Camping

Camping

Czas czytania: 3 minut

Według ADAC Camping Guide 2019 (Przewodnik po najlepszych campingach w Europie) chorwackie kempingi są drugim najlepszym miejscem do campingowania w Europie! Co ważne Chorwacja dokłada wszelkich starań, aby pobyt na campingu w tym małym kraju był jak najbardziej komfortowy.

Camping Chorwacja

Chorwacja oferuje różnorodne krajobrazy, tysiąc wysp i wysepek, półwyspów oraz zatok, dzięki temu klimat jest tu niepowtarzalny. Ponadto Chorwacja jest miejscem, w którym można cieszyć się dużą ilością słonecznych dni oraz ciepłymi nocami pod rozgwieżdżonym niebem. Co ciekawe to jakby Chorwacja była stworzona do campingu. Prawie 90% kempingów znajduje się wzdłuż wybrzeża Adriatyku lub na wyspach, a pozostałe w pobliżu jezior oraz rzek.

Co jest warte uwagi, camping jest jedną z najpopularniejszych form zakwaterowania w Chorwacji. Ponadto ponad jedna czwarta turystów odwiedzających Chorwację przebywa na campingu. Obecnie większość chorwackich kempingów jest własnością prywatną, co zapewnia bardziej zróżnicowane oraz wysokiej jakości obiekty kempingowe. W ostatnim czasie możliwość wynajmu zakwaterowania na campingu jeszcze bardziej podniosła poziom. Zdecydowana większość jest  wyposażona w mobile-homes (przyczepy mieszkalne), ponadto większe campingi posiadają bungalowy, apartamenty, namioty oraz wille do wynajęcia. 

Camping – idealne miejsce do odpoczynku w Chorwacji

Najbardziej rozwiniętymi regionami pod względem liczby campingów, pojemności oraz jakości usług są Istria, Kvarner oraz pobliskie wyspy.  Natomiast Dalmacja jest najbardziej atrakcyjną częścią kraju ze względu na swoje atrakcyjne położenie na wybrzeżu Chorwacji. Większość kempingów leży wzdłuż wybrzeża, w pobliżu plaż. Plaże w Chorwacji są głównie żwirowe.  Ponadto mamy możliwość uprawiania wszystkich sportów wodnych i cieszenia się krystalicznie czystym morzem, bez dużych fal i pływów – po prostu idealne do pływania.

Każdy nawet najbardziej wybredny podróżnik znajdzie miejsce dla siebie od Istrii po Dalmację, począwszy od wielkich campingów po małe rodzinne kempingi, w których szanuje się i docenia indywidualność każdego gościa.

Camping atrakcje dla dzieci i dorosłych

Jakość kempingów w Chorwacji nie odbiega od europejskich kryteriów. Szczególnie w zakresie dostępności powierzchni i obiektów sportowych, a ceny kempingów należą do najbardziej “rozsądnych” w regionie Morza Śródziemnego. Należy wspomnieć, że biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami do tego przeznaczonymi jest prawnie zabronione – ta zasada panuje w całej w Europie.

Jeśli chodzi o wyposażenie kempingów, obozowicze często znajdują baseny, place zabaw oraz niezliczone obiekty sportowe. Ponadto organizowane są kursy i lekcje jazdy konnej, żeglarstwa, surfingu, narciarstwa, nurkowania, wspinaczki górskiej, a także nauki rzeźbienia, garncarstwa itp. Camping w Chorwacji stał się znakiem towarowym wielu turystów, a także aktywnych młodych rodzin oraz emerytów, którzy chcą zbliżyć się do natury.

Dlaczego warto wybrać camping w Chorwacji?

Dla tych, którzy kochają słońce, morze i śródziemnomorski klimat oraz chcą uciec od codziennej rutyny, chorwackie kempingi są idealne. Przy tak szerokiej gamie dostępnych udogodnień, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, wymagające rodziny, mogą znaleźć to, czego szukają – pływanie w czystym oraz ciepłym morzu. Ponadto Chorwacja oferuje opalanie się wśród nadmorskich krajobrazów o niespotykanej urodzie, uprawianie sportów wodnych oraz zajęcia rekreacyjne i nie tylko. I oczywiście szeroki wybór ponad 300 chorwackich kempingów, od małych kempingów po duże parki wakacyjne, wszystko po to aby zaspokoić każdy nawet najbardziej wybredny gust …

Wczasowicze ponadto mogą cieszyć się wieloma wycieczkami.  Zwiedzając wyjątkowe zjawiska naturalne, takie jak archipelag Kornati („raj żeglarzy”), jedyne w swoim rodzaju jeziora Plitwickie, Park Narodowy Paklenica, słynne ulubione wyspy gen. Tito -wyspy Brijuni, zieloną wyspę Mljet oraz więcej. Zdecydowanie polecamy odwiedzenie miejsc takich jak: Bazylika Eufrazjana w Porec, Arena w Pula, miasto Trogir, miasto Rovinj, Pałac Dioklecjana w Split i historyczne miasto-państwo Dubrownik, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nie zapomnijmy wspomnieć o kuchni chorwackiej obfitującej w aromat i smak. Bynajmniej oferuje ona wyśmienite potrawy, od owoców morza po kuchnię śródziemnomorską i typowo regionalną.

Campingi w Chorwacji są łatwo dostępne z całej Europy w niecały dzień podróży. Od czasu budowy nowych autostrad Chorwacja jest jeszcze bliżej. Nieco ponad godzinę z Włoch, kilka godzin z Austrii, lub Niemiec oraz Polski. Jeśli wolicie latać, na wybrzeżu Chorwacji znajduje się sześć lotnisk, do których przylatują niektóre tanie linie lotnicze.

Prezentujemy najlepsze pola campingowe w Chorwacji według regionów:

  • Istria
  • Kvarner
  • Chorwacja kontynentalna
  • Lika Senj
  • Dalmacja
Camping, mapa regionów
Camping, mapa regionów