Skalne miasto (Skalne město) Czechy
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Skalne město (Skalne miasto)- czeskie miasto w skałach

Czas czytania: 7 minut

Skały Adrszpasko-Cieplickie, tworzące kompleks Skalnego Miasta, położone są tuż za polską granicą i bardzo łatwo dojechać tam samochodem. Adrszpach to własnie w tej miejscowości znajduje się najpiękniejsze Skalne Miasto w Europie. Przez wiele lat wiedza o tych skałach leżących w okolicach Teplic nad Metują była _DSC3035bardzo mała. Okoliczni mieszkańcy podczas niebezpieczeństwa szukali w nich schronienia, szczególnie w trakcie wojen. Dopiero od 1700 roku do Adrszpachu zaczęli przybywać turyści. Wiele znakomitych postaci znanych z historii podziwiało Skalne Mesto, byli to m.in.: królowa pruska Luiza, cesarz Józef II, Fryderyk August,  cesarz austriacki Karol i wielu innych.

W 1824 roku wybuchł wśród skał pożar, który strawił całą roślinność leśną odkrywając przy tym skalne labirynty.

Na zwiedzanie najlepiej zarezerwować kilka godzin ponieważ trasa okrężna ma długość około 4 km, należy naładować dobrze baterie w aparacie i ruszyć wzdłuż szlaku. Początkowo szlak niebieski wiedzie obok bajkowo usytuowanego zalanego kamieniołomu. Jest to miejsce bardzo malownicze i przy bezchmurnym niebie wygląda bardzo ładnie.

_DSC2959

_DSC2974
Głowa Cukru
_DSC2984
Brama Gotycka

Wzdłuż szlaku napotykamy na bardzo interesujące nazwy form skalnych, m.in.: Dzban ( potężna skalna baszta, przy drodze po lewej stronie), Głowa Cukru ( Humole cukru- pięknie opisana skała w 1903 r.- ‘jest to ogromny bałwan, który w małym jeziorku wody zarośniętym wodnymi roślinami, po pr

ostu stoi na swoim wierzchołku, znacznie rozszerzając się ku górze(..) wysokość tej skały liczy 52 m (..)wierzchołek ma 13 m obwodu, a podstawa 3 m, cała skała waży  40 000 kg.), Metuja ( rzeka przepływająca przez górny odcinek Wilczego Wąwozu, przez sztuczne jeziorko, z którego Wielkim i Małym Wodospadem spływa do Skalnego Miasta. Metuja ma długość 71 km i łączy się z Łabą jako jej lewobrzeżny dopływ w Josefovie), Brama Gotycka ( Gotićka branka – trasa do tego momentu nazywana jest ” Skalnym Przedmieściem”), Słoniowy Rynek ( występuje to odczuwalnie niższa temperatura), Ząb ( Zub – na wysokiej smukłej skale, wykuto napis w języku niemieckim upamiętniającym wysokość wody podczas powodzi w 1844 roku), Diabelski Most ( po lewej stronie od Zęba – skała, której sklepienie  mierzy 21 m),

_DSC2951

_DSC2952

_DSC2958

_DSC3034

_DSC3021
Mały Wodospad
_DSC3027
Popiersie Johanna Wolfganga Goethego
_DSC3031
Wielki Wodospad

Mały Wodospad ( Maly Vodopad – na prawo do wodospadu wybija źródełko wody pitnej), Popiersie Johanna Wolfganga Goethego ( z tablicą pamiątkową dokumentującą odwiedziny poety w skałach Adrszpaskich w dniu 31 sierpnia 1790 r.), Wielki Wodospad (Velky Vodopad – spada między skały z wysokości 16 m), Kochankowie (Mileci – to najwyższa i najbardziej charakterystyczna forma skalna w Skałach Adrszapskich, wysokość skały to 100 m.).

Wymienione powyżej formy skalne to oczywiście tylko niektóre z atrakcji Skalnego Miasta.    
_DSC3022

 _DSC2954 _DSC3045 _DSC3038 _DSC3051         _DSC3029    _DSC3018    _DSC2992 _DSC2975

Warto założyć wygodne buty, po drodze znajduje się sporo schodków i wejść dosyć stromych zejść i wejść.

Dojazd do Skalny Mesto z Polski: najprostsza droga prowadzi z Kudowy i Nchodu, można też wybrać przejście w Tłumaczowie lub Mieroszowie. Koszt wstępu do Skalnego Mesta  to 70,- Kč (dorośli) oraz 35,- Kč (dzieci). Warto przygotować również gotówkę na parkingi obok wejścia, wszystkie płatne 80- 100, – Kč.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.skalyadrspach.cz

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *