7 największych atrakcji na Bornholmie
Należący do Danii Bornholm nazywany jest „zieloną wyspą na Bałtyku” – to miejsce spodoba się jednak nie tylko miłośnikom pieszych i rowerowych wycieczek krajobrazowych, lecz również wielbicielom historii i malowniczych osad rybackich. W związku z tym, że Bornholm znajduje się niedaleko naszego wybrzeża, jest to jeden z bardziej popularnych celów podróży Polaków, którzy szukają atrakcyjnej lokalizacji na długi weekend. Sprawdź, co warto zobaczyć na Bornholmie!
Rønne
Stolica Bornholmu i największe miasto na wyspie zachwyca nie tylko krajobrazami, ale też XIII-wiecznym Kościołem św. Mikołaja, który pierwotnie zbudowano w stylu romańskim, czy Katedrą w Rønne, gdzie znajduje się wiele dzieł sztuki. W Rønne mieści się także najwyższa latarnia morska w Danii (Dueodde Dyr) z 1880 roku, a zainteresowaniem wśród turystów cieszy się również najmniejszy domek w mieście z charakterystycznymi niebieskimi drzwiami. Rønne to też raj dla miłośników plażowania i kempingów. Podczas pobytu w stolicy warto odwiedzić lokalne muzea – Bornholms Museum i Bornholms Forsvarsmuseum. To drugie jest poświęcone militarnej historii wyspy.
Twierdza Hammershus
Największą atrakcją na Bornholmie jest bez wątpienia Twierdza Hammershus, największy tego typu obiekt w całej Skandynawii. W średniowieczu Bornholm umożliwiał Duńczykom kontrolę transportu na Morzu Bałtyckim oraz stanowił ważny punkt strategiczny, dlatego to właśnie tutaj powstała ta imponująca twierdza. Dziś możemy zwiedzać jedynie jej ruiny (położone na nadmorskim klifie), lecz podczas wizyty na Bornholmie warto odwiedzić pobliskie Hammershus Visitor Center, w którym można zobaczyć wizualizację dawnej warowni i poznać jej historię.
Allinge-Sandvig
Na północy Bornholmu leżą dwa niewielkie miasteczka portowe, które stanowią centrum turystyki na wyspie. Allinge i Sandvig powstały w średniowieczu, a w XIX wieku zajmowano się tu głównie wydobywaniem granitu. Z czasów osad rybackich pozostały stare domy z muru pruskiego, a w niektórych znajdują się obecnie pensjonaty. To właśnie w tej okolicy leżą ruiny Zamku Hammershus, dlatego nic dziwnego, że jest to atrakcyjna lokalizacja dla turystów.
Gudhjem
Nazywane „krainą wędzonego śledzia” Gudhjem to niewielkie miasteczko leżące u stóp góry Bokul, które zachwyca stromymi, klimatycznymi uliczkami. Niektórzy twierdzą, że czują się tu jak we Włoszech, a to za sprawą śródziemnomorskiego krajobrazu i sielskiej atmosfery. Nazwa Gudhjem oznacza „dom Boga”, co wskazuje na wyjątkowość tego miejsca. To właśnie Gudhjem jest duńskim centrum rybołówstwa, a jednym z najsłynniejszych tutaj ryb jest śledź. Będąc w tym miejscu, warto skosztować lokalnej potrawy, jaką jest Sol over Gudhjem – to kanapka z cebulą, rzodkiewką, surowym żółtkiem i śledziem. Do pozostałych atrakcji należą: największy holenderski wiatrak na wyspie, wędzarnie, huta szkła, muzeum sztuki oraz pobliski park linowy.
Kościoły rotundowe
Bornholm słynie z kościołów rotundowych, które powstały w XII/XIII wieku jako budowle obronne i sakralne. W całej Danii zachowało się zaledwie pięć tego typu obiektów, a cztery z nich znajdują się właśnie na Bornholmie – w miejscowościach Nyker, Olsker, Nylars i Østerlars. Najstarszy i największy kościół rotundowy mieści się w Østerlars i to właśnie on jest główną atrakcją turystyczną. Najlepiej zachowany jest natomiast kościół w Olsker. Warto nie tylko podziwiać rotundę z zewnątrz, lecz również zajrzeć do środka, gdzie znajdują się wapienne freski i inne elementy kultury sakralnej.
Lille Gadegård
Na południowym krańcu wyspy leży jedna z najbardziej wyjątkowych winnic w Europie Północnej. Dzięki niezwykłemu klimatowi, w którym rosną drzewa figowe, morwy, morele i winogrona, miejscowość bywa nazywana „Majorką Północy”. Z lokalnych winogron produkowane jest bornholmskie wino, między innymi na plantacji Lille Gadegård – przy winnicy znajdziemy niewielką restaurację, w której można nie tylko degustować, ale też kupić wino z Bornholmu. Oprócz wina produkuje się tu także brandy i whisky.
Plaża Dueodde
Za jedną z najpiękniejszych w całej Europie uznawana jest bornholmska plaża Dueodde, która zachwyca drobnym piaskiem i czystą wodą o zmiennej głębokości. Plaża rozciąga się po obu stronach południowego krańca Bornholmu i obejmuje obszar kilku kilometrów. Znajdziemy tu zarówno domki letniskowe, jak i plażę publiczną dla rodzin z dziećmi – Dueodde to obszar domów wakacyjnych, kempingów i pól namiotowych. Ciekawostką jest, że piasek z Dueodde jest tak drobny, że był wykorzystywany do produkcji klepsydr.
Jak dostać się na Bornholm?
Bornholm znajduje się zaledwie 100 kilometrów od polskiego wybrzeża, a najpopularniejsze są wycieczki na Bornholm ze Świnoujścia. W Świnoujściu wsiadamy na prom, który przewozi nas do szwedzkiego Ystad, a stamtąd udajemy się promem do leżącego na Bornholmie Rønne. Taką podróż można zaplanować samodzielnie lub zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną. Wyjazdy na Bornholm organizują Skandynawskie Podróże – są to wycieczki weekendowe, które odbywają się przez cały rok i obejmują najciekawsze atrakcje na wyspie.
Artykuł sponsorowany