Skalne Miasto Ardspach
Ciekawostki,  Czechy atrakcje,  Propozycje wycieczek

Skalne miasto- czeskie miasto w skałach. Atrakcje

Czas czytania: 4 minut

Skały Adrszpasko-Cieplickie, tworzące kompleks Skalne miasto (Skalne město)

Skalne miasto Skalne město położone jest tuż za polską granicą w Czechach i bardzo łatwo dojechać tam samochodem. Adrszpach to właśnie w tej miejscowości znajduje się najpiękniejsze Skalne Miasto w Europie. Przez wiele lat wiedza o tych skałach leżących w okolicach Teplic nad Metują była _DSC3035bardzo mała. Okoliczni mieszkańcy podczas niebezpieczeństwa szukali w nich schronienia, szczególnie w trakcie wojen. Dopiero od 1700 roku do Adrszpachu zaczęli przybywać turyści. Wiele znakomitych postaci znanych z historii podziwiało Skalne Mesto, byli to m.in.: królowa pruska Luiza, cesarz Józef II, Fryderyk August,  cesarz austriacki Karol i wielu innych.

W 1824 roku wybuchł wśród skał pożar, który strawił całą roślinność leśną odkrywając przy tym skalne labirynty.

Na zwiedzanie Skalne miasto (Skalne město) najlepiej zarezerwować kilka godzin ponieważ trasa okrężna ma długość około 4 km, należy naładować dobrze baterie w aparacie i ruszyć wzdłuż szlaku. Początkowo szlak niebieski wiedzie obok bajkowo usytuowanego zalanego kamieniołomu. Jest to miejsce bardzo malownicze i przy bezchmurnym niebie wygląda bardzo ładnie.

Skalne miasto (Skalne město)

Skalne miasto (Skalne město)
Głowa Cukru
Skalne miasto (Skalne město)
Brama Gotycka

 

Skalne miasto (Skalne město) – zwiedzanie

Wzdłuż szlaku napotykamy na bardzo interesujące nazwy form skalnych, m.in.: Dzban ( potężna skalna baszta, przy drodze po lewej stronie). Głowa Cukru ( Humole cukru- pięknie opisana skała w 1903 r.- ‘jest to ogromny bałwan, który w małym jeziorku wody zarośniętym wodnymi roślinami, po prostu stoi na swoim wierzchołku, znacznie rozszerzając się ku górze(..) wysokość tej skały liczy 52 m (..)wierzchołek ma 13 m obwodu, a podstawa 3 m, cała skała waży  40 000 kg.).

Metuja ( rzeka przepływająca przez górny odcinek Wilczego Wąwozu, przez sztuczne jeziorko, z którego Wielkim i Małym Wodospadem spływa do Skalnego Miasta. Metuja ma długość 71 km i łączy się z Łabą jako jej lewobrzeżny dopływ w Josefovie). Brama Gotycka ( Gotićka branka – trasa do tego momentu nazywana jest ” Skalnym Przedmieściem”). Słoniowy Rynek ( występuje to odczuwalnie niższa temperatura). Ząb (Zub – na wysokiej smukłej skale, wykuto napis w języku niemieckim upamiętniającym wysokość wody podczas powodzi w 1844 roku). Diabelski Most ( po lewej stronie od Zęba – skała, której sklepienie  mierzy 21 m).

Polecany artykuł:  Cavtat Chorwacja i półwysep Prevlaka

Skalne miasto (Skalne město)

Skalne miasto (Skalne město)

Skalne miasto (Skalne město)

Skalne miasto (Skalne město)

_DSC3021
Mały Wodospad
_DSC3027
Popiersie Johanna Wolfganga Goethego
_DSC3031
Wielki Wodospad

Mały Wodospad ( Maly Vodopad – na prawo do wodospadu wybija źródełko wody pitnej). Popiersie Johanna Wolfganga Goethego ( z tablicą pamiątkową dokumentującą odwiedziny poety w skałach Adrszpaskich w dniu 31 sierpnia 1790 r.). Wielki Wodospad (Velky Vodopad – spada między skały z wysokości 16 m). Kochankowie (Mileci – to najwyższa i najbardziej charakterystyczna forma skalna w Skałach Adrszapskich, wysokość skały to 100 m.).

Wymienione powyżej formy skalne to oczywiście tylko niektóre z atrakcji Skalnego miasta (Skalne město).    
_DSC3022

 _DSC2954 _DSC3045 _DSC3038 _DSC3051         _DSC3029    _DSC3018    _DSC2992 _DSC2975

Warto założyć wygodne buty, po drodze znajduje się sporo schodków i wejść dosyć stromych zejść i wejść.

Dojazd do Skalne miasto (Skalne město) z Polski: najprostsza droga prowadzi z Kudowy i Nchodu, można też wybrać przejście w Tłumaczowie lub Mieroszowie. Koszt wstępu do Skalnego Mesta  to 70,- Kč (dorośli) oraz 35,- Kč (dzieci). Warto przygotować również gotówkę na parkingi obok wejścia, wszystkie płatne 80- 100, – Kč.

Więcej informacji o Skalne miasto (Skalne město) znajduje się na stronie www.skalyadrspach.cz

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *