Park przyrody Ucka
Propozycje wycieczek

Park Przyrody Učka – z panoramą na Alpy i Włochy

Czas czytania: 3 minut

Jest to malowniczy Park przyrody oraz Pasmo górskie z najwyższym szczytem Vojak 1401 m.n.p.m. oraz Veli Planik 1272 m.n.p.m. z których roztacza się malownicza panorama sięgająca 100 km na Istrię, Gorski Kotar, Alpy, Włochy oraz wyspy Kvarneru: KRK, Cres, Lośnij. Przyroda w parku jest nietknięta, występują w nim chronione i rzadkie gatunki zwierząt i roślin.

lok-vojak
Wieża Vojak fot. pp-ucka.hr

Wieża Vojak zbudowana została na szczycie tak samo nazwanej góry  w 1911 r. przez alpinistów i miłośników przyrody. Podczas I Wojny Światowej wieża służyła jako punkt widokowy dla wojska Austro-Węgier. Wieża stała się symbolem Parku. Gruntownie została odnowiona w 2004 r. We wnętrzu znajduje się biuro informacji, sklep z pamiątkami i taras widokowy z teleskopami gwarantującymi widoki zapierające dech w piersiach.

IMAG1920
Pensjonat i restauracja powstała w 1958 r. na miejscu włoskich koszar.

Pomiędzy Učka  a Ćićarije znajduje się przełęcz POKLON – 922 m.n.p.m. Nazwa pochodzi od tradycji pielgrzymkowej. Pielgrzymi  z Istrii kierując się do kościoła NMP w Trsacie podróżowali przez wieki tą drogą. Na pamiątkę tej tradycji wzniesiono krzyż.W 1958 r. w miejscu włoskich koszar powstał pensjonat i restauracja Učka. W tym miejscu swój finał miał również w 2015 jeden z etapów Tour of Croatia.

IMAG1912

  IMAG1917

IMAG1918

DSC00870
Szlak prowadzący w kierunku góry Vojak

DSC00868

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *