Albania wakacje

Albania wakacje – wspomniena na lata

Czas czytania: 6 minut

Albania szybko staje się popularnym punktem na mapie turystycznej Półwyspu Bałkańskiego. Coraz więcej osób omija Chorwację i jedzie na południe. Co więcej kraj ten łączy nowoczesność oraz tradycję z malowniczą scenerią, dzięki czemu jest to obecnie jedno z popularniejszych miejsc w Europie. Pomimo burzliwej historii i izolacji międzynarodowej jaką zafundował Enver Hodża, Albania podnosi się dosyć powoli ale konsekwentnie. Ponadto  koncentruje się na rozwoju turystyki międzynarodowej, głównie na wybrzeżu Riwiery Albańskiej.

We wpisie przedstawię (moim zdaniem) najpiękniejsze miast i miasteczek w Albanii, od historycznej Gjirokastry po maleńką górską wioskę Theth. Albania wakacje to gwarancja udanego odpoczynku.


Albania wakacje – top 10 miejsc wartych zobaczenia w Albanii na wakacje

Lin

Lin leży na małym półwyspie nad Jeziorem Ochrydzkim, na południe od przełęczy Qafë Thanë, która jest przejściem granicznym między Albanią a Macedonią Północną. Malownicza wioska Lin jest obowiązkowym punktem zwiedzania południowo-wschodnich krańców Albanii. Piękne położenie Lin nad Jeziorem Ochrydzkim to magnes i główna atrakcja dla turystów, którzy szukają spokoju oraz miejsc z dużą ilością piaszczystych i kamienistych plaż, idealnych na odpoczynek.

Berat

Berat – „miasto tysiąca okien”, „miasto muzeum” – jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Miasto Berat słynie z pięknie zachowanej architektury osmańskiej a to w połączeniu z idyllicznym położeniem nad brzegiem rzeki Osum sprawia, że ​​jest to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Albanii. Co więcej to doskonałe miejsce dla miłośników historii. Przyjezdni są oczarowani nie tylko jego osmańską architekturą, ale także Zamkiem Berat oraz zdumiewającą liczbą bizantyjskich kościołów.

Berat Albania
Berat Albania

Zamek w Beracie

Zamek w Beracie – Kalaja e Beratit, to zamek/ twierdza zbudowany na skalistym wzgórzu na lewym brzegu rzeki Osum. Większość zabudowań pochodzi z XIII wieku, chociaż znaleziono też starsze fragmenty twierdzy. Pierwsze ślady obecności cytadeli w tym miejscu, są datowane na drugą połowę IV w. p.n.e., kiedy to Ilirowie kontrolowali okolicę. Następnie w II w. p.n.e. Rzymianie zdobyli zamek. Potem w 860 roku zamek zdobyli Bułgarzy, natomiast pod władzę Bizancjum powrócił w 1018 roku.

W XIII wieku na szczycie wzgórza wybudowano cytadelę. Miała ona służyć jako strefa obrony w przypadku przełamania pierwszego pasa umocnień. W 1417 roku zamek trafił pod władzę turków osmańskich. Obecnie na terenie twierdzy znajdują się cerkwie, m.in. NMP z Blacherne, św. Teodora z XVI wieku oraz Trójcy Świętej. Znajdują się tam również ruiny dwóch meczetów: Biały Meczet i starszy od niego Czerwony Meczet (z końca XV wieku, z którego zachował się minaret), oraz Muzeum Ikon Onufrego (zlokalizowane w dawnej katedrze) i  zbiorniki na wodę.

Warto wiedzieć, że wizerunek zamku w Berat został umieszczony na rewersie albańskiej monety 10 leków.

Gjirokastra

Gjirokastёr – słynie ze wspaniałej architektury osmańskiej oraz swego malowniczego położenia pośród ośnieżonych szczytów doliny Drino w południowej Albanii. Gjirokastra często nazywane jest „miastem kamienia” lub „miastem tysiąca schodów”, często pod górę. Nad miastem góruje średniowieczna twierdza, rozbudowana przez Turków osmańskich. Co więcej, w podziemiach twierdzy mieściło się niegdyś więzienie dla więźniów politycznych.

Gjirokastёr jest rodzinnym miastem najbardziej znanego na świecie pisarza albańskiego – Ismaila Kadare. W tym mieście urodził się również Enver Hoxha, przywódca komunistycznej Albanii w latach 1944-85.

Kruja

Miasteczko Kruja położone jest na północny zachód od stolicy Albanii – Tirany, a właściwie pomiędzy Tiraną a lotniskiem. Co ciekawe nazwa miasta Kruja pochodzi od słowa krua (źródło), miasto leży na wysokości 600 m n.p.m. u podnóża góry Sarisalltikut. Na wschód od miasta znajduje się Park Narodowy Przełęczy Shtame. Odwiedzając Kruja warto zobaczyć również średniowieczny zamek. W Krui w 1928 odbyła się również koronacja Ahmeda Zogu na króla Albanii.

Twierdza w Kruja

Twierdza w Kruja ( Cytadela Skanderbega) to średniowieczna twierdza zlokalizowana w Kruja. Jest to nie tylko zabytek kultury, ale także miejsce ważne historycznie dla Albańczyków. Zamek był siedzibą narodowego bohatera – Skanderbega. Natomiast w 1617 roku podczas trzęsienia ziemi doszło do zniszczeń na terenie cytadeli.

Twierdza mieści się na wzgórzu tuż nad miastem. Ma kształt zbliżony do owalu o rozmiarach ok. 300 x 150 m. Jest ona otoczona murami obronnymi, zachowanymi lepiej i gorzej. W górnej części twierdzy znajdują się pozostałości oryginalnego zamku z wieżą, w środkowej – jego współczesna rekonstrukcja (obecnie siedziba Muzeum Skanderbega), a w dolnej zabudowa mieszkalna i gospodarcza z czasów osmańskich. Warto wiedzieć, że do cytadeli prowadzi uliczka handlowa-  turecki bazar, na której znajdują się stylowe domy z XIX wieku, mieszczące w większości sklepy z pamiątkami.

Theth

Na północnych krańcach Albanii, nieopodal granicy z Czarnogórą, znajduje się mała górska wioska Theth. Miejsce to zamieszkuje zaledwie garstka stałych mieszkańców. Theth otoczone jest wspaniałymi albańskimi Alpami, co więcej wieś położona jest w Parku Narodowym Thethit, na wysokości około 700 m n.p.m. Ponadto Theth jest jedną z najbardziej odizolowanych miejsc w Europie. Obecnie jest głównym ośrodkiem turystyki górskiej w Albanii. Jedną z ciekawszych atrakcji  w Theth są: Wieża Nikolla Koçeku (niestety zamknięta), Kościół w Theth zbudowany w 1892 roku oraz dom Lulash Boshi (Muzeum Etnograficzne).

Albania wakacje, Theth
Albania wakacje, Theth- najbardziej odizolowana miejscowość w Europie

Park Narodowy Thethit leży w Górach Północnoalbańskich i obejmuje dolinę rzeki Theth, w której znajduje się wioska Theth. Otoczony jest m.in. szczytami Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.), Maja Radohimës (2570 m. n.p.m.), Maja e Popljuces(2569 m.n.p.m.), Maja Harapit (2217 m.n.p.m.).

Saranda

W południowej części Riwiery Albańskiej leży Saranda. Jest to tętniący życiem kurort turystyczny i jedno z najpopularniejszych miejsc w Albanii. Miasto Saranda uczepione jest jakby skalistych, wapiennych stoków, opadających stromo do Morza Jońskiego. Jego atrakcyjne widokowo, tętniące życiem wybrzeże otoczone jest pięknymi plażami z mnóstwem restauracji (serwujących prawdziwe dania kuchni albańskiej i greckiej), kawiarni i barów. Lëkurësi, ze swoim położeniem na szczycie wzgórza, jest doskonałym miejscem do podziwiania zachodu słońca nad sąsiednią grecką wyspą Korfu. Do atrakcji miasta oprócz plaż, należy również Synagoga z Sarandy (odkryta dosyć niedawno). W trakcie badań pozostałości synagogi odkryto mozaiki z V i VI wieku.

Miasto Sarandë jest jednym z 2 głównych (obok Gjirokastër) miejsc koncentracji Greków w Albanii. Warto wiedzieć również, że nazwa miasta Saranda, oznacza „Czterdziestu Świętych” i odnosi się do Czterdziestu męczenników z Sebasty.

Saranda Albania
Saranda zachód słońca

Dhërmi

Położona u podnóża Gór Akrokarunskich malownicza miejscowość Dhërmi stanowi jeden z najbardziej malowniczych fragmentów wybrzeża na Riwierze Albańskiej. Wieś leży około 42 km na południe od miasta Vlora i mniej więcej w tej samej odległości na północ od południowego miasta Saranda. Dhermi szczyci się klasyczną południowoeuropejską architekturą i oszałamiającymi 35 kościołami w jej granicach. Na południe od głównej plaży w Dhërmi znajduje się Jaskinia Piratów – naturalna jaskinia wycięta w prostopadłej skale.

Ksamil

Ksamil- „najbardziej polskie miasto” w Albanii – zdecydowanie częściej usłyszymy tu język polski niż inny a restauracje mają nawet menu po polsku.

Miejscowość Ksamil leży na południe od kurortu Saranda, nieopodal granicy z Grecją, nad Morzem Jońskim. Jest to malownicza nadmorska miejscowość położona w granicach Parku Narodowego Butrint. Na pewno dzięki położeniu Ksamil stał się jednym z najpopularniejszych miejsc w Albanii. W samej miejscowości znajdują się liczne bary oraz restauracje przy plaży. Natomiast cztery małe wyspy u wybrzeży otoczone krystalicznie czystą wodą są idealne do pływania oraz nurkowania.

Zamek Alego Paszy w Butrint

Zamek Alego Paszy w Butrincie (Kalaja E Ali Pashes Ne Butrint) zdecydowanie zasługuje na uwagę podczas naszego wypoczynku w południowo-zachodniej Albanii.  Początki Twierdzy w Butrincie sięgają XIII wieku. Natomiast rozwój Twierdzy przypadł na czasy dominacji weneckiej w tej części Albanii. W początkach XVI w. Butrint był ważną bazą dla Wenecjan, stacjonujących na wyspie Korfu, którzy w tych okolicach zajmowali się połowem ryb oraz pozyskiwaniem drewna. Warto wiedzieć, że w czasie konfliktów wenecko-osmańskich Twierdza wielokrotnie przechodził z rąk do rąk.

Co więcej Twierdzę wenecką w 1797 zajęły na krótko oddziały francuskie, które zniszczyły ją doszczętnie w 1798 roku. Na szczęście odbudowano ją w 1819 roku z inicjatywy Alego Paszy, dla którego była to jedna z najważniejszych rezydencji na ziemiach albańskich. Poza tym położenie Twierdzy doskonale kontrolowało ruch na Morzu Jońskim pomiędzy Korfu a wybrzeżem Albanii. Była to wtedy niewielka budowla na planie kwadratu. Natomiast do czasów współczesnych zachowała się centralna wieża oraz część murów. Mury wznoszą się na wysokość 5 metrów i Twierdza ma tylko jedno wejście od strony północnej.

Szkodra

Schodra lub Shkodër to o jedno z najstarszych miast w Albanii. Miasto leży na skraju Jeziora Szkoderskiego, gdzie spotykają się trzy rzeki. Jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta są ruiny zamku Rozafa – czyli dawnej twierdzy iliryjskiej położonej na skalistym wzgórzu nad miastem. Polecamy spacer na wzgórze z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Jezioro Szkoderskie. Warto również zobaczyć most Mesi i „Ołowiany Meczet” znajdujący się około 4 km od centrum Szkodry.

"<yoastmark

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, położone na granicy Albanii i Czarnogóry. Co więcej, 2/3 Jeziora Szkoderskiego leży na terenie Czarnogóry, natomiast 1/3 Albanii. Jezioro Szkoderskie znajduje się w dolinie położonej 7 km od brzegu morza i jest to jezioro krasowe. Największe miasto w okolicy jeziora to Szkodra.

Na Jeziorze Szkoderskim znajdują się wyspy, na których mieszczą się zabytkowe monastery (monaster Starčeva Gorica oraz monaster Moračnik). Jezioro Szkoderskie jest także miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków. Co więcej, jest to jedno z niewielu w Europie miejsc występowania pelikanów.

Korçë

Korca to największe miasto w południowo-wschodniej Albanii. Ponadto Korçë bogata jest wspaniałej architektury, muzeów oraz naturalnego piękna. Polecamy odwiedzić kościoły w Korçë, aby poczuć różnorodną architekturę miasta i muzeów, aby poczuć kulturę albańską.

Albania noclegi

Booking.com


Albania – to już koniec wycieczki po najciekawszych moim zdaniem miejscach w Albanii. Pewnie macie swoje „typy”, których tutaj nie ujęłam. Celowo również pominęłam stolicę Albanii- Tiranę. Uważam, że jest wiele innych ładniejszych miejsc wartych uwagi, niż Tirana – postkomunistyczny moloch, który bardzo powoli, póki co „ładnieje”. Jednak moim zdaniem Albania doskonale nadaje się na wakacje inne niż wszystkie.

Pomysły na podróże