Ciekawe miejsca w Chorwacji – TOP 16
Ciekawych miejsc w Chorwacji jest co nie miara. Przekonywać o tym nikogo nie musimy. Jednak jest kilka miejsc, do których wracamy z większym sentymentem niż do innych. Są to miejsca zdecydowanie mniej popularne turystycznie, ale właśnie dzięki temu mają one swój niesamowity urok.
Chcemy Wam przedstawić nasze zestawienie ciekawych miejsc w Chorwacji. Jakie to są miejsca? Zapraszamy do lektury. Uwaga kolejność miejsc przypadkowa.
TOP 16 ciekawe miejsca w Chorwacji
Półwysep Pelješac
Półwysep Pelješac zachwycił nas od pierwszego spotkania. Dosłownie. Cudne ukształtowanie terenu – znajdzie tu coś dla siebie każdy, kto lubi góry i morze.
Półwysep Pelješac ciągnie się od zjazdu z Jadranskiej Magistrali aż po przylądek Loviste. Dzięki malowniczo położonemu wybrzeżu, hodowli małż oraz ostryg i czystości oraz łagodności klimatu doskonale rozwinęła się tu baza noclegowo – turystyczna. Ponadto do najbardziej popularnych miejscowości należą Ston, Orebic, Trpanj oraz Trstenica. Co ciekawe w jednej z wiosek na Półwyspie posiada dom wakacyjny Robert Makłowicz.
Vransko Jezero
Vransko Jezero i Park Przyrody Vransko Jezero z punktem widokowym Kamenjak na archipelag wysp Kornati to prawdziwa frajda szczególnie dla miłośników pięknych widoków spacerów oraz wycieczek rowerowych. Wokół Vransko Jezero przebiega ponad 50 kilometrów tras rowerowych. Większość miłośników rowerów podąża szlakiem wokół jeziora Vransko w kierunku południowo-wschodnim.
Co ciekawe Vransko Jezero jest największym naturalnym jeziorem w całej Chorwacji. Woda w jeziorze Vransko jest nieco słona (wody morskie mieszają się z wodami słodkimi) w związku z tym występują tu ryby słodkowodne oraz morskie.
Imotski
Imotski to małe ale bardzo urocze miasteczko ukryte w głębokim zapleczu Dalmacji za górami Biokovo, na granicy z Bośnią, 50 km od morza Adriatyckiego. Głównymi atrakcjami miasteczka Imotski są jeziora Czerwone i Niebieskie (Crveno i Modro). Dodatkowo obydwa jeziora połączone są podziemnymi kanałami z morzem Adriatyckim. Co więcej jeziora te są lejami krasowymi.
Modro Jezero – co ciekawe, tafla wody jeziora Modro ma tak niesamowite niebieskie zabarwienie, że wygląda aż nienaturalnie. Poza tym na jego brzegu urządzono niewielkie kąpielisko. Do tafli jeziora prowadzi zygzakowata ścieżka (raczej tylko dla odważnych 🙂 ).
Natomiast kilka kilometrów od Jeziora Modro leży Crveno Jezero. Z kolei Crveno Jezero zajmuje bardzo głęboką kotlinę skalną o stromych ścianach. Nie prowadzi do niego żadna ścieżka. Można je oglądać tylko z drogi.
Wyspa Korčula
Wyspa Korcula jest jedną naszym zdaniem z piękniejszych wysp Chorwacji z typowym dalmatyńskim klimatem i duszą. Choć, co może być nieco zaskakujące, nie jest tak popularna, jak wyspy Brac czy Hvar w Dalmacji. Może to być spowodowane tym, że wyspa Korcula jest nieco dalej położona a niektóre z wygodniejszych połączeń promowych na wyspę kursują tylko latem (niestety!). Dodatkowo entuzjaści śródziemnomorskiej przyrody jak i pięknych widoków mogą odkrywać wyspę Korcula pieszo, na rowerze oraz poprzez żeglowanie wzdłuż linii brzegowej.
Supetar
Supetar to wyjątkowo urocza oraz typowo dalmatyńska naszym zdaniem miejscowość. Miejscowość Supetar usytuowana jest po północnej stronie wyspy Brač, w zatoce sv Petra. Supetar jest największą miejscowością na wyspie Brač. Ponadto Supetar jest dzisiaj jednym z głównych centrów turystycznych w Dalmacji. Dodatkowo miejscowość Supetar jest połączona linią promową z miastem Split, skąd możemy wygodnie dopłynąć promem osobowym i samochodowym do Supetar.
Mali Lošinj
W przeszłości Mali Lošinj to znaczący ośrodek morski i handlowy na wyspie Lošinj, natomiast obecnie to urocza miejscowość turystyczna. Miejscowość Mali Losinj leży w przepięknej zatoce Augusta (największej zamkniętej zatoce tego archipelagu) na południowym wybrzeżu wyspy Lošinj. Dodatkowo pierwsze wzmianki o osadzie, która nosiła nazwę Malo Selo pojawiają się już w 1398 r.! Starówka Mali Losinj rozciąga się amfiteatralnie nad zatoką. Co więcej centralnym punktem u szczytu zatoki jest Trg Hrvatske Republike od którego odchodzą główne promenady miasteczka.
Zadar
Zadar się kocha albo.. nie odwiedza. My to miejsce kochamy i często tam wracamy, chociażby na kilka dni. Niesamowite zachody słońca docenione przez samego Hitchcocka. Jednocześnie podczas “najpiękniejszych zachodów słońca na świecie” włącza się oświetlenie, w którym odbywa się całonocna gra świateł. Co więcej na szczycie półwyspu obok organ znajduje się “Pozdrowienie dla Słońca” czyli instalacja solarna wokół, której na kamiennych kostkach jest prezentowana kompilacja wszystkich planet Układu Słonecznego wraz z ich orbitami.
Miasto Zadar to również majestatyczne zabytki jak na przykład: rotundowa romańska świątynia św. Donata, Starożytne Forum czy też Kościół św. Symeona. Dodatkowo Zadar to znakomite miejsce na zwiedzanie okolicznych wysp: Pag, Vir, Ugljan, Pasman czy Dugi Otok oraz Archipelagu wysp Kornati.
Nin
Nin to małe historyczne oraz królewskie miasteczko na półwyspie około 15 km od Zadaru. Miasteczko jest położone na półwyspie, otoczone zatoką oraz salinami. Oprócz bogatego dziedzictwa historycznego oraz kulturowego, Nin przyciąga swoimi długimi piaszczystymi plażami. Co więcej, miasteczko Nin nosi tytuł jednego z najbardziej romantycznych miast Europy. Na pewno spacerując wzdłuż wybrzeża Nin, warto zatrzymać się przy pomniku księcia Branimira. To władca, który swoimi wizjami i dziełami mocno zaznaczył chorwacką historię.
Fužine
Fuzine to wyjątkowo urocze górskie miasteczko w regionie Kvarner usytuowane około 30 kilometrów od Rijeki. Miasteczko leży na wysokości 730 m.n.p.m, zaledwie 15 kilometrów od morza ( w linii prostej). Poza tym miasteczko Fuzine otoczone jest malowniczymi górami, stuletnimi lasami iglastymi oraz jeziorem Bajer. Klimat jest tu zdecydowanie górski. W okolicy miasteczka znajduje się 9 oznakowanych szlaków pieszych oraz rowerowych o ciekawych nazwach (szlak jeleni, ścieżki niedźwiedzi, szlaki wędkarskie, ścieżki zakochanych).
Ponadto ciekawą atrakcją turystyczną w pobliżu jest jaskinia Vrelo. Jaskinię Vrelo odkryto podczas budowy zbiornika wodnego Bajer. Jaskinia ma łączną długość 300 metrów oraz jest jedyną jaskinią turystyczną w Chorwacji, przez którą przepływa woda gruntowa. Co ciekawe, nie ma w niej schodów, co sprawia, że jest ona przyjazna dla wszystkich odwiedzających.
Rijeka
Rijeka to miasto kontrastów, ponadto to trzecie miasto Chorwacji pod względem wielkości. Jest to również najmniej popularny cel wakacyjny wśród turystów. Jednak naszym zdaniem dzięki temu jest bardziej „prawdziwy oraz chorwacki”.
Chociaż Rijeka leży nad morzem Adriatyckim, to naszym zdaniem bardziej przypomina środkowoeuropejskie miasta, takie jak Budapeszt czy Praga, z imponującymi neoklasycystycznymi pałacami oraz teatrem. Co więcej jeśli chcemy się zrelaksować, plaże z Błękitną Flagą mamy na wyciągnięcie ręki w promieniu kilku kilometrów od centrum miasta. Co ciekawe Rijeka ma również swoją Krzywą wieżę- KOSI TORANJ. Wieża powstała w 1377 r. Natomiast swoją nazwę zawdzięcza odchyleniu od pionu o 40 cm (ul. Pul Vele Crikve). Rijeka w 2020 roku była Europejską Stolicą Kultury.
Park Przyrody Učka
Park Przyrody Učka jest to bardzo malowniczo położony Park Przyrody. Co ciekawe jest to Pasmo górskie z najwyższymi szczytami Vojak 1401 m.n.p.m. oraz Veli Planik 1272 m.n.p.m. Ze szczytów tych roztacza się malownicza panorama sięgająca 100 km na półwysep Istria, Gorski Kotar, Alpy, Włochy oraz wyspy zatoki Kvarner: Krk, Cres oraz Lošinj. Co więcej bliskość Adriatyku sprzyja specyficznemu klimatowi oraz bujnej roślinności leśnej. Poza tym Park Przyrody Učka jest domem dla wielu chronionych oraz rzadkich gatunków zwierząt oraz roślin. Na najwyższym szczycie masywu – Vojak znajduje się wieża, która stała się symbolem Parku.
Mošćenička Draga
Mošćenička Draga leży nad brzegiem pięknej zatoki Kvarner. Ponadto miejscowość szczyci się 2-kilometrową żwirową plażą, znaną lokalnie jako Sipar, uważaną przez wielu za najbardziej ciekawą w regionie. Ponadto warto poszukać sobie ukrytej zatoczki lub klifu, aby odpocząć w spokoju nad lazurową wodą morza Adriatyckiego z panoramą na wyspę Cres. Jeśli macie łódkę, polecamy popływać wzdłuż wybrzeża i poszukać małych piaszczystych zatoczek. Co ciekawe na sąsiednich plażach znajdują się stare kamienne domy rybaków, które służą do przechowywania wyposażenia łodzi.
Poreč
Dla jednych Porec na Półwyspie Istria to miejsce z którego w kilka godzin dopłyniemy z Chorwacji do Wenecji. Dla innych to miejsce z bogatą historią, architekturą oraz ładnymi plażami w okolicy. W Porec jest zupełnie inaczej niż w Dalmacji. To tak jakby trochę “inna bajka”. Na pewno nie można porównywać miejscowości na Półwyspie Istria z miejscowościami na przykład na Półwyspie Peljesac. Niby ten sam kraj, kilkaset kilometrów różnicy a jednak jest zupełnie odmiennie.
Cavtat
Cavtat to Cavtat leży około 20 km na południe od Dubrownika. Naszym zdaniem trudno o lepsze miejsce do wypoczynku. W Cavtat znajdziemy spokojne morze, klimat śródziemnomorski oraz dobrze rozwiniętą bazę turystyczną.
Stare miasto Cavtat wzniesiono na wzgórzu zalesionego półwyspu Rat, porośniętego typowo śródziemnomorską roślinnością z zielonymi piniami oraz cyprysami. Dodatkowo 7 – kilometrowe wybrzeże z czystą wodą, piaszczystymi plażami i zatoczkami oraz hotelami kategorii lux sprawiły, że Cavtat jest jednym z najbardziej pożądanych oraz najczęściej odwiedzanych miejsc Riwiery Dubrownik.
Wyspa Ugljan
Wyspa Ugljan to tak zwana “zielona wyspa” archipelagu wysp Zadaru. Nazywana jest zieloną wyspą ponieważ jest pokryta lasami sosnowymi oraz piniowymi, drzewami oliwnymi, figami, winoroślami oraz typowo śródziemnomorską roślinnością. Zdecydowanie pobyt na wyspie Ugljan nie jest kompletny bez odwiedzenia średniowiecznej fortecy św. Michała położonej na wzgórzu o wysokości 265 metrów nad wioską Preko. Ze szczytu wzgórza roztacza się przepiękna panorama na sąsiednie wyspy oraz miasto Zadar.
Półwysep Prevlaka
Półwysep Prevlaka to wąski, niezamieszkany półwysep o 2,6 km długości oraz 150–500 metrów szerokości. Zajmuje on powierzchnię prawie 1 kilometra kwadratowego. Przylądek Oštro (Punta d’Ostro), położony jest na samym końcu Półwyspu Prevlaka. Ponadto jest najbardziej wysuniętym na południe punktem stałego lądu w Chorwacji. Prevlaka zachwyciła nas krajobrazem na Bokę Kotorską oraz ciszę i spokój od tłumu turystów odpoczywających w Dubrowniku i okolicy.