Zadar
Zadar Chorwacja – (wł. Zara) to miasto w Chorwacji nad Morzem Adriatyckim, drugie pod względem wielkości miasto w rejonie Dalmacji oraz piąte w całej Chorwacji. Miasto to jest centrum kulturalnym oraz gospodarczym północnej Dalmacji. Jednocześnie znajduje się tu port rybacki, lotniczy i handlowy. Historia miasta Zadar sięga IV w. p.n.e.
Zadar mapa
Zadar Chorwacja atrakcje
Kościół św Donata
Katolicka rotundowa romańska świątynia św. Donata – to jeden z głównych symboli Zadaru. Ten niezwykły okrągły kościół w stylu bizantyjskim pochodzi z początku IX wieku. Ponadto został on nazwany na cześć biskupa, który go zlecił. Jako jeden z niewielu budynków z wczesnego chorwackiego królestwa, które przetrwały inwazję Mongołów w XIII wieku, jest to szczególnie ważny zabytek kultury. Proste i bez zbędnych zdób wnętrze zawiera dwie kompletne kolumny rzymskie.
Co więcej do budowy użyto fragmenty z rzymskich konstrukcji, o czym świadczą płyty chodnikowe. W XV w. przemianowano go na kościół św. Donata. Niestety Kościół został zbombardowany podczas II wojny światowej i nie pełni już obecnie swojej funkcji religijnej. Kościół nie był wykorzystywany do nabożeństw przez około 200 lat, a obecnie często służy jako sala koncertowa lub przestrzeń wystawowa.
Starożytne Forum – Zadar
Jedną z najbardziej intrygujących symboli Zadaru jest sposób, w jaki rzymskie ruiny wydają się losowo wyrastać z ulic miasta. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż na starożytnym Forum, zbudowanym między I w.p.n.e. a III w.p.n.e. Podobnie jak w czasach rzymskich, jest to centrum życia obywatelskiego oraz religijnego, z dominującym kościołem św. Donata.
Ponadto wśród ruin świątyń oraz kolumnad znajduje się jedna nienaruszona rzymska kolumna. Służyła ona w średniowieczu za miejsce, gdzie złoczyńcy byli przykuci oraz publicznie upokorzeni. W pobliżu znajdują się pozostałości rzymskie, w tym ołtarze z płaskorzeźbami mitycznych postaci Jowisza Ammona i Meduzy. Uważa się, że obszar ten był świątynią poświęconą Jowiszowi, Juno oraz Minerwie z I w. p.n.e.
Dodatkowo podczas panowania Cezara i Augusta wzmocniono obronę Zadaru, budując mury obronne, baszty i 3 bramy. Równocześnie wybudowano forum, wzniesiono bazyliki i świątynie wraz z cmentarzem i akweduktem. Co więcej po okresie panowania weneckiego Zadar znalazł się w granicach habsburskiej Austrii. Zasadniczo Zadar zbudowano na typowym planie prostokątnym uwarunkowanym przez Cerdę i Decamenus- główne ulice wszystkich antycznym miast. Natomiast od 1947 r. miasto oficjalnie znalazło się w granicach Jugosławii, a od 1991 do Chorwacji.
Kościół św. Symeona
Chociaż ten XVII-wieczny barokowy kościół idealnie wpisuje się w okoliczny krajobraz Starego Miasta w Zadarze to, to, co znajduje się wewnątrz, czyni go naprawdę godnym zdecydowanie większej uwagi niż kilka zdjęć z zewnątrz. Sarkofag św. Symeona, zajmujący miejsce nad ołtarzem głównym, jest arcydziełem średniowiecznego złotnictwa. Bynajmniej trumna z 1377 r. wykonana jest z cedru i pokryta jest od wewnątrz drobnymi złotymi płaskorzeźbami.
Środkowa płaskorzeźba, obrazująca przedstawienie Jezusa Symeonowi w świątyni, to kopia fresku Giotta z Cappella dell’Arena w Padwie we Włoszech. Inne płaskorzeźby przedstawiają sceny z życia świętych oraz wizyty króla Ludovica w Zadarze.
Katedra św. Anastazji
Kolejnym symbolem Zadaru jest Katedra św. Anastazji. Jest ona główną świątynią rzymskokatolicką archidiecezji Zadar. Co ciekawe, stara część kościoła pochodzi z XI -XIII w., natomiast nowsza pochodzi z XII i XIII w. Co więcej w kamiennych sarkofagach znajdują się szczątki Św. Anastazji i biskupa Donata. Katedra św Anastazji ma bogato zdobioną fasadę i imponujące trójnawowe wnętrze z pozostałościami fresków w bocznych absydach. Niestety Katedra została mocno zbombardowana podczas II wojny światowej. Na szczęście została odbudowana zgodnie z pierwotnym wyglądem. Ponadto na ołtarzu w lewej absydzie znajduje się marmurowy sarkofag zawierający relikwie św. Anastazji, zaś chór zawiera bogato rzeźbione stalle. Szklany przedsionek pozwala zajrzeć do środka, gdy katedra jest zamknięta- a jest ona przeważnie ciągle zamknięta 🙁 .
Narodni Trg Zadar
Jeśli podczas spaceru po Starówce Zadaru znajdziecie się na środku ładnego placu z zabytkową zabudową dookoła oraz miejsce to będzie wypełnione grupami turystów to zapewne będzie to Narodni Trg. Ten uroczy i niewielki plac, to tradycyjnie centrum życia publicznego, nieustannie wypełniony jest przez turystów a poza sezonem mieszkańcami w wielu kawiarniach. Po stronie zachodniej dominuje późnorenesansowy budynek Straży Miejskiej z 1562 r . Ponadto wieża zegarowa znalazła się w administracji austriackiej w 1798 r. Co ciekawe publiczne obwieszczenia i wyroki ogłaszano z loggii z 1565 r. ( na przeciw), która obecnie jest przestrzenią wystawienniczą.
Plac 5 studni
Następnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest Trg 5 bunara w Zadarze ( Plac 5 studni). Plac został zbudowany w 1574 roku na miejscu dawnej fosy. Warto wiedzieć, że plac bierze swoją nazwę od pięciu studni, które dostarczały wody do Zadaru do 1838 roku. W sąsiedniej okolicy znajduje się Park Królowej Jeleny Madijevka, piękny mały ogród z zacienionymi ścieżkami, kawiarnia oraz widoki z murów obronnych na Adriatyk i wyspę Ugljan.
Muzeum Archeologiczne
W tym fascynującym muzeum czeka bogactwo prehistorycznych, starożytnych oraz średniowiecznych zabytków, głównie z Zadaru oraz jego okolic. Najważniejsze z nich to m.in.: marmurowy posąg Augusta o wysokości 2,5 m z I wieku naszej ery oraz model Forum, z czasów jego świetności.
Klasztor Franciszkanów
Wejście do tego historycznego klasztoru to dostęp do uroczego renesansowego klasztoru oraz gotyckiego kościoła (najstarszego tego rodzaju w Dalmacji, konsekrowanego w 1280 r. Ponadto znajduje się tam Zakrystia, gdzie podpisano traktat z 1358 r. na mocy którego Wenecja zrzekła się praw do Dalmacji – podpisał go sam król Ludovic. Dodatkowo znajduje się tam również skarbiec z najważniejszym skarbem – drewnianym malowanym krucyfiksem z XII wieku, XV-wiecznym poliptykiem z wyspy Ugljan oraz XVI-wiecznym obrazem zmarłego Chrystusa autorstwa Jacopo Bassano.
Brama Lądowa
Najbardziej dekoracyjna z bram miasta Zadar ma również najładniejsze otoczenie, z widokiem na osłoniętą przystań. Pochodzi ona z 1543 r., ma ozdoby w stylu renesansowym, w tym św. Chryzogona (patrona Zadaru) na koniu oraz lwa weneckiego. Brama jest nadal używana w ruchu drogowym. Niestety brama „od strony wewnętrznej miasta” nie prezentuje się najlepiej, mamy nadzieję, że przechodzi ona etap konserwacji i wróci do pierwotnego wyglądu.
Brama Morska
Brama portowa, znana również jako Brama Świętego Chryzogona (Vrata Sv Krševana), została zbudowana w 1573 roku. Ponadto ma ona w zdobieniach również weneckiego lwa oraz część rzymskiego łuku triumfalnego. Napis jest pamiątką z bitwy pod Lepanto w 1571 r., w której flota osmańska została pokonana w zachodniej Grecji.
Pozdrowienie Słońca i Organy Morskie – symbole współczesnego Zadaru
Współczesnym symbolem Zadaru (i jednocześnie naszym ulubionym w tej części Chorwacji) stały się organy morskie.
W szczególności organy morskie w Zadarze to jedyny w swym rodzaju cud współczesnej architektury. Co ciekawe, fale morskie przechodząc przez rury pod morzem, tworzą jedyny w swoim rodzaju koncert morski. Niewątpliwie koncert, który uzależnia, nie wspominając już o zachodach słońca, które można podziwiać wsłuchując się w melodię fal.
Dodatkowo, na szczycie półwyspu obok organ znajduje się „Pozdrowienie Słońca„. To kolejne wspaniałe dzieło Nikoli Bašić (miejscowego architekta, który zaprojektował również organy morskie). Warto wiedzieć, że jest to instalacja wokół, której na kamiennych kostkach jest prezentowana kompilacja wszystkich planet Układu Słonecznego wraz z ich orbitami. Co więcej, Pozdrowienie słońca w Zadarze składa się z 300 płytek zainstalowanych na deptaku, w kształcie koła o średnicy 22 metrów.
Jednocześnie podczas „najpiękniejszych zachodów słońca na świecie” włącza się oświetlenie, w którym odbywa się całonocna gra świateł.
Ponadto reżyser filmowy i mistrz trzymający w napięciu Hitchcock został zaproszony do miasta, aby być świadkiem spektakularnego zaczerwienienia nieba w 1964 roku. Najwyraźniej opisał to jako „najpiękniejszy zachód słońca na świecie”, ale powstrzymał się od zrobienia tam filmu.
Muzeum Iluzji
Zadar słynie nie tylko z zabytków sakralnych. Znajduje się tam również ciekawe i zarazem zabawne muzeum poświęcone złudzeniom optycznym i wszystkim z nim związanym. Jest tam tunel wirowy, hologramy, pokój z lustrem, pokój z nieskończonością i mnóstwo interaktywnych eksponatów, w których będziemy się zastanawiać o co chodzi????!!!
Zadar plaże
W Zadarze jak i na Riwierze Zadar (Chorwacja) znajduje się wiele dużych i małych zatok, wysp i półwyspów a co za tym idzie dużo tu mniejszych jak i większych plaż.
Plaże w Zadarze jak i na Riwierze są różne. Spotkamy tu plaże piaszczyste, małe-żwirowe lub kamieniste zaciszne plaże wśród skał. Plaże te kuszą w szczególności surferów i kitesurferów, dzieci oraz miłośników nocnego życia. Tutaj każdy znajdzie swój „kawałek raju!”
Plaże Riwiera Zadar
Plaże na wyspie Dugi Otok oraz plaża Sakarun
Plaża Sakarun znajduje się w północnej części wyspy Dugi Otok na Riwierze Zadar. Dzięki plaży z białym piaskiem, krystalicznie czystemu morzu otoczonemu sosnami i łatwemu dostępowi do morza, plaża Sakarun jest uwielbiana przez rodziny odpoczywające z dziećmi. Morze wzdłuż plaży Sakarun jest raczej płytkie. Plaża Sakarun ma 800 m długości, 250 m szerokości, a głębokość morza w pobliżu plaży Sakarun nie przekracza 3,5 metra. Plaża Sakarun znajduje się ok. 10 km od osady Bozava na wyspie Dugi Otok. Na wyspę kursuje prom z Zadaru.
Plaże na wyspie Pag – Zrce
Zrce to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Pag, znana również jako „chorwacka Ibiza”. Plaża Zrce jest małą żwirową plażą i oferuje mnóstwo różnego rodzaju rozrywek, dyskotek i klubów dla młodych ludzi, które są otwarte w dzień i w nocy.
Ponadto plaża Zrce ma Błękitną Flagę za czystość morza. Plaża Zrce jest wyposażona w prysznice i toalety dla gości, wypożyczalnię leżaków i parasoli, jest tu służba ratownicza. Znajduje się tu wypożyczalnia rowerów wodnych i skuterów, wypożyczalnia łodzi, zjeżdżalnie wodne, różne kawiarnie, bary, restauracje. Plaża Zrce znajduje się w odległości 2,5 km od Miejscowości Novalja. Miejski autobus z Novalji jedzie bezpośrednio na plażę Zrce.
Plaże na wyspie Ugljan
Wyspa Ugljan znajduje się między Zadarem a wyspą Dugi Otok. Prom kursuje regularnie (co godzinę) z Zadaru do Ugljan. Ponadto wyspa Ugljan jest połączona z wyspą Pasman za pomocą mostu w południowej części Ugljan.
Ugljan to spokojna wyspa turystyczna, jej życie na wyspie jest znacznie spokojniejsze niż życie w kurortach na kontynencie, tutaj zawsze można znaleźć miejsce na spokojny wypoczynek oraz ustronną plażę.
Poza tym na wyspie Ugljan znajduje się kilka spokojnych miejscowości wypoczynkowych jak: Kukljica, Preko, Suzica, Muline, Lukoranoraz Kali. Bynajmniej na długości ok 20 km wybrzeża Ugljan, znajdują się liczne zatoczki z plażami żwirowymi jak i piaszczystymi. Krystalicznie czysta woda oraz dziewicza przyroda zapraszają do pływania, nurkowania i spacerów nad morzem. Ponadto wyspa Ugljan zaprasza gości na piaszczyste plaże w pobliżu osady Preko, na kamieniste plaże przy miejscowości Kali oraz „dzikie” plaże wyspy Osljak (Lazaret).
Sam Zadar jak i jego dzielnice również posiadają całkiem przyjemne plaże zachęcające do wypoczynku.
Plaża Borik
Borik jest główną i największą plażą miasta Zadar. Znajduje się w północnej części Zadaru. Borik w Zadarze jest głównie pokryta małymi kamykami. Jest też piaszczysta zatoka i betonowany obszar do opalania.
Borik oferuje różne rodzaje rozrywki wodnej dla dzieci i dorosłych – wypożyczalnie łodzi, rowerów wodnych, katamaranów, kitesurfingu, nart wodnych oraz windsurfingu.
Plaża w Diklo
Piękna plaża w Diklo leży tuż obok plaży Borik. W większej części plaża jest betonowa ze żwirkiem oraz kamykami. Tuż obok sklepu Tommy znajduje się kawałek plaży z wysypanym żwirkiem, ławeczkami oraz przyjemnym laskiem z piniami dającymi ochłodę w upalny dzień.
Plaża Kolovare
Plaża Kolovare znajduje się w jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chorwacji – praktycznie w samym centrum Zadar. Kolovare jest ulubioną plażą ludzi mieszkających w Zadarze. Ponadto plaża Kolovare jest znana wśród tych, którzy przyjeżdżają odpocząć w Chorwacji. Plaża Kolovare ma międzynarodową nagrodę Błękitnej Flagi za czystość morza.
Ponadto Kolovare w Zadarze jest niewielką żwirową plażą, częściowo pokrytą betonowymi płytami. Plażę otaczają lasy sosnowe, które dają cień w gorące letnie dni. Kolovare w Zadarze jest odpowiednie do wypoczynku rodzinnego z dziećmi w różnym wieku, dla osób starszych, a także dla młodych ludzi poszukujących zabawy oraz rozrywki.
Plaża Kolovare jest wyposażona w leżaki, prysznice, przebieralnie oraz toalety. Na plaży znajduje się wiele kawiarni, restauracji, barów, sklepów z pamiątkami i sprzętem plażowym, różne rodzaje rozrywki wodnej dla gości: katamarany, siatkówka plażowa, tenis, rowery wodne, parasailing, narty wodne, minigolf, ping pong, badminton, plac zabaw dla dzieci, trampoliny.
Plaża Drazica
Drazica znajduje się zaledwie 5 minut spacerem od centrum Zadaru. Ta Plaża to mała żwirowa plaża, otoczona cieniem stuletnich sosen. Długość Drazicy wynosi 400 m. Na plaży znajdują się wypożyczalnie leżaków i parasoli, można również wypożyczyć rowery wodne i skutery, istnieją różne rodzaje rozrywki wodnej, zjeżdżalnie wodne i trampoliny dla dzieci. Plaża Drazica posiada również Błękitną Flagę za czystość morza.
W dosyć bliskiej odległości od Zadaru znajdziemy jeszcze kilka ciekawych plaż, są to m.in:
Plaża Pinija – Petrcane
Jedna z najpopularniejszych plaż Riwiery Zadar – plaża Pinija – znajduje się na wybrzeżu obok kompleksu hotelowego Pinija 4 * – jednego z najlepszych hoteli w regionie zadarskim. Plaża Pinija składa się z kilku plaż. Zbliżając się do plaży, można zobaczyć duży parking. Plaża otoczona jest lasem sosnowym, co jest wygodne dla tych, którzy lubią opalać się z dziećmi w cieniu. Osada Petrcane znajduje się 12 km na północ od Zadaru.
Plaża Zlatna Luka – Sukosan
Zatoka Zlatna Luka jest bardzo popularna wśród nurków. Wokół zatoki Zlatna znajduje się wiele małych zatok z plażami oraz skałkami. Plaże Sukosan otoczone są sosnami. Co więcej plaże w miejscowości Sukosan przyciągają miłośników ciszy oraz spokoju. Osada Sukosan znajduje się na wybrzeżu 11 km na południe od Zadaru.
Plaża Kulina – Starigrad
Długa naturalna plaża Kulina jest jedną z najpiękniejszych plaż w okolicy Starigradu i parku przyrody Paklenica. Plaża Kulina znajduje się w popularnym kurorcie, a wokół jest wszystko, co potrzebne do wypoczynku i rozrywki.
Plaża Ninska Laguna – Nin
Ninska Laguna, czyli „królewska” plaża w Nin jest najdłuższą i najbardziej znaną z plaż w Zadarze. Jest piaszczystą plażą z wydmami Ninska Laguna o długości ok 3 km !.
Popularna plaża królewska jest piaszczystą plażą, nie jest głęboka ani spadzista – jest wprost idealna dla małych dzieci oraz osób nie umiejących pływać (jak ja!). Królewska plaża Nin ma wspaniały widok na góry Velebit i jest odpowiednia do wypoczynku rodzinnego z dziećmi w różnym wieku. Niedaleko od plaży znajduje się centrum leczenia błota Nin.
Czy Zadar jest bezpieczny?
Zadar jak i cała Chorwacja jest bardzo bezpiecznym miejscem dla turystów, chociaż są obszary, których najlepiej unikać, ale miejsca takie są w każdym kraju w miejscach turystycznych. Chorwacja jest na 19 miejscu spośród 162 miejsc z najbezpieczniejszych krajów na świecie.
Warto jednak zachować ostrożność podczas wymiany pieniędzy. W kantorach wymiany walut znane są oszustwa, w których to mogą pobierać ukrytą prowizję. Warto wiedzieć, że konieczne jest wcześniejsze zapytanie o stawkę transakcji oraz pobierane opłaty.
Natomiast jeśli chodzi o niebezpieczeństwo ze strony natury to Chorwacja jest aktywna sejsmicznie. Poważne trzęsienia ziemi występują tu jednak bardzo rzadko.
Zadar Chorwacja – atrakcje w pobliżu
Choć to właśnie wybrzeże Dalmacji zajmuje pierwsze miejsca w rankingach popularności, warto oddalić się nieco od morza i odkryć perełki Chorwacji. Trzy parki narodowe w odległości maksymalnie 2 godzin podróży: Paklenica, Jeziora Plitwickie oraz Krka. Parki te leżą pomiędzy krystalicznie czystym Adriatykiem a mrocznymi górami Velebit ( i za nimi w przypadku Jezior Plitwickich), oferują przy tym piesze wędrówki, wspinaczkę oraz podziwianie wodospadów.
Park Narodowy Krka oddalony jest o nieco ponad godzinę jazdy samochodem od Zadaru. Wstępując do Parku mamy w ofercie rejs po szmaragdowej rzece Krka, przez sosnowy wapienny wąwóz, aż do Skradińskiego Buku.
Co zobaczyć oprócz Zadaru ?
- 87 km – miasto Sibenik i katedra św. Jakuba (UNESCO)
- 95 km – Park Narodowy KRKA
- 127 km – słynne miasto Trogir (UNESCO)
- 147 km – jaskinia Vranjace
- 151 km – ruiny starożytnego rzymskiego miasta Salona i turecka forteca Klis
- 157 km – miasto Split z Pałacem Dioklecjana (UNESCO)
- 149 km – Narodowy Park Jeziora Plitwickie
- 287 km – stolica Chorwacji – Zagrzeb
Zadar jest również świetnym miejscem wypadowym do większości chorwackich festiwali muzyki tanecznej. Z Zadaru jest godzina drogi na wyspę Pag – znaną z sera i oraz długiej, kamienistej plaży Zrce, na której odbywa się Hideout Festival, a także hip-hopowy festiwal Fresh Island Festival.
Zadar noclegi
Booking.com
Zadar Chorwacja – jak dojechać?
-
Samolot
Lotnisko w Zadarze – Zemunik – znajduje się 15 km od centrum miasta. Ponadto jest to miejsce docelowe samolotów przylatujących i odlatujących z innych chorwackich miast – Zagrzebia, Splitu, Puli oraz wielu innych krajów – Dusseldorfu, Frankfurtu, Berlina, Monachium, Zurychu, Kolonii, Göteborga, Brukseli, Paryża, Londynu, Sztokholmu, Oslo, Dublina, Bratysławy, Warszawy, Poznania, Gdańska oraz Marsylii. Telefon lotniska Zadar: +385 023 205 832
Warto wiedzieć, że odległość od Zadaru do międzynarodowego lotniska w Splicie – 129 km
Odległość od Zadaru do międzynarodowego lotniska w Zagrzebiu – 291 km
-
Kolej
Strona internetowa chorwackiej kolei z rozkładami jazdy pociągów po Chorwacji, z możliwością rezerwacji biletu na oficjalnej stronie internetowej chorwackich kolei www.hzpp.hr Adres dworca kolejowego w Zadarze – 23000 Zadar Ante Starcevica, 3. Stacja kolejowa w Zadarze jest również dworcem autobusowym.
-
Autobus
Poza tym dworzec autobusowy łączy Zadar ze wszystkimi miastami Chorwacji oraz z niektórymi miastami europejskimi – Triestem, Lublaną, Wiedniem, Zurychem, Rotterdamem, Monachium. Oficjalna strona dworca autobusowego w Zadarze www.liburnija-zadar.hr
-
Prom
Promy i katamarany pływają regularnie z portu promowego w Zadarze (Gazenica) na wiele wysp Chorwacji – w tym na wyspę Mali Lošinj, wyspę Pag, wyspę Ugljan, wyspę Pasman, wyspę Dugi otok oraz do Rijeki.
-
Samochód
Autostrady łączą Zadar ze wszystkimi miastami i regionami Chorwacji. Do Zadaru można dojechać bezpłatną drogą Jadranska Magistrala(E65), która biegnie wzdłuż całego wybrzeża Chorwacji lub autostradą płatną (A1).
Odległość z Zadaru do innych miast w Chorwacji
- Trogir – 130 km
- Split – 140 km
- Omis – 187 km
- Makarska – 200 km
- Dubrownik – 345 km
- Sibenik – 85 km
- Crikvenica – 200 km
- Rijeka – 242 km
- Pula – 348 km
- Zagrzeb – 286 km
Zadar kamera
Miłośnikom Zadaru polecamy zajrzeć na kamery na żywo z tego uroczego miasta. Link do kamery na most w Zadarze znajduje się tutaj.
Wielu z naszych znajomych pyta które miasto Split czy Zadar (Chorwacja) wybrać na swoje kolejne wakacje. Bynajmniej nie da się jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ zależy to od indywidualnych upodobań. Chcieliśmy chociaż po części rozwiać wątpliwości i dlatego też powstał wpis: Split czy Zadar, które miasto wybrać? na który serdecznie zapraszamy.
Zadar opinie
Podsumowując Zadar – Chorwacja to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc. Ze względu na swoje bogate dziedzictwo Zadar jest dziś uznawanym za jedno z najpopularniejszych chorwackich miejsc turystycznych, nazwanym przez The Times „rozrywkowym centrum Adriatyku” i „ The Guardian – nową stolicą Chorwacji”. Ponadto w 2016 r. belgijski portal „Najlepsze miejsca docelowe w Europie” nazwał Zadar (Chorwacja) „Najlepszym miejscem w Europie”. Pomimo tego Zadar ma swoich zwolenników i tyle samo przeciwników. My należymy do zwolenników i chętnie tu wracamy!
Polecane artykuły: