Poreč
Dla wielu Porec na Półwyspie Istria to miejsce z którego w kilka godzin dopłyniemy z Chorwacji do Wenecji. Naszym zdaniem warto zostać tu dłużej i odkryć historię, architekturę oraz plaże tej okolicy.
Mapa Porec
Porec atrakcje
Chcąc pospacerować uliczkami i nacieszyć się wyszukiwaniem detali architektonicznych budynków, najlepiej zarezerwować sobie kilka dni. Warto wiedzieć, że Starówka Porec mieści się na niewielkim półwyspie, który bynajmniej można obejść dookoła. Ponadto burzliwa historia okolicy również przez stulecia nie zmieniła układu Starego Miasta.
Spacer warto zacząć od Nadmorskiej promenady Riva – Obala Marsala Tito, która zaczyna się u nasady półwyspu, niedaleko przystani. Natomiast na południe od Narodni Trg, Riva rozszerza się i możemy podziwiać urocze budynki z XX w. oraz rzędy palm. Obala Marsala Tito kończy się przy budynku hotelu obecnie Valamar Riviera Hotel, poprzednio Riviera – najstarszego hotelu w Poreč.
W dalszej części promenada zmienia nazwę na Matka Laginje, spacerując wzdłuż niej możemy podziwiać mury obronne z XIII/ XV w. Dodatkowo spacerując po Poreci nie sposób pominąć Bazyliki Eufrazjana, która oczarowuje swoim kunsztem każdego turystę. Warto wiedzieć, że znajdują się w niej przepiękne bizantyjskie mozaiki oraz niewielkie miejsce modlitwy św. Maura – chorwackiego męczennika Poreča. Ponadto ozdobione mozaiką wejście do bazyliki prowadzi do atrium. Niewielki dziedziniec otaczają krużganki. Natomiast drzwi po lewej (zachodniej) stronie atrium prowadzą do baptysterium – starszego od samej bazyliki.
Zdecydowanie osią Starówki jest ul. Decumanus – wytyczona przez Rzymian, biegnie od Trg Slobode do Trg Marafor. Bynajmniej na turystów czekają tam liczne kawiarnie, restauracje, lodziarnie oraz sklepy. Niestety poza sezonem część z nich jest zamknięta- co mogliśmy osobiście doświadczyć.
Św. Maur – patron Porec
Generalnie św. Maur jest symbolicznym opiekunem miasta Poreč. Żył on w IV w. oraz był uczniem św. Benedykta. Jednocześnie jak głosi tradycja w 303 r. Maur poniósł śmierć właśnie w miejscu, gdzie obecnie stoi bazylika. Natomiast po 10 latach od śmierci postanowiono wybudować kościół. Ponadto decyzję, aby na miejscu wybudować większą i okazalszą świątynię podjął biskup Eufrazjan w VI w. W związku z tym, bazylikę budowali m.in. rzemieślnicy z Rawenny i Konstantynopola. Ponadto relikwie św Maura złożone w bazylice w 1354 r. skradli genueński najeźdźców. Na szczęście powróciły one do bazyliki dopiero w 1934 r. Obecnie bazylika Eufrazjana wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Porec – trochę historii
Zdecydowanie Poreč jest jednym z najstarszych miast Istrii. Według greckich historyków osadę założyli Ilirowie. Wkrótce w I w. p.n.e. w miejscu obecnym Poreca Rzymianie zbudowali warownię. Następnie tereny opanowali Goci aż do okresu bizantyjskiego, kiedy to nastąpił rozkwit miasta, oraz wtedy to powstała bazylika Eufrazjana. Równocześnie w VIII w. na całej Istrii jak i w Porecu zaczęli osiedlać się Słowianie, następnie przez kolejne stulecia panowali tutaj Frankowie, Longobardowie oraz Wenecjanie. Ponadto było to pierwsze miasto, które Ci ostatni opanowali w 1267 r. Bynajmniej w okresie od XV do XVII wieku Porec bardzo ucierpiała.
Jednocześnie liczne epidemie dziesiątkowały mieszkańców, napady Turków oraz serbskich graniczarów doprowadziły miasto do ruiny. Natomiast po upadku Republiki Weneckiej rządy w Poreč przypadły Habsburgom. Panowali oni aż do 1918 r. ( z pominięciem 1805-1810 r.). Następnie po I Wojnie Światowej miasto przyłączono do Włoch, następnie trafił on do Republiki Chorwacji należącej do Jugosławii. Niewątpliwie w ciągu kolejnych dziesięcioleci źródłem finansowania stał się przemysł turystyczny, który miał przerwę spowodowaną wojną po rozpadzie Jugosławii.
Poreč – wyspa sv Nikola
Bynajmniej wysepka osłania port w Poreču przed porywistym wiatrem. Co ciekawe w 1402 r. powstała na niej latarnia morska- dodatkowo najstarsza na całym chorwackim wybrzeżu. Obecnie na wyspie znajduje się kompleks hotelowy. Ponadto w sezonie na wyspę kursuje statek, cumujący przy molo nieopodal przystani dla gości hotelu Valamar jest on bezpłatny.
Poreč – prom do Wenecji
Niewątpliwie z Poreča możemy popłynąć do Wenecji. Co więcej trasa promowa do Wenecji jest obecnie obsługiwana przez 2 firmy: Atlas Kompas i Venezia Lines. Ponadto w sezonie promy kursują 1 lub 2 razy dziennie, łącznie około 13 razy w tygodniu z Poreca. Natomiast poza sezonem promy nie pływają. W sumie czas podróży wynosi od 2 godzin 45 minut do 3 godzin 30 minut w zależności od trasy. Ponadto koszt osoby dorosłej (przykładowo w maju 2019) to 55 euro w jedną stronę, w obydwie strony koszt Atlas Kompas to 125 euro a w przypadku Venezia Lines 110 euro.
Plaże w Porec
Plaża miejska Porec – Gradsko kupaliste
Generalnie Gradsko kupaliste to brukowana plaża miejska z Niebieską Flagą. Na pewno na plaży o nasze bezpieczeństwo dbają ratownicy, ponadto plaża posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych, obiekty sportowe, wypożyczalnie oraz obiekty gastronomiczne. Ogólnie rzecz biorąc plaża znajduje się około 1 km na południe od centrum miasta, natomiast po północnej stronie plaży znajduje się marina Porec. Natomiast na południu znajduje się dzielnica turystyczna Brulo. Poza tym wybrzeże plaży ma około 1300 m długości oraz wybrzeże jest skaliste.
Plaża Borik
Plaża Borik zapewnia widok na półwysep i historyczne centrum miasta Porec. Znajduje się na obrzeżach północnej części centrum miasta Porec. Utwardzone ścieżki prowadzą na plażę przez Park z wysokimi sosnami. Plaża jest częściowo kamienista, częściowo zabudowana oraz jest używana głównie przez gości pobliskich hoteli. Ponieważ plaża znajduje się w pobliżu hoteli, ma wszystkie udogodnienia, takie jak sanitariaty, zakwaterowanie oraz obiekty sportowe. W kilku miejscach znajdują się schody i poręcze.
Bijela Uvala
Bijela Uvala to plaża wyłożona betonem. Jest to plaża na kempingu z ratownikami oraz lekarzem. Ratownicy dbają o nasze bezpieczeństwo od 8 rano do 17 po południu (15 maja -30 września). Na całej linii brzegowej biegnie promenada łącząca wszystkie części Zelena Laguna. Do plaży można dotrzeć z campingi chodnikami.
Zelena Laguna
Zelena Laguna to plaża kempingu samochodowego Zelena Laguna, położona w pobliżu historycznego miasta Porec. Ponadto jest to plaża w zielonej okolicy drzew dębowych. Na plaży znajduje się sprzęt ratowniczy, ratownicy plażowi oraz miejsce gdzie możemy coś przekąsić.
Plaża Hotel Delfin
Delfin to hotelowa plaża położona na półwyspie porośniętym dębami, bynajmniej jest to plaża uzdrowiskowa o skalistych odcinkach z elementami płyt.
Plaża Latosi
Lotosi to hotelowa plaża w pobliżu Porec. Jest to płytka plaża o skalistych odcinkach, brukowana płytą kamienną.
Plaża Bellevue
Bellevue plaza ma długość około 250 m w większości jest skalista oraz wyłożona kamiennymi płytami. Plaża znajduje się w Plava Laguna, w południowo-zachodniej części półwyspu Brulo, około 2 km od miasta Porec. Bellevue to plaża położona w kompleksie hotelowym. Na plażę można dotrzeć za pomocą wylanych asfaltem ścieżek. Odwiedzający plażę mogą korzystać z parkingu hotelu w pobliżu.
Plaża Brulo
Na południu miasta Porec znajduje się plaża Brulo. Jest częściowo skalista, a częściowo wylana betonem, położona jest w turystycznej okolicy Brulo. Kurort i plaża otoczone są sosnami, cyprysami i lasami dębowymi. Plaża Brulo jest połączona z główną plażą miejską, która w zeszłym roku uzyskała Błękitną Flagę.
Plaze naturystów FKK Ulika
Plaża znajduje się na półwyspie porośniętym dębami i można do niej dotrzeć kilkoma ścieżkami. Ulika to kamienista plaża dla naturystów w ośrodku Ulika. Na plaży Ulika o bezpieczeństwo dbają ratownicy.
Plaże w pobliżu Porec
Plaża Galeb, Lanterna
Około 13 km od miasta Porec znajduje się plaża Galeb z kempingiem oraz kurortem Solaris na półwyspie Lanterna. Plaża ma bardzo atrakcyjną lokalizację z widokiem na całe szeroko otwarte morze Adriatyckie. Dodatkowo plaża na całej swojej 200 metrowej szerokości obejmuje zatokę. Plaża jest kamienista.
Plaża Valeta, Lanterna
Valeta, położona jest w północno-zachodniej części półwyspu Lanterna, około 13 km od miasta Porec. Często odwiedzają go goście pobliskiego kempingu, ale także inni turyści. Plaża jest kamienista i rozciąga się na około 200 m. Wejście do morza ułatwiają kamienne schody z metalowymi uchwytami.
Plaża Olivia, wyspa sv. Nikola
Plaża Oliva znajduje się na wyspie Świętego Mikołaja, naprzeciwko portu w Porec. Wyspa pokryta jest autochtonicznym lasem z czarnego dębu oraz sosny. Plaża jest częściowo kamienista, częściowo zbudowana w kształcie okrągłego basenu po jednej stronie falochronu i betonowego płaskowyżu po drugiej stronie falochronu.
Porec dojazd
Najwygodniejszą i najszybszą opcją dotarcia do Porec dla niezmotoryzowanych jest samolot. W Pula znajduje się lotnisko na Istrii skąd możemy shuttle bus dojechać za kilkadziesiąt kun do Porec. Nieco dalej znajduje się lotnisko w Rijece (na wyspie Krk) oraz lotnisko w Triest. Porec jest dosyć dobrze skomunikowany autobusami ze stolicą Chorwacji Zagrzebiem, więc jest to również alternatywa.
Poreč noclegi
Booking.com
Reasumując, Porec bardzo nam się spodobała. Jest tam zupełnie inaczej niż w Dalmacji. To tak jakby trochę „inna bajka”. Na pewno nie można porównywać miejscowości na Półwyspie Istria i na przykład Półwyspu Peljesac. Niby ten sam kraj a jednak jest zupełnie odmiennie. Natomiast co ważne, Porec zdecydowanie bardziej nam przypadła do gustu niż Pula. A jakie są Wasze odczucia?