Korczula port
Ciekawostki,  wskazówki,  Wydarzenia

Korczula – ruszyła budowa portu na wyspie

Czas czytania: 2 minut

Korczula – dnia 22.02.2019 ruszyła budowa nowego portu promowego i  wycieczkowców na tej dalmatyńskiej wyspie

Budowę nowego portu w  Korczula oszacowano na 10 milionów euro. Ma on być sfinansowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu oraz Infrastruktury. Miejsce budowy to Žrnovska Banja (Polačišta), zaledwie pięć kilometrów od Starego Miasta w Korcula.

Bynajmniej Korczula jest jedną z najcenniejszych wysp Chorwacji, choć, co może być nieco zaskakujące, nie jest tak popularna, jak wyspy Brac czy Hvar. Wyspa Korczula leży nieco dalej na południe (zarówno ze Splitu, jak i Dubrownika), a niektóre z wygodniejszych połączeń promowych na wyspę kursują tylko latem (niestety!).

Wizualizacja nowego portu na Korculi fot. www.croatiaweek.com

Pojawiło się zapotrzebowanie na taki port. Obecne porty: zachodni i wschodni na wyspie Korcula nie są w stanie obsłużyć statków o długości przekraczającej 100 metrów.

Oczekuje się, że nowy port w Korcula, który będzie w stanie obsłużyć duże wycieczkowce i promy, zakończy się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Korcula jest jednym z największych portów w Chorwacji po Dubrowniku i Splicie, jeśli chodzi o liczbę  pasażerów. W ciągu ostatnich kilku lat Korcula odnotowała wzrost liczby pasażerów o ponad 7%.

Czy to jest dobry pomysł? Czy Korcula nie straci na tym swojego uroku? My mamy pewne wątpliwości.

Wizualizacja nowego portu na Korculi fot. www.croatiaweek.com
Polecany artykuł:  [:pl]Półwysep Peljesac i malowniczy Orebic[:en]Półwysep Pelješac i malowniczy Orebić[:]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *