Winiety Słowacja
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Winiety Słowacja

Czas czytania: 3 minut

Wolność podróżowania jaką daje własne auto jest nie do opisania. Około 48 % Polaków podróżujących za granicę, na wakacje wybiera własne auto. Samochód daje swobodę oraz poczucie niezależności, dodatkowo nie trzeba dostosowywać się do ram czasowych zwiedzania. Jednak wyruszając za granicę własnym samochodem, warto pamiętać o opłatach za autostrady i drogach szybkiego ruchu.

Winiety na Słowacji są niezbędne, jeśli chcemy poruszać się autostradami oraz większością dróg szybkiego ruchu. Co więcej, od pewnego czasu u naszych południowych sąsiadów obowiązuje elektroniczny system poboru opłat, czyli kupując winietę otrzymujemy jedynie potwierdzenie, natomiast numer rejestracyjny naszego auta wprowadzany jest do ogólnej bazy operatora. Ogromnym plusem jest fakt, że nie musimy naklejać na przednią szybę  upierdliwych żadnych naklejek. Dodatkowo, sam proces zakupu winiety jest bardzo intuicyjny.

Winiety Słowacja czy są obowiązkowe?

Winiety na Słowacji nie są obowiązkowe. Są one niezbędne jeśli chcemy poruszać się autostradami oraz niektórymi drogami szybkiego ruchu. Łącznie na Słowacji znajduje się 633 km płatnych dróg. Na poniższej mapie zaznaczone zostały odcinki dróg, gdzie wymagana jest winieta.

Czy warto kupić winietę na Słowacji?

Na to pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak nie zawsze jadąc na Słowację warto wykupić winietę. Planując podróż w góry na przykład w Wysokie Tatry, jest duża szansa, że będziemy poruszać się tylko drogami bezpłatnymi.

Co więcej, jeśli chcemy przejechać całą Słowację z północy na południe, możemy to zrobić drogami bezpłatnymi. Jadąc z Krakowa na Węgry i dalej na południe do Chorwacji, można przejechać przez Poprad do Rożniawy. Oszczędzimy tym samym około 30 kilometrów i obowiązek poruszania się płatnymi drogami.

Natomiast jeśli planujecie podróż przez Bratysławę to jazda drogami bezpłatnymi jest bardzo wolna i uciążliwa. Dlatego też, warto wykupić winietę na Słowację, przez co oszczędzimy czas oraz nerwy.

Planując podróż staramy się zaplanować trasę oraz zastanowić się jaka opcja będzie dla nas najbardziej optymalna. Warto mieć na uwadze, że drogi płatne są lepszej jakości oraz mają też wyższe ograniczenia prędkości niż drogi darmowe. Z kolei drogi darmowe są często górskie oraz z wieloma ograniczeniami prędkości.

Jakie są rodzaje winiet na Słowacji?

U naszych południowych słowackich sąsiadów występuje 1 rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. Nawet jeśli auto osobowe ciągnie przyczepę to również nie potrzebuje wówczas winiety, o ile DMC całego zestawu nie przekroczy 3,5 tony.

Warto wiedzieć, że motocykliści na Słowacji nie muszą płacić za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu, dlatego też zwolnieni są więc z konieczności posiadania winiety.

Na Słowacji wyróżniamy 4 rodzaje winiet:

  • winieta 10-dniowa, ważna od dnia zaznaczonego na winiecie przez 10 kolejnych dni kalendarzowych. Jeśli kupimy winietę 5 czerwca będzie ona ważna do 14 czerwca do godziny 23:59.
  • winieta 30-dniowa, ważna od dnia zakupu przez kolejne 30 dni. Jeśli kupimy winietę 5 czerwca będzie ona ważna do 5 lipca do godziny 23:59.
  • roczna, ważna od dnia zakupu, jednak najwcześniej od 1.01 do 31.01 następnego roku. Winieta roczna 2021 jest ważna do 31 stycznia 2022 roku.
  • winieta 365 dniowa, ważna od dnia zakupu przez następne 365 dni. Kupiona winieta 12.03. 2021 roku będzie ważna do 11 marca 2022 roku.

Winiety na Słowacji – cennik

W 2021 roku nie było podwyżki opłat za autostrady oraz drogi szybkiego ruchu. Ceny winiet na Słowacji podane są w euro, czyli oficjalnej walucie Słowacji. Ceny są oficjalnie obowiązującymi cenami na terenie całego kraju.

Ceny winiet na Słowacji

  • 10- dniowa – 10 euro (około 45,00 zł)
  • 30 -dniowa – 14 euro (około 63,00 zł)
  • winieta roczna – 50 euro (około 225,00 zł)
  • 365 -dniowa– 50 euro (około 225,00 zł)

Kurs euro maj 2021 – 4,50 zł

Natomiast jeśli planujemy podróż z przyczepą, a nasz zestaw przekracza wagę 3,5 tony, musimy zakupić dodatkową winietę na przyczepę, której koszt jest taki sam jak winiety na samochód, czyli 10-dniowa kosztuje 10 euro, 30-dniowa- 14 euro i roczna 50 euro.

Winieta Słowacja – gdzie kupić?

Winietę na Słowacji można kupić w jednym z wielu punktów, głównie są to stacje benzynowe w okolicach płatnych dróg lub bezpośrednio na stronie słowackiego operatora w polskim języku. Na tej stronie możemy także sprawdzić ważność kupionej przez nas wcześniej winiety. Wystarczy wówczas podać numer rejestracyjny pojazdu oraz kraj rejestracji.

Zakup winiety przez Internet jest bardzo wygodny, strona jest przejrzysta i dość intuicyjna, a ogromnym atutem jest dostępność języków, wśród których jest język polski.


Winiety do Chorwacji

Warto wiedzieć, że w drodze do Chorwacji w zależności od wybranej trasy przez Czechy, Austrię czy Słowenię lub przez Słowację i Węgry, musimy w tych krajach zakupić odpowiednie winiety. W każdym kraju inną. Pozostałe przewodniki po aktualnych cenach znajdują się na stronach:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *