Nin
Spis treści:
ToggleNin to małe historyczne i królewskie miasto na półwyspie około 15 km od Zadaru
Czy wiecie, że Nin ma ponad 3000 lat? Nin budowano na starożytnych ruinach dawnej osady plemienia Liburnów z IX w. p.n.e. Dodatkowo w Nin, Rzymianie zbudowali największą świątynię na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
Nin Chorwacja atrakcje
Będąc w Ninie koniecznie! trzeba dotknąć kciuka biskupa Grgura Ninskiego na szczęście. Warto odwiedzić również kościół św. Krzyża zwany najmniejszą na świecie katedrą oraz starożytne Muzeum Nin. Zdecydowanie polecamy kąpiel w leczniczym błocie oraz wizytę w Muzeum Soli w którym możemy dokonać zakupu soli do domu. Nin to również 8 siedlisk NATURA 2000, rzadkich i endemicznych roślin oraz 204 gatunków ptaków.
Muzeum w Nin
Muzeum Soli i sklep z pamiątkami to jedna z atrakcji Nin. Przyciąga ona uwagę wieloma eksponatami, które były używane, a częściowo nadal są wykorzystywane w tradycyjnej produkcji i zbieraniu soli morskiej. Narzędzia o najwyższej wartości, które są używane, to grabie do zbierania soli, wagony do transportu na patelniach solnych i drewniane urządzenia do pakowania. W Muzeum Soli można można cofnąć się w czasie. Poza tym możemy być pewni, że nie natkniemy się na tłumy wycieczek. Dodatkowo dzięki bogatemu asortymentowi Muzeum Nin możemy kupić ciekawe pamiątki z Chorwacji. Koszt wstępu do Muzeum (ul. Ilirska cesta 7) nie jest najtańszy (65 kn/osoba) za około 45 minut zwiedzania.
Oprócz bogatego dziedzictwa kulturowego, Nin przyciąga swoimi długimi piaszczystymi plażami. Obecnie, Nin nosi tytuł jednego z najbardziej romantycznych miast Europy i EDEN – europejskich celów doskonałości, więc jest to wyjątkowo popularne miejsce.
Nin plaże
Plaża „Ninske vodice” w mieście Nin, jest najpopularniejszą, rozpościera się z niej piękny widok na góry. Plaża Queen’s Beach z plażami Ždrijac i Prodorica tworzy wyjątkowe piaszczyste kąpielisko o długości ośmiu kilometrów. Długie, naturalne, piaszczyste plaże w Ninie to symbol miasteczka. Nic więc dziwnego, że należą one do najpiękniejszych plaż w Chorwacji i na świecie. Najdłuższa i najsłynniejsza z nich to piaszczysta plaża „Królowej” ze swoją romantyczną legendą. Żonę pierwszego chorwackiego króla Tomislava szczególnie pociągała ta plaża, więc często tam przebywała.
Plaża ta słynie, z wyjątkowo płytkich wód, jest ona popularna wśród rodzin z małymi dziećmi. Co ciekawe, plaża ma trzy wejścia, z których każde przedstawia inny widok. Jedno wejście znajduje się na zachód od kierunku Ninske Vodice w pobliżu Aparthotel Condura Croatica. W centralnej części, aby dostać się na piaszczystą plażę, trzeba przejść przez drewniane mosty oraz drewniane chodniki położone nad największą leczniczym błotem (borowiny) w Chorwacji. Po wschodniej stronie, aby dostać się na plażę, trzeba przejść przez uroczy drewniany most. Na plaży często można spotkać wielu kuracjuszy pokrytych borowiną w ramach ich terapii lub po prostu dla zabawy.
Według opinii American Travel Channel, Plaża Królowej znajduje się na szczycie najpiękniejszych plaż na świecie. Zdecydowanie warto warto wybrać się tu, szczególnie polecamy dla osób, które nie lubią żwirowych i kamienistych plaży. Mamy tu delikatny i ciepły piasek oraz płytkie wody chorwackiego morza.
Nin to nie tylko plaże ale i urocze zabytki!
Spacerując wzdłuż wybrzeża Nin, warto zatrzymać się przy pomniku księcia Branimira. To władca, który swoimi wizjami i dziełami mocno zaznaczył chorwacką historię. Na długiej liście historycznych postaci ważnych dla Nin oraz całej Chorwacji imię księcia Branimira zajmuje określone miejsce. Jest ku temu bowiem szczególny powód: Nin jest zdecydowanie kolebką chorwackiej państwowości oraz z całą pewnością dla wszystkich jej mieszkańców jest szczególną postacią. Żył w IX wieku i rządził od 879 do 892. Ponadto jego władza wzmocniła przybrzeżną Chorwację i osiągnęła niepodległość, co potwierdza papież Jan VIII. Natomiast 7 czerwca 879 r. Branimir po raz pierwszy został uznany w historii za prawowitego władcę, a Chorwacja była prawowitym państwem, dokładnie w Ninie, które stało się jego siedzibą główną. Stąd uznanie chorwackiej państwowości w dniu 7 czerwca jest świętem w Ninie jako Dzień Miasta, a w Chorwacji jako Dzień Chorwackiej Dyplomacji.
Miasteczko słynie również z licznych zabytków m.in.: z neolitycznych odkryć i cmentarza z okresu liburnijskiego oraz najmniejszej Katedry świata. Co ciekawe, Katedra pw. Św. Krzyża – ma tylko 40 m w obwodzie!
Nin Chorwacja atrakcje w pobliżu
Zaton
Administracyjna część miasta Nin to mała miejscowość o nazwie Zaton. Położona jest zaledwie 1,5 km na południe od starego miasta. Zaton wywodzi się z XVII wieku, kiedy zbudowano kościół parafialny poświęcony Narodzinom Najświętszej Maryi Panny. Najważniejszym zabytkiem w miejscowości Zaton jest Wieża Kaštelina z XVI wieku, którą zbudowano w celu obrony Nin przed Turkami przez Wenecjan. Ponadto nieopodal Zaton znaleziono pozostałości starożytnego portu Nin (Aenona), który jest przedmiotem podwodnych badań archeologicznych. Znaleziono tu statki zwane Serilie Liburnice z I wieku, których częściowe przebudowy przechowywane są w Muzeum Archeologicznym Nin. W pobliżu starożytnego portu znajdują się pozostałości kościoła św. Andrzeja z XVI wieku. W starej części miasteczka można zobaczyć architekturę w stylu dalmatyńskim (XVII – XX wiek). To miejsce, które turyści często wybierają na rodzinne wakacje. Położenie naprzeciwko kanału zadarskiego zapewnia niezapomniane wrażenia zachodzącego słońca.
Grbe
Miejscowość Grbe znajduje się na północny wschód od miejscowości Nin i ma ciekawą historię. Powstało ono na początku XIX wieku na pozostałościach dawnych budynków mieszkalnych i handlowych fabryki tytoniu, zbudowanej przez weneckiego szlachcica Jerolima Manfrina. Jedno z monumentalnych wejść do ówczesnej fabryki tytoniu jest świadectwem do dziś, a wielu turystów nazywa to Łukiem. Plantacja nie istnieje od dawna, a na jej pozostałościach rozwinęło się miejsce zwane Grbe, które swoją teraźniejszość i przyszłość buduje na rozwoju turystyki.
Privlaka
Jeśli chcecie zobaczyć jak dawniej wyglądała wioska rybacka, nie potrzebujecie wehikułu czasu – wystarczy odwiedzić Privlaka. Leży ona zaledwie 4 km od Nin. Znajduje się na przestronnym, płaskim półwyspie i jest otoczona z trzech stron morzem i pięknymi plażami. Zachody słońca w Privlaka są niezapomniane. Privlaka jest również znana z ludzi, którzy swoimi drewnianymi łodziami usuwali piasek z Zatoki Nin. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, która podobnie jak Nin jest idealna na rodzinne wakacje dzięki piaszczystym plażom i płytkiemu, ciepłemu morzu.
Vrsi
Vrsi słynie z pięknego wybrzeża o długości 30 km oraz wielu zatok i plaż. Co ciekawe w Vrsi znajdują się aż cztery kościoły – to miejsce zostało utworzone z czterech bytów. Administracyjnie do Vrsi przynależą dwie wysepki: Zečevo oraz Mišjak. W rzeczywistości Zečevo jest półwyspem – można go nazwać wyspą tylko podczas przypływu, gdy woda morska zalewa połączenie z lądem stałym, a podczas odpływu staje się półwyspem. Oprócz centrum starego miasta, warto odwiedzić Vrsi-Mulo i Vrsi-Zukve znajdujące się również wzdłuż wybrzeża.
Wyspa Vir
Wyspa Vir to jedna z 300 wysp archipelagu zadarskiego, oddalona około 7 km od miejscowości Nin. Co ciekawe Vir nie jest tak do końca wyspą. Mianowicie w 1976 r. został połączony mostem z lądem stałym. Ze względu na sprzyjające głębokości morza dookoła Vir, wzdłuż prowadzą ważne szlaki morskie. Ważnym zabytkiem Vir jest XVII-wieczna wieża Kaštelina, która służyła jako obrona przed Turkami i schronienie dla mieszkańców okolic Nin.
Nin polecane noclegi
Booking.com
Nin dojazd
Nin leży praktycznie w centrum płytkiej piaszczystej laguny około 17 km na północ od Zadar. Jest on dobrze skomunikowany z Zadarem oraz łatwo dostępny samochodem, autobusem, samolotem, pociągiem lub statkiem.
-
Samolot
Jeśli zdecydujecie się na szybszy i łatwiejszy sposób podróży dotarcia do Zadaru, wylądujecie na lotnisku Zadar Zemunik. Jest to małe, ale dosyć nowoczesne lotnisko, które jest połączone z innymi chorwackimi miastami i europejskimi destynacjami szczególnie w sezonie wysokim. Kontynuacja trasy do Nin z lotniska Zadar Zemunik może odbywać się taksówką lub autobusem przez Zadar. Oto kilka przydatnych linków:
http://www.zadar-airport.hr/
http://www.zagreb-airport.hr/
http://www.croatiaairlines.com/
Większość najemców kwater prywatnych może zorganizować transfer z lotniska do Nin.
-
Dojazd autem
Doskonała infrastruktura drogowa umożliwia bezpośrednie połączenie ze wszystkimi głównymi miastami Chorwacji – Zagrzeb, Rijeka, Split oraz Dubrownik i z wszystkimi miastami w Europie. Poniżej przydatne linki do zaplanowania podróży:
http://www.viamichelin.com/
http://www.hak.hr/
-
Dojazd autobusem
Ze względu na bliskość Zadaru, które jest połączone ze wszystkimi głównymi miastami Europy Zachodniej (Lublana, Triest, Wiedeń, Zurych, Monachium, Rotterdam itp.). Linie autobusowe kursują na linii Zadar – Nin prawie co godzinę. Polecamy zapoznać się z informacjami na stronach:http://www.akz.hr/ http://www.liburnija-zadar.hr/kolodvor |
-
Dojazd pociągiem
Kolej prowadząca do Zadar jest połączona torami z miejscowością Knin i dalej z Zagrzebiem oraz prawie wszystkimi krajami europejskimi. Na pewno ten sposób podróży jest zdecydowanie dłuższy, ale zapewnia również niezapomniane wrażenia i widoki! Dworzec kolejowy w Zadar znajduje się w obrębie dworca autobusowego, dzięki czemu możesz łatwo kontynuować podróż do Nin autobusem lub taksówką. Poniższy link poda więcej informacji:http://www.hzpp.hr/ |
Nin mapa
Na zakończenie wycieczki polecamy, wyjeżdżając z Nin lub wjeżdżając do niego od strony Zadaru zatrzymać się przy małym kościółku św. Mikołaja w Prahulje przy trasie do Zadaru. Co ciekawe jest to wieża na planie koniczyny, która pełniła funkcje obronne w czasie wojen z Turkami. Jest zdecydowanie urokliwa, ponadto można ją fotografować bez końca.