyckie wieże na obu jego końcach, na długo pozostaje w pamięci każdego romantyka i nie tylko. Dodatkowo imponujący Zamek Praski (Pražský hrad) w tle i galeria barokowych rzeźb po obu stronach sprawiają, że Most Karola uważany jest za jeden z najpiękniejszych tego typu w Europie. Co za tym idzie dodatkowo Most Karola polecamy również zwiedzić nocą. Z pewnością w ciągu dnia ciężko jest po nim przejść, przez tłum ludzi. Na pewno przejść po nim trzeba, to obowiązkowe miejsce zwiedzania Pragi. A co za tym idzie jest to również idealna droga, aby z Mala Strana dostać się na Stare Miasto.

Spacer po cmentarzu żydowskim

Co ciekawe na  cmentarzu żydowskim kręcono filmy (cmentarz pojawia się przez chwilę w „Mission Impossible” i „Bad Company” z Anthonym Hopkinsem) oraz teledyski. W związku z tym cmentarz posłużył też jako inspiracja dla powieści Umberta Eco „Cmentarz w Pradze”. Dodatkowo warto wziąć ze sobą kawałek kartki oraz długopis – aby złożyć ją wraz z życzeniem na którymś z nagrobków.

Mala Strana

Bezsprzecznie dzielnica Mala Strana, obfituje w klimatyczne kawiarenki oraz zabytki, którymi można by obdzielić kilka  miast w Europie. A co za tym idzie symbolem Malostranskich namesti jest kościół św. Mikołaja.

Co ciekawe Valdstejnsky Pałac z przylegającym do niego ogrodem jest obecnie siedzibą senatu. Bynajmniej przez pół wieku teren ten, należał do arystokratycznej rodziny Waldsteinów, (która tak wielu Czechów, uległa  całkowitej germanizacji).

Tymczasem tuż obok Valdstejnskiego Pałacu leży Petřín z wieżą widokową do złudzenia przypominającą wieżę Eiffla. Dodatkowo tuż obok praktycznie jest jeszcze „zeď Johna Lennona”, czyli mur, na którym  w czasach komunizmu studenci zapisywali teksty Beatlesów oraz anonimowe skargi na reżim Gustava Husáka. A co za tym idzie obecnie dominują murale piętnujące kapitalizm oraz wyzysk ludzi przez banki.

Pałac Valdštejnski

Co warto wiedzieć, Pałac Valdštejnski to naszym zdaniem jeden z największych pałaców miejskich w Pradze a ogród przylegający do pałacu to zdecydowanie oaza spokoju w centrum stolicy Czech. Na pewno podczas spaceru po malowniczej praskiej dzielnicy Malá Strana koniecznie należy odwiedzić Pałac Valdštejnski z ogrodem. Poza tym kompleks pałacowy należy do najbardziej charakterystycznych przykładów czeskiego wczesnego baroku. W szczególności ogród stał się dla miejscowych nie tylko miejscem odpoczynku, ale dzięki działalności Senatu także centrum kulturalnym. Dodatkowo częścią kompleksu jest również Stajnia Valdštejnska, w której obecnie zamiast koni znajduje się przestrzeń wystawowa.

Ogród Vrbtovski 

Bynajmniej ogród Vrbtovski (Karmelitská 25) to zdecydowanie najpiękniejszy ogród barokowy w Pradze, w Republice Czeskiej oraz na północ od Alp. Zdecydowanie jest to włoski ogród  tarasowy w stylu barokowym, który leży na zboczu wzgórza Petřín. Ponadto ogród Vrbtovski znajduje się zaledwie parę kroków od Placu Malostranskiego oraz Mostu Karola. Z pewnością wejścia do ogrodu można łatwo przeoczyć, warto podążać za drogowskazami. Zdecydowanie odrobina poszukiwań z pewnością się opłaci. Na pewno barokowe piękno ogrodu Vrbtovskiego oddzielają od turystycznego tłoku wysokie mury oraz budynki. Bynajmniej dzięki nim w ogrodzie można się poczuć jak w innym świecie.

Zizkov oraz Holesovice

Prawdziwą Pragę odkryjemy na przedmieściach. W Zizkovie i  Vinohradach znajdują się najlepsze bary, kawiarnie oraz kluby.

W Zizkowie stoi także najwyższa oraz zdaniem wielu, najbrzydsza praska budowla.  Jest nią wieża telewizyjna z końca lat 80. Na jej słupach umieszczono rzeźby Davida Cernégo „Dzidziuś”.Obecnie ogromne niemowlaki raczkujące pionowo do szczytu budowli są jedną z atrakcji Pragi. Czesi przyjeżdżają tu często popatrzeć z punktu widokowego na Pragę.

Muzeum Piwa

Na pewno Muzeum Piwa (Husova 7)  w Pradze nie jest nudnym muzeum 🙂 Zdecydowanie piwo to napój, który rozsławił Czechy na cały świat. Są oni znani również z tego, że spożywają tego napoju najwięcej na świecie! Na pewno łatwo to zrozumieć, biorąc pod uwagę kunszt i smak wyrobów miejscowych marek, takich jak Pilsner Urquell, Budweiser Budvar, Staropramen, Starobrno, Krušovice oraz wielu innych. Nie powinno również nikogo dziwić, że tak bogata kultura piwna doczekała się własnego muzeum.


Praga Czechy gdzie zjeść?

Na śniadanie polecamy m.in.: Cafe Louvre, Imperial czy Savoy. Na tradycyjny, niezobowiązujący posiłek warto spróbować chlebicky w Liberske Lahudky.

Nase Maso

Najlepsze steki w Pradze. Rajem dla miłośników mięsa!

Praga kamera

Jeśli tęsknicie za Pragą lub po prostu chcielibyście sprawdzić pogodę w Pradze, polecam zajrzeć na kamerkę na żywo prosto z centrum Pragi tutaj


Praga jak się po niej poruszać? Transport publiczny Praga Czechy

a) Metro w Pradze

Sieć metra w Pradze składa się z 3 linii oznaczonych literami oraz kolorami:

  • Zielony kolor (stacja Depo Hostivař – stacja Nemocnice Motol) – linia A
  • Kolor żółty (stacja Černý Most – stacja Zličín) – linia B
  • Kolor czerwony (stacja Letňany – stacja Háje) – linia C
    Stacje przesiadkowe to Muzeum (linie A i C), Můstek (linie A i B), Florenc (linie B i C).

Metro kursuje codziennie od 5 rano do 12 rano. Odstęp między pociągami wynosi około 2-3 minut w godzinach szczytu w dni robocze i 4-10 minut w godzinach poza szczytem.

b) Tramwaje

Tramwaje ruszają z zajezdni o 4:30 i kursują do północy. Nocne linie tramwajowe mają numery od 91 do 99 i kursują w odstępach co 30 minut. Centralna stacja przesiadkowa dla linii nocnych to Lazarská. Rozkłady tramwajowe znajdują się na poszczególnych przystankach.

  • Tramwaj historyczny – nostalgiczna linia tramwajowa nr. 41: przejazd zabytkowym tramwajem przez centrum (szczegółowe informacje tutaj ).

Ważne ostrzeżenie: tramwaje zawsze! mają pierwszeństwo przejazdu na przejściach dla pieszych.

c) Autobusy

Autobusy kursują w podobnych godzinach co tramwaje. Ruszają z zajezdni o 4:30 i kursują do północy.  Nocne przejazdy zapewniają autobusy o numerach od 901 do 915. Rozkład jazdy autobusów znajduje się na poszczególnych przystankach.

d) Promy

Promy znacznie skracają drogę przez Wełtawę. Wszystkie promy w Pradze są objęte systemem Prague Integrated Transport (PID), dlatego pasażerowie mogą korzystać z biletów PID. Rozkłady jazdy tutaj.

e) Kolejka linowa

Kolejka linowa na wzgórze Petřín działa na trasie Újezd ​​- Nebozízek – Petřín. Kolej działa codziennie od 9:00 do 23:30 (kwiecień – październik) i od 9:00 do 23:20 (listopad – marzec) z przerwami między 10 a 15 minut.

Krótkoterminowe bilety turystyczne

  • Bilet 24-godzinny 110 koron czeskich, dzieci (10-15 lat) 55 koron czeskich
  • 3 dni 310 koron czeskich (dostępne tylko dla dorosłych)

Warto wiedzieć, że seniorzy powyżej 70. roku życia mogą podróżować bezpłatnie transportem publicznym w Pradze (wiek musi być udokumentowany dowodem tożsamości UE, zezwoleniem na pobyt stały, paszportem lub dowodem posiadania specjalnej taryfy dla seniorów powyżej 70 lat).

f) Taxi 

Uwagi dla klientów:

  • Każda taksówka musi być wyposażona w zamontowaną na stałe lampę dachową ze znakiem TAXI.

  • Numer rejestracyjny, nazwa firmy i cennik, w tym stawka podstawowa, stawka za kilometr i stawka za minutę oczekiwania, muszą być wyświetlane na obu drzwiach przednich taksówki. Ceny te muszą odpowiadać cenom ustalonym na taksometrach w taksówce.

  • Klienci powinni zamówić taksówkę za pośrednictwem infolinii, w których informacje o taryfach są dostępne z wyprzedzeniem.

  • Po zakończeniu podróży kierowca jest zobowiązany do wydania uporządkowanego i całkowicie wypełnionego rachunku za płatność. Paragon musi być wystawiony przez drukarkę taksometru.

Taxi non stop:

g) Samochód

Parkowanie w Pradze

  • Niebieska strefa ” – strefa ta jest przeznaczona głównie dla mieszkańców. Tylko osoby posiadające ważne prawo parkowania mogą swobodnie prowadzić w tej strefie. Dotyczy to wszystkich użytkowników pojazdów, którzy mają pozwolenie na zamieszkanie na danym obszarze lub wszystkich właścicieli nieruchomości na danym obszarze lub wszystkich właścicieli sklepu / biura / innej firmy na danym obszarze. Pozostali mogą parkować w tej strefie tylko przez 1 godzinę, po opłaceniu przez aplikację wirtualnego zegara parkingowego
  • Strefa Fioletowa – przeznaczona jest na tzw. Parking mieszany. Bynajmniej tylko osoby posiadające ważne prawo parkowania mogą swobodnie prowadzić w tej strefie. Ponadto dotyczy to wszystkich użytkowników pojazdów, którzy mają pozwolenie na zamieszkanie na danym obszarze lub wszystkich właścicieli nieruchomości na danym obszarze lub wszystkich właścicieli sklepu / biura / innej firmy na danym obszarze. Inni mogą parkować w tej strefie tylko przez 24 godziny, po opłaceniu przez aplikację wirtualnego zegara parkingowego
  • Zdecydowanie system stref parkingowych w innych dzielnicach miasta może być inny. Aby uzyskać więcej informacji, polecamy zajrzeć na stronę: http://www.parkujvklidu.cz/prague-parking/

Parkingi publiczne Praga

Dodatkowo bardzo ciekawą opcją „odkorkowania” stolicy Czech jest opcja P+R, czyli Park+Ride. Polega to na „zaparkowaniu auta i dalszej jeździe komunikacją miejską”, aby uniknąć problemów z parkowaniem w centrum miasta. Parkingi są strzeżone, a opłata wynosi 20 CZK za cały czas parkowania, co jest możliwe tylko od 4 rano do 1 rano następnego dnia. Po zatrzymaniu metra (około 1:00) parking zamyka się. Nie można zostawić samochodu na parkingu P + R na noc. Kierowcy płacą 100 CZK za samochody, które nie zostały odebrane.
Więcej informacji:  http://www.tsk-praha.cz oraz  www.dpp.cz/en/pr-facilities

Parkingi P + R znajdują się w pobliżu następujących stacji metra:

oraz w pobliżu stacji kolejowych:

  • Praha – Radotín
  • Praha – Běchovice
  • Praga – Braník

h) Rower

Na pewno jedną z najlepszych naszym zdaniem opcji zwiedzania Pragi szczególnie w ciepłe oraz słoneczne dni jest rower. Ponadto w Pradze działa kilka firm obsługujących tzw. rower miejski przez aplikacje. Są to m.in: Freebike prague.freebike.com, Lime li.me, oraz Rekola rekola.cz.


Praga dojazd

Praga jako stolica jest doskonale skomunikowana z resztą Czech jak i z pozostałymi państwami Europy. Najlepszymi opcjami dotarcia do Pragi są:

Samolot 

Lotnisko im. Václava Havla znajduje się na północno-zachodnich obrzeżach Pragi, około 20 kilometrów od centrum miasta.

Warto wiedzieć, że transport na lotnisko zapewniają autobusy miejskiego transportu publicznego:

  • linie  119 Lotnisko w Pradze – stacja metra Nádraží Veleslavín – około 17 minut
  • linia 100 Port lotniczy Praga – stacja metra Zličín – około 16 minut
  • linia 191 Lotnisko w Pradze – stacja metra Petřiny – 24 minuty i stacja metra Anděl – około 48 minut
  • linie nocne 910 Lotnisko w Pradze – centrum – około 40 minut
    rozkłady jazdy i szczegółowe informacje – tel. +420 296 191 817, www.dpp.cz

lub

  • specjalna linia  AE – Airport Express: lotnisko w Pradze – główny dworzec kolejowy – 34 minuty (w przeciwnym kierunku – 30 minut )

Taxi


Autobus

Praga Czechy Uan Florenc

Na pewno najnowocześniejszym terminalem autobusowym w Pradze jest terminal autobusowy Florenc, w pełni wyposażony oraz centralnie położony przy stacji metra Florenc. Dodatkowo jest on używany przez ponad 100 krajowych oraz międzynarodowych przewoźników. Poza tym jedną z ważnych firm transportowych jest Student Agency, której harmonogram można znaleźć tutaj. Ponadto innymi ważnym operatorem jest FlixBus.

Informacje o rozkładach jazdy autobusów i pociągów

Najważniejsze dworce autobusowe w Pradze

  • Florenc – Praha 8, Křižíkova (linie metra B i C, stacja Florenc)
  • Na Knížecí – Praha 5, Nádražní (linia metra B, stacja Anděl)
  • Holešovice – Praha 7, Partyzánská (linia metra C, stacja Nádraží Holešovice)
  • Roztyly – Praha 4, Ryšavého (linia metra C, stacja Roztyly)
  • Černý Most – Praha 9 (linia metra B, stacja Černý Most)

Pociąg

W Pradze przecinają się trzy europejskie korytarze kolejowe, dzięki czemu czeska stolica jest dobrze skomunikowana z całą Europą. Dodatkowo najważniejszym dworcem kolejowym w Pradze jest Dworzec Główny, położony w pobliżu Placu Wacława. Co więcej ta stacja obsługuje rocznie ponad 200 000 pociągów (głównie do czeskich miast ale i do Niemiec, Słowacji, Austrii, Węgier oraz Polski). Natomiast drugi międzynarodowy dworzec kolejowy w Pradze to Praga-Holešovice.

Warto wiedzieć, że najważniejszą krajową spółką kolejową jest České dráhy, natomiast inne ważne spółki kolejowe w Czechach to RegioJet, Leo Express oraz Arriva.

Najważniejsze dworce kolejowe w Pradze


Samochód

Kodeks drogowy w Republice Czeskiej jest zasadniczo taki sam jak w innych krajach europejskich. Na autostradach obowiązują opłaty drogowe w postaci winiety. Ponadto ceny winiety Czechy szczegółowo opisaliśmy tutaj. 

Ważne numery telefonów Praga Czechy

    • Połączenie alarmowe – telefon 112
    • Czeska policja – telefon 158
    • Straż Miejska – telefon 156
    • Nagły wypadek – telefon 155

Odległości drogowe do Pragi z innych miast w Czechach

Brno 209 km
Czeskie Budziejowice 153 km
Czeski Krumlow 176 km
Hradec Králové 112 km
Karlowe Wary 123 km
Kutná Hora 74 km
Liberec 107 km
Ołomuniec 285 km
Ostrawa 390 km
Pilzno 90 km

Odległości drogowe do Pragi z innych miast w Europie

Amsterdam 885 km
Berlin 350 km
Berno 810 km
Bruksela 900 km
Bratysława 330 km
Budapeszt 530 km
Zurych 720 km
Kopenhaga 780 km
Londyn 1 270 km
Madryt 2 320 km
Monachium 380 km
Moskwa 1 900 km
Norymberga 300 km
Paryż 1 050 km
Rzym 1 300 km
Warszawa 670 km
Wiedeń 330 km

Praga noclegi



Booking.com


Podsumowując, mam nadzieję, że rozważycie Pragę jako świetne miejsce nie tylko na weekend ale i na nieco dłuższy pobyt, bo zdecydowanie warto.

Proponowane artykuły:

Harrachov

Brzecław

Mikulov

Skalne Miasto Czechy

Valtice i przepiękny zamek w Valticach

Pomysły na podróże