Badija, daniele i lazurowe morze, czyli mini przewodnik po wyspie Badija
Z pewnością największą atrakcją na wyspie Badija jest ciekawska i oswojona gromadka danieli. Jednak nie tylko dla nich warto tam popłynąć. Piękny jest także klasztor Franciszkanów oraz niesamowity lazurowy kolor wody Adriatyku. Nas ta mała, licząca niecały 1 km2 powierzchni wyspa urzekła. Jakie atrakcje czekają na Badija?
Wyspa Badija
Pokryta sosnami, cyprysami i śródziemnomorskimi krzewami, Badija jest najbardziej imponującą wysepką należącą do archipelagu Korčula.
Posiada ona przyjazne dla rodzin miejsca do pływania, imponującą XV-wieczną renesansową architekturę i jeden z najlepszych widoków na całym archipelagu. Odwiedzający wyspę mogą z łatwością spędzić tu cały dzień na zwiedzaniu, pływaniu i relaksie. Dodatkowo żyją tu na wolności czterdzieści trzy oswojone daniele, które dotrzymają towarzystwa najmłodszym i starszym podróżnikom.
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Badija?
Jednodniowa wycieczka powinna wystarczyć, chociaż odwiedzenie wyspy przy kilku okazjach da możliwość poznania wyspy Badija w bardziej szczegółowy sposób.
Badija atrakcje
Badija ma kilka atrakcji. Na wyspie warto:
- Popływać na plaży w północnej części wyspy, która wychodzi wprost na Półwysep Pelješac;
- Przespacerować się wokół całej wyspy ścieżką o długości 5 km;
- Odwiedzić galerię sztuki na wyspie, w której prezentowana jest lokalna sztuka;
- Zwiedzić ruiny XVI-wiecznego kościoła św. Katarzyny na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się wspaniały widok na archipelag wysp Korčula;
- Odwiedzić XV-wieczny klasztor franciszkański z późnogotyckimi krużgankami i drogę krzyżową;
- Zobaczyć coroczną procesję Matki Boskiej z Wyspy (Gospa od Otoka) organizowaną w dniu święta Patronki 2 sierpnia;
- Sfotografować i nakarmić marchewką towarzyskie daniele (pokarm można kupić także w restauracji na wyspie);
- Odpocząć w restauracji.
Klasztor i kościół Franciszkanów
W XV wieku nastąpił „boom” budowlany na wyspie Korčula i jej okolicach, który objął także Badiję. Inne części wyspy, w których znajdują się miejsca sakralne, to niedawno zrekonstruowana droga krzyżowa, która była atrakcją turystyczną w czasach „belle epoque”.
W roku 1477 ukończono prosty, gotycki krużganek, który jest widoczny do dziś. Po dotarciu na molo najbliżej miasta Korčula i przejściu w kierunku klasztoru, po lewej stronie łatwo dostrzec można owalny otwór do bocznego budynku. Przybudówka ta służyła jako miejsce przechowywania łodzi i znana jest lokalnie jako Frušturica. Innym przykładem podobnej architektury jest drugi klasztor w Korczuli, św. Mikołaja.
Po lewej stronie znajduje się kamienna chrzcielnica na wodę święconą. Wchodząc do środka, chodząc po wybrukowanej podłodze, można zobaczyć ryciny z nazwiskami kamieniarzy i budowniczych, którzy przed wiekami pracowali przy budowie klasztoru. Przestrzeń wokół klasztoru jest zgodna z cechami wielu podobnych klasztorów franciszkańskich w południowej Chorwacji (jak np. ten na wyspie Lopud).
Charakterystyczny jest tu renesansowy układ z późnym gotykiem. Dobrze uporządkowane triforium ozdobione jest dyskretnie rzeźbionymi liśćmi dębu i lauru. Cały klasztor bardzo przypomina architekturę z epoki weneckiej, widoczną w wielu miejscach na wybrzeżu Adriatyku.
Kościół św. Katarzyny
Podążając szlakiem w kierunku najwyższego punktu na wyspie Badija, można dojść do XVI-wiecznego kościoła św. Katarzyny. Obecnie ledwo rozpoznawalny, po tym jak jego wieża została przekształcona w wieżę strażniczą, szczyt oferuje wspaniały widok na okolicę i jest fantastycznym miejscem do oglądania zachodu słońca.
Badija plaże i nabrzeże
Wracając z kościoła św. Katarzyny do wybrzeża lub po prostu spacerując wzdłuż nabrzeża, można znaleźć wiele zacienionych miejsc na piknik i kąpiele.
Wyspa posiada wiele zacienionych przez liczne drzewa miejsc, w których można spędzić trochę czasu relaksując się po wędrówce lub kąpieli. Przy nabrzeżu znajduje się prysznic, przebieralnia oraz toaleta bezpłatna (na tyłach restauracji Badija).
Wyspa Badija jest szczególnie popularna wśród tzw. „day-trippers”, miejscowych i turystów ze względu na bliskość do Starego Miasta Korcula.
Naprzeciwko trzech kolorowych boi sygnałowych oznaczających płytką wodę, znajduje się restauracja Badija. Idąc kolejne dziesięć minut ścieżką za restauracją, znajduje się ładna plaża z widokiem na małą wyspę Lučnjak.
Badija – gdzie zjeść?
Na wyspie znajduje się jedna restauracja, która oferuje podstawowe posiłki i napoje na tarasie nad brzegiem morza. Alternatywnie warto zabrać ze sobą dużo wody i jedzenie na piknik na plaży.
Jak dostać się na Badiję?
Najlepszą opcją jest wynająć kajak lub łódź. Warto skorzystać także z wygodnego transferu łodzią z wyspy Korcula lub Orebic do Badija. Osobiście polecamy taxi boat Korčulanski Barkarijoli.
Kiedy odwiedzić wyspę Badija?
Wyspę Badija najlepiej odwiedzić pomiędzy kwietniem a październikiem. Pod koniec lipca odbywa się coroczny „Dan Kanjaca”, lokalny festiwal z muzyką i jedzeniem z grilla na wyspie. Z kolei, 2 sierpnia odbywa się coroczna procesja Gospy od Otoka (Matki Boskiej z Wyspy).
Badija mapa
Badija film
Na wyspę Badija wrócimy z pewnością nie raz. Koniecznie polecamy zabrać ze sobą marchewkę dla przeuroczych i towarzyskich danieli!