Weekend majowy w Chorwacji, majówka, majówka w Chorwacji, Majówka 2021
Chorwacja,  Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek

Weekend majowy w Chorwacji

Czas czytania: 3 minut

Majówka 2021 w Chorwacji? Czemu nie?

Weekend majowy to zawsze kilka dni odpoczynku. Jeśli weźmiemy dodatkowo kilka dni urlopu, to nasz weekend majowy może się przedłużyć do tygodnia majowego! Dlatego też, jeśli macie możliwość, polecamy w tym czasie  udać się na majówkę do Chorwacji! Jest wiele argumentów przemawiających za odwiedzeniem Chorwacji w maju, jakich? Zapraszam do wpisu!


Ceny w Chorwacji w maju

Ceny w Chorwacji w maju oraz głównie przed oraz po sezonie wakacyjnym są zdecydowanie niższe niż w szczycie sezonu wakacyjnego. Dotyczy to zarówno cen żywności, paliwa, opłat autostradowych, cen promów, biletów wstępu na przykład do: Parku Narodowego Jezior Plitwickich, jak i cen hoteli w Chorwacji.

Chorwacja pogoda maj

W Chorwacji w maju powoli rozpoczyna się lato, szczególnie w rejonie Dalmacji. Jest już bardzo przyjemne, jednak bez uciążliwych upałów i żaru z nieba. Temperatura wody w maju w Chorwacji waha się od 16 do nawet 20 stopni. Czyli wynosi tyle, ile ma temperatura Bałtyku latem. Średnia, dobowa temperatura powietrza w maju wynosi około 22 stopnie. Na plażowanie w maju może być ciut za wcześnie, chociaż nam trafiły się wyjątkowo gorące dni, wtedy to plaża przypominała tę ze szczytu sezonu wakacyjnego. Udało nam się również wykąpać w maju w Adriatyku. Jedynym mankamentem, były nieco podejrzliwe spojrzenia miejscowych, którzy uznali nas za morsów 🙂

Pogoda w maju w Chorwacji potrafi być równie kapryśna, szczególnie w regionie centralnym Chorwacji, Półwyspie Istria oraz w regionie Zatoki Kvarner, dlatego też warto zabrać ze sobą również kilka cieplejszych rzeczy oraz parasol! My zazwyczaj zabieramy połowę rzeczy letnich i połowę nieco cieplejszych, na przykład bluz z długim rękawem.

Brak tłumów w Chorwacji

Chorwacja bez tłumów jest możliwa, właśnie przed lub po sezonie. Właśnie w maju możemy zrobić zdjęcia niesamowitym zabytkom architektury w Zadarze, Splicie w Dubrowniku oraz przyrodzie w parkach narodowych: Jezior Plitwickich czy Krka. Co więcej, właśnie w maju przyroda w Chorwacji jest najpiękniejsza. Jest jeszcze zielona, soczysta i niezadeptana przez rzesze turystów. Po sezonie również jest pięknie, jednak próżno szukać zieleni, szczególnie na południu Dalmacji.

Aktywny wypoczynek

Weekend majowy to również odpowiedni czas na aktywny odpoczynek w Chorwacji. Jak wcześniej wspomniałam w maju unikniemy kolejek przed wejściem do Parku i na spokojnie będziemy mogli się rozkoszować pięknem przyrody. Co więcej, to właśnie w maju oraz w czerwcu przejrzystość powietrza jest zdecydowanie lepsza niż w pełni lata. Maj to również odpowiedni czas do uprawiania sportów takich jak: żeglarstwo, kolarstwo, nurkowanie czy wspinaczka skałkowa.

Rejs jachtem

Maj to dobry czas na czarter jachtu, ponieważ w tym czasie ceny są nieco niższe. Ceny czarteru zaczynają się od kilkuset złotych za dobę. Osobiście polecamy wyczarterować jacht wraz z sternikiem. Czarter ten jest trochę droższy niż samo wynajęcie jachtu, ale mamy pewność, że lokalny sternik doskonale zna dany region. Więc jeśli nie macie doświadczenia w żeglowaniu po morzu to jest to opcja zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza.

Wspinanie

Ukształtowanie terenu idealne do wspinania, głównie na wybrzeżu i w Dalmacji, sprawia, że już kilkaset metrów od Adriatyku mamy idealne warunki do wspinania się, którymi nie pogardzi nawet najbardziej wytrawny wspinacz.

Najbardziej popularne miejsce do uprawiania wspinaczki w Chorwacji znajduje się w Paklenicy, tuż obok wyspy Pag oraz miejscowości Zadar. W Paklenicy znajduje się 350 metrowej wysokości ściana Anića.

Miłośnicy wspinania, znajdą w Chorwacji wiele tras o zróżnicowanych stopniach trudności. Znajdują się tu zarówno bardzo wymagające wprawy przewieszenia dla prawdziwych wyczynowców, jak i skałki dla początkujących amatorów. Natomiast bez względu na to, do której grupy się zaliczamy, warto wiedzieć, że na miejscu nie zawsze jest możliwość wypożyczenia sprzętu, dlatego lepiej zabrać niezbędne rzeczy ze sobą.


Koronawirus Chorwacja

My tu o majówce w Chorwacji, a koronawirus szaleje. Dlatego też, przed wyjazdem musicie koniecznie sprawdzić aktualny stan i obostrzenia dotyczące wjazdu na teren występowania koronawirusa w Chorwacji. Informacje te znajdują się:

  • na oficjalnej chorwackiej stronie rządowej poświęconej wirusowi [HR] – link,
  • na polskiej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych [PL] – link,
  • Hrvatski Zavod Za Javno Zdravstvo – Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego [HR] – link,
  • na stronie Index.hr  tag – koronavirus
  • na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych [PL] – link,
  • HZJZ dedykowanej aktualnościom [HR] – link,
  • na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego [PL] – link,
  • mapa aktualnego stanu zarażeń na świecie – link

Co więcej, przed planowaną podróżą, koniecznie trzeba sprawdzić obostrzenia dotyczące koronawirusa Covid-19 u sąsiadów Chorwacji: Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina, a także w krajach tranzytowych: Węgry, Czechy oraz Słowenia przez które przejeżdżamy w drodze nad morze Adriatyckie.


Czy warto spędzić weekend majowy 2021 w Chorwacji?

Bez dłuższego zastanowienia odpowiadamy, że tak! Zdecydowanie warto jechać na weekend majowy do Chorwacji. Pogoda w maju jest bardzo przyjemna, turystów mało i ceny bardzo przystępne! Gorąco polecamy weekend majowy w Chorwacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *