Makarska – to przyjemne miasto z gwarną promenadą porośniętą palmami przy której cumują luksusowe jachty z całej Europy
Makarska to główna miejscowość wypoczynkowa położona na Riwierze Makarska. W Makarskiej każdy znajdzie coś dla siebie, aktywny wypoczynek – wędrówki górskie oraz wylegiwanie się na plaży. Warto wiedzieć, że miasto Makarska leży około 60 km na południe od Splitu i 140 km na północ od Dubrownika. Poza tym obok swojej 2 kilometrowej plaży oraz promenady nadmorskiej Makarska w swojej ofercie posiada również Muzeum Malakologiczne – w którym można podziwiać również unikalny zbiór mięczaków z Adriatyku oraz mórz światowych. Powszechnie uważa się natomiast, że jest to jedno z najpiękniejszych muzeów malakologii na świecie. Rozwinęła się tu również turystyka uzdrowiskowa. Zdecydowanie wśród tutejszych smakołyków regionu popularny jest tort makarski wpisany na listę chronionych niematerialnych dóbr kultury.
Makarska mapa
Trochę historii Makarska
Co ciekawe, pierwsze wzmianki o Makarskiej sięgają czasów rzymskich, w których to we wsi Makar (około 2 kilometrów na południe od obecnego miasta) powstało osiedle Muccurum. Natomiast na Półwyspie Sveti Petar była inna osada- Inaronia. Niestety miejscowości Muccurum oraz Inaronia zostały w 548 r. zniszczone podczas najazdu Gotów. Od XI do XV wieku teren ten znajdował się pod panowaniem królów chorwacko- węgierskich. Ponadto w 1499 r. miasto zostało opanowane przez Turków, władali oni nim przez ponad 150 lat. Potem w latach 1646 – 1797 teren opanowali Wenecjanie a następnie Austriacy z krótkim epizodem napoleońskim w latach 1805- 1813. XX wiek spowodował wiele zniszczeń w Makarskiej. II wojna światowa, trzęsienie ziemi w 1962 roku i ostatnia bratobójcza wojna spowodowały wiele zniszczeń, które szybko naprawiono.
Makarska atrakcje
Port Makarska
Całe centrum miasta zlokalizowane jest w obrębie portu. Co ciekawe, jest to naturalny port pomiędzy półwyspem Osejava a półwyspem Sveti Petar. Podczas spaceru nadmorską promenadą wzdłuż portu napotkać można: rzeźbę Franjo Tudmana (2004) – pierwszego prezydenta Chorwacji oraz pomnik Turysty „Bonaca”. Palmy dają przyjemny cień, natomiast ławeczki usytuowane wzdłuż promenady pozwalają odetchnąć i obserwować luksusowe jachty oraz łodzie kołyszące się na falach. Życie w porcie, szczególnie latem toczy się praktycznie 24 godziny na dobę. Wczesnym rankiem prosto z kutrów można kupić pyszną rybę lub owoce morza.
Park Sv Petar
Park Sv Petar został założony w 1884 roku na Półwyspie z tą samą nazwą. Można się do niego dostać od strony Zatoki Donja Luka i brukowanymi alejkami dojść do XV w kościółka, kapliczki św. Piotra, zbudowanego przed 1972 r. Kościółek położony jest na wysokim klifie. Otoczony jest pozostałościami po kamiennym murze.
Klasztor Franciszkanów
Klasztor znajduje się kilka minut spacerem na wschód od Rynku. Wzniesiono go w 1400 r. i odnowiony w 1540 i 1614 roku. Siedziba Franciszkanów była niszczona przez podboje i trzęsienia ziemi. W zespole klasztornym są 2 kościoły: Stary z 1760 roku oraz Nowy z 1911 roku, kryty wieloboczną kopułą.
Makarska plaże
Zdecydowana większość plaż w Makarskiej i w całej okolicy Riwiery Makarskiej jest żwirowe, z wyjątkiem kamienistych i betonowych powierzchni, które są również używane do opalania. Nie ma tutaj typowo piaszczystych plaż. Małe kamyki dominują w obszarze Podbiokovlje (obszar pod górą Biokovo) i na około 10 km linii brzegowej, od małej wioski Krvavica do części plaży przed hotelem Jadran w Tučepi.
Plaże są wielkim atutem Makarskiej
Makarska jak i plaże w Makarskiej są niezwykle popularne wśród turystów z Polski. Co ciekawe do najpiękniejszych należy plaża na końcu półwyspu Osejava. Dodatkowo jest ona rajem dla szukających prywatności. Adriatyk w Makarskiej i okolicach obfituje w małe rybki, kraby i jeżowce. Dlatego warto zakładać obuwie ochronne. W okresie od czerwca i lipca możemy spotkać również meduzy.
Makarska plaża miejska
Centralna plaża miejska stanowi najdłuższą plażę w mieście, natomiast jej długość wynosi około 2 km. Plaża rozciąga się wzdłuż zamieszkałej części zachodniej Makarskiej – od portu po hotele: Hotel Rivijera i Romana Beach Resort.
Plaża jest zacieniona dzięki sośnie i zapewnia naturalny cień, co jest najlepszym sposobem na ukrycie się przed letnim upałem i jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi. W szczycie sezonu jest tu bardzo tłoczno, a przed sezonem i po nim można łatwo znaleźć miejsce na odpoczynek w ciszy i spokoju. Część tej plaży, zbudowana jest ze skał i betonu (głównie na półwyspie Sv Petar). Natomiast tuż za latarnią morską, po zewnętrznej stronie półwyspu, znajduje się niewielka część plaży FKK (dla nudystów).
Plaże Biloševac i Cvitačka
Na zachód od plaży miejskiej znajdują się nieco odizolowane plaże o nazwie Biloševac i Cvitačka. Położone są one w niezamieszkanej części miasta. W ciągu ostatnich kilku lat, w tych dwóch lokalizacjach otwarto kilkanaście barów plażowych, gdzie można coś zjeść i się napić podczas gorących letnich miesięcy. Znajduje się tam również plaża dla nudystów, a w sosnowym lesie za malowniczym przylądkiem Cvitačka znajduje się kilka innych małych zatoczek
Spacerując niewielką leśną ścieżką prowadzącą do Krvavicy, możemy dotrzeć do zatoki Ramova i jedynej oficjalnej plaży dla psów. Plaża ta również jest pełna sosen, które zapewniają naturalny cień. I wreszcie Ćurilo, która jest bardzo wystawiona na słońce i zawiera słabą roślinność. Dlatego polecamy zabrać parasole lub namioty w celu ochrony przed słońcem. Tuż za Ćurilo znajdują się plaże Krvavicy, choć pierwsza z plaż zgodnie z ewidencją gruntów należy jeszcze do Makarskiej.
Nugal
Praktycznie w samym centrum Makarskiej, obok starej części miasta i wschodniej części portu, znajduje się żwirowa plaża przy Przylądku Osejava. Niektórzy lubią pływać w pobliżu falochronu na całej jego długości, chociaż nie zaleca się pływania przy samym falochronie. Na wschód od tej plaży znajduje się skalisty obszar, który służy również do pływania i prowadzi do jednej z najpopularniejszych plaż w Makarskiej – Nugal.
Plaża Nugal jest dobrze ukryta oraz najczęściej odwiedzana przez nudystów, ponadto znajduje się około 2 km od portu miejskiego. Do plaży można się dostać tylko pieszo po kamienistej ścieżce lub łodzią od strony morza. Nugal jest bardzo malowniczy i bardzo popularny wśród turystów, szczególnie w erze mediów społecznościowych. Otoczony jest lasem sosnowym i jest prawdziwym klejnotem wśród plaż w Makarskiej.
Plaże Solarić oraz Kraljev Gaj
Kilka innych małych zatok na wschodzie Makarskiej jest dostępnych pieszo. Najczęściej odwiedzają je nudyści ze względu na odległość od zamieszkałych obszarów. Plaże te noszą nazwy Solarić i Kraljev Gaj oraz bardzo popularne klify FKK w pobliżu hotelu Jadran. Sosny zapewniają przyjemny cień. Ostatnia plaża, która zgodnie z ewidencją gruntów należy do Makarskiej, jest częścią plaży obok hotelu Jadran w Tučepi.
Sanktuarium założono w 1908 r. w naturalnej jaskini przez Biskupa Juraja Carića. Co ciekawe powstało ono na wzór groty Massabelle w Lourdes. Veprickie sanktuarium jest zdecydowanie ważnym miejscem kultu maryjnego dla okolicznych mieszkańców jak i pielgrzymów z całego świata. Ponadto główne uroczystości odbywają się tu 11.02, 25.03, 15.08 oraz 7-8.09.
Sv Jure Biokovo
Góra św. Jerzego 1762 m n.p.m. jest najwyższym szczytem masywu Biokovo. Ponadto można się na niego wybrać szlakiem pieszym z Veliko Brdo, ale możemy również wjechać praktycznie na sam szczyt własnym samochodem drogą D-512. Jest to wjazd naszym zdaniem dość ekstremalny i wymagający maksimum skupienia i uwagi. A widoki za oknem skutecznie przeszkadzają to skupienie zachować. Przez 22 km droga prowadzi wąską, krętą i stromą drogą z pięknymi widokami i stromymi zboczami. Natomiast gdy już wjedziemy na szczyt możemy podziwiać panoramę Chorwacji, jej wysp oraz Bośni i Hercegowiny a podczas dobrej pogody również Włochy.
Widoki z Biokova są spektakularne – w pogodny dzień można zobaczyć wszystkie wyspy Dalmacji, a także znaczną część wybrzeża Dalmacji na południu, a na północy miasta Vrgorac i Imotski i ich okoliczne wioski. Czasami, gdy jest bardzo dobra widoczność, można również zobaczyć szczyt Monte Gargano we Włoszech.
Nadmorski kurort Makarska, leżące na południowym krańcu Biokovo, jest postrzegane z Biokovo jako niesamowita zatoka z małymi domkami ustawionymi w rzędach wokół niego. Park przyrodniczy Biokovo dominujący nad Riwierą Makarską jest dobrym miejscem dla botaników, spacerowiczów oraz rowerzystów.
Warto wiedzieć, że szczyt Sv Jure leży w Parku Krajobrazowym Biokovo. Poza tym teren ten objęto ochroną w 1981 roku. Wejście do parku znajduje się na trasie Makarska – Vrgorac ( wjazd na autostradę). Park jest czynny: 1. 04- 15.05 8:00-16:00, 16.05-30.09, 7:00-20:00, 1.10-połowa 11. 8:00-16:00. Koszt wstępu do Parku to 35 kn/os, 18 kn/dzieci, 0 kn/ dzieci do lat 7.
Najwyższe szczyty masywu Biokovo
Sveti Jure 1762m n.p.m.,
Troglav 1658 m n.p.m. – położony na południowy-zachód od szczytu Sveti Jure,
Sveti Ilija 1642 m n.p.m. – położony powyżej wsi Rastovac,
Šćirovac 1619 m n.p.m. – położony między Basta i Zaveterje,
Kimet 1536 m n.p.m. – położony na południowy-wschód od szczytu Sveti Jure,
Veliki Šibenik 1467 m n.p.m. – położony powyżej wsi Veliko Brdo,
Vošac 1421 m n.p.m. – prowadzi do niego droga ze wsi Makar,
Sutvid (Sveti Vid) 1332 m n.p.m.,
Sveti Roko, 1228 m n.p.m.,
Bukovac, 1262 m n.p.m.
Warunki pogodowe jak to w górach mogą się zmienić w jednej chwili. Planując wyprawę w Biokovo koniecznie trzeba zabrać: buty sportowe, plecak, zapasową odzież, płaszcz przeciwdeszczowy, wodę pitną, czekoladę i dobrą mapę parku.
Ogród botaniczny Kotišina
Ogród usytuowany jest na zboczach Biokovo nad miejscowością Kotišina. Ponadto zajmuje on powierzchnię 16,5 ha. Założono go w celach badawczych nad okoliczną florą oraz fauną. Co ciekawe znajduje się w nim 300 gatunków roślinności śródziemnomorskiej, egzotyczne gatunki ziół, ogrody skalne oraz kanion Proslap.
Makarska dojazd
Lotnisko w Splicieto najbliższe lotnisko w okolicy Makarskiej. Z lotniska w Split polecamy dojechać autobusem lub taxi do centrum Splitu. Natomiast z centrum codziennie odjeżdża (szczególnie w sezonie wysokim) wiele autobusów, czas podróży to około 1 godzina i 15 minut. Polecamy również zobaczyć rozkłady jazdy autobusów na stronie internetowej Promet Makarska.
Jeśli podróżujecie samochodem do Makarskiej lub innego miasta na Riwierze Makarskiej, w zależności od kierunku (Austria, Słowenia, Węgry), musicie przejechać przez Zagrzeb do Splitu główną chorwacką autostradą A1 lub wzdłuż chorwackiego wybrzeża z Rijeki do Makarskiej – Jadranską Magistralą popularnie nazywaną „Jadranką”.
Miłośnicy podróży pociągiem mogą najdalej pojechać do Splitu. Dworzec kolejowy w Splicie znajduje się tuż obok dworca autobusowego, skąd można kontynuować podróż autobusem lub promem do miejsca docelowego na Riwierze Makarskiej. Pociągi InterCity kursują z Zagrzebia do Splitui z powrotem około trzech razy dziennie (z dodatkowymi połączeniami w nocy) i trwają 6 godzin (!). Kolej łączy wszystkie główne chorwackie miasta, z wyjątkiem Dubrownika. Chorwacja ma bezpośrednie połączenia ze Słowenią, Włochami, Austrią, Węgrami, Szwajcarią, Słowacją, Niemcami, Francją, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią oraz pośrednie połączenia z prawie wszystkimi innymi krajami europejskimi.
Makarska atrakcje w pobliżu
Wycieczki statkami „fish picnic” lub promami na wyspy Brač,Hvar, Korčula oraz Vis.
Split – to starożytne rzymskie miasto słynie głównie z pałacu Dioklecjana. Pałac ten zbudował rzymski cesarz Dioklecjan około 1700 lat temu.
Dubrownik – perła Adriatyku, słynie na całym świecie ze starego miasta otoczonego murami miasta. Odległość około 160 km od Makarska. Ważne! Dla zmotoryzowanych potrzebna Zielona Karta!
Omiś i rzeka Cetina – polecamy wycieczkę do starożytnego pirackiego miasteczka Omis oraz rzeki Cetiny w celu raftingu, bezpłatnej wspinaczki i paralotniarstwa. Odległość od Makarska 37 km.
Medjugorje – jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Europie. Medjugorje leży około 64 km od Makarska. Ważne! Dla zmotoryzowanych potrzebna Zielona Karta!
Imotski – Jezioro Crveno i Modro położone około 64 km od Makarska.
Mostar – zdecydowanie polecamy wizytę na Starym Moście i zabytkowym centrum miasta Mostar. Odległość od Makarska około 90 km. Ważne! Od października 2021 roku nie jest potrzebna Zielona Karta przy podróżowaniu samochodem.
Makarska ogólne informacje
Numer kierunkowy to 021.
Biuro Turystyczne w Makarskiej przy Obala kralja Tomislava 16, 21300 Makarska, tel .: 021 612 002 lub 021 616 288, faks: 021 612 002 lub 021 616 288, e-mail: tzg-makarska@st.t-com.hr
Podsumowując, Makarska nas urzekła od tzw. „pierwszego spojrzenia”. Pomimo, iż co krok słychać polski język oraz, że jest to jedno z najbardziej gwarnych miast na wybrzeżu Adriatyku to i tak zasługuje na dużą uwagę.