Istria Chorwacja

Istria

Czas czytania: 7 minut

Półwysep Istria znajduje się na północy Chorwacji  i jest numerem jeden na wakacje w Chorwacji ze względu na dobrą infrastrukturę oraz bliskość sąsiednich krajów europejskich.

Ponadto na półwyspie Istria można się spodziewać przede wszystkim krystalicznie czystej wody, pięknych plaż, idyllicznych nadmorskich miasteczek, niezliczonych zabytków, nienaruszonej przyrody oraz ogromnej gościnności mieszkańców.

Turyści najczęściej odwiedzają Istrię latem, gdy temperatura morza wynosi 23-24 stopnie C, a temperatura powietrza wynosi średnio 23-25 stopni C. Zimy są tu dość ciepłe i wilgotne. Trójkątny kształt półwyspu Istria przypomina serce i ma ok 445 km długości wybrzeża. Miejscem gdzie spotyka się wybrzeże wschodnie i zachodnie jest Pula – słynna z amfiteatru. Wokół Puli do przylądka Kamenjak znajdują się ośrodki wypoczynkowe, hotele oraz campingi.


Półwysep Istria wybrzeże

Wybrzeże zachodnie Istria ma 242 km długości oraz obfituje w liczne zatoki i zatoczki. Wzdłuż wybrzeża ciągną się hotele, campingi oraz ośrodki turystyczne. Wśród najbardziej uroczych polecamy: Rovinj, Porec, Novigrad oraz Umag.

Natomiast wschodnie wybrzeże Istrii ma 203 km długości i jest nieco mniej zatłoczone przez turystów. Główne centra turystyczne to Labin oraz Rabac.

W centrum Istrii znajduje się Pazin – stolica administracyjna Istrii. Nie dociera tu turystyczny zgiełk. W centrum warto odwiedzić: Hum – najmniejsze miasto świata, Motovun oraz Buzet – miasto trufli.


Półwysep Istria atrakcje

Park Narodowy Brijuni

Brijuni, wyspy brionskie, istria chorwacja
Mapa wysp Brionskich fot. http://www.pula-city-tours.com

Archipelag Brijuni (po włosku „Brioni”) rozciąga się wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Istrii . Znajduje się on naprzeciwko zabytkowych nadmorskich miast Pula oraz Fazana.  Z tych miejsc można dopłynąć promem do archipelagu.

Park Narodowy Brijuni ma powierzchnię 36 km² i składa się z 14 wysp. Największa z wysp, Veli Brijun, dysponuje zapleczem hotelowym. Ta wyspa jest często odwiedzana, podczas gdy inne wyspy są częściowo własnością prywatną oraz są strzeżone. Od 1947 r. przywódca Jugosławii i lider partii Tito miał swoją ulubioną letnią rezydencję na wyspie. Luksusowy obszar był dostępny tylko dla wybranych. Tutaj Tito gościł wielu czołowych mężów stanu i osobistości z branży filmowej, takich jak Willy Brandt, Sophia Loren, Liz Taylor czy Ho Chi Minh.

Tito uwielbiał zwierzęta, więc wielu gości z zagranicy przywoziło mu w prezencie egzotyczne zwierzęta, m.in takie jak:  tygrysy, lwy, zebry i słonie. Dlatego też stworzono na wyspie park safari, który istnieje do dziś. Nawet ciemnozielony Cadillac Eldorado, który otrzymał od ówczesnego amerykańskiego prezydenta Dwighta Eisenhowera, można wynająć na małą wycieczkę po wyspie. Po śmierci Tito w 1980 r. wyspy zostały uznane za park narodowy, a od 1985 r. wyspa jest otwarta dla turystów. Ponadto na wyspie oferowane są liczne imprezy i wydarzenia kulturalne.

Grota Beredine

Imponujące stalagmity oraz stalaktyty zachwycają odwiedzających Grotę Baredine. Grota Baredine znajduje się na półwyspie Istria w Chorwacji i jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych. Położona jest bardzo blisko morza.

Wyjątkowe piękno jaskini sprawiło, że znana jest ona daleko poza granicami kraju. A co roku liczni turyści przybywają w te okolice, aby podziwiać imponujące formacje naciekowe. Jaskinia Baredine znajduje się w niewielkiej odległości od większości centrów turystycznych w okolicy a dodatkowo oferuje przerwę od leżenia plackiem na plaży.

Jaskinia Baredine jest otwarta dla odwiedzających od 1995 roku jako pierwsza oraz jak dotąd jedyna jaskinia na Istrii. Od kwietnia do października odbywa się 40-minutowa wycieczka z przewodnikiem dwa razy na godzinę.  Odwiedzający mogą zobaczyć na 300-metrowej trasie praktycznie całą  część jaskini. Wycieczki oferowane są w wielu językach. Podczas zwiedzania, kamienne i żelazne stopnie prowadzą około 60 metrów w głąb. Jaskinia jest dobrze oświetlona, ​​więc liczne stalaktyty i stalagmity są łatwe do rozpoznania. Natomiast kilkusetletnie znaleziska z jaskini są prezentowane w szklanych gablotach.

Kanał Limski

Kanał Limski ma długość około 11 km, biegnie on między miejscowościami wypoczynkowymi Rovinj oraz Vrsar na półwyspie  Istria. Miejsce to jest również często określane jako fiord Limski, ale jest to błędne określenie. Nazwa kanału sięga czasów rzymskich. W czasach Cesarstwa Rzymskiego kanał oddzielał region Porec oraz Pula. Cały obszar wokół Limski zaljev został uznany za rezerwat przyrody.

Ze względu na wysoką zawartość tlenu oraz niską zawartość soli, wiele hodowli ryb i skorupiaków znalazło idealne miejsce na połowy. Po kanale można również popływać. Rejs kosztuje około 15-25 euro za osobę. Najlepszy widok na Zatokę Limską o szerokości około 600 metrów i głębokości około 100 metrów znajduje się od północnej strony kanału.
Należy jednak pamiętać, że w Kanale Limskim dozwolona jest tylko kąpiel oraz pływanie łódką. Warto wiedzieć że, wędkowanie jest zabronione.

Rezerwat przyrody Kamenjak

Przylądek Kamenjak leży na najbardziej wysuniętym na południe krańcu półwyspu Istria, który często nazywany jest „Punta”. Chroniony obszar znajduje się poniżej „romantycznego” kurortu Premantura , zaledwie 10 lub 16 km od popularnych kurortów Pula i Medulin.
Wzdłuż nierównej linii brzegowej przylądka rozciąga się piękna zatoka. Znany przewodnik turystyczny Lonely Planet ocenił Przylądek Kamenjak jako jednym z 7 najpiękniejszych ukrytych skarbów Morza Śródziemnego.

Jaskinia i miasto Pazin

Jaskinia Pazin znajduje się w centralnej części regionu Istria w Chorwacji, w pobliżu miasta Pazin. Poniżej zamku Pazin znajduje się rzeka Pazinčica,  która wpada w otwór, aby przejść dalej przez jaskinię. Wizyta w jaskini jest możliwa tylko pod pewnymi warunkami, ale zamek i ścieżka dydaktyczna sprawiają, że obszar ten jest jedną z atrakcji w okolicy Pazin.

Park Przyrody Ucka

Park Przyrody Ucka
Park Przyrody Ucka
fot. http://www.pp-ucka.hr/

We wschodniej części Istrii aż do zatoki Kvarner leży Park Przyrody Ucka. Park obejmuje góry Ucka i część pasma górskiego Cicarija. Oba są połączone ze sobą przez przełęczą Poklon. Szczyt ostrego grzbietu spada na południe.
Najwyższe szczyty to Vojak z 1.401 m, Suhi vrh (1333 m) oraz Veli Planik (1.272 m), które należą do Gór Cicarija. Inne szczyty to Brgud (907 m), Kremenjak (827 m) i Sisol (835 m). Z Vojaka rozciąga się wspaniały widok na półwysep Istria, zatokę Kvarner a przy dobrej widoczności widać nawet na wybrzeże Włoch.
W parku znajdują się miejscowości Brest pod Uckom, Brgudac, Lovranska Draga, Mala Ucka oraz Vela Ucka. Mała Ucka to najwyżej położona osada na Istrii (995 m n.p.m).


Najpiękniejsze miasta na półwyspie Istria

Rovinj

Malownicze Rovinj znajduje się na zachodnim wybrzeżu Istrii między miejscowościami Porec oraz Pula. To sielankowe miasteczko jest jednym z najpiękniejszych miast w Chorwacji. Tętniące życiem nabrzeże oraz romantyczne Stare Miasto stanowią centrum Rovinj. Wzdłuż Riwiery Rovinj czeka na Was wiele pięknych plaż oraz zatoczek. Do najbardziej popularnych należą plaża Baluota oraz plaża Lone.

Pula

Pula jest największym oraz najstarszym miastem na Istrii, a ze względu na swoją różnorodną historię jest także centrum turystycznym oraz kulturalnym regionu. Idealne połączenie kultury rzymskiej, pięknych zatok oraz nowoczesnej oferty turystycznej przyciąga turystów z całego świata.

Pula
Pula

Miasto Pula zyskała największą popularność za sprawą starego amfiteatru, znanego również jako Arena w Puli. Drugą co do wielkości arenę Cesarstwa Rzymskiego wybudowano w 2 w.p.n.e. Amfiteatr jest szóstym co do wielkości tego typu na świecie. Ponadto istnieje wiele innych atrakcji w Puli, które zapraszają do odkrycia. W miesiącach letnich odbywa się wiele imprez, wystaw sztuki i kultury, koncertów muzycznych i fascynujących festiwali filmowych, zwłaszcza na arenie oraz w różnych miejscach.

Porec

Miasto Porec znajduje się w północno-zachodniej części regionu Istria. Otrzymało ono wiele nagród za doskonałą oraz zróżnicowaną bazę turystyczną. Polecamy odkryć atrakcje historyczne w  Porec, takie jak m.in: Bazylika Eufrazjana (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Na plażach oznaczonych błękitną flagą możemy spodziewać się szerokiej gamy zajęć sportowych oraz rekreacyjnych.

porec istria chorwacja
Porec

Dvigrad – miasto duchów

Dvigrad był kiedyś jednym z najważniejszych centrów handlowych w północnej Istrii. Z miasta, które rozkwitło w średniowieczu, pozostały tylko pokryte bluszczem ściany domów oraz budynków.
Opuszczone miasto Dvigrad leży około 150-175 metrów nad poziomem morza oraz wznosi się na wzgórzu nad doliną Limski, na wschód od Kanału Limskiego. Pierwsza wzmianka o Dvigradzie pochodzi z IX w. (kaštel Parentinom kao duo Castra, Due Castelli, Dvegrad). Nazwa Dvigrad pochodzi z „Dva Grada”, co oznacza dwa miasta, na przeciwległym wzgórzu był inny zamek – Monparentin. Strategicznie optymalna lokalizacja pomogła Dvigradowi w średniowieczu w ożywieniu gospodarczym.

Wzrost miasta skończył się nagle, gdy Dvigrad dotknęła wojna a potem choroby. W połowie XIV wieku, podczas wojny między Genuą a Wenecją, miasto praktycznie doszczętnie zniszczono przez siły genueńskiego admirała Paganino Doria. Pod koniec tego samego wieku Wenecjanie zrównali się z Genuańczycy  zniszczyli również Dvigrad. W XV wieku Dvigrad administrowali  Wenecjanie. W następnych stuleciach zrujnowane miasto Dvigrad wielokrotnie brało udział w wojnach, a choroby ludności, takie jak dżuma i cholera, dotknęły mieszkańców miasta. Kiedy na początku XVII wieku wybuchła malaria, tylko 10% miasta, które liczyło 700 mieszkańców, przeżyło epidemię i opuściło Dvigrad. Mieszkańcy osiedlili się w okolicznych wioskach, takich jak Kanfanar.  Nie pozostało już nic z kwitnącego niegdyś miasta handlowego z wyjątkiem 200 zrujnowanych domów oraz ruin Bazyliki św. Zofii.

Na szczęście od 1997 r. ponownie zwrócono uwagę na to historyczne miasteczko i powoli zaczęto odnawiać ruiny. Zdecydowanie najlepszym sposobem na dotarcie do zrujnowanego miasta Dvigrad jest skręt przed miejscowością Kanfanar.

Hum – najmniejsze miasto na świecie

Niewielkie romantyczne miasto Hum, znane również jako „najmniejsze miasto na świecie”, znajduje się około 14 km na południowy wschód od Buzet. Wpisuje się idealnie w pagórkowaty krajobraz regionu Istria. Miasto liczy około 17 mieszkańców. Ponadto obecnie  jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w środkowej Istrii. Polecamy zajrzeć do miedzianej bramy miejskiej i zwiedzać miasteczko Hum.

Motovun

Na wzgórzu o wysokości 280 m wznosi się romantyczne miasto Motovun (włoska Montana), nad doliną Mirny, otoczone zielonymi wzgórzami regionu Istria. Do gminy Motovun  należą osady Brkac, Kaldir i Sveti Bartol.
Główny plac Trg. Andrea Antico otaczają stare budynki oraz pałacyki.

Motovun jest szczególnie popularny wśród aktywnych wczasowiczów oraz turystów poszukujących ciszy i spokoju. Przez dolinę Mirny wiodą liczne widowiskowe szlaki piesze i rowerowe. Osoby szukające relaksu znajdą w środku urokliwego starego miasta doskonały hotel spa w dawnym Pałacu Polesini lub znane źródła lecznicze znanej łaźni termalnej Istarske toplice w sąsiedniej Livade.

Dodatkowo smakosze oraz miłośnicy wina pokochają małe miasteczko Motovun. Ponadto pokochają restauracje, tawerny oraz winiarnie w mieście oraz okolicy. Zdecydowanie domowe ravioli nadziewane szpinakiem i truflami, carpaccio ze steków lub fuzi z truflami to tylko niektóre z przysmaków, które czekają na Was w znakomitych lokalach w  Motovun. Ponadto najlepiej wybrać jedno z doskonałych win lokalnych winnic Benvenuti Vina lub Tomaz Vina.

Półwysep Istria noclegi



Booking.com


Podsumowując, na półwyspie Istria na pewno nie będziemy się nudzić. Miłośnicy aktywnego wypoczynku jak i typowi plażowicze znajdą coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomysły na podróże