Bacinskie Jeziora – Bacinskie Jezera
Bacinskie Jeziora – to zespół 7 jezior krasowych położonych na północny- zachód od Neretwy
Bacinskie Jeziora leżą pomiędzy wzgórzami. Za Makarską Riwierą, Jadranska Magistrala prowadząca do Dubrownika oddala się od wybrzeża i zagłębia się w łagodne wzgórza. To właśnie tam leżą Bacińskie Jeziora. Co ciekawe, poszczególne jeziora połączone są ze sobą wąskimi przesmykami. Ponadto nazwy jezior to: Ocusa, Crnisevo, Podgora, Sladinac, Vrvnik oraz Plitko. Dodatkowo, obszar ten jest prawdziwą ziemią obiecaną dla miłośników przyrody i wędkarzy. Co ciekawe głębokości jezior wahają się od 5m do 35 m. Najgłębsze natomiast jest jezioro Crnisevo. Dodatkowo woda w jeziorach ma słonawy smak.
Ciekawostką jest fakt, że podobnie jak Crveno Jezero w Imotski tak i tu występuje kryptodepresja, czyli lustro wody położone jest powyżej poziomu morza a dno poniżej. Poza tym odpływ wody zapewnia kanał przekopany w latach 1911-1912 do zatoki w Ploce.
Jeziora Bacińskie i ruiny antycznych murów
Co więcej, w miejscowości Sladinac znajdują się ruiny antycznych murów. Nieopodal Jadranskiej Magistrali znajduje się parking z którego roztacza się panorama na jeziora. Dodatkowo, przy parkingu można napić się kawy i kupić drobne pamiątki. Innym nieco gorszym punktem widokowym jest parking przy restauracji Bacińska Jezera. Co ciekawe, jest to ulubiony punkt odpoczynku kierowców autokarów i ciężarówek.
Jeśli chodzi o nowszą historię, jedno wydarzenie jest ważne, a mianowicie 2 tunele ukończone na początku XX wieku. Jeden tunel ma długość 2 kilometrów, a jego celem jest odprowadzenie nadmiaru wody z dolin Vrgorac i Staševica za wzgórzem, które często ulegają zalaniu. Kolejny ma zabrać tę wodę do morza. Latem dłuższy tunel często wysycha całkowicie, więc można przejść go na drugą stronę. Jest to doskonała atrakcja dla speleologów.
Baćinska Jezera mapa
Bacińskie Jeziora – perły królowej Teuty
Bacińskie Jeziora leżą zaledwie kilka kilometrów od miasta Ploče, są miejscem dziewiczej przyrody. Dwa tunele łączą jeziora z morzem i rzeką w głębi lądu, dzięki czemu woda jest stale świeża. Jeziora są idealnym miejscem na codzienną wycieczkę z rodziną lub ucieczkę od zatłoczonego wybrzeża Adriatyku.
Warto wiedzieć, że legenda głosi, iż iliryjska królowa Teuta uwielbiała spędzać czas nad jeziorami Baćina i dlatego nazywane są perłami królowej Teuty. Poza tym znaleziono ruiny starożytnej rzymskiej wioski Praetoria w jeziorach Baćina. Ścieżka rowerowa oraz piesza biegnie wokół jezior.
Handel sprowadził starożytnych Greków na ten obszar, a w czasach starożytnego Rzymu. Poza tym obszar ten był częścią prowincji Dalmacji. Miasto Narona, położone w pobliżu jezior, było wówczas jednym z największych centrów kultury gospodarczej na wybrzeżu Adriatyku.
Jeziora Bacińskie – atrakcje
Jeziora w Bacina są dosyć popularne wśród turystów. Poza tym jeziora obfitują w ryby słodkowodne, ale są też szare barweny, dzięki którym jeziora stały się ich naturalnym środowiskiem po wierceniu tunelu. Obszar ten jest prawdziwą ziemią obiecaną dla miłośników przyrody oraz wędkarzy. Jeziora Bacińskie znajdują się przy głównej drodze (M2).
Jeziora Bacina można odwiedzać przez cały rok, ale miesiące letnie najlepiej nadają się do pływania i uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo i paddleboarding. O każdej porze roku można uprawiać jogging i jeździć na rowerze po ścieżkach nad jeziorem oraz obserwować ptaki wzdłuż brzegu.
Warto wiedzieć, że w miejscowości Sladinac znajdują się pozostałości antycznych ścian i mozaik należących do rzymskiej rezydencji Praetoria. Znaleziono tu pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI wieku. Obok ruin kościoła św. Andrzeja znaleziono nekropolię steli, głównie sarkofagi i płyty nagrobne.
Jeziora Bacina to atrakcje dla całej rodziny. Pełen ryb słodkowodnych jeziora są doskonałym miejscem do wędkowania. Miłośnicy sportów wodnych mogą zwiedzać połączone jeziora kajakiem lub paddleboardem na stojąco, a rodziny mogą wybrać się na wycieczkę po jeziorze tradycyjną drewnianą łodzią. Turystom i rowerzystom spodoba się ścieżka nad jeziorem, która łączy jeziora.
Narona – starożytne miasto
Narona to nazwa starożytnego rzymskiego miasta, które znajdowało się w dolinie Neretwy w dzisiejszej Chorwacji. Bynajmniej Narona była główną twierdzą rzymską, która stała się kolonią w 2 wieku p.n.e., a przestało funkcjonować jako osada wkrótce po przybyciu chorwackich plemion do tego regionu. Pozostałości starożytnego miasta Narona znajdują się w miejscu, które obecnie nazywamy wioską Vid w pobliżu miejscowości Metkovic. Narona znajduje się na południowo-wschodnim, słonecznym zboczu wzgórza.
W 1995 r. odkryto rzymską świątynię, która została poświęcona przez gubernatora Dolabellę i zawierała posągi cesarzy Klaudiusza oraz Wespazjana, a także Augusta i jego żony Liwii. Posągi zostały zdewastowane w IV wieku. Leżały na podłodze, a ich głowy zostały odłamane. Głowy Wespazjana zostały nabyte w okolicy, wcześniej przez Arthura Evansa w 1878 roku. Na szczęście głowy te ponownie złączyły się ze ” swoimi ciałami”.
Modro Oko i Jezero Desne
Obszar „Niebieskiego Oka” i Jeziora Desne wzdłuż wioski Desne powstał na prawym brzegu rzeki Neretwy, która w zależności od stanu wód jest głębsza lub płytsza.Jest on połączony z Neretwą rzeką Desanka i rzeką Czarną. Wzdłuż krawędzi pagórkowatego obszaru znajduje się kilka źródeł połączonych podziemnymi tunelami z rzeką Matica. Największym jeziorem jest Niebieskie Oko w postaci krasowego stawu, którego wody są błękitne. Źródło jest strzeżone ponieważ służy do zaopatrywania w wodę osady Desne, która znajduje się w gminie Kula Norinska. Obszar ten charakteryzuje się dużą ilością wody oraz mokradeł. Oprócz tego, że jest tu piekny krajobraz, obszar ten jest również istotny z punktu widzenia różnorodności biologicznej, ponieważ zawiera zagrożone siedliska, a także jest ważny dla migracji ptaków oraz ich zimowania.
Dojazd do Jezior Bacińskich
Jeziora Bacina znajdują się w regionie Dalmacji Południowej w Chorwacji. Praktycznie w połowie drogi między Splitem a Dubrownikiem, w głębi lądu tuż obok portowego miasta Ploče. Większość odwiedzających przyjeżdża samochodem na własną rękę, choć niektóre prywatne wycieczki z Dubrownika obejmują transport do Jezior.
Jeziora Bacińskie polecane noclegi
Bacinskie Jezera to świetne miejsce wypadowe w różne regiony Południowej Dalmacji. Polecamy znalezienie noclegu w okolicy Jezior i spędzenie kilku nocy, aby jest poznać i odpocząć od tłumów turystów.
Reasumując, Jeziora Baćina to idealna ucieczka od zatłoczonego świata w objęcia natury. Zwiedzanie Jezior nie zajmie dużo czasu, może nawet kilku godzin. Dlatego sugerujemy połączenie wizyty w Jeziorach Baćina z wizytą w delcie rzeki Neretwy – dolinie oddalonej o zaledwie 10 kilometrów. Tak blisko, a jednak tak odmiennie, Delta rzeki Neretwy to historia sama w sobie. Cały obszar Jeziora może sprawić, że będziecie zajęci jego eksploracją przez kilka dni. Dodatkowo ze względu na równą odległość od Splitu i Dubrownika, Jezior Baćina są dobrą bazą wypadową do zwiedzania Dalmacji oraz Bośni i Hercegowiny.