Chorwacja Split czy Zadar? Które miasto wybrać
Split czy Zadar? Które miasto wybrać ?
Wielu z nas, którzy planują wyjazd pierwszy raz do Chorwacji stawia sobie to pytanie, Split czy Zadar? Jest to zrozumiałe ponieważ, każde z tych miast ma swoich zwolenników i przeciwników. Każde z tych miast ma w swoim sąsiedztwie parki narodowe, wyspy, regiony winiarskie i piękne zabytki.
Na całym wybrzeżu Chorwacji znajduje się wiele miejsc wartych uwagi. My zatrzymamy się nad tymi dwoma, ponieważ są nam bardzo bliskie.
Split jest prawdopodobnie bardziej znany niż Zadar, jest również drugim co do wielkości miastem po stolicy Chorwacji – Zagrzebiu. Zadar natomiast zyskuje na popularności dzięki Starówce, atrakcjom turystycznym w mieście jak i w okolicznych wyspach oraz dzięki plażom na obrzeżach miasta.
Nawet nie próbujemy Was przekonywać, że jedno z tych miast Split czy Zadar jest atrakcyjniejsze. Postaramy się dokonać porównania tych dwóch dalmatyńskich miast, natomiast wybór ostateczny należy do Was. Przyjrzyjmy się teraz bliżej, każdemu z tych miast.
Split czy Zadar? Zadar
Miasto Zadar zostało założone już w IV w. p.n.e. Pierwotnie było ono osadą plemienia Liburnów. Za panowania rzymskiego nazywało się Jadrea. Za panowania Cesarza Augusta miasto otoczono murami obronnymi. Wzniesiono baszty oraz zbudowano 3 bramy prowadzące do miasta. Zadar pozostawał pod panowaniem rzymskim aż do V w. n.e. czy do upadku zachodniego Cesarstwa Rzymskiego.
W mieście tym do dziś zachowało się wiele widocznych śladów panowania rzymskiego m.in Forum Romanum, które jest największym tego typu na wschodnim Adriatyku.
Oprócz zabytków architektonicznych i sakralnych, Zadar oferuje doskonałe połączenia promowe do okolicznych wysp archipelagu zadarskiego. Wyspy te są łatwo dostępne dzięki promom lub katamaranom, zapewniając turystom wiele możliwości turystyki pieszej oraz rowerowej.
Zadar – najciekawsze atrakcje
Z pewnością w Zadarze nie brakuje ciekawych miejsc do odwiedzenia. Niezależnie czy jesteście miłośnikami plażowania, architektury, historii, imprezowania czy dobrego jedzenia, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niektóre z najważniejszych atrakcji Zadaru to:
- Organy Morskie – muzyczna instalacja wzdłuż nadmorskiej promenady. Muzyka powstaje, szczególnie gdy są duże fale.
- Pozdrowienie Słońca – instalacja świetlna, położona w pobliżu Morskich Organów. Instalacja powstała dzięki temu samemu artyście, który stworzył Organy Morskie. Pozdrowienie Słońca to magiczny, szczególnie po zachodzie słońca pokaz jaskrawo kolorowych świateł, ułożonych na kształt naszego układu słonecznego.
- Kościół Donata – Crkva sv. Donata – to jeden z najpopularniejszych symboli Zadaru. Jest to świątynia katolicka pochodząca z IX w. w kształcie rotundy.
- Forum Romanum – plac położony nieopodal kościoła św. Donata. Powstało ono dzięki rzymskiemu cesarzowi Augustowi w III w.
- Plac Ludowy – Narodni Trg – to serce życia nocnego i publicznego w Zadarze. Jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców oraz miejsce popularne wśród turystów, które jest wypełnione kawiarniami oraz restauracjami.
- Romańska katedra św. Anastazji – ogromna katedra z przełomu XII oraz XIII w. To jej dzwonnica góruje nad miastem.
Wycieczki jednodniowe z Zadaru
Położony w środkowej części chorwackiego wybrzeża Zadar jest idealną bazą wypadową na wycieczki wzdłuż wybrzeża oraz wysp.
- Park Narodowy Kornati – to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych wycieczek z Zadaru. Archipelag Kornati charakteryzuje się krystalicznie czystą i lazurową wodą, oraz jałowymi i skalistymi wyspami.
- Park Przyrody Telašćica – jest to klifowa zatoka w południowo-wschodniej części wyspy Dugi Otok. Zatokę tworzą skaliste klify, gdzieniegdzie porośnięte przez roślinność śródziemnomorską oraz słone jezioro.
- Park Narodowy Paklenica – położony na granicy powiatu Zadar oraz Lika- Senj, na północ od Zadaru. Paklenica jest idealnym miejscem na spacery oraz dla miłośników wspinaczki górskiej. Park tworzą wysokie góry porośnięte lasami bukowymi oraz sosnowymi.
- Wyspa Pag – wyspa połączona z lądem mostem. Słynie z festiwali muzycznych oraz 24 h ! imprez na plaży Zrce. Miłośnikom sera polecamy szczególnie ser z Pag (Paski Sir) oraz wspaniałą koronkę.
- Park Narodowy Krka – park ten znajduje się kilkanaście minut drogi od Zadaru. Słynie ze spektakularnych wodospadów na rzece Krka.
- Sibenik – to nadmorskie miasto słynie z fortecy górującej nad miastem oraz Katedry św. Jakuba wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.
- Nin – królewskie miasteczko, pierwotna stolica Chorwacji. Znajduje się zaledwie 15 km od miasta Zadar. Nin słynie z piaszczystych plaż, salin, starożytnych mostów oraz najmniejszej katedry na świecie.
Powody dla których, nie warto odwiedzić Zadaru:
Szczerze powiedziawszy to trudno takie powody znaleźć. Jednak doszukując się wad, możemy wymienić:
- plaże oddalone nieco od centrum Starówki;
- brak miejsc, w których kręcono Grę o Tron 🙂 ;
- zbyt duża ilość wysp dookoła 🙂 ;
- cruisery przypływające rano z rzeszą turystów zapełniających miasto.
Zadar – jak dojechać?
Zadar jest doskonale skomunikowany z pozostałymi miastami Chorwacji oraz z resztą Europy dzięki bliskiej lokalizacji lotniska. W centrum miasta znajduje się również dworzec autobusowy.
Split czy Zadar? Split
Miasto Split jest największym miastem Dalmacji oraz drugim pod względem wielkości miastem po Zagrzebiu w Chorwacji. Split leży w mniej więcej takiej samej odległości od Dubrownika jak i Zadaru. Jest ważnym i popularnym ośrodkiem turystycznym w regionie. Historia Splitu tak naprawdę rozpoczyna się w 295 r. wtedy to rozpoczęto budowę pałacu Dioklecjana. W mieście co kilka kroków można natknąć się na perełki architektoniczne. Ponadto ze Splitu możemy wybrać się w wiele popularnych miejsc.
Split – atrakcje
Wiele chorwackich miast ma dużo zabytków historycznych, jednak Split zdecydowanie wygrywa. To miasto jest po prostu wypełnione historią. Spośród wszystkich atrakcji, zdecydowanie polecamy:
- Stare Miasto – obok Pałacu Dioklecjana jest zasadniczo przedłużeniem rzymskiego kompleksu, jednak jest nieco młodsze niż sam pałac. Starówka wypełniona jest labiryntem uliczek, placów oraz sklepów z pamiątkami.
- Pałac Dioklecjana – symbol miasta Split. Pałac jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Lokalizacje filmowe Gry o Tron – obok Dubrownika, Split jest ponadto jedną z najpopularniejszych lokalizacji serialu Gra o Tron. Dodatkowo kilka scen kręcono w Pałacu Dioklecjana.
- Galeria Ivana Mestrovica – galeria poświęcona najsłynniejszemu z chorwackich rzeźbiarzy. Mieści w sobie wiele jego dzieł a także posiada wystawę o jego życiu. Jest to atrakcja dla miłośników sztuki.
- Rzymskie ruiny Solin – starożytna Salona. To miejsce wyjątkowe, ponieważ w nim urodził się sam Dioklecjan. Salona była pierwszą stolicą rzymskiej prowincji Dalmacji. Leży kilka kilometrów na wschód od rogatek Splitu.
- Riva – rzędy palm z ławeczkami oraz kawiarniami i restauracjami na wybrzeżu. To jeden z symboli miasta z którego roztacza się panorama na morze oraz wyspę Brac. To doskonała opcja na odpoczynek po długim spacerze.
Wycieczki jednodniowe ze Splitu
Położenie Splitu w samym środku dalmatyńskiego wybrzeża sprawia, że miasto to jest idealnym miejscem do zwiedzania okolicy. Zdecydowanie polecamy odwiedzić:
- Park Narodowy Jezior Plitwickich – to prawdopodobnie najbardziej popularna atrakcja w Chorwacji. Jeziora Plitwickie składają się z 16 jezior, które łączą się ze sobą tworząc kaskady i wodospady. Jeśli uwielbiacie takie widoki to zdecydowanie Plitwice są warte odwiedzenia.
- Wyspy Dalmacji – Split połączony jest rozbudowaną siatką połączeń promowych z m.in.: wyspami Hvar, Brac, Korcula czy Solta.
- Blue Cave – znana również jako Blue Grotto lub Modra špilja na wyspie Bisevo. To jaskinia odkryta w 1884 r., nazywana jest najpiękniejszą z jaskiń w Chorwacji.
Powody dla których, nie warto odwiedzić Splitu:
Tak jak w przypadku Zadaru trudno takie powody znaleźć. Jednak doszukując się wad, możemy wymienić:
- Split to duże miasto, brak klimatu tak jak w przypadku mniejszych nadmorskich miasteczek;
- Nieco wyższe ceny, szczególnie apartamentów i hoteli;
- Zdecydowanie zbyt duża liczba turystów;
- Gwar miasta.
Split – jak dojechać?
Split jako drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji jest zdecydowanie doskonale skomunikowany z pozostałymi miastami oraz z resztą Europy. Miasto Split posiada w kilkukilometrowej odległości lotnisko, które z roku na rok przyjmuje rekordowe ilości turystów. W centrum miasta znajduje się również dworzec autobusowy oraz kolejowy.
Split czy Zadar? Które z tych miast jest Waszym ulubionym miastem w Dalmacji? Zachęcamy do komentarzy 🙂